Jump to content

Όλα μέσα..


Recommended Posts

Ηταν η πρώτη μου επαφή με το χώρο..

Δέν ηξερα..

Δέ ρώτησα..

Και τώρα έχω ένα ενυδρείο 60x30x30 που έχει:

1 ασημένιο καρχαρία 10cm

1 γλύφτη 10cm

1 clown 6cm

2 τηγράκια

2 μελανοταίνια

3 ινδιανάκια

1 platy

Δυστυχώς...

..τώρα τί μπορώ να κάνω;

Μπορώ να βάλω κάποια στο ενυδρείο που στήνω τώρα;(rio 180 4 discus)

:):bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Στο 60άρι μπορούν να μείνουν μόνο τιγράκια, πλάτυ, ινδιανάκια (καλύτερα μόνα τους ή με πλάτυ)

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και το google για τις ανάγκες του κάθε είδους σε συνθήκες νερού-επιθετικότητα.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά έχοντας καταλήξει σε τέτοιους θανατηφόρους συνδυασμούς, μάλλον θες διάβασμα ακόμα δια στήσιμο δισκοενυδρείου.

Φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Serpa tetra βλέπω αλλά όχι ινδιανάκια (Parambassis ranga)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Οκ ότι πείς, αυτά είναι λάθη του παρελθόντος, τί μπορω να "σώσω" τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Κρατα στο μικρο σου ενυδρειο τα τιγρακια και τα αλλα δωστα πισω στο petshop.Αν θες βαλε συνολο 6 τιγρακια μεσα και θα εισαι μια χαρα.Καλη συνεχεια και καλο διαβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα έχω ένα ενυδρείο 60x30x30 που έχει:

1 ασημένιο καρχαρία 10cm

1 γλύφτη 10cm

1 clown 6cm

Και εγώ αρχάριος είμαι και αρκετα ταλαιπωρημένος ....

Το δικό μου έχει είναι 50 λίτρα περίπου και έχω περισσότερα ψάρια αλλά τα ψαράκια μου είναι κάτω απο 2-3cm έχει στρώσει με διάφορες ιδιοκατασκευές φίλτρα ... αντλία και πολύ σκέψη -προβληματισμό ...

Διώξε τα μεγάλα ψάρια πάνω απο 3 cm γιατί σου χαλάνε και την χημεία του νερού με τα απόβλητα τους τα υπόλοιπα μιά χαρά είναι .

Μην πέφτεις στην λογική ανάβάθμισης του ενυδρείου σε μεγαλύτερο γιατί μεγάλα καράβια μεγάλες φουρτούνες ... προσάρμοσε το ενυδρειο για να είναι βιώσημο για χρόνια .

Βάλε ψάρια και μάθε τον συμπεριφορά τους με την αλλαγή της συμπεριφορά τους θα καταλαβένεις τι συμβαίνει .

Link to comment
Share on other sites

Kαλοστημένο και προσεγμένο Νικολή!

Θέλει όμως και το ξυλαράκι του!

Το ζευγάρι που το τσίμπησες;Θέλω και γώ :)

Link to comment
Share on other sites

γιατί μεγάλα καράβια μεγάλες φουρτούνες ...

Αυτό μπορεί να ισχύει στα καράβια αλλά όχι στα ενυδρεία.

Εδώ όσο μεγαλυτερο ενυδρειο έχεις, τοσο πιο σταθερες συνθήκες έχεις άρα και λιγότερα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όσο μεγαλυτερο ενυδρειο έχεις, τοσο πιο σταθερες συνθήκες έχεις άρα και λιγότερα προβλήματα...

Αυτό το έχω μάθει καλά πλέον!

Ποια είναι η γνώμη σου στο πρόβλημά μου;

help :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να ισχύει στα καράβια αλλά όχι στα ενυδρεία.

Εδώ όσο μεγαλυτερο ενυδρειο έχεις, τοσο πιο σταθερες συνθήκες έχεις άρα και λιγότερα προβλήματα...

Το έχω στο σαλόνι και το καμαρώνω μέρα νύχτα . Τα παιχνίδια που κάνουν τα κινηγητά είναι μοναδικά και φυσκά η ομορφία είναι μοναδική .

Βάλτο στο σαλόνι και θα δείς τι κουβάδες θα κουβαλάς και τι θα γίνει με το πάτωμα-χαλιά , μυρωδιές κ.λ.π. . :)

Το δύσκολο είναι να διατηρήσεις ενυδρείο μέσα στο σπίτι και οχι σε καμιά αποθήκη ή άλλο χώρο με βρύσες αποχετεύσης κ.λ.π.

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει δυσκολο υπαρχει δεν ξερω,δεν θελω βαριεμε κτλ.εγω εγω 2 στο σαλονι και εχω μαθει να κανω αλλαγες νερου χωρις να αφηνω σταγονα να πεσει στο πατωμα.αναγκαστικα βεβαια εξαιτιας τον υπολειπων μελων τις οικογενιας

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Βάλτο στο σαλόνι και θα δείς τι κουβάδες θα κουβαλάς και τι θα γίνει με το πάτωμα-χαλιά , μυρωδιές κ.λ.π. . :)

Το δύσκολο είναι να διατηρήσεις ενυδρείο μέσα στο σπίτι και οχι σε καμιά αποθήκη ή άλλο χώρο με βρύσες αποχετεύσης κ.λ.π.

Μπααα.... δε νομίζω.

Το δικό μου στολίζει το σαλόνι μου εδώ και χρόνια, και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ξεφύγαμε απο το θέμα..

Θα μοθ πείτε τι να κάνω με τον "αχταρμά" που έχω;;;;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ξεφύγαμε απο το θέμα..

Θα μοθ πείτε τι να κάνω με τον "αχταρμά" που έχω;;;;

Σωστά.... έχεις δίκιο :bowdown:

Κάτσε να το πάρουμε σιγά σιγά το θέμα ....

Κατ'αρχήν, το ένα πρόβλημα είναι ότι η ιχθυοφόρτιση σου είναι πολυ μεγάλη για τα λίτρα σου. Το άλλο, είναι ότι δεν ταιριάζουν τα ψάρια σου μεταξύ τους.

Ας τα δούμε χώρια το καθένα, αυτά που ξέρω τουλάχιστο. Τιγράκια και ινδιανάκια, δεν είχα την τύχη να φιλοξενήσω ποτέ, και δεν μπορώ να έχω άποψη.

Τα Platy ειναι ζωοτόκα. Δεν πάνε λοιπόν και ιδιαίτερα με τα υπόλοιπα.

Ο silver shark, είναι ψάρι που μεγαλώνει αρκετά, και είναι και .... δεινός κολυμβητής. Είναι ψάρι που ζει σε ομάδες. Θέλει λοιπόν αρκετό χώρο, καθώς και καλό θα ήταν να έχει και άλλον έναν καρχαριάκο για παρεούλα.

Αρα..... μάλλον ο κυριούλης έχει πάααρα πολλά ερωτιματικά για το αν κάνει για το ενυδρείο.

Ο clawn, δεν είναι κακός για αυτά τα λίτρα. Είναι συμπαθέστατο ψάρι, κάπως ντροπαλό, αλλά και ιδιαίτερα κινητικό. Κολυμπάει στα κάτω στρώματα του ενυδρείου, κοντά στο βυθό. Θέλει να έχεις κάποια σπηλιά, ή γεφυρούλα. Αράζει πολύ ώρα εκεί, αλλά τρώει κάτι φλασιές, και αρχίζει να τρέχει πάνω κάτω... :) . Τρώει με ιδιαίτερα μεγάλη ευχαρίστηση σαλιγκαράκια που πολλές φορές έχουμε απρόσκλητα στα ενυδρεία μας (κυρίως τα φυτεμένα).

Τον "γλύφτη", καλόν θα ήταν να τον έχουμε σε φωτογραφία, ώστε να δούμε ποιος ακριβώς είναι.

Μελανοταινίες... από τα αγαπημένα μου :bowdown: . Είναι πάρα πολυ ήσυχα ψάρια, ιδανικά για κοινωνικά ενυδρεία, που κολυμπούν συνήθως στα μεσαία στρώματα του ενυδρείου.

Μεγαλώνουν αρκετά, ανάλογα βέβαια το χώρο που τις φιλοξενεί.

Είναι ψάρια που ταιριάζουν ακόμα και με δίσκους.

Οπότε, ας βγάλουμε σιγά σιγά συμπέρασμα, τουλάχιστο για αυτά που ΔΕΝ πρέπει να είναι παρέα.....

Μελανοταινίες και silver shark, μόνο και μόνο λόγω μεγέθους, κατά τη γνώμη μου δεν μπορούν να συγκατοικήσουν στο ενυδρειο.

Platy είπαμε ότι καλόν είναι να μην βρίσκεται μαζί με τα ψάρια που δεν είναι ζωοτόκα.

Αν τα τιγράκια και τα ινδιανάκια (ή ότι ακριβώς είναι), ταιριάζουν μεταξύ τους (πράγμα που δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω), θα μπορούσες να κρατήσεις στο ενυδρείο αυτά, μαζί με τον clown και τον γλυφτάκο.

Από πλευράς μεγέθους, νομίζω ότι είναι ότι πρέπει για εκεί. (Αρκεί να ταιριάζουν μαζί βέβαια, ξανατονίζω)

Οι μελανοταινίες με τους δίσκους ταιριάζουν. Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να μάθεις από κάποιον που έχει εμπειρία από δίσκους, αν σε παίρνει από πλεράς λίτρων του άλλου σου ενυδρείου να βάλεις εκεί τις μελανοταινίες.

Τώρα.... ο καρχαριάκος! Μάλλον θα έπρεπε να βρείς κάποιον συνχομπίστα να του τον κάνεις δωράκι, ώστε να ζήσει σε ένα σπίτι που να του πάει περισσότερο....

Η καθαρά προσωπική μου άποψη είναι αυτή...

Θα ακούσουμε βέβαια και άλλες γνώμες, και θα βγάλουμε σιγά σιγά άκρη :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Kerga σε υπερευχαριστώ για την εκτεταμένη ανάλυση που έκανες πάνω στο θέμα-πρόβλημά μου!

Θα λάβω σοβαρά υπόψη μου τα όσα μου είπες και ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση!!!

:):bowdown::bowdown::blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όσο μεγαλυτερο ενυδρειο έχεις, τοσο πιο σταθερες συνθήκες έχεις άρα και λιγότερα προβλήματα...

Αυτό το έχω μάθει καλά πλέον!

Ποια είναι η γνώμη σου στο πρόβλημά μου;

help :bowdown:

Η αποψη μου ειναι να διωξεις ολα τα ψαρια και να ξεκινήσεις απο την αρχή. Καλή ιδέα ειναι αυτο που σου προτειναν ήδη να βαλεις ενα κοπαδακι τιγρακια...

Το έχω στο σαλόνι και το καμαρώνω μέρα νύχτα . Τα παιχνίδια που κάνουν τα κινηγητά είναι μοναδικά και φυσκά η ομορφία είναι μοναδική .

Βάλτο στο σαλόνι και θα δείς τι κουβάδες θα κουβαλάς και τι θα γίνει με το πάτωμα-χαλιά , μυρωδιές κ.λ.π. . :)

Το δύσκολο είναι να διατηρήσεις ενυδρείο μέσα στο σπίτι και οχι σε καμιά αποθήκη ή άλλο χώρο με βρύσες αποχετεύσης κ.λ.π.

Απλα να πω ότι προσωπικά έχω αυτη τη στιγμή 11 (εντεκα) μικρα ενυδρεία μεσα στο σαλόνι μου. Σϊγουρα θα ήταν ΠΟΛΥ πιο ευκολη η συντηρηση τους αν τα λίτρα αυτά ηταν σε ένα μεγάλο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.... έχεις δίκιο :)

Κάτσε να το πάρουμε σιγά σιγά το θέμα ....

Κατ'αρχήν, το ένα πρόβλημα είναι ότι η ιχθυοφόρτιση σου είναι πολυ μεγάλη για τα λίτρα σου. Το άλλο, είναι ότι δεν ταιριάζουν τα ψάρια σου μεταξύ τους.

Ας τα δούμε χώρια το καθένα, αυτά που ξέρω τουλάχιστο. Τιγράκια και ινδιανάκια, δεν είχα την τύχη να φιλοξενήσω ποτέ, και δεν μπορώ να έχω άποψη.

Τα Platy ειναι ζωοτόκα. Δεν πάνε λοιπόν και ιδιαίτερα με τα υπόλοιπα.

Ο silver shark, είναι ψάρι που μεγαλώνει αρκετά, και είναι και .... δεινός κολυμβητής. Είναι ψάρι που ζει σε ομάδες. Θέλει λοιπόν αρκετό χώρο, καθώς και καλό θα ήταν να έχει και άλλον έναν καρχαριάκο για παρεούλα.

Αρα..... μάλλον ο κυριούλης έχει πάααρα πολλά ερωτιματικά για το αν κάνει για το ενυδρείο.

Ο clawn, δεν είναι κακός για αυτά τα λίτρα. Είναι συμπαθέστατο ψάρι, κάπως ντροπαλό, αλλά και ιδιαίτερα κινητικό. Κολυμπάει στα κάτω στρώματα του ενυδρείου, κοντά στο βυθό. Θέλει να έχεις κάποια σπηλιά, ή γεφυρούλα. Αράζει πολύ ώρα εκεί, αλλά τρώει κάτι φλασιές, και αρχίζει να τρέχει πάνω κάτω... :bowdown: . Τρώει με ιδιαίτερα μεγάλη ευχαρίστηση σαλιγκαράκια που πολλές φορές έχουμε απρόσκλητα στα ενυδρεία μας (κυρίως τα φυτεμένα).

Τον "γλύφτη", καλόν θα ήταν να τον έχουμε σε φωτογραφία, ώστε να δούμε ποιος ακριβώς είναι.

Μελανοταινίες... από τα αγαπημένα μου :) . Είναι πάρα πολυ ήσυχα ψάρια, ιδανικά για κοινωνικά ενυδρεία, που κολυμπούν συνήθως στα μεσαία στρώματα του ενυδρείου.

Μεγαλώνουν αρκετά, ανάλογα βέβαια το χώρο που τις φιλοξενεί.

Είναι ψάρια που ταιριάζουν ακόμα και με δίσκους.

Οπότε, ας βγάλουμε σιγά σιγά συμπέρασμα, τουλάχιστο για αυτά που ΔΕΝ πρέπει να είναι παρέα.....

Μελανοταινίες και silver shark, μόνο και μόνο λόγω μεγέθους, κατά τη γνώμη μου δεν μπορούν να συγκατοικήσουν στο ενυδρειο.

Platy είπαμε ότι καλόν είναι να μην βρίσκεται μαζί με τα ψάρια που δεν είναι ζωοτόκα.

Αν τα τιγράκια και τα ινδιανάκια (ή ότι ακριβώς είναι), ταιριάζουν μεταξύ τους (πράγμα που δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω), θα μπορούσες να κρατήσεις στο ενυδρείο αυτά, μαζί με τον clown και τον γλυφτάκο.

Από πλευράς μεγέθους, νομίζω ότι είναι ότι πρέπει για εκεί. (Αρκεί να ταιριάζουν μαζί βέβαια, ξανατονίζω)

Οι μελανοταινίες με τους δίσκους ταιριάζουν. Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να μάθεις από κάποιον που έχει εμπειρία από δίσκους, αν σε παίρνει από πλεράς λίτρων του άλλου σου ενυδρείου να βάλεις εκεί τις μελανοταινίες.

Τώρα.... ο καρχαριάκος! Μάλλον θα έπρεπε να βρείς κάποιον συνχομπίστα να του τον κάνεις δωράκι, ώστε να ζήσει σε ένα σπίτι που να του πάει περισσότερο....

Η καθαρά προσωπική μου άποψη είναι αυτή...

Θα ακούσουμε βέβαια και άλλες γνώμες, και θα βγάλουμε σιγά σιγά άκρη <_<

Να και δύο φωτό προς αναγνώριση...πόσο μεγαλώνει του λόγου του;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...