Jump to content

Hagen Nutrafin Co2


stardust

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.μετα απο καιρο,ειπα να κανω αλλαγη στο ενυδρειο μου,και αρχισω και γω με ενα φυτεμενο ενυδρειο.το ενυδρειο μου ειναι ενα aquatlantis 80(80χ35χ45)με εσωτερικο φιλτρο

αρχισα λοιπον το σκαψιμο,και τοποθετηση 2ης λαμπας(15watt+ την υπαρχον λαμπα18watt)με πατεντα στο καπακι :)

τα φυτα που εβαλα ειναι τα εξης

Hemianthus micranthemoides

Anubias barteri var. Nana

Hygrophila angustifolia

Hygrophila corymbosa "Siamensis

ετσι πηγα και στην αναγκαστικη αγορα ενος hagen nutrafin για παροχη co2.μετα απο λιγες ωρες αρχισαν να βγαινουν και οι πρωτες φουσκαλες στην "σκαλα ",οι οποιες καταληγουν στην επιφανεια.εχω διαβασει απο παρομοια θεματα,οτι πρεπει να "σκανε"πριν ανεβουν.ειναι αληθεια?το τοποθετησα απεναντι απο την εξοδο του φιλτρου,αλλα ειναι αρκετα μακρια για να την 'σκασει'(25cm περιπου).αμα σκανε στην επιφανεια,γινετε σωστη παροχη?

Link to comment
Share on other sites

Το σπάσιμο, αν εννοείς αυτό, γίνεται με άλλους τρόπους διάχυσης του CO2 όπως το να περνάει η φυσαλίδα από την προπέλα κάποιας αντλίας, στην περίπτωση της σκάλας που έχεις, θα δείς την φυσαλίδα να μικραίνει καθώς ανεβαίνει και όση δεν προλαβαίνει να διαλυθεί θα διαφύγει από την επιφάνεια, εσύ το μόνο που μπορείς να ρυθμίσεις είναι την θέση την εξόδου της φυσαλίδας στις 3 θέσεις που έχει η σκάλα και αν φτιάξεις δικό σου μείγμα (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1315) μπορείς να ρυθμίσεις ακόμα την ταχύτητα παραγωγής φυσαλίδων και το πόσο θα κρατάει το μείγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...