Jump to content

Αριθμός Φυσαλίδων - Co2


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις που μπορεί να σας φανούν χαζές αλλά εγώ θα τις κάνω :bowdown:

Σήμερα πήρα το σύστημα Co2 της DENNERLE για το ενυδρείο μου που είναι 240Lt. Έχω βάλει συνολικά 10 περίπου φυτά απο τα ευκολα, και απο ψάρια 1 silver shark και 2 χήρες. Εγκατέστησα το σύστημα Co2 απλά έχω κάποιες απορίες :

1. Πόσες φυσσαλίδες θα πρέπει να βγαίνουν για 250lt ?

2. Μετράμε τις φυσαλίδες που βγαίνουν μέσα στο μπουκαλάκι ή τις φυσαλίδες που βγαίνουν έξω απο το μπουκαλάκι?

3. Το μπουκαλάκι θα πρέπει να είναι στο πάνω ή στο κάτω μέρος του ενυδρείου ?

4. Το μπουκαλάκι το έχω βάλει κάτω απο την εξαγωγή του φίλτρου, με αποτέλεσμα οι μικρές φυσαλίδες που βγαίνουν απο το μπουκαλάκι να διαχύονται στο ενυδρείο. Είναι σωστό έτσι ?

Πολλές οι ερωτήσεις ...... sorry και ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις που μπορεί να σας φανούν χαζές αλλά εγώ θα τις κάνω :bowdown:

Σήμερα πήρα το σύστημα Co2 της DENNERLE για το ενυδρείο μου που είναι 240Lt. Έχω βάλει συνολικά 10 περίπου φυτά απο τα ευκολα, και απο ψάρια 1 silver shark και 2 χήρες. Εγκατέστησα το σύστημα Co2 απλά έχω κάποιες απορίες :

1. Πόσες φυσσαλίδες θα πρέπει να βγαίνουν για 250lt ?

2. Μετράμε τις φυσαλίδες που βγαίνουν μέσα στο μπουκαλάκι ή τις φυσαλίδες που βγαίνουν έξω απο το μπουκαλάκι?

3. Το μπουκαλάκι θα πρέπει να είναι στο πάνω ή στο κάτω μέρος του ενυδρείου ?

4. Το μπουκαλάκι το έχω βάλει κάτω απο την εξαγωγή του φίλτρου, με αποτέλεσμα οι μικρές φυσαλίδες που βγαίνουν απο το μπουκαλάκι να διαχύονται στο ενυδρείο. Είναι σωστό έτσι ?

Πολλές οι ερωτήσεις ...... sorry και ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Καλησπέρα "sportivo147".

1.Δεν παίζει ρόλο αν το ενυδρείο σου είναι 250λίτρα ή 50 λίτρα.Η επιτρεπτή δοσολογία γιά να μην δηλητηριάζονται τα ψάρια είναι 1-3 φυσαλίδες ανά δευτ/το.

2.Μετράμε τις φυσαλίδες που βγαίνουν απ' τη φιάλη για να πάνε στο διαχυτήρα.

3.Το πάνω ή κάτω από το ενυδρείο δεν παίζει ρόλο.Εάν βρίσκεται πιο κάτω απ' το ενυδρείο θα πρέπει να προσθέσεις και μια βαλβίδα non-return για πιθανή υπερχείλιση.

4.Οι φυσαλίδες θα πρέπει να διαχέονται με την βοήθεια ενός διαχυτήρα ή το σωληνάκι να συνδέεται στην έξοδο του φίλυρου

φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα "sportivo147".

1.Δεν παίζει ρόλο αν το ενυδρείο σου είναι 250λίτρα ή 50 λίτρα.Η επιτρεπτή δοσολογία γιά να μην δηλητηριάζονται τα ψάρια είναι 1-3 φυσαλίδες ανά δευτ/το.

2.Μετράμε τις φυσαλίδες που βγαίνουν απ' τη φιάλη για να πάνε στο διαχυτήρα.

3.Το πάνω ή κάτω από το ενυδρείο δεν παίζει ρόλο.Εάν βρίσκεται πιο κάτω απ' το ενυδρείο θα πρέπει να προσθέσεις και μια βαλβίδα non-return για πιθανή υπερχείλιση.

4.Οι φυσαλίδες θα πρέπει να διαχέονται με την βοήθεια ενός διαχυτήρα ή το σωληνάκι να συνδέεται στην έξοδο του φίλυρου

φίλτρου

Ευχαριστώ φίλε Δημήτρη, σχετικά με την ερώτησή μου 3 και 4. Δές την φωτογραφία και πές μου άν τα έχω βάλει σωστά.

post-7023-1206403318_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Δημήτρη, σχετικά με την ερώτησή μου 3 και 4. Δές την φωτογραφία και πές μου άν τα έχω βάλει σωστά.

"sportivo147"καλημέρα.

Δεν μπορώ να δώ πολλά πράγματα απ' τη φωτό.

Επειδή λένε ότι μία φωτογραφία είναι χίλιες λέξεις, δες παρακάτω και ότι απορία έχεις ρωτάς:

http://www.sera.de/index.php?id=112&L=14

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα "sportivo147".

1.Δεν παίζει ρόλο αν το ενυδρείο σου είναι 250λίτρα ή 50 λίτρα.Η επιτρεπτή δοσολογία γιά να μην δηλητηριάζονται τα ψάρια είναι 1-3 φυσαλίδες ανά δευτ/το.

Αυτό δεν ισχύει. 1-3 φυσαλίδες δεν λέει απολυτως τίποτα. Μόνο μετρωντας KH και pH μπορουμε να δουμε απο τον σχετικό πινακα μετατροπής πόσο co2 έχουμε στο ενυδρειο μας και ανάλογα να ρυθμίσουμε.

2.Μετράμε τις φυσαλίδες που βγαίνουν απ' τη φιάλη για να πάνε στο διαχυτήρα.

Ούτε και αυτό ισχύει. Οι φυσαλίδες είναι μόνο για να έχουμε εμεις μια εικόνα της παροχής co2. Δηλαδή δεν έχει σημασία που ακριβώς μετράμε. Απλά εχουμε μια εικόνα και μετρωντας KH και pH μπορουμε να δουμε απο τον σχετικό πινακα μετατροπής πόσο co2 έχουμε στο ενυδρειο μας και ανάλογα να ρυθμίσουμε.

3.Το πάνω ή κάτω από το ενυδρείο δεν παίζει ρόλο.Εάν βρίσκεται πιο κάτω απ' το ενυδρείο θα πρέπει να προσθέσεις και μια βαλβίδα non-return για πιθανή υπερχείλιση.

4.Οι φυσαλίδες θα πρέπει να διαχέονται με την βοήθεια ενός διαχυτήρα ή το σωληνάκι να συνδέεται στην έξοδο του φίλυρου

φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Γιωργο μετρα gh,kh,ph και το ριθμιζεις...αν δεν εχεις κοντρολερ και μετροντας θα το βαλεις μονος εκει που δεις απο καθημερινες μετρησεις!!για αρχη για να μην εχεις καποιο προβλημα ριθμισε τις φυσαλιδες σε 1 με 1,5 το δευτ.και απο την φωτο η διαχυση ειναι καλα.. :)

Έγινε επεξεργασία - akillis
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Γιωργο μετρα gh,kh,ph και το ριθμιζεις...αν δεν εχεις κοντρολερ και μετροντας θα το βαλεις μονος εκει που δεις απο καθημερινες μετρησεις!!για αρχη για να μην εχεις καποιο προβλημα ριθμισε τις φυσαλιδες σε 1 με 1,5 το δευτ.και απο την φωτο η διαχυση ειναι καλα.. :)

Παιδιά απο χτές το βράδυ και αφού έχω βάλει σε λειτουργία το Co2 (1 φυσσαλίδα /sec) έκανα τις μετρήσεις με τα μπουκαλάκια της sera :

NH4/3 : 0.3mg/l

PH : 7.5

NO3 : 0mg/l

NO2 : 0.3mg/l

KH : 4 dkh

GH : 8 dgh

(Στις δύο μετρήσεις που γράφω 0.3mg/l απλά το χρώμα ήταν μεταξύ 0 & 0.5. )

Για παραβολή των στοιχείων σας γράφω τις μετρήσεις που είχα κάνει πρίν 4 μέρες :

NH4/3 : 0.3 mg/l

PH : 7.5

NO3 : 0mg/l

NO2 : 0 mg/l

KH : 6 dkh

GH : 7 dgh

Το ph παραμένει ίδιο παρότι εβαλα το CO2 απο χτές. Είναι λογικό ??

Τι τιμές θα πρέπει να έχω στο ενυδρείο μου για είναι σωστό με βάση των φυτών και τα ψαράκια που έχω ?

Και κάτι τελευταίο, έχω πάρει το test της DENNERLE Crystal_Line CO2+php. Το νερό θα πρέπει να γεμίσει μέσα στο μπουκαλάκι που έχει ή να υπάρχει κάποιο κενό ανάμεσα στο νερό και το υγρό?

Παιδιά ευχαριστώ πολύ, χωρίς την βοήθειά σας θα είχα πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 24 ώρες θα έπρεπε να έχεις δει αποτελέσματα. Αν όχι δυο πράγματα παίζουν

Δεν γίνεται σωστά ή διάχυση, ή έχεις έντονη ανατάραξη της επιφάνειας και χάνεται από εκεί το CO2.

Έλεγξε αυτά τα δύο και ενημέρωσε μας.

Και κάτι άλλο

Το ΝΟ2 γιατί ανέβηκε;

Επίσης το ίδιο και με το Kh, Gh

Έκανες τίποτα;

Είσαι σίγουρος ότι η μετρήσεις είναι σωστές;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 24 ώρες θα έπρεπε να έχεις δει αποτελέσματα. Αν όχι δυο πράγματα παίζουν

Δεν γίνεται σωστά ή διάχυση, ή έχεις έντονη ανατάραξη της επιφάνειας και χάνεται από εκεί το CO2.

Έλεγξε αυτά τα δύο και ενημέρωσε μας.

Και κάτι άλλο

Το ΝΟ2 γιατί ανέβηκε;

Επίσης το ίδιο και με το Kh, Gh

Έκανες τίποτα;

Είσαι σίγουρος ότι η μετρήσεις είναι σωστές;

Φίλε Χρήστο,

Όντως η έξοδος απο το φίλτρο μου ταρακουνάει την επιφάνεια του νερού. Όπως παρατήρησες το Kh έχει πέσει αρκετά, ενώ το ph παραμένει σταθερό. Υποτίθεται ότι για να ρίξουμε το ph διοχετεύμουμε Co2 αλλά το ph δεν έπεσε ενώ το Kh έπεσε αρκετά. Ποιά σχέση συνδέει αυτά τα δύο ???

Οπότε τι να κάνω. Να μειώσω την ανατάρραξη του νερού και να αυξήσω το Co2 ???

p.s. Είναι φυσιολογικό που το ενυδρείο έχει γεμίσει μικρές μικρές φυσαλίδες απο την ώρα που ξεκίνησα την διάχυση Co2(Εικόνα 2)?

Thanks...

post-7023-1206464913_thumb.jpg

post-7023-1206464923_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sportivo147
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...