Jump to content

Recommended Posts

Εδώ θα ήθελα να γράψουμε την εμπειρία που έχει αποκτήσει μετά από μια ασθένεια που πέρασε στο ενυδρείο του ο κάθε ένας από εμάς .

Παρακαλώ πολύ η κάθε δημοσίευση να ξεκινά με την ονομασία της ασθένειας , αν υπάρχει φωτογραφία , το τρόπο που χρησιμοποίησε ο κάθε ένας από εμάς και τη θεράπευσε ή δεν τη θεράπευσε , και ποια πιστεύει ότι ήταν η αιτία .

Εάν η εμπειρία που έχουμε περάσει έχει και ιστορικό στο Aquazone καλό θα ήταν να μπει και η διεύθυνση .

Ας κάνουμε μια προσπάθεια να γράψουμε όσοι μπορούν περισσότεροι , πιστεύω ότι θα είναι ένα πολύ καλό βοήθημα για όλους μας .

Υ.Γ. μια δημοσίευση για κάθε περίπτωση ξεχωριστά , και δημοσιεύσεις με μορφή συζητήσεων θα διαγράφονται , σε αυτή τη περίπτωση θέλουμε την όποια εμπειρία του κάθε χομπιστα ,όποια κι αν είναι αυτή .

Την μονη αρρωστια που περασα ητανε ευτυχως ευκολη (ick) παρολο που αργησα χαρακτηριστικα να το δω λογω του οτι ελειπα για 2 μερες και το αντιμετωπισα αμεσα χωρις να χασω ουτε ενα ψαρι υποψιν ειχα μεσα δισκακια corydoras και πλεκο με το fauna mor της aquarium munster καλα μιλαμε τρομερο φαρμακο πολυ αποτελεσματικο σκετος δυναμιτης σε 6 μερες μετα την 8εραπεια τα παντα ητανε οκ :D Έγινε επεξεργασία - jeronimo_greece
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η μοναδική αρρώστεια που πέρασαν τα δικά μου τα ψαράκια ήταν ick που θεράπευσα σε 3 μέρες με ενυδρειακό αλάτι sera ektopur και φάρμακο για το συγκεκριμένο παράσιτο, το sera costapur.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

και 2 απο πιθανο Constipation (Δυσκοιλιότητα) ,,,,,

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

σορυ για το διπλοποσταρισμα

post-9407-1227469018_thumb.jpgpost-9407-1227469047_thumb.jpg

Υ.Γ. αυτο το σκαλαρακι ολα τα εχει περασει........ :)

Έγινε επεξεργασία - ctpanoramix
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

διαγνωση ασθενειας dropsy.

θεραπεια με bactopur direct για εξι μερες.

αλλαγη νερου 60%

μετα απο 3 μερες θεραπεια με cyprinopur για 6 μερες.

το ψαρι ηταν ενα σκαλαρι που δυστηχως δεν τα καταφερε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να πω κι εγω τις εμπειριες μου. Απο τα απλα στα πιο συνθετα..

Μου ειχαν τυχει δυο περιπτωσεις ικ σε χρυσοψαρα και μονομαχο, και τις δυο φορες αντιμετωπιστηκε με ενυδρειακο αλατι και ανοδο της θερμοκρασιας.

Επειτα ενας μονομαχος ο οποιος εμφανιζε ως συμπτωμα νωχελικοτητα, ηταν συνεχως στον πατο και πεταγοταν καπου καπου να παρει ανασα απο την επιφανεια. Δεν εδειξε ποτε κανενα αλλο σημαδι, τον βρηκα μια μερα συγχωρεμενο στον πατο και ειχε σκουρηνει η περιοχη της κοιλιας στο κατω μερος του ψαριου πισω απο τα βραγχια. Θεραπεια δεν ειχα εφαρμοσει γιατι δεν μπορουσε να γινει διαγνωση.

Παρασιτα σε αφρικανες. Τα ψαρια ξυνοντουσαν και στις πετρες και "ετρεμαν" εκαναν εναν παλμο σαν κυμα.

Αντιμετοπιστηκε χωρις απωλειες με 2ημερη παραμονη σε νερο με αλατι 0,6% (6gr ανα λιτρο) και αλλες 5 μερες με συγκεντρωση αλατιου 0,3%, στη συνεχεια τακτικες αλλαγες για να φυγει το παθογονο απο το νερο.

Ξεκινησα με 0,8% αλλα ενα ψαρια πλαγιαζε και επανερχοταν οποτε μειωσα το αλατι στο νερο με μερικη αλλαγη νερου. Τετοιες συγκεντωσεις αλατιου δεν συνιστανται για ψαρια που δεν αντεχουν υψηλες σκληροτητες, για τις αφρικανες που αντεχουν ειναι μια χαρα. Απωλειες δεν παρουσιαστηκαν.

Hexamita σε αφρικανες. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20798

Πριν μαθω με τι εχω να κανω εφαρμοσα bactopur direct για μια μερα. Εμαθα τι προβλημα εχω και αφαιρεσα το φαρμακο με ανθρακα. Εντωμεταξυ ειχα και 0,3% αλατι στο ενυδρειο το οποιο ισως λειτουργησε θετικα. Ειμαι ομως της αποψης οτι μια θεραπεια τη φορα και οχι συνδυαστικες εκτος κι αν μιλαμε για φαρμακα που ειναι για να δρουν και συνδυαστικα απο τον κατασκευαστη.

Στη συνεχεια εκανα θεραπεια για hexamita με το φαρμακο της esha. Δεν ειδα αποτελεσματα αν και οι δοσεις που εβαζα ηταν η ισχυρη προταση της esha. Συνεχισα με Flagyl διαλυμενο στο νερο του ενυδρειου αλλα και την τροφη την περναγα απο πυκνο διαλυμα με Flagyl για να παρει οσο γινεται. Εχασα ενα απο τα δυο ψαρια που νοσουσαν και δεν προσβληθηκαν αλλα ψαρια. Πριν χασω το ενα ψαρια το εκανα μπανιο σε πυκνο διαλυμα bactopur direct μηπως και σωθει αλλα δεν ειχε γυρισμο, λιγες ωρες μετα το μπανιο εφυγε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Περσυ το καλοκαιρι ειδα μαλλον αργα λογω πυκνης βλαστησης και ξυλων ενα corydora με σημαδι στο δεξι πλευρο του.

Το ψαρι ηταν σε καλη κατασταση ακομα και ετρωγε, ειχε ομως αυξημενο αριθμο ανασων.

(συγνωμη για την ποιοτητα των φωτο, δεν ειχα δυνατοτητα για καλυτερες ληψεις).

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0038_resize.jpg

Την επομενη μερα της φωτο το απομονωσα σε καραντινα με νερο απο το ενυδρειο σε θερμοκρασια 28,5C και αρχισα θεραπεια με furan 2 σε σκονη δοσολογια κατα τις οδηγιες, αεραντλια, φιλτρο να γυριζει το νερο, λιγη τυρφη σε καλτσακι, φως μονο για τη φωτογραφηση.

Μερικα βιντεο

th_P7130014.jpg

th_P7130015.jpg

Τη δευτερη μερα της θεραπειας το ψαρι οταν πηγα να το παρατηρησω πεταχτηκε και αρχισε να κανει σβουρες για μερικα δευτερολεπτα, μετα εμεινε στην επιφανεια του νερου ακινητο, νεκρο.

Οταν το εβγαλα, το δεξι του πτερυγιο μου "εμεινε στο χερι" και απο κατω αποκαλυφθηκε μια τρυπα.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0014_resize.jpg

η δεξια μερια ηταν χαλια

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0012_resize.jpg

Σηκωσα με νυστερι το δεξι "σαπιο" μερος του σωματος.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0018_resize.jpg

Το "καθαρισα" και εμεινε ετσι

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0022_resize.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν και δεν θελω να το θυμαμαι καν, ειχα και εγω μια περπετεια με τον μονομαχο μου πριν

λιγο καιρο. Σε πρωτη φαση ο φιλος μου παρουσιασε ick οποτε και ακολουθησα θεραπεια

απομονονοντας τον εγκαιρα σε καραντινα. Ολα πηγαν καλα σαν πρωτη φαση. Μετα απο

δυο εβδομαδες παρουσιασε cloudy eye οποτε ακολουθησα δευτερη θεραπεια και με την

βηθεια του forum ολα πηγαν καλα. Αν ειναι δυνατον μετα ειδα ενα σημαδι στην ραχη

του που αποδειχθηκε τελικα οτι ηταν μονο μια γρατζουνια. Απο τοτε δεν αντιμετωπισα αλλο

προβλημα και μακαρι να μην εχει κανεις μας. Θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

σε ολους και ιδιαιτερα στην GIN την Κα Καρπιδα που πραγματικα σταθηκε διπλα μας

ολο αυτο το διαστημα!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Good job!

Πολυ ενδιαφερον συνεχιστε ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Rik που "ξύπνησες" το θέμα! :P

Παρακαλώ πολύ, όσους περάσανε κάποια ασθένεια και είχανε θετικά ή και αρνητικά αποτελέσματα να γράψουν την εμπειρία τους και να βάλουν Link την περίπτωσή τους :)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες ετυχε καποιο κοπαδοψαρακι τετρα να εφευγε απο το κοπαδι και να πηγαινε να καθοταν κατω απο την εξοδο του φιλτρου για μερικες ημερες, δεν αντεχαν πανω απο εβδομαδα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αντιμετωπίσαμε κι εμείς το ick και σύμφωνα με κάποιες φωτό που έβαλα ένας πλέκο μου είχε και Odimium.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;hl=tiffgraf

Αυτή η περιπέτεια μας άφησε δυστηχώς απώλειες σε 3 Guppie και τον πλέκο. Αντιμετωπίστηκε επιτυχώς μετά και απο συμβουλές μελών απο εδώ με σταδιακή αύξηση θερμοκρασίας απο 25 στους 29,5-30c την κρατήσαμε εκεί για περίπου 1 μήνα και με συχνές αλλαγες στο νερό. Άρχικά με μία μεγάλη γύρω στο 70% και στη συνέχεια ανα 2-3 μέρες το 30%. Επίσης μειώσαμε και το τάϊσμα. Ταϊζαμε κάθε 4-5 ημέρες. Πήραμε και ενυδρειακό αλάτι όμως δεν το χρησιμοποιήσαμε. Όσο η θερμοκρασία ήταν ανεβασμένη αυξήσαμε τη ροή της αεραντλίας για καλύτερη οξυγόνωση.

Κάποιο Guppie εκείνη την εποχή γέννησε. Απο αυτή τη γέννα διασώθηκε απο 8 μικρά σύνολο που είδαμε 1 αρσενικό.

Δυστυχώς τα άλλα φαγώθηκαν απο τα λαίμαργα τέτρα.

Απο τις πρώτες μέρες που σταθεροποιήθηκε η θερμοκρασία στους 29,5c τα συμπτώματα άρχισαν να υποχωρούν. Τα άσπρα στίγματα έφευγαν και οι πληγές κυρίως στα τέτρα απο το ξήσιμο επουλώθηκαν. Εντύπωση μου έκανε ένα τέτρα όπου είχε πληγωθεί απο ξήσιμο πάρα πολύ και έγινε εντελώς καλά. Αυτό ήταν κατά κάποιο τρόπο και ο οδηγός μας πως η θεραπεία απεδίδε καρπούς γιατί τα συμπτώματα σε αυτό ήταν πολύ έντονα. Επίσης να καταθέσω πως η άυξηση της θερμοκρασίας επηρέασε αρνητικά τα φυτά. Δεν είχαμε πολλά αλλά μία ανούμπια μαράθηκε πάρα πολύ και χάλασαν κάποια φύλλα της. Επανήλθε όμως και αυτή μετά την πτώση της θερμοκρασίας στους 26c.

Τέλος να πω πως τα πίθανά αίτια της ασθένειας ick οφείλονται στο άστρωτο τότε ενυδρίο μου και την απότομη εισαγωγή ψαριών που στρεσαρίστηκαν. Για το Odimium που ευτυχώς δεν μεταδώθηκε και σε άλλα ψάρια μου πιστεύω πως το ψαράκι το είχε απο το πετ σοπ που το πήρα. Απο τη σακούλα μεταφοράς παρατήρησα μικρά σημάδια στην κοιλιά του όμως δεν έδωσα σημασία τότε λόγω άγνοιας.

Τώρα δόξα το Θεό όλα βαίνουν καλώς. Το ενυδρείο έστρωσε, γέννες έχω (10 μωρά guppies σε γεννήστρα :bowdown: ) απώλειες δεν ξαναείχα τα ψάρια δείχνουν οκ. Τέλη Δεκεμβρίου πρόσθεσα ψάρια και φυτά.

Πολλά μπράβο και ευχαριστούμε ως νέοι χομπίστες που ανοίξατε ένα τέτοιο θέμα και γενικά για τη δουλειά που κάνετε εδώ.

Έγινε επεξεργασία - EGGAS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε μικρό διάστημα από το στήσιμο του πρώτου ενυδρείου,αντιμετώπισα το γνωστό ick.

Ενυδρείο 98 λίτρων με λάθος στρώσιμο.

Λεπτομέρειες εδώ

Το ick παρουσιάστηκε αφού είχε στρωθεί.

Λάθος σύνθεση ψαριών όμως,με τις τιμές του νερού να μην ταιριάζουν σε όλα....μερικά neon tetras,2 guppies,2 corydoras,2 serpae tetras,2 balloon molly,2 χρυσόψαρα και 1 Pleco.

Με αύξηση της θερμοκρασίας σταδιακά στους 30βαθμούς το πρόβλημα λύθηκε.

Μετά την απομάκρυνση και του τελευταίου στίγματος άφησα την θερμοκρασίας ψηλά για 10 μέρες.

Μόνο "θύμα" μια ανούμπια,που προσπαθώντας να την μετακινήσω διαλύθηκαν τελείως οι ρίζες της.

Πρόσφατα στο άλλο ενυδρείο αντιμετώπισα ένα πρόβλημα που δεν μάθαμε την ονομασία του.

Εδώ πληροφορίες

Άσπρα στίγματα στην μύτη columbian tetra που προήλθαν μάλλον από το στρες,από την επιθετική συμπεριφορά των kribensis....αμέσως μετά την γέννα αυτά.

Συμβίωναν αρκετές μέρες πριν χωρίς πρόβλημα.

Ένα από αυτά είχε στην μύτη κάτι που έμοιαζε περισσότερο με πληγή.

Απομακρύνθηκαν και μπήκαν στο άλλο ενυδρείο οπού από την πρώτη μέρα άλλαξε η συμπεριφορά τους προς το καλύτερο.

Μπανάκια σε κουβά με bactopur direct ανά 2 μέρες για 10 μέρες περίπου με προσθήκη ektozon στο ενυδρείο (δεν είχα βάλει ποτέ μέχρι τότε) και το πρόβλημα λύθηκε.

Επίσης πρόσθετα βιταμίνες στην τροφή τους 2 φορές τη βδομάδα.

Οι άμεσες απαντήσεις σας δώσανε την λύση. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Εγω οταν αρχισα το ενυδρειο μου πριν απο 14 μηνες, την πρωτη εβδομαδα μου αμφανισε κυανοβακτηριο. Πηρα απο παντου συμβουλες, εφαρμοσα μερικες απο αυτες. Εκανα 2-3 αλλαγες νερου,περιπου το 1/2 , και καθαρισα με το χερι μου απο την αμμο το βακτηριο.Καθαρισα καλα τις πετρες και τις ξεπλυνα με οξυζενε. Απεφυγα να ριξω οξυζενε μεσα στο νερο ειχα ακουσει.

Εκανα συσκωτιση για 3 μερες και μειωσα το φως απο τις 10 ωρες στις 7 ημερισιως.

Μετα απο ολα αυτα bye bye κυανοβακτηριο και..... βαλσινεριες(δεν αντεξαν)!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...