Jump to content

Θολό νερό


Recommended Posts

Από την Πέμπτη (12/01/06) έχω βάλει σε λειτουργία το ενυδρείο που βλέπετε στη φωτό. Είναι 200 λίτρα καθαρά, το γέμισα με τα 100 λίτρα από το παλιό και στρωμένο μου ενυδρείο και συμπλήρωσα τα υπόλοιπα 100 λίτρα. Το δουλεύω με την αντλία που χρησιμοποιούσα στο προηγούμενο, μια eheim 2026.

Οι μετρήσεις που έχω είναι (χτεσινές): pH : 7, KH: 6, GH: 11, NH3 / NH4: 0, NO2 : <0.3, NO3: 2, Θερμοκρασία: 26. Επιπρόσθετα έχω και παροχή CO2.

Φωτισμός: 2 φθορισμού Τ8 της Aquapor με ανακλαστήρα από 30 Watt η καθέ μία (ροζέ χρώματος) και 1 φθορισμού Τ5 της power glo των 8 Watt χωρίς ανακλαστήρα.

Κάνω καθημερινά 12 λίτρα αλλαγή νερού.

Έχω υπόστρωμα για τα φυτά και χαλίκι 3-5 mm και τα δύο της ίδιας μάρκας και της οποίας δε θυμάμαι την επωνυμία. Αν βοηθάει τα έχω πάρει από το water inn και δεν είναι σίγουρα tetra, sera, jbl.

Έχω επίσης βάλει και ρίζες mopani, που προηγουμένως τις ξέπλυνα με βραστό νερό για καμιά δεκαριά φορές.

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει γιατί έχω αυτή τη θολούρα που νομίζω πως διακρίνεται ευκρινώς ακόμα και στη φωτό που στέλνω???

post-523-1137360881_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη φοτο δε φαινεται πολυ καθαρα.

Αλλα μηπως εχεις τη ροη του φιλτρου πολυ δυνατα?

Αν και νομιζω αλλαγες δεν πρεπει να κανεις λογο το οτι εχεις ΝΟ2 ακομα,νομιζω πρεπει να μηδενιστουν πρωτα.

Θα σου πουν καλυτερα οι ειδικοι.

Link to comment
Share on other sites

Η θολουρα αυτη παρατηρειται συχνα στα καινουργια ενυδρεια και ωφειλεται σε βακτηριδιακη ακμη. Θα εξαφανιστει με τον καιρο, οταν ερθει ισορροπια στο ενυδρειο σου.

Εναλλακτικα μπορεις να προμηθευτεις ειδικα προιοντα, οπως το Water Clear που θα την καθαρισουν μεσα σε μια η δυο ωρες.

Link to comment
Share on other sites

μην ανχωνεσε γαι την θολουρα,θα φυγει.............οπως σου ειπε και η μαρινα βρισκοντας το ενυδρειο την ισοροπια του :busted_cop:

τωρα για τις μετρησεις σου βλεπω πολυ χαμηλα νιτρικα και μη μηδενισμενα νιτρωδη.......αραιωσε και λιγο τις αλλαγες του νερου,γιατι κανεις καθε μερα;

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρώδη τα μετράω με το τεστ της τέτρα που η χαμηλότερη ένδειξη που έχει είναι <0,3( το πιο κίτρινο χρώμα στην κάρτα).Θεωρώ πως είναι μηδενικά.

Αλλαγές κάνω καθημερινά μικρες ποσότητες ώστε στην εβδομάδα να βγαίνει το 30%.Νομίζω ότι είναι καλύτερα έτσι και μου το έχουν επιβεβαιώσει και άλλοι απο το φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές κάνω καθημερινά μικρες ποσότητες ώστε στην εβδομάδα να βγαίνει το 30%.Νομίζω ότι είναι καλύτερα έτσι και μου το έχουν επιβεβαιώσει και άλλοι απο το φορουμ.

9487[/snapback]

Oι μικρες και συχνες αλλαγες ειναι πραγματικα καλυτερες οταν υπαρχουν στο ενυδρειο ψαρια. Σε περιπτωσεις βακτηριδιακης ακμης ομως ειναι καλυτερα να αποφευγονται, για να δωσεις την ευκαιρια στο φιλτρο να βρει την ισορροπια του. Μεχρι να καθαρισει το νερο προσωπικα θα συνιστουσα 20-25% αλλαγη μια φορα την εβδομαδα. Το νερο θα γινει γαλακτωδες και μετα θα αρχισει να καθαριζει. Εναλλακτικα, οπως ειπαμε και πριν, μπορεις να χρησιμοποιησεις ειδικα προιοντα για να το καθαρισεις.

ΥΓ το καινουργιο νερο "βοηθαει" τη βακτηριδιακη ακμη ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...