Jump to content

Πρόβλημα με Ro Unit


confucius

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους.

Το πρόβλημα που έχω είναι οτι έχω αγοράσει μια μονάδα αο της ro-man εδώ και 3 μήνες περίπου και ακόμα δε έχει λειτουργησει κανονικα.

Στην αρχη μου εβγαζε ακριβως το ιδιο νερο με αυτο της παροχης μου ph 7.5 και kh 14.

Μετα απο πολες προσπαθειες επικοινωνιας την εστηλα πισω να την ελενξουν και τελεικα την πηρα μετα απο τεραστεια αναμονη.

Σημερα την ελενξα και το νερο που βγάζει εχει kh 7.

Δε θα επρεπε να ειναι μηδενικη η kh?

Δε αντεχω αλλο αυτη τη ταλαιπωρια εχω πληρωσει τοσα χρηματα χωρις κανενα αντικρισμα εδω και μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους.

Το πρόβλημα που έχω είναι οτι έχω αγοράσει μια μονάδα αο της ro-man εδώ και 3 μήνες περίπου και ακόμα δε έχει λειτουργησει κανονικα.

Στην αρχη μου εβγαζε ακριβως το ιδιο νερο με αυτο της παροχης μου ph 7.5 και kh 14.

Μετα απο πολες προσπαθειες επικοινωνιας την εστηλα πισω να την ελενξουν και τελεικα την πηρα μετα απο τεραστεια αναμονη.

Σημερα την ελενξα και το νερο που βγάζει εχει kh 7.

Δε θα επρεπε να ειναι μηδενικη η kh?

Δε αντεχω αλλο αυτη τη ταλαιπωρια εχω πληρωσει τοσα χρηματα χωρις κανενα αντικρισμα εδω και μηνες.

πηγαινε στο μαγαζι που την αγορασες κ πες τους το προβλημα σου αλλα εγω που δεν εχω α/ο οι τιμες στο ενυδρειο μου ειναι ph 6,5 gh 3 ,kh 3 nh3/nh4 0,25 ,no2 0 ,no3 μου εχει τελειωσει το τεστ.δεν ειμαστε τεχνικοι δισκαδες ειμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καταρχην την εχω παρει απο το internet.

Δεύτερον οι τιμες του δικτυου μου ειναι ph 8 και kh 14 και χωρις αο ειναι πολυ δυσκολο να φερω το νερο στις ιδανικες συνθηκες.

Εσύ πως τα καταφερνεις τι τιμες βγαζει το δυκτιο σου?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι η μετρήσεις είναι σωστές;

Βγάζει δηλαδή 1καθαρό προς 4 ακάθαρτο;

Για να είσαι σίγουρος ότι την έχεις ρυθμισμένοι σωστά μέτρησε το. Πάρε δυο ίδια ποτήρια και τοποθέτησε το ένα κάτω από το σημείο που βγαίνει το καθαρό και το άλλο κάτω από το σημείο που βγαίνει το ακάθαρτο. Μέχρι να γεμίσει το καθαρό το ακάθαρτο θα πρέπει να έχει γεμίσει 4 φορές. Ρύθμισε έτσι την ΑΟ σου και θεωρητικά θα πρέπει να σου βγάλει GH σχεδόν μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορεις να τη ρυθμισεις φιλε χρηστο?

Πριν τη στειλω πισω εβγαζε ακριβως το ιδιο.

Σημερα εβγαζε λιγοτερο καθαρο αλλα δεν μετρησα αν ειναι 1 προς 4

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω την ίδια ΑΟ αλλά θεωρητικά θα πρέπει να έχει ένα βανάκη στην έξοδο του ακάθαρτου νερού από όπου ρυθμίζεις την ροή του νερού. Πιο πολλά θα μπορούσαν να σου πουν αυτή που έχουν την ίδια, ή όπως λέει πιο πάνω και ο Γιώργος θέσε το ερώτημα σου στην RO-MAN

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=236

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καταρχην την εχω παρει απο το internet.

Δεύτερον οι τιμες του δικτυου μου ειναι ph 8 και kh 14 και χωρις αο ειναι πολυ δυσκολο να φερω το νερο στις ιδανικες συνθηκες.

Εσύ πως τα καταφερνεις τι τιμες βγαζει το δυκτιο σου?

εγω ετοιμαζω το νερο μου μια εβδομαδα πριν κανω την αλλαγη κ επιτοπου βαζω νερο βρυσης aquatan(sera)amazon(aqualine) k discus trace(seachem) το βγαζω εξω κ τον σκεπαζω με μια σακουλα(ολα αυτα σε ενα κουβα)κ μετα απο διο μερες βαζω nitrivec(sera) κ επαναλαμβανω την επομενη φορα.αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε όσες ΑΟ έχω δει από RO-MAN δεν υπάρχει βρυσάκι που να ρυθμίζεις την έξοδο του ακάθαρτου. Αυτό είναι φιξ. Φίλε μου μήπως κάνεις κάποιο λάθος στη σύνδεση της ΑΟ? Είναι δύσκολο να είναι ελαττωματική, κι αν είναι θα είναι μόνο η μεμβράνη! Στείλε μου με ΠΜ ποιο μοντέλο έχεις για να ψάξω να βρω το manual και να σου πω πως συνδέεται :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

H μονάδα RO που έχεις πόσα στάδια επεξεργασίας έχει (ποσά δοχεία για φιλτρα)?

Έχει μονάδα DI?

Έχει σύστημα flush? Στείλε μας τον τύπο της RO-MAN .

Συνήθως έχουν 3-4 δοχεία για φίλτρα ένα για κάθε στάδιο επεξεργασίας του νερου.

Όσον αφορά το ph, αυτό ρυθμίζεται από την μεμβράνη που έχεις επιλέξει.

Για μηδενική σκληρότητα (0-4ppm) θα πρέπει να έχεις και μονάδα DI στην RO σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Συγνωμη που εχώ καθυστερήση να απαντήσω αλλα δουλεια βλέπετε!

Λοιπον το μοντελο που έχω ειναι η professional 4 stage with di unit.

Thank you.!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...