Jump to content

Πιρανχας υποστρωμα φυτα


muertto

Recommended Posts

Γεια κ χαρα..μετα το κηχλιδοενυδρειο μου DIY προχτες αγορασα ενα ετοιμο rio juwel 240 υποδεχτω 6 πιρανχας 4 εκ...Αν μεγαλωσουν βεβαια θα πανε σε μεγαλυτερο που σκεφτομαι να φτιαξω μελλοντικα.Το ερωτημα μου ειναι.

α) Τι προτεινετε για υποστρωμα? Θελω να το φυτεψω

β) Απο φυτα τι θα στεριωσει? Σκεφτομαι να βαλω και java moss

γ)Για catfish το σκεφτομαι η με τιποτα?

Αυτα για την ωρα.Thanks

Έγινε επεξεργασία - muertto
Link to comment
Share on other sites

γεια κ παλι! απο φυτα θα δειξουν υπεροχα valisneria gigantea ,anubias ,egeria k keratofyllo απο προσωπικη εμπειρια. δεν πιστευω να εχουν προβλημα τουλαχιστον οσο θα ειναι μικρα. για γκαζον δεν στο προτεινω θα το καταλαβεις μονος σου. υποστρωμα προσωπικα δεν εχω κ δεν μπορω να εκφερω αποψη! με μαυρο χαλικι θα δειξει υπεροχο. συντομα θα ξανανεβασω δικες μου φωτο για να εχεις μια αποψη... θα τα πουμε κ απο το τηλ... τα λεμε......

Link to comment
Share on other sites

Εγινε Αντουαν...Απλα σημερα εχει τρεξιμο,ξερεις,παραλαβη και τετοια...Ας ελπισουμε ολα να πανε καλα...

Για γκαζον ενοεις τις μανουρες χαμηλα,θα τα ξηλωσουν ολα ε?μαλλον εχεις δικιο...

Ξερεις καποιος μεχρι ποια ποσοτητα φυτων μπορω να βαλω μεσα χωρις να χρειαστει CO2?

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά θα τα πάνε με τα φυτά........Γιατί το λέτε αυτό δεν μπορώ να καταλάβω...

Έχω ενυδρείο φυτεμένο με πιράνχας 3 χρόνια και ουδέποτε αγγίξαν τα φυτά και

τα ψάρια αυτή την στιγμή είναι μεγέθους μέσο όρο 20 εκ......

Για να σε βοηθήσω με τα φυτά πρέπει να μας πεις αν θέλεις να φτιάξεις βιοτοπικό

ή απλά φυτεμένο....

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

κ βεβαια να πουμε οτι τα πιρανχας οταν ειναι μικρα μπορουν να δεχτουν καποια πλακοστομα/γατοψαρα. τον πρωτο καιρο μπορει να υπαρχουν καποιες τσιμπημενες ουρες, αλλα αξιζει τον κοπο και βεβαια κανει καλο κ στην καθαριοτητα του ενυδρειου. πολυ ωραιο το ενυδρειο σου PPAP!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο οντως...Βασικα βιοτοπικο θελω,θα ηθελα java moss γρασιδια σε ξυλα πανω κ τετοια , αλλα αντε μπλεξε με CO2 ρε γαμωτο.

Link to comment
Share on other sites

αμα θες βιοτοπικο ξεχνας τα ασιατικα φυτα οπως το java moss και βαζεις εχινοδορους ,gkazonaki,valisneria americana και γενικα φυτα απο αμαζονιο μερια.c02 δεν ειναι και απαραιτητο,λιπασμα να ριχνεις και μια χαρα θα πανε,στο κατω κατω για να βαλεις απαιτητικα φυτα θες φωτισμω,τα πιρανχας δεν πολυγουσταρουν τα δυνατα φωτα αρα θα πρεπει να πας σε φυτευμενο χαμηλων απαιτησεων αρα δεν θελεις co2 απαραιτητα.

αα ναι,αμα θες βιοτοπικο,δεν θελεις υποστρωμα σκετη αμμος 0.5 μμ πχ ια χαρα τα πανε τα φυτα με την αμμο ακομα και σε τυπου ολλανδικου φυτεμενα

αυτα τα οχι και τοσο λιγα

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Aν θές βιοτοπικό αρκετά ξύλα χαμηλό φωτισμό και φυτά (Echinodorus) λίγα σε αριθμό

και είσαι οκ.......

Αν πάλι δεν θες βιοτοπικό κάτι που εγώ δεν το προτείνω σου

επισυνάπτω φωτό σαν μια ιδέα...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...280_boosted.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια,ακουγεται πολυ καλο το βιοτοπικο...Εντωμεταξυ το rio 240 εχει 2 λαμπες μια daylight και μια ροζ...Οταν ειναι ανοιχτες το πρωι δειχνουν πιο φοβισμενα,με το που τις κλεισω βραδυ αλωνιζουν ολο το ενυδρειο σαν αλητες.Θα ηθελα και μια μπλε νυκτος,ακυρωνω καμια απ'τις δυο?Υπαρχει σε τετοιο μεγεθος?Πατεντα με αλλη λαμπα?

Καθε ιδεα θα με βοηθησει παιδια γιατι τα αγαπαω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε valisneria gigantea που ειναι ψηλα κ ομορφα φυτα. αστα να μεγαλωσουν πολυ κ να φτανουν απο τη μια μερια του ενυδρειου στην αλλη.ετσι θα τραβουν το πολυ φως κ θα νιωθουν πιο ανετα τα μικρα. επισης το μαυρο χαλικι δεν αντανακλα το φως κ φαινεται πιο σκοτεινο το ενυδρειο. τελος αν δεν πας σε φυτα που θελουν πολυ φως αλλαξε τη μια λαμπα κ βαλε νυχτας ή δοκιμασε να προσαρμωσεις μια ακομα λαμπα την οποια κ θα εχεις αναμενη μονη της τις περισσοτερες ωρες της ημερας! θα την βρεις την ακρη!!!

Υ.Γ. Σου ειπα θα κολησεις με τα μικρα!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Α!!! κ επισης προσπαθησε να βρεις ξυλα που θα δημιουργουν κρυψωνες!! ετσι δεν θα αναγκαζονται να κρυβονται κατω απο το φιλτρο!!!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Α!!! κ επισης προσπαθησε να βρεις ξυλα που θα δημιουργουν κρυψωνες!! ετσι δεν θα αναγκαζονται να κρυβονται κατω απο το φιλτρο!!!!!!!!!! :)

καλό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ιδεα που ειδα σε ενα σαιτ ειναι να βαλεις ενα ξυλο με πολυ μικρα κλαδακια

και να το κολησεις με βεντουζες στο ψηλα τζαμι(να μην κανει μπαμ)..

εκει θα μπορεις να βαλεις στυλ χλοης δεμενη οπου

και θα κοψει πολλυ φως!!!

ασε που ειναι τελειως tropical :)

Link to comment
Share on other sites

Αρρωστια ειναι τα μικρα...Θα την βρω την ακρη πιστευω.Συντομα θα στειλω και φωτο να δειτε τους μπεμπηδες...

Οσο για μαυρη αμμο αργησαμε,πηρα 50 κιλα λεπτοκοκη την κλασικη την ασπρη.

Έγινε επεξεργασία - muertto
Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα 30 κιλα μαυρη αμμο απ'το παλιο μου με κηχλιδες στην αυλη φυλαγμενο...Θελει πλυσιμο ομως.Τι κανω?Το ριχνω πανω απ'την ασπρη?ανακατευω μιση μιση?Βγαζω ολη την ασπρη?Πωπω και δεν την αντεχω αυτη την ασπρη οταν βγαινει,γινεται λασπη.Ενα ενυδρειο χαλια παλι.

Link to comment
Share on other sites

Η μαυρη που βρηκα ειναι χοντροκοκη ενω η ασπρη ειναι σκονη...Και την μαυρη την ειχα χρισοπληρωσει.Τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Με την άσπρη θα είσαι πιστά στον αμαζόνιο και με τα φυτά που θα καλύψουν την επιφάνεια θα σκοτεινιάσει και όλα καλά! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Με την άσπρη θα είσαι πιστά στον αμαζόνιο και με τα φυτά που θα καλύψουν την επιφάνεια θα σκοτεινιάσει και όλα καλά! :bowdown:

:)

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε γαμωτο,δεν ειχα δει τα μηνυματα και εβαλα την μαυρη...Εμεινε λιγη ασπρη κατω,ελαχιστη,αλλα δεν φενεται...Επισης εβγαλα τη μια απ'τις δυο λαμπες του juwel "την daylight".Εχει παλι φως,αλλα οχι οπως πριν.Αυτο που μενει ειναι να δω αν υπαρχει λαμπα μπλε νυχτος στις διαστασεις του juwel..Αυριο βαζω φωτο να μου πειτε την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Επισης πεστε μου πιο ειναι το gazon που ειπατε οτι δε θελει πολυ φως?Θα παω αυριο water inn...

Link to comment
Share on other sites

Echinodorus tenelus

Είναι και φυτό που προέρχεται από τον Αμαζόνιο και δένει καλά με το ενυδρείο σου.

Τα φύλα το φτάνουν τα 10 εκατοστά.

Στο πολύ φώς κοκκινίζει ελαφρός και τα φύλα του τα ξαπλώνει.

Στο λίγο φώς γίνεται πράσινος και τα φίλα του τα έχει όρθια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνεις βιαστικές κινήσεις............??????????????????????????

Το μαύρο υπόστρωμα δεν κάνει για τίποτα......μόνο για κλωτσές.... :bowdown:

Εφόσον θέλεις βιοτοπικό δεν η μαύρη άμμο........Ας άφηνες την άσπρη ή ας έβρισκες

σκούρα άσπρη όπως έχω βάλει και γω..........

Βάλε 3-4 ρίζες ή 1-2 μεγάλες άμα βρείς σαν αυτή

post-399-1206734096_thumb.jpg

Και μην το πλακώσεις στο φυτό......

Μερικές ρίζες echinodorus και θα είσαι οκ......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...