Jump to content

Recommended Posts

Εδώ θα ήθελα να γράψουμε την εμπειρία που έχει αποκτήσει μετά από μια ασθένεια που πέρασε στο ενυδρείο του ο κάθε ένας από εμάς .

Παρακαλώ πολύ η κάθε δημοσίευση να ξεκινά με την ονομασία της ασθένειας , αν υπάρχει φωτογραφία , το τρόπο που χρησιμοποίησε ο κάθε ένας από εμάς και τη θεράπευσε ή δεν τη θεράπευσε , και ποια πιστεύει ότι ήταν η αιτία .

Εάν η εμπειρία που έχουμε περάσει έχει και ιστορικό στο Aquazone καλό θα ήταν να μπει και η διεύθυνση .

Ας κάνουμε μια προσπάθεια να γράψουμε όσοι μπορούν περισσότεροι , πιστεύω ότι θα είναι ένα πολύ καλό βοήθημα για όλους μας .

Υ.Γ. μια δημοσίευση για κάθε περίπτωση ξεχωριστά , και δημοσιεύσεις με μορφή συζητήσεων θα διαγράφονται , σε αυτή τη περίπτωση θέλουμε την όποια εμπειρία του κάθε χομπιστα ,όποια κι αν είναι αυτή .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη κανω την αρχη .

Ενυδρειο 54 λιτρα καθαρα περιπου 46 λιτρα τρεχει 2,5 μηνες .

ph : 7.2

NO2- : 0

NH3 : 0

NO3 : 5 mg/l

kH:5

gH:9

temp :26 κελσιου

Ψαρια/ασπονδυλα- 12 male guppy, 6 Parotocinclus jumbo ,1 amano shrimp

2 red nose shrimp ,1 Ram's Horn snail , 2 snail μικρα αγνωστα .

Φυτα -πολλα .

Ολα αρχισαν 4 μερες πριν τις διακοπες ρευματος απο ΔΕΗ .

Το προβλημα εντοπιστηκε σε 4 guppy απο τα πρωτα που εβαλα στο ενυδρειο.

Αρχικη ασθενεια Finrot - θεραπεία -MELAFIX(7 μερες)

Μετα απο 5 μερες σε 1 απο τα αρρωστα guppy εντοπισμος Saprolegnia ή δερμικό Fungus

και αναγκαστικη Θεραπεια με Pimafix ταυτοχρονα με MELAFIX .

Συνολο 5 μερες μονο MELAFIX και 9 μερες MELAFIX + Pimafix .

Αποτελεσμα - 3 guppy Νεκρα και 1 guppy μεχρι τωρα να προσπαθει να επαναφερει την ουρα του χωρις

σημαδια αυξησης του προβληματος .

Η θεραπεια εχει σταματησει .

Τα αλλα ψαρια /ασπονδυλα καμια παρενεργεια .

Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Θεωρό τον εαυτό μου τον πλέoν αρχάριο για της ασθένειες.

Dr. Σταμάτη :bowdown: δεν έχω εμπειρία εκτός από κανα δυο-τρις φορές που είχα αποκτήσει ικ και το αντιμετώπισα με αύξηση της θερμοκρασίας αλλαγή νερού και λίγο αλατάκι. Και άλλες τόσες φορές αντιμετώπισα το σάπισμα των πτερυγίων με αλλαγή νερού και βελτίωση των συνθηκών του νερού.

Ενδιάμεσα φυσικά όπως όλοι οι χομπίστες είχα αιφνίδιους θανάτους χωρίς εμφανή συμπτώματα στα ψάρια. Και οι αιτίες παραμένουν αδιευκρίνιστες.

Ο πιο πρόσφατος μου θάνατος ψαριού ήταν αυτός που ανέφερα εδώ και μέχρι σήμερα δεν γνωρίζω τη ακριβώς έχει συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση

Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος έμπειρος γύρο από τις ασθένειες των ψαριών για να γράψει .

Εγω αυτό που ζητώ είναι ο κάθε ένας από εμάς να γράψει με λίγα λόγια μια συγκεκριμένη ασθένεια πως την αντιμετώπισε και ποια ήταν τα αποτελέσματα .

Π..χ.

Ick

Φωτογραφια αν υπαρχει :

Λινκ του Aquazone που με βοηθησε στη διαγνωση και θεραπεια αν υπαρχει :

Άργησα να το εντοπίσω (πέρασαν 2 ημέρες ), σε ξιφοφορους .

Χρησιμοποίησα το τάδε φάρμακο για 3 ημέρες με καθημερινές αλλαγές νερού 20% ανέβασμα της θερμοκρασίας από 26 στους 29 εβαλα τοσο αλατι στα τοσα λιτρα και η ασθένεια θεραπεύτηκε . Την έβδομη ημέρα από τη τελευταία δόση έβαλα πάλι για λόγους προληπτικούς και ολοκλήρωσα τη θεραπεία .

Στο διάστημα αυτό έχασα τους 2 από τους 6 Ξιφοφόρους που είχα τα υπόλοιπα ψάρια ήταν μια χαρά σε όλη τη διάρκεια .

Τα φυτά μου δεν έπαθαν τίποτα με αυτό το σχήμα θεραπείας ή έπαθα μεγάλη ζημιά .

Συμπέρασμα

Ανεξήγητος ο λόγος εμφάνισης της ασθένειας. Ή η εμφάνιση της ασθένειας οφείλεται στο ότι τα ψάρια ήταν …….

Πιστεύω όμως ότι αυτό που έπαιξε ρόλο στη θεραπεία ήταν το αλάτι και η αλλαγή νερού .

Σχόλια .

Υπήρχε ιστορικό στο ενυδρείο κατά το τελευταίο εξάμηνο με συχνές εμφανίσεις .

Και ότι άλλο νομίζεται ότι καλό είναι να γραφτεί .

Σε γενικές γραμμές αυτό που θέλω είναι κάποιος που αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα να μπορέσει εύκολα να δει αν το δικό του πρόβλημα ταιριάζει με κάποιο από αυτά που έχουν γραφτεί εδώ και εάν η μέθοδος που χρησιμοποιήθηκε είχε αποτέλεσμα ή όχι .

Δεν μας πειράζει για την ιδία ασθένεια να γράψουν και άλλοι .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη κανω την αρχη .

Ενυδρειο 54 λιτρα καθαρα περιπου 46 λιτρα τρεχει 2,5 μηνες .

ph : 7.2

NO2- : 0

NH3 : 0

NO3 : 5 mg/l

kH:5

gH:9

temp :26 κελσιου

Ψαρια/ασπονδυλα- 12 male guppy, 6 Parotocinclus jumbo ,1 amano shrimp

2 red nose shrimp ,1 Ram's Horn snail , 2 snail μικρα αγνωστα .

Φυτα -πολλα .

Ολα αρχισαν 4 μερες πριν τις διακοπες ρευματος απο ΔΕΗ .

Το προβλημα εντοπιστηκε σε 4 guppy απο τα πρωτα που εβαλα στο ενυδρειο.

Αρχικη ασθενεια Finrot - θεραπεία -MELAFIX(7 μερες)

Μετα απο 5 μερες σε 1 απο τα αρρωστα guppy εντοπισμος Saprolegnia ή δερμικό Fungus

και αναγκαστικη Θεραπεια με Pimafix ταυτοχρονα με MELAFIX .

Συνολο 5 μερες μονο MELAFIX και 9 μερες MELAFIX + Pimafix .

Αποτελεσμα - 3 guppy Νεκρα και 1 guppy μεχρι τωρα να προσπαθει να επαναφερει την ουρα του χωρις

σημαδια αυξησης του προβληματος .

Η θεραπεια εχει σταματησει .

Τα αλλα ψαρια /ασπονδυλα καμια παρενεργεια .

Ευχαρηστω

Θεωρό τον εαυτό μου τον πλέoν αρχάριο για της ασθένειες.

Dr. Σταμάτη smile.gif δεν έχω εμπειρία εκτός από κανα δυο-τρις φορές που είχα αποκτήσει ικ και το αντιμετώπισα με αύξηση της θερμοκρασίας αλλαγή νερού και λίγο αλατάκι. Και άλλες τόσες φορές αντιμετώπισα το σάπισμα των πτερυγίων με αλλαγή νερού και βελτίωση των συνθηκών του νερού.

Ενδιάμεσα φυσικά όπως όλοι οι χομπίστες είχα αιφνίδιους θανάτους χωρίς εμφανή συμπτώματα στα ψάρια. Και οι αιτίες παραμένουν αδιευκρίνιστες.

Ο πιο πρόσφατος μου θάνατος ψαριού ήταν αυτός που ανέφερα εδώ και μέχρι σήμερα δεν γνωρίζω τη ακριβώς έχει συμβεί

Μωρε μπραβο - Πως τα καταφεραμε ρε Χρηστο να εχουμε μονο εμεις καποιες ασθενεις και να θελουμε να τις

αναφερουμε!!???!!!???

:bowdown:

Μαλλον πρεπει να μπουμε σε νεα κατηγορια - Πολυ αρχαριοι με αθενειες .

Πλακα κανω .... αν θελουν οι Mod να σβησουν το μηνυμα .

Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Εαν ανταποκριθούν τα μέλη μας και εξελιχθεί η κουβέντα σε κάτι καλό να είσαι σίγουρος οτι θα σβήσω αρκετά ποστ ακόμα και δικά μου .

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο για τη συμμετοχή σας .

Link to comment
Share on other sites

Μωρε μπραβο - Πως τα καταφεραμε ρε Χρηστο να εχουμε μονο εμεις καποιες ασθενεις και να θελουμε να τις

αναφερουμε!!???!!!???

:bowdown:

Μαλλον πρεπει να μπουμε σε νεα κατηγορια - Πολυ αρχαριοι με αθενειες .

Πλακα κανω .... αν θελουν οι Mod να σβησουν το μηνυμα .

Ευχαρηστω

Ισα ισα που δεν πρεπει να σβηστει αλλα να τονιστει!!!

Δεν εχει ουσια το τοπικ αν δεν συμμετεχουν τα μελη. Ετοιμαζω κατεβατο απο ασθενειες μολις βρω χρονο. Μεχρι τοτε ελπιζω να εχουμε γεμισει 2-3 σελιδες :)

Link to comment
Share on other sites

στο δισκοενυδρειο hexamita η οποια μου εφερε προσφατα την πρωτη μου απωλεια :).ο αλλος δισκος που ειχε τα καταφερε και επεστρεψε :bowdown: στα 180 λιτρα fungus η οποια αντιμετωπιστηκε απο τα πρωτα συμπτωματα ευτυχως.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταμάτη ,

Ωραίο και χρήσιμο το θέμα που άνοιξες, αλλά πιστεύω ότι απευθύνεται κυρίως σε έμπειρους χομπίστες, οι οποίοι καταλαβαίνουν από τα συμπτώματα ποια είναι η ασθένεια και ποια θεραπεία πρέπει να ακολουθηθεί. Όποτε χρειάστηκα, έκατσα και διάβασα τον «Κατάλογο διάγνωσης & θεραπείας ασθενειών ψαριών» που υπάρχει στο az, και πίστεψε με, πολλές από τις ασθένειες που αναφέρει, νόμιζα ότι τις έχει το ψάρι μου. Οπότε, ή θα έπρεπε να κάνω ένα σωρό θεραπείες και να πλήρωνα ένα σκασμό λεφτά στα φάρμακα, ή να το άφηνα στην τύχη του προσφέροντας του καμιά βιταμινούλα, συχνότερες αλλαγές νερού (αλμπάνικα πράγματα δηλαδή).

Όλα είναι θέμα πείρας!

Φιλικά

umb

Και μιάς και αναφερόμαστε σε διάφορες ασθένειες να πω και αυτό. Όταν πήγα σε ένα γνωστό κατάστημα του χώρου και του ζήτησα αν υπάρχει κάτι προληπτικά να ρίξω στο ενυδρείο για να αποφύγω τυχών μικρόβια, παθήσεις κλπ, μου έδωσε Tremazol, λέγοντας μου ότι είναι ότι καλύτερο για την αποστείρωση του ενυδρείου μου, θα καθαρίσει τα πάντα μου είπε συγκεκριμένα. Βέβαια επάνω στο tremazol γράφει ότι κάνει για κάποιες συγκεκριμένες ασθένειες. Για να είμαι ειλικρινής δεν το έβαλα ποτέ, μπορεί και να έκανα λάθος. Πείτε μου εσείς αν όντος θα βοηθήσει και θα αποστειρώσει το ενυδρείο μου.

ευχαριστώ

umb

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, ή θα έπρεπε να κάνω ένα σωρό θεραπείες και να πλήρωνα ένα σκασμό λεφτά στα φάρμακα, ή να το άφηνα στην τύχη του προσφέροντας του καμιά βιταμινούλα, συχνότερες αλλαγές νερού (αλμπάνικα πράγματα δηλαδή).

umb

Αυτα τα αλμπάνικα πράγματα θελω απο σενα (και καθε εσενα) να μου γράψεις ειχες δεν ειχες αποτελεσμα .

Ξερεις στο χωρο μας κυκλοφορουν διαφορα καλο θα ηταν να κανουμε και κανενα ξεσκαρταρισμα .

Οσο γιατην ονομασια της ασθενειας αν εχεις φωτογραφια αστο σε εμας αν οχι κανε μια περιγραφη στα συμπτωματα .

Για το δευτερο ερωτημα σου αν και δεν ειναι εδω το καταλληλο σημειο εγω αυτο που λεω παντα ειναι το ΕΚΤΟΖΟΝ .

Μπορεις ομως και το μελαφιξ και πιμαφιξ απο εκει και περα κανενα αλλο φαρμακο δεν θα πρεπει να το χρησιμοποιουμε προληπτικα .

Link to comment
Share on other sites

Εξαφανηση cardinal tetra

Δυτυχως δεν μπορω να βοηθησω καθως δεν εχω αντιμετωπισει αρρωστιες (ακομα φτου φτου).

Ειχα μονο μια εξαφανιση ενος cardinal tetra μετα απο 11ωρη διακοπη της δεη (οχι τωρα με τις απεργιες, 4/12/07 κατα τη διαρκεια της οποιας ελειπα μαλιστα και το ενυδρειο ηταν 12 ημερων στρωμενο με μπολι σε 3μερες).

Οταν λεω εξαφανιση, κυριολεκτω. Mαλλον δεν του αρεσε και εφυγε ( :bowdown: black)

Επειδη δεν μπορω να ειμαι σιγουρος ομως καθως τα ψαρια ηταν νεοφερμενα απο το αλλο μου ενυδρειο και ανακαλυψα την απουσια του ψαριου 2 μερες μετα τη διακοπη (λογος : φυτεμενο καλα και κοπαδι που δεν φαινεται ευκολα η απουσια ενος), η αιτια εστιαζεται αναμεσα σε α) διακοπη δεη με αποτελεσμα χαμηλη θερμοκρασια νερου (20-21C) (βιολογια δεν εχασα βαση μετρησεων), β) ανεξηγητος λογος. :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ευχαριστω πολυ delta66 για την αμεση ανταποκριση σου .

Οπως βλεπεται ξεκινησα τις παρεμβάσεις στα ποστ σας .

Μετα θα έχουμε και εκκαθάριση των ποστ .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα.

Θα πω κι εγω την εμπειρια μου με ick και πως αντιμετωπιστηκε στο ενυδρείο των 355lt όταν το είχα κοινωνικό και πριν βάλλω δίσκους. Εκεί που όλα πήγαιναν καλά ο γιός μου (ετων 6) που γενικώς προσέχει πολύ να μη χτυπαει τα ενυδρεια και να μην τρομάζει τα ψαράκια, έγινε αιτία εμφάνισης ick, αφού μια μέρα αποφάσισε με ένα φίλο του (ξάδερφο του χάνιμπαλ) να δοκιμάσει καινούργια αυτοκινητάκια στο σαλόνι, τα οποία κατέληγαν να χτυπούν ακατάπαυστα το έπιπλο του ενυδρείου.

Αρρώστησαν τα μισά ψαράκια αλλά σώθηκαν όλα. Ο τρόπος?

Θερμοκρασία 30 βαθμοί.

Αρχικά MFC της Tropical για μία εβδομάδα με κενό ανά δύο μέρες

και όταν εξαφανίστηκαν τα σημάδια από όλους εκτός από τους clown(είναι άτιμοι στο ick)

έριξα μία κουταλιά της σούπας ενυδρειακό αλάτι, τα άφησα μέχρι να εξαφανιστούν τα σημάδια κι από ττους clown και αυτό ήταν!

Όλοι υγιέστατοι.!!!!!!:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον και χρησιμο thread. :)

on topic τωρα.....πριν 5μηνες στο παλιο μου ενυδρειο(60litre) ειχα εμφανιση ick στον κλοουν που φιλοξενουσα(το ξερω οτι ηταν λιγα,αλλα ημουν τελειος ασχετος τοτε)εριξα λιγο αλατι,αυξησα την θερμοκρασια,αλλα δυστυχως δεν προλαβα και ετσι τον εχασα...

πιο παλια,ειχα χασει(στην κυριολεξια)ενα κοπαδακι tetras.δεν βρηκα ποτε μου ουτε το κοκκαλακι τους :) μαλλον εγιναν γευμα απο καποιο μεγαλυτερο,αλλα μου φανηκε περιεργο,μιας και οι αλλοι συγκατοικοι ηταν 2 pearl gourami,o κλοουν, και ενα catfish.ακομα δεν μπορω να φανταστω τι εγινε.....

στο νεο μου ενυδρειο(120λιτρα)που τρεχει εδω και κανα μηνα περιπου,φυτεμενο,μεχρι τωρα πανε ολα καλα(φτου φτου) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταμάτη, είναι απίστευτα εποικοδομητικό το θέμα που άνοιξες :bowdown::):)

Όλοι μας έχουμε αντιμετωπίσει και θα αντιμετωπίσουμε ασθένειες στα ενυδρεία μας,

ακόμα και σε αλμπανικα ή κομπογιαννίτικα γιατροσόφια μερικές φορές βρίσκουμε λύσεις σε προβλήματα...γι’αυτο καλό είναι να γράψουμε και τα πιο παράξενα…

θα συμβουλευτώ το ημερολόγιο και θα επανέλθω με συγκεκριμένα στοιχεία

΄’πρόβλημα-αντιμετωπιση ΄’ <_<

Link to comment
Share on other sites

Εξαφανηση cardinal tetra

Δυτυχως δεν μπορω να βοηθησω καθως δεν εχω αντιμετωπισει αρρωστιες (ακομα φτου φτου).

Ειχα μονο μια εξαφανιση ενος cardinal tetra μετα απο 11ωρη διακοπη της δεη (οχι τωρα με τις απεργιες, 4/12/07 κατα τη διαρκεια της οποιας ελειπα μαλιστα και το ενυδρειο ηταν 12 ημερων στρωμενο με μπολι σε 3μερες).

Οταν λεω εξαφανιση, κυριολεκτω. Mαλλον δεν του αρεσε και εφυγε ( :bowdown: black)

Επειδη δεν μπορω να ειμαι σιγουρος ομως καθως τα ψαρια ηταν νεοφερμενα απο το αλλο μου ενυδρειο και ανακαλυψα την απουσια του ψαριου 2 μερες μετα τη διακοπη (λογος : φυτεμενο καλα και κοπαδι που δεν φαινεται ευκολα η απουσια ενος), η αιτια εστιαζεται αναμεσα σε α) διακοπη δεη με αποτελεσμα χαμηλη θερμοκρασια νερου (20-21C) (βιολογια δεν εχασα βαση μετρησεων), β) ανεξηγητος λογος. :)

Εμπειρία από αρρώστιες έχω αλλά όχι από θεραπείες. Παλιότερα είχα guppy τα οποία ξεκληρίστηκαν σε μια - δυο βδομάδες χωρίς να καταφέρω να βρω την αιτία. Είχα δοκιμάσει φάρμακα για βακτηρίδια, αλλαγές, αλάτι, αλλά δυστυχώς δεν έμεινε ούτε ένα.

Ο λόγος που απαντώ όμως σ' αυτό το θέμα είναι η εμπειρία μου στις "εξαφανίσεις". Μαζί με τα guppy είχα αγοράσει και έναν "γλύφτη" όπως μου τον είπαν - chinese algae eater, όπως έψαξα και έμαθα. Anyways, εγώ τον φωνάζω Λίτσα, από το "γλίτσα" :)

Στην αρχή λοιπόν που άρχισαν να ψοφάνε τα guppy, αυτά απλά εξαφανίζονταν από το ενυδρείο. Δεν μπορούσα να καταλάβω τι συνέβαινε, έψαχνα εδώ, έψαχνα εκεί, πού πήγε το ψαράκι. Ώσπου μια μέρα είδα τον "γλύφτη" να κατασπαράζει το άψυχο σώμα ενός ψαριού σε κλάσματα δευτερολέπτων! Ούτε πρόλαβα να δω καλά τι συνέβαινε! Το θέαμα ήταν ανατριχιαστικό αλλά δεν ήμουν σίγουρη αν το ψαράκι το έφαγε ζωντανό ή αφού είχε ψοφήσει.

Μετά από προσεκτική παρατήρηση τις επόμενες ημέρες διαπίστωσα ότι δεν ορμούσε αυτός στα ψάρια, απλά έτρωγε τα πτώματα των ψαριών που είχαν αρχίσει να πεθαίνουν από την άγνωστη αιτία που σας έλεγα.

Τον "γλύφτη" τον έχω ακόμα με άλλη σύνθεση και έχει πολύ ειρηνική συμπεριφορά....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους όσους ανταποκριθήκατε .

Πάμε καλά σιγά σιγά θα μαζέψουμε υλικό μπόλικο αν συνεχίσετε έτσι .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν και είμαι αρκετά αρχάρια ακόμα, ένα μέλος του φόρουμ με παρότρυνε να αναφέρω εδώ την αποτυχημένη περίπτωση θεραπείας των guppie μου, ως παράδειγμα προς αποφυγήν..

Αν παρόλα αυτά το post μου θεωρηθεί off topic, στείλτε στο τάρταρα!

Το λοιπόν, αναφέρομαι σ' αυτή την αρρώστια που ονομάζω "κατάρα" των guppies και ήταν η αιτία να σταματήσω να ασχολούμαι μ' αυτό το είδος ψαριού. Είχα γύρω στα 20 ψαράκια, γύρω στα 5-6 ενήλικα και τα υπόλοιπα απόγονοί τους σε διάφορες ηλικίες και μεγέθη. Όλα έβαιναν καλώς, ώσπου ξαφνικά άρχισαν ένα ένα να αρρωσταίνουν. Στην αρχή κάποιο φαίνονταν καταπονημένο, μετά στράβωνε, "έλιωναν" σιγά σιγά τα πτερύγια και η ουρά του, αλλοιώνονταν το χρώμα του, και μετά πέθαινε. Στη συνέχεια άλλο, είτε με όλα τα παραπάνω συμπτώματα είτε με μέρος αυτών, και όχι κατ' ανάγκη με την ίδια σειρά παρουσίασης.

Δυστυχώς, καραντίνα ενυδρείο δεν είχα αλλά ούτως ή άλλως έκρινα ότι καλό θα ήταν να εφαρμόσω την όποια θεραπεία σε όλα τα ψαράκια. Δοκίμασα στην αρχή αλλαγές νερού και αλάτι που κάνει καλό στα guppy αλλά τίποτα. Μετά ξεκίνησα θεραπεία με pimafix την κράτησα 3-4 μέρες αλλά μια και δεν είδα κάποια καλυτέρευση τελικά είπα να χρησιμοποιήσω το baktopur για πιο σίγουρο αποτέλεσμα. Αν και ολοκλήρωσα τη θεραπεία σύμφωνα με τις οδηγίες, δεν παρουσιάστηκε καμιά βελτίωση. Με την ολοκλήρωση της θεραπείας πέθανε και το τελευταίο guppy....

Τώρα όπως είπα και σε προηγούμενο post μου, μαζί με τα guppies είχα (κακώς βέβαια αλλά ας όψεται το pet shop που μου τον πρότεινε) έναν κίτρινο Chinese Algae Eater. Ο τύπος εγγυημένα δεν πείραξε ούτε ένα ζωντανό ψαράκι αλλά είχε την ανατριχιαστική συνήθεια να τρώει τα πτώματά τους, όσες φορές δεν είχα προλάβει να τα δω για να τα βγάλω. Λοιπόν, αυτός παρόλο που έζησε μες στην αρρώστια, έφαγε και τόσα ψαράκια που πέθαναν σε άθλια κατάσταση από την αρρώστια, δεν έπαθε απολύτως τίποτα! Ζει ακόμα μέχρι σήμερα, έναν χρόνο μετά και είναι απόλυτα υγιής.

Πιθανόν αυτή η αρρώστια επηρεάζει μόνο guppy ή οι CAE είναι τόσο ανθεκτικοί από τη φύση τους λόγω του ότι είναι μέρος της διατροφής τους από ότι κατάλαβα να τρώνε και πτώματα άλλων ψαριών.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν 15 μερες ενα αρσενικο guppy παρουσιασε μεγαλο σχισιμο στο κατω μερος της ουρας. Καραντινα, θεραπεια με melafix. Στο πρωτο 24ωρο το σχισιμο που υπηρχε μειωθηκε κατα 2/3. Η θεραπεια ολοκληρωθηκε μεσα σε 2 μερες με απολυτη επιτυχια. Την τριτη μερα μεταφερθηκε στο κυριο ενυδρειο οπου συνεχιζει ακαθεκτο να κυνηγα τις γκαπινες του!!!!

Προχθες μια γκαπινα παρουσιασε ατονια. Ανασαινε γρηγορα, ειχε ανεβει κοντα στην επιφανεια ακουμπησμενη πανω στην αντλια του φιλτρου βυθου με το κεφαλι προς τα κατω.

Ειχα διαβασει καπου ο,τι τα ιδια συμπτωματα παρουσιασαν και αλλα guppies και το αποτελεσμα ηταν μοιραιο.

Καραντινα, χωρις χρονοτριβη, θεραπεια με melafix και pimafix ταυτοχρονα. Την πρωτη μερα εμεινε νηστικη, προσθετοντας 4 σταγονες βιταμινη της Tetra (σε 20 λιτρα νερο)

Την δευτερη μερα, αλλες 4 σταγονες βιταμινη, ξανα melafix pimafix καθως και μικρη ποσοτητα τροφης Sera micron (πουδρα)

Το απογευμα μεταφερθηκε στο κυριως ενυδρειο σφιζοντας απο ζωηροτητα αν και ηταν καπως επιθετικη με τις αλλες γκαπινες το πρωτο μισαωρο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΘΕΝΕΙΑ = ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΣΤΑ ΒΡΑΝΧΙΑ

Εδω και λιγο καιρο ,παρατηρουσα ενα δισκο μου να εχει μια παραξενει συμπεριφορα..τον παρατηρουσα μερα με την μερα για να δω τη γινεται,στο αρχικο σταδιο αρχισε ...(το μεγαλο πτερυγιο να φαινετε "σαν καμενο"..)και να αλιωνοντε τα πτερυγια τα 2 πλαεινα που ειναι πισω απο τα βρανχια .Οι μετρισεις ειναι οκ τι να φταιει??Ιχνοστοιχεια και μεταλα και βιταμινες λεω!!Ριχνω trace ,βιταμινες,,και ανεβαζω την θερμοκρασια 29 απο 28.Περιμενω......ο δισκος μενει κριμενος και ανασενει γρηγορα,,περιμενω.....βλεπω να αρχιζουν να ξεφτιζουν τα βρανχια,,τι κανω????

Ετοιμαζω την καραντινα (το μεγαλυτερο οπλο που εχουμε για μενα!!),βαζω νερο απο το ενυδρειο και λιγο απο Α/Ο ,θερμοκρασια 29 για αρχη,κανω μετρισεις και η καραντινα ετοιμη για νοσηλια!!πιανω τον δισκο και με καλη προσαρμογη μπαινει στην εντατικη.παω και περνω απο ενα τυροκομιο στην περιοχη μου αλατι χοντρο (χωρις προσθετα )

Περνω σε ενα μπολ νερο απο την καραντινα...

Η αναλογια 10γρ αλατι για καθε λιτρο νερου

Εγω εβαλα 500γρ στα 50 λιτρα που ειναι η καραντινα.Το ελιωσα καλα το αλατι και το ριχνω μεσα στην καραντινα,

φωτα καθολου ,μετα απο 3 ωρες ανεβασα την θερμοκρασια στους 30,μετα απο 12 ωρες στους 31 περιμενω 3 ωρες ακομα και κανω αλλαγη νερου απο το βαρελι προετιμασιας 3 λιτρα και μετα απο 5 ωρες ανεβαζω την θερμοκρασια στους 32 και παραμενει εκει,ταίζω κανονικα και αλλαζω καθε μερα 2-3 λιτρα νερου για να μην ανεβει η περιεκτικοτητα του αλατιου και χασουμε το ψαρι μας!!και οσο περναν οι μερες κανω αλλαγες ριχνω ιχνοστοιχεια και βιταμινες και λιγο κατεψυγμενει τροφη και ολα πανε καλα,,,ο δισκος αναπνεει κανονικα,τα πτερυγια επανυλθαν οπως και τα βρανχια,κανει βολτες και απο ορεξει για φαί αλλο τιποτα!!!Κανω αλλαγες με το νερο του μεγαλου ενυδρειου και ειναι ετοιμος να παρει εξιτηριο!!!με μια καλη προσαρμογη και ζει αρμονικα με τα φιλαρακια του ξανα..........!!!!! :wub:

Αυτα απο εμενα ολα πηγαν καλα,και sorry για τα ορθογραφικα λαθοι............... :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου ιστορια εχει ως εξης....

Απο τους 2 μου δισκους, ο μικρος για καποιο λογο στρεσαριστηκε (μαλλον ο μεγαλος εκανε την ζημια).Σκεφτηκα για ενδοπαρασιτα και μαζι μου συμφωνησε και ο Χρηστος. Δεν ετρωγε, κρυβοτανε και αδυνατισε αρκετα. Οταν πεταω φαγητο μεσα στο ενυδρειο απλα καθετε και το κοιταει.

Το βαζω σε καταντινα 40 lt, θερμοκρασια 30 βαθμούς και θεραπεια Furan 2 και General Cure.

Μετα απο 10 μερες καραντινα (σημερα δηλαδη που γραφω αυτο το post), με καθημερινες αλλαγες, ενεργο ανθρακα και συνεχη θεραπεια ακομα αρνηται να φαει και ψαχνει μερος για να κρυφτει.

Ακομα δεν μπορω να βρω τι φταιει......Αυριο σταματαω θεραπεια και αναμενω :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν μπορω να βρω τι φταιει......Αυριο σταματαω θεραπεια και αναμενω :wub:

Μπορει να λεω βλακειες αλλα αν φτασεις σε αδιεξοδο, δοιμασε αυτο που εκανε ενας τρελλος φιλος : Χαιδεψε τον λιγο (πολυυυ σιγα και προσεκτικα στην αρχη) και ταισε τον με το χερι στο στομα μετα.

Καθαρα χερια χωρις σαπουνια ομως (μονο ουδετερο σαπουνι)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να λεω βλακειες αλλα αν φτασεις σε αδιεξοδο, δοιμασε αυτο που εκανε ενας τρελλος φιλος : Χαιδεψε τον λιγο (πολυυυ σιγα και προσεκτικα στην αρχη) και ταισε τον με το χερι στο στομα μετα.

Καθαρα χερια χωρις σαπουνια ομως (μονο ουδετερο σαπουνι)

ετσι ταϊζω τον μεγαλο......ο μικρος δεν θελει ουτε να με βλεπει :wub:

Link to comment
Share on other sites

για να μην ειμαστε οφτοπικ στελνω ΠΜ

Ζηλευει γι'αυτο. σου κανει ναζια :rasp:

Σοβαρα τωρα, ειναι ζευγαρι οι δισκοι? γιατι 2 μονοι τους ζουν μονο αν ειναι ζευγαρι εξακριβωμενο, αν δεν ειναι, πρεπει να ζουν σε κοπαδι, δεν ειμαι δισκας, οτι εχω ακουσει σου λεω.

Ευχομαι καλη αναρρωση. :wub:

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(delta66 @ 16/04/2008, 19:18:48) *

Μπορει να λεω βλακειες αλλα αν φτασεις σε αδιεξοδο, δοιμασε αυτο που εκανε ενας τρελλος φιλος : Χαιδεψε τον λιγο (πολυυυ σιγα και προσεκτικα στην αρχη) και ταισε τον με το χερι στο στομα μετα.

Καθαρα χερια χωρις σαπουνια ομως (μονο ουδετερο σαπουνι)

ετσι ταϊζω τον μεγαλο......ο μικρος δεν θελει ουτε να με βλεπει :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγω εχω ενα ενυδρειο φυτεμενω με ανουμπιες και εχω βαλει ενα μονομαχο ο οποιος εχει ικ του εβαλα φαρμακο τις tetra medica το contraspot ειναι η τεταρτη μερα σημερα και ειχε καθαρισει αλλα σημερα ειδα οτι εβγαλε αλλο ενα στα βραγχια.τα λαθη που εκανα εγω ηταν δυο και ο λογος οταν δεν ξερεις ρωτα δεν τον εκανα με αποτελεσμα οταν εκανα την θεραπεια δεν ειχα βγαλει των ανθρακα απο το φιλτρο και εκανα μια μερικη αλλαγη του νερου.τωρα η φταιει το λαθος μου η το φαρμακο που εβαλα δεν ειναι καλο θα δω και θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...