Jump to content

Τοποθετηση Φυτων!


savas

Recommended Posts

Καλησπέρα, θελω να βάλω ενα με δυο φυτα μεσα στο ενυδρειο μου και δεν γνωριζω τι πρεπει να κανω, μηπως μπορει καποιος να μου πει?

Το ενυδρειο μου ειναι 75 λιτρα, κοινωνικο.

Link to comment
Share on other sites

βγαζεισ το γλαστρακι και με προσεκτικες κινησεις για να μην τραυματισεις τις ριζες αφαιρεις τον υαλομβαμβακα. μετα με ενα ψαλιδακι κοντενεις τις πολυ μακριες ριζες και εισαι ετοιμος να φυτεψεις το φυτο σου.

Link to comment
Share on other sites

βγαζεισ το γλαστρακι και με προσεκτικες κινησεις για να μην τραυματισεις τις ριζες αφαιρεις τον υαλομβαμβακα. μετα με ενα ψαλιδακι κοντενεις τις πολυ μακριες ριζες και εισαι ετοιμος να φυτεψεις το φυτο σου.

πριν λιγο καιρο ειχα προσπαθησει να φυτεψω μια ανουβια αλλα δεν στεφθηκε με επιτυχια, μετα απο μια εβδομαδα τα φυλλα χαλασανε και γενικα πηγε πολυ χαλια. Εριχνα ενα υλικο σε υγρη μορφη για τα φυτα μια φορα την εβδομαδα αλλα ηταν ματαιο, δεν ξερω τη εφταιξε. Για υποστρωμα εχω χαλικι και το φυτο το ειχα στερεωσει μεσα στο χαλικι και αναμεσα σε ενα βραχο. Εκανα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες είναι καλό να μην φυτεύονται, αλλά να στερεώνονται σε πέτρα ή σε ξύλο, έξω από το χαλίκι.

Αυτό το υλικό σε υγρή μορφή που λές (λίπασμα προφανώς), τι ακριβώς συστατικά έχει?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το υγρο ειναι της τετρα και λεγετε PLANTAMIN.

Aν υποτεθει οτι βρισκω τροπο να τις στερεωσω καπως πανω απο τα χαλικια μετα απο καιρο θα ριζωσουν καπως η θα ειναι στον αερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το υγρο ειναι της τετρα και λεγετε PLANTAMIN.

Aν υποτεθει οτι βρισκω τροπο να τις στερεωσω καπως πανω απο τα χαλικια μετα απο καιρο θα ριζωσουν καπως η θα ειναι στον αερα.

Στον αέρα θα είναι. Η μάλλον ...... στο ΝΕΡΟ :bowdown: .

Ο τρόπος να στερεωθεί είναι πάρα πολύ εύκολος. Τη δένεις με πετονιά, ή σε κάπιο ξύλο, ή σε κάποια πέτρα, ή τέλος πάντων, σε οποιοδήποτε "αντικείμενο" ή διακοσμητικό έχεις μέσα στο ενυδρείο.

Αν δεις εδώ: http://www.aquazone.gr/index.php?pid=26 , έχει έναν πίνακα που ανάλογα με το τι παρουσιάζει ένα φυτό, εξηγεί τι φταίει ή τι λίπασμα του λείπει.

Οπότε, δέσε τα φυτάκια σου όπως είπαμε και παρακολούθησε την πορεία τους. Η ανούμπιες είναι γενικά ανθεκτικά φυτά, χωρίς πάρα πολλές απαιτήσεις. Οπότε με παρακολούθηση και με τη βοήθεια του πίνακα θα βρείς άκρη.

Kαι φυσικά, κι εμείς εδώ ήμαστε....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Οι ανούμπιες είναι καλό να μην φυτεύονται, αλλά να στερεώνονται σε πέτρα ή σε ξύλο, έξω από το χαλίκι.

Αυτό το υλικό σε υγρή μορφή που λές (λίπασμα προφανώς), τι ακριβώς συστατικά έχει?

Όλα τα είδη της Anubia είναι καλό να μην είναι φυτεμένα ή κάποια συγγεκριμένα;

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα είδη της Anubia είναι καλό να μην είναι φυτεμένα ή κάποια συγγεκριμένα;

Oλα τα ειδη ειναι καλυτερα να ειναι δεμενα.

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα ειδη ειναι καλυτερα να ειναι δεμενα.

Τώρα είναι όλα δεμένα και είναι και πιο όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

για την Valisneria θα ήθελα να ρωτήσω. πώς την φυτεύω;;

Βγάζω τον υαλοβάμβακα και την βάζω στον χαλαζία;;

επίσης χρειάζει κάποιο λίπασμα ή ταμπλέτα;

Link to comment
Share on other sites

Απλά να σημειώσω κάτι.. Αν ο κορμός της ανούμπιας (το κάτω οριζόντιο πράσινο στέλεχος του φυτού) βρίσκεται μέσα στο χαλίκι τότε τα φύλλα αρχίζουν σιγα σιγά να σαπίζουν και το φυτό τα φτύνει. Αν μείνει έξω αυτός ο κορμός και μπουν μέσα μόνο οι ριζούλες τότε ΟΚ!

Αν δεν θες να στερεώσεις το φυτό σε πέτρα ή ξύλο, σπρώξε τις μικρές ριζούλες μέσα στο χαλίκι, βάλε από πάνω μια πέτρα ίσα να το στερεώνει και με τον καιρό όταν οι ριζούλες χωθούν βαθιά θα στέκεται μόνο του.

Αυτό ισχύει για όλα τα είδη ανούμπιας.

Τέλος ένα σχόλιο: σε λίγα λίτρα δείχνουν πολύ πιο όμορφα είδη ανούμπιας με μικρά φύλλα και πιο πυκνά, όπως η anubias barteri nana και ακόμη καλύτερα οι anubias bonsai η tropica την ονομάζει petite, μάλλον είναι οι ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Οι valisneries κι αυτές εύκολες είναι εύκολα φυτάκια είναι, αλλά από δική μου εμπειρία τουλάχιστον δεν πιάνουν σε όλα τα ενυδρεία, δεν ξέρω τι φταίει. Βάλτες σε ένα σημείο και με τον καιρό βγάζουν δρομείς και προκύπτουν νέα φυτά. Αν προλάβεις το δρομέα μπορείς να τον κατευθύνεις εκεί που θες, αλλιώς άσε το νέο φυτό να εξελιχθεί λίγο και μετά κόψε το δρομέα και ξαναφύτεψε το καινούργιο εκεί που θες. Επίσης καλό είναι αν θες να την κλαδέψεις να κόψεις τα φύλλα από χαμηλά, αλλιώς σαπίζουν....φυσικά η απορία που έχω είναι ότι το φύλλο αυτό πάλι θα μεγαλώσει....άρα και πιο πάνω να το κόψεις... τέλος πάντων, δεν έχω καλή εμπειρία από valisneries, οπότε ας μιλήσουν και άλλοι..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι ανούμπιες είναι καλό να μην φυτεύονται, αλλά να στερεώνονται σε πέτρα ή σε ξύλο, έξω από το χαλίκι.

Σε αυτή την περίπτωση το γλαστράκι το βγάζουμε;

Link to comment
Share on other sites

πάντα και σε όλα τα φυτά βγάζεις το γλαστάκι και τον υαλοβάμβακα. Σε μεμονωμένες περιπτώσεις δεν βγάζεις όλο τον υαλοβάμβακα, κυρίως για γκαζονάκια. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...