Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


playinteractive

Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 3Χ3Χ1.5 ΜΕ SUB ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΥΟ BLACK TIP SHARK (MELANOPTERUS) ΤΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ???ΤΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΘΕΛΟΥΝ???ΘΕΛΕΙ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ Η ΑΠΛΗ ΑΜΜΟ??ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟ ΒΡΑΧΟ???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου καλό είναι τους καρχαρίες να τους αφήνουμε στον ωκεανό εκεί που ανήκουν. :)

Το ενυδρείο που έχεις κατά την γνώμη μου είναι πολύ μικρο για να φιλοξενήσει αυτά τα πλάσματα.

Παντός δεν χρειάζεσαι άμμο και βράχο.

Το σύστημα θα απαιτήσει πολύ καλό φιλτράρισμα και ένα πλήθος άλλων ψαριών για τον καθαρισμό του καρχαρία που είναι πολύ επιρρεπής στα παράσιτα.

όπως ακόμα να απομονώσεις τον ηλεκτρικό θόρυβο στο χώρο του γιατί είναι ευαίσθητος σε ηλεκτρικά πεδία.

Αλλιώς δεν μπορείς να διατηρήσεις καρχαρία σε αιχμαλωσία για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησο με τον φιλο μου παραπανω.καλυτερα στην θαλλασα,αλλα για ενυδρειο σκεψου 15 χιλιαδες λιτρα μινιμουμ,βαλε και τις ιδιοτροπιες τους βαλε και τιμη(1500-200 ευρω ο ενας,αυτο βεβαια πανω σε εσενα εξαρτατε).

με τα λιτρα που διαθετης θα μποροθσες να φτιαξεις ενα υπεροχο ριφφ η και κανονικο fish-only

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, αναφέρεσαι για ενυδρείο τρίμετρο, 13,5 χιλ. λίτρα! Επί πλέον το sump.

Νομίζω πως είναι ιδανικό για τη φιλοξενία τέτοιων οργανισμών. Από τα λίγα που γνωρίζω, δεν χρειάζονται πρόσθετα αντικείμενα, παρά μόνο άμμο. Θα πρέπει όμως να το ψάξεις καλά το όλο set up, για να αποφύγεις τους πειραματισμούς.

Η αναζήτηση πληροφοριών επιβάλλεται.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σορρυ δικο μου λαθος.υπολογισα 1350 λιτρα αντι για 135000!

απο εδω και περα νομιζω πως πρεπει να αναλαβουν οι πιο εμπειρη.

καλη αρχη

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ένα ψάρι που φτάνει σε μήκος 180cm στην φύση,και είναι υπερκινητικό.

Είναι από τους ελάχιστους καρχαρίες που μπορούν να πηδήξουν πλήρως έξω από το νερό.

Και ο φίλος μας θέλει να βάλει ΔΥΟ σε αυτό το μέγεθος ενυδρείου!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο προβλημα που υπαρχει ειναι το 1.5 μετρο... ειναι το πλατος ? ΑΝ ναι θα υπαρχει προβλημα αφου ειναι πολυ μικρο και αργοτερα οι καρχαριες δεν θα μπορουν να στριψουν... στα λιτρα εισαι οριακα ΟΚ αλλα κανονικα χρειαζεται ή κυκλικο ενυδρειο ή πολυ ανετο σε ολες τις διαστασεις...

Εδω: http://www.wetwebmedia.com/blacktipshark.htm θα βρεις πολλες πληροφοριες αλλα για οτι αλλο θελεις ειμαι στην διαθεση σου.

Καλο θα ηταν να μην κανεις βιαστικες κινησεις!

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 3Χ3Χ1.5 ΜΕ SUB ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΥΟ BLACK TIP SHARK (MELANOPTERUS) ΤΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ???ΤΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΘΕΛΟΥΝ???ΘΕΛΕΙ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ Η ΑΠΛΗ ΑΜΜΟ??ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟ ΒΡΑΧΟ???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Στα μειον της υποθεσης ας προστεθει και η φρενιτιδα που τους κυριευει οταν στρεσαρονται η οταν πεινουν υπερβολικα.Πολλες φορες ακομα και στον υφαλο,κατασπαραζονται μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΥΔΡΕΙΟ 3 ΜΕΤΡΑ ΦΑΡΔΟΣ , 3 ΜΕΤΡΑ ΠΛΑΤΟΣ , 1,5 ΜΕΤΡΑ ΥΨΟΣ.. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΕ ΧΤΑΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕ JELLYFISH..ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΔΟΥΣΕΣ ΞΕΡΩ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΑΙΣΜΑ ΤΟΥ ΧΤΑΠΟΔΙΟΥ ...ΝΑ ΒΑΖΩ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΓΑΡΙΔΕΣ - ΚΑΒΟΥΡΙΑ Η ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν κατάλαβα καλά, αναφέρεσαι για ενυδρείο τρίμετρο, 13,5 χιλ. λίτρα! Επί πλέον το sump.

Νομίζω πως είναι ιδανικό για τη φιλοξενία τέτοιων οργανισμών. Από τα λίγα που γνωρίζω, δεν χρειάζονται πρόσθετα αντικείμενα, παρά μόνο άμμο. Θα πρέπει όμως να το ψάξεις καλά το όλο set up, για να αποφύγεις τους πειραματισμούς.

Η αναζήτηση πληροφοριών επιβάλλεται.

Ξέρω πιο μικρό που φιλοξενεί πολύ καιρό 4 κομμάτια, 2 βυθού και 2 μελανόπτερους :bowdown::)

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Στα λιτρα σου μπορει να κρατησεις εναν μελανοπτερο χωρις προβληματα εφοσον εχεις δωσει καλο πλατος.

Τα χταποδια δεχονται με μεγαλη ευκολια κατεψυγμενη τροφη-γαριδα,καλαμαρι-ψαρι δεν θα εχεις προβλημα στο ταισμα τους. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...