Jump to content

φούσκωμα σε αγγελόψαρο, Help


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

εδώ και 5-6 μέρες το αγγελόψαρό μου έχει ένα περίεργο φούσκωμα και δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει. Για να είμαι ειλικρινής, -όσο μπορώ το παρακολουθώ- δεν το έχω δει τελευταία να ενεργείται. Επίσης, συνέχεια κάθεται σε μία γωνία και με το κεφάλι προς τα κάτω. Όταν ακουμπάω το χέρι μου έξω στο γυαλί, μετακινείται, κολυμπάει κανονικά για κάνα πεντάλεπτο και μετά πάλι τα ίδια. Τι μπορώ να κάνω?

Έχω άλλο ένα αγγελόψαρο το οποίο είναι μια χαρά, δεν παρατηρώ το ίδιο φούσκωμα. Και τα δύο τρώνε με όρεξη.

Και δύο φωτογραφίες, μήπως και μπορέσει κάποιος να βοηθήσει.

post-2226-1206473280_thumb.jpg post-2226-1206473262_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τη είναι μπορεί να ζήση έτσι αρκετό καιρό και ξαφνικά να χειροτερέψει παρόμοιο είχα και εγώ και στο τέλος κατέληξε.

post-2663-1206473892_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ειλικρινά περίμενα μια απάντηση από εσένα επειδή γνωρίζω την αγάπη σου και τις γνώσεις για τα αγγελόψαρα.

Τώρα το μόνο που εύχομαι είναι να μην είναι τίποτα κολλητικό και κολλήσει και το άλλο το αγγελόψαρο.

Μπορεί να είναι όγκος?

umb

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ειλικρινά περίμενα μια απάντηση από εσένα επειδή γνωρίζω την αγάπη σου και τις γνώσεις για τα αγγελόψαρα.

Τώρα το μόνο που εύχομαι είναι να μην είναι τίποτα κολλητικό και κολλήσει και το άλλο το αγγελόψαρο.

Μπορεί να είναι όγκος?

umb

umb καλησπέρα.

Μπορεί όμως να είναι και αυτό που είπες στο πρώτο σου post.Δεν έχεις πάντως να χάσεις τίποτα αν για μερικές ημέρες τους δίνεις τροφή πρασινάδα(flakes).Αν ισχύει αυτό που είπες θα το βοηθήσει πολύ.

Εύχομαι να υπάρχει αίσιο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλησπέρα,

Μακάρι να είναι έτσι και όλα να πάνε καλά, αλλά δεν σου κρύβω ότι έχω εμπιστοσύνη στα λεγόμενα του Χρήστου, έχω παρακολουθήσει τα άρθρα του και γνωρίζει αρκετά πράγματα γι’ αυτό το είδος ψαριών. Τα ταΐζω με Tetra Pro και tetramin crisps, έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο, κάτι που ίσως βοηθήσει να ενεργηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλησπέρα,

Μακάρι να είναι έτσι και όλα να πάνε καλά, αλλά δεν σου κρύβω ότι έχω εμπιστοσύνη στα λεγόμενα του Χρήστου, έχω παρακολουθήσει τα άρθρα του και γνωρίζει αρκετά πράγματα γι’ αυτό το είδος ψαριών. Τα ταΐζω με Tetra Pro και tetramin crisps, έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο, κάτι που ίσως βοηθήσει να ενεργηθεί?

Δυστυχώς όχι.Τους δίνεις δηλ. ήδη κάμποσες μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Κολλητικό δεν είναι (μάλον) γιατί τα υπόλοιπα σκαλάρια μου είναι μια χαρά.

Είναι όγκος αλλά τη δεν γνωρίζω.

Αν από της φωτογραφίες καταλάβει κάτι κάποιος ιχθυολόγος ας μας πει.

post-2663-1206484069_thumb.jpg

post-2663-1206484088_thumb.jpg

post-2663-1206484098_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες που έχεις βάλει Χρήστο δείχνουν για λίπος .

Εάν πράγματι είναι λίπος και του φίλου μας Ουμπέρτο , είναι πραγματικά ότι ποιο δύσκολο για να το διορθώσουμε.

Δυστυχώς είναι σφάλμα διατροφής .

Όχι με την έννοια ότι οι τροφές ντε και καλά είναι μάπα .

Εμείς δεν δίνουμε την κατάλληλη τροφή για το συγκεκριμένο ψάρι .

Εγώ αυτό που έχω να προτείνω είναι ευθανασία στη κατάψυξη .

Τώρα για τη περίπτωση αυτή του Ουμπέρτο λόγω του ότι γράφει ότι αυτό έγινε σε 5-6 ημέρες μου ακούγεται σαν ιός .

Και το μόνο που έχω να πω σε αυτή τη περίπτωση είναι καλές συνθήκες νερού καλή τροφή και βιταμίνες σαν συμπλήρωμα .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη καλημέρα,

Οι 5-6 μέρες που αναφέρω, είναι από τότε που πραγματικά άρχισε να με απασχολεί το θέμα γιατί έβλεπα μια ασυνήθιστη συμπεριφορά του ψαριού. Πριν από αυτό, θυμάμαι, συζητάγαμε με την κόρη μου και λέγαμε πω, πω, δες πόσο χόνδρινε, να τους κάνουμε δίαιτα και διάφορα τέτοια. Και από τότε άρχισα να τους ταΐζω μια φορά τη μέρα από δύο που τους τάιζα. Αλλά όπως αναφέρω και πιο πάνω, έχω καιρό να το δω να ενεργείται. Υπάρχει κάτι που μπορώ να τους δώσω (καθαρτικό, φρέσκια τροφή), μπας και τα βοηθήσω και καθαρίσει το εντεράκι?

umb

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη δεν αποκλείω να είναι κάποιο λίπωμα σε έμενα όμως είχε εξελίχθη διαφορετικά και το είχα αναφέρει εδώ.(η φωτογραφίες χάθηκαν λόγου του γνωστού προβλήματος αλλά είναι η ίδιες που έβαλα και εδώ).

Κάνω copy – paste του κειμένου για πιο ευκολία

<<Ένα από τα σκαλαρια μου μέσα σε 12 ώρες πρήστηκε σε σημείο παραμόρφωσης. Συγκεκριμένα το βράδυ που έκλισαν τα φώτα όλα ήταν νορμάλ. Την επόμενη μέρα όταν άνοιξαν τα φώτα αντίκρισα ένα θέαμα περίεργο, είδα το ψάρι να βρίσκεται στην επιφάνια πρησμένο και ακίνητο. Στην αρχή νόμιζα ότι ψόφησε αλλά έκανα λάθος το ψάρι ήταν ζωντανό. Κολυμπούσε μόνο πλαγιασμένο και στην επιφάνια του νερού. Η συνθήκες διαβίωσης στο ενυδρείο μου δεν άλλαξαν καθόλου και όλες η μετρήσεις είναι άψογες, και φυσικά κανένα ψάρι δεν παρουσιάζει πρόβλημα. Παρόλο αυτά έκανα προληπτική θεραπεία αλλά όπως ήταν αναμενόμενο δεν άλλαξε η κατάσταση. Σκέφτηκα να κάνω το ψάρι ευθανασία αλλά, από μέσα μου κάτι με έλεγα να μην το κάνω έχοντας αμυδρές ελπίδες. Τελικά το ψάρι μετά από 5 μέρες έδειχνε ότι τελειώνει και για να μην τυραννιέται άλλο το απελευθέρωσα από το βάσανο του.

Η περιέργεια να μάθω τi ήταν με έσπρωξε να το κάνω μια νεκροτομία και ιδού τα αποτελέσματα.

Τη είχε το ψάρι ; όγκο ή κάποιο όργανο του πρήστηκε και παραμορφώθηκε ώστε να γίνει αγνώριστο; Και τη το προκάλεσε;>>

Εγώ πιστεύω Σταμάτη ότι πρόκυπτε για κάποια γενετική προδιάθεση ίσος τώρα που το λες το ψάρι να είχε αυτό το λίπωμα δεν το έδωσα σημασία γιατί το ψάρι ήταν θηλυκό και συχνά έκαμνε γέννες. Μπορεί σε κάποια φάση το λίπωμα αυτό να έσπασε τα τοιχώματα της κοιλιάς και να βγήκε έξω (κάτι σαν βουβωνοκήλη) και για αυτό να έγινε αυτή ή απότομη αλλαγή μέσα σε λίγες ώρες.

Και κάτι ακόμη τά άλλα ψάρια γιατί δεν το παρουσιάζουν αν οφείλεται στην τροφή;

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο και το δικό μου είναι θηλυκό και ενώ παλιότερα γένναγε πολύ συχνά (άσχετα αν δεν κατάφερα ποτέ να δω μικρά) τώρα έχω κανα δίμηνο να δω αβγά. Το δικό μου, δεν κάθεται στην επιφάνεια και ούτε κολυμπάει πλάγια. Όταν το βλέπεις να κολυμπάει είναι όλα τόσο φυσιολογικά που δεν πάει το μυαλό σου ότι κάτι τρέχει. Το μόνο που κάνει είναι να πηγαίνει στον πάτο, και να παίρνει μια κάθετη θέση, λες και είναι ψόφιο.

Πέρα από αυτό, γενικότερα μπορώ να τα ταΐζω και κάτι άλλο πέραν από τις τροφές που γράφω πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...