Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

γεια χαρα συντροφοι.ειχα γραψει κ προ τριμηνου οτι η γυαλα μου ειναι ετοιμη 194χ64χ64.θελω τα φωτα σας για τη κατασκευη sump and refugium ποσα λιτρα? ποια διαταξη? τι μχανηματα? μια παλια γυαλα 1χ50χ50 κριμα δεν ειναι να παει χαμενη?αρκει για σαμπ?σιγουρα θα ερθω στην επομενη συναντηση αλλα αν εχετε χρονο πειτε μερικα πραματα να αρχισω να ψαχνω για τιμες .ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει τροπος αλλαποιος ειναι ωστε να μην εχουμε ατυχηματα απο διακοπες-απεργιες απο τη δεη?οτι σε καταστηματα με υδραυλικα εχω μεγαλη εκπτωση ελπιζω να χρησιμευσει καπου.σταματαω τωρα πριν γινω ακομα πιο κουραστικος.ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Και στο sump ισχύει ο κανόνας, όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο. Το ενυδρείο που έχεις θα σε εξυπηρετήσει για sump, όχι όμως και για refugium, ή αντίστροφα.

Μπορείς λοιπόν να κατασκευάσεις και άλλο ένα κομμάτι.

Ιδέες για την κατασκευή, όπως και τη διάταξη των χωρισμάτων, θα βρεις πολλές κάνοντας αναζήτηση στο forum μας.

Link to comment
Share on other sites

το refugium ειναι απαραιτητο σε fish only ενυδρειο?υπαρχει καποιος τυπος να υπολογισω το μεγεθος της σωληνας υπερχειλησης?η γυαλα μου ειναι απο τριπλεξ τζαμι υπαρχει περιπτωση να γινει τρυπα?

Link to comment
Share on other sites

το refugium πουθενά δεν είναι απαραίτητο ( αν υπάρχουν άλλοι τρόποι φιλτραρίσματος )

είναι ένας βοηθητικός μηχανισμός για το φιλτράρισμα και τον εμπλουτισμό του νερού

η αλήθεια είναι ότι ένα ενυδρείο με κοράλλια θα χαρεί περισσότερα από τα οφέλη του .. όπως και ένα fish only με ζωντανό βράχο .. νομίζω ότι σε κάθε περίπτωση αποτελεί χρήσιμο <αξεσουάρ > που μας δίνει παράλληλα τη δυνατότητα φιλοξενίας πανέμορφων οργανισμών που δεν θα επιβίωναν στο ενυδρείο

εδώ θα μπορείς να υπολογίσεις το μήκος υπερχείλισης και τον σωλήνα καθόδου , πρέπει να ορίσεις πόσα λίτρα θέλεις να κυκλοφορούν ανά ώρα

http://www.reefcentral.com/calc/drain.php

ξέρω ότι στα temperate τζάμια δεν γίνεται τρύπα ..

για τα triplex θα σου πει ο τζαμάς σου

καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια.κατι ακομα το φιλτρο αμμου τι ειναι?αν βαλω το refugium πανω απο το sump θα μπορουσε να δουλεψει με φυσικη ροη?

Link to comment
Share on other sites

το λινκ δε μου ανοιγει αν μπορεις ξαναπροσπαθησε σε παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο αμμου ειναι μια απαρχαιομενη μεθοδος βιολογικου φιλτραρισματος που λειτουργει με πλακες στον πατο που ρουφανε νερο και το φερνουν στην επιφανεια,με αποτελεσμα να εχεις "καθαρο" υποστρωμα.δεν ειναι χρησημο.ενα εξωτερικο φιλτρο με βιολογικο υλικο το περναει κατα πολυ ,φαντασου ο ζωντανος βραχος κατα ποσο το περναει στην αποτελεσματικοτητα

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

στην αριστερή μεριά θα δεις <calculators > και από κάτω <<drain /overflow size calc >>

http://www.reefcentral.com/index.php?s=&menu=1

τα φίλτρα άμμου είναι περισσότερο για επαγγελματικές εγκαταστάσεις σε μας είναι σχεδόν άχρηστα .. και υπό συνθήκες επικίνδυνα

ο καλός φίλος olimpiakakias περιγράφει φίλτρο βυθού … όχι άμμου

η διάταξη sump – refugium μπορεί να δουλέψει όπως λες φτάνει να τη σχεδιάσεις σωστά

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο αμμου ειναι μια απαρχαιομενη μεθοδος βιολογικου φιλτραρισματος που λειτουργει με πλακες στον πατο που ρουφανε νερο και το φερνουν στην επιφανεια,με αποτελεσμα να εχεις "καθαρο" υποστρωμα.δεν ειναι χρησημο.ενα εξωτερικο φιλτρο με βιολογικο υλικο το περναει κατα πολυ ,φαντασου ο ζωντανος βραχος κατα ποσο το περναει στην αποτελεσματικοτητα

Αυτο ειναι φιλτρο βυθου, οχι φιλτρο αμμου :)

Το φιλτρο αμμου ειναι μεν ενα πολυ δυνατο βιολογικο φιλτρο αλλα δεν εχει θεση σε ενα φυσικο συστημα (οπως και κανενα αλλο βιολογικο φιλτρο)!

Επισης μπορει να σου δημιουργησει τεραστια προβληματα σε πολυωρη διακοπη ρευματος... το θεμα ομως δεν ειναι αυτο, ειναι οτι θα ανταγωνιστει το βραχο σου...

Για να μην μπερδευτεις...οταν λες φιλτρο αμμου εννοεις το δοχειο με την αμμο που αιωρειτε ? γιατι αυτο ειναι... αν εννοεις το συστημα Deep Sand Bed τοτε μιλαμε για αλλο πραγμα!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ακομα?ενα fish only ενυδρειο ειναι δυνατον να στεκεται μονο με το βιολογικο φιλτρο?(ζωντανο βραχο,ζωντανη αμμο?)σε οσες φωτο βλεπω παντωσ ολο και καποια μακαρονια η αστερακια βλεπω μεσα.επισης ποια ειναι η σειρα που βαζουμε τα πραματα μεσα στο ενυδρειο ασ πουμε οτι αγορασαμε τα παντα ζ βραχο αμμο κτλ τα βαζουμε μεσα κ γεμιζουμε νερο?κ τελευταιο το ποσο νερο θα εχει το sump το κανονιζουμε με την αντλια επιστροφης για να ειμαστε ενταξει σε περιπτωση διακοπης ρευματος?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται από το είδος, το μέγεθος και τον αριθμό των ψαριών, που σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις. Σε ένα μεγάλο βιοφορτίο, τα ζωντανά βιολογικά υλικά, πιθανά να μην μπορούν να εξυπηρετήσουν πρακτικά. Πιθανά να χρειάζεται τέτοια ποσότητα βράχου, η οποία να μη χωράει στο ενυδρείο ή να μην αφήνουν ελεύθερο χώρο για τα ψάρια. Έτσι αναγκαστικά καταφεύγουμε σε τεχνητή βιολογία και ο βράχος αποτελεί περισσότερο "ντεκόρ".

Στο sump, φροντίζουμε να υπάρχει αρκετός χώρος, που να μπορεί να χωρέσει το νερό της υπερχείλισης, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

παντως κυριοι κ κυριες σε αλλα φορπυμ που παρακολουθω συζητησεις φαινονται ξετρελλαμενοι με τα φιλτρα βυθου λενε ειναι πολυ φθηνα κ οτι αυτα που ακουγωνται για νιτρικα ειναι μυθος?

Link to comment
Share on other sites

παντως κυριοι κ κυριες σε αλλα φορπυμ που παρακολουθω συζητησεις φαινονται ξετρελλαμενοι με τα φιλτρα βυθου λενε ειναι πολυ φθηνα κ οτι αυτα που ακουγωνται για νιτρικα ειναι μυθος?

Φιλτρα βυθου σε θαλασσινο ενυδρειο αποκλειεται !! Μηπως μπερδευεις το φιλτρο αμμου ? διαβασε παραπανω αυτα που λεμε...ειναι δυο διαφορετικα πραγματα...... αν τελικα εννοεις το φιλτρο αμμου τοτε να ξερεις οτι δεν εχει θεση σε φυσικο συστημα (ζωντανος βραχος - ζωντανη αμμο) και μπορει να εχει χρηση σε πολυ φορτωμενα με ψαρια συστηματα κτλ

Link to comment
Share on other sites

παντως κυριοι κ κυριες σε αλλα φορπυμ που παρακολουθω συζητησεις φαινονται ξετρελλαμενοι με τα φιλτρα βυθου λενε ειναι πολυ φθηνα κ οτι αυτα που ακουγωνται για νιτρικα ειναι μυθος?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που εχω προθεση να φτιαξω μονο ψαρια κ ζωντανο βραχο με sump and refugium δε μου χρειαζεται?μιλαμε για αμμου οχι βυθου.αλλα απο την αλλη χρειαζομαι εξτρα μακαρονια ας πουμε εκτος αν το 1/3 του νερου ειναι ζωντανος βραχος που αποκλειεται βεβαια κ χρηματα κ κ για το οπτικο αποτελεσμα κγια το χωρο στο ενυδριο

Link to comment
Share on other sites

Ποιους σου ειπε οτι το 1/3 του νερου πρεπει να ειναι ζωντανος βραχος ??? Για ενα αποδοτικο φυσικο συστημα χρειαζεσαι βραχο οσο το 10% των λιτρων σου... Απο αποφασισεις οτι δεν θελεις τοσο βραχο ή δεν θελεις ενα φυσικο συστημα τοτε μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα φιλτρο αμμου ή μακαριονα στο sump...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη στα 720 λιτρα ποσο ζ βραχο θα εβαζες?70 κιλα?ποσο ζωντανη αμμο κ ποση νεκρη?δε θα χρειαζεται μετα μακαρονια?στο σαμπ τι θα εχω?μονο σκιμερ ανθρακα κ αντιφωσφορο?οσο περισσοτερο διαβαζω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι τα φωτα σας συντροφοι μη με αφηνετε μονο ειναι πολυ σκληρος ο κοσμος

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη στα 720 λιτρα ποσο ζ βραχο θα εβαζες?70 κιλα?ποσο ζωντανη αμμο κ ποση νεκρη?δε θα χρειαζεται μετα μακαρονια?στο σαμπ τι θα εχω?μονο σκιμερ ανθρακα κ αντιφωσφορο?οσο περισσοτερο διαβαζω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι

Εγω σε συνολο 1000 λιτρα (ενυδρειο & sump) εχω βαλει περιπου 130 κιλα βραχο... αμμο πανω απο 7 εκ υψος και μπορει να βαλεις περισσοτερη νεκρη και λιγο ζωντανη στο πανω στρωμα... ετσι δεν χρειαζεσαι ουτε μακαρονια ουτε κατι αλλο... στο sump θα εχεις αυτα που λες και το θερμοστατη κτλ....Βεβαια ολα αυτα υπο τον ορο οτι δεν θα κανεις ποτε θεραπειες με χαλκο κτλ στο ενυδρειο σου καθως θα καταστρεψεις το βραχο σου.... αν παντως σκεφτεσαι καποια στιγμη να το κανεις reef τοτε αυτο ειναι μονοδρομος...

Σκεψου τι θελεις και μην φοβασαι...δεν θα σε αφησουμε μονο σου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο.οταν λεμε κυκλοφορια βαζουμε αντλιες να κυκλοφορουν το νερο ετσι απλα?που τις τοποθετουμε?

Link to comment
Share on other sites

γιατι να κανω θεραπεια με χαλκο?ενα λινκ αν θες τι ακριβως εννοεις με αυτο.επειδη ερχεται ο καιρος για αγορες θα μου προτεινετε κ καποιες μαρκες κ μοντελα ευχαριστω πολυ για ολα κ υποσχομαι μεζε κ τσιπουρο οταν ολα λειτουργησουν

Link to comment
Share on other sites

παντως κυριοι κ κυριες σε αλλα φορπυμ που παρακολουθω συζητησεις φαινονται ξετρελλαμενοι με τα φιλτρα βυθου λενε ειναι πολυ φθηνα κ οτι αυτα που ακουγωνται για νιτρικα ειναι μυθος?

Ίσως αναφέρεσαι σε φίλτρα άμμου. Το φίλτρο βυθού, είναι εντελώς διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω και πάλι, ότι σε ένα f/o σύστημα, η ποσότητα των ζωντανών βιολογικών υλικών, εξαρτάται επίσης και από το είδος, το μέγεθος και τον αριθμό των ψαριών. Πολλές φορές η τεχνητή βιολογική υποστήριξη επιβάλλεται. Και στην περίπτωση αυτή τα φίλτρα άμμου είναι μια καλή επιλογή, με όποια αρνητικά στοιχεία πιθανά να έχουν.

Φίλε "thodoras", θα πρέπει να φτιάξεις ένα πλάνο με τι οργανισμούς θέλεις να φιλοξενήσεις και κατόπιν να δεις αν ένα φυσικό σύστημα μπορεί να σε εξυπηρετήσει ή όχι.

Επίσης διαβάζοντας τα διάφορα θέματα στο forum μας, όπως και τα άρθρα, θα κατανοήσεις αρκετά τον τρόπο λειτουργία ενός φυσικού συστήματος και τους βασικούς κανόνες, όπως τοποθέτηση, κυκλοφορία κλπ. Ότι απορίες προκύψουν μπορείς να τις θέσεις σαν ερωτήματα.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...