Jump to content

Σύστημα φωτισμού για Juwel 240


agalenia

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Έχω το εξής πρόβλημα. Με τις μ******ς της ΔΕΗ χάλασε το φωτιστικό του ενυδρείου μου. Είναι ένα σύστημα που παίρνει 2 λάμπες Τ8 105cm 38w η καθεμία. Το θέμα είναι λοιπόν ότι ναι μεν μπορώ να το παραγείλω online από την Juwel και μάλιστα μπορώ να πάρω και το αντίστοιχο σε Τ5 για το ίδιο ενυδρείο. Αλλά θέλω να ρωτήσω μήπως ξέρει κανένας σας αν μπορώ να το βρω από δω, από Ελλάδα. Γιατί προφανώς από έξω θα παρει κάποιες μέρες να έρθει, κατά τις οποίες το ενυδρείο μου θα παραμείνει χωρίς φως. Και σημειωτέον είναι και φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι χάλασε δοκίμασες να αλλάξεις τα σταρτερ (αν έχει) είναι φτηνά αξίζει μια προσπάθεια. Μήπως Κάϊκε καμιά λάμπα και αυτό μπορεί να συμβεί, και τέλος αν δεν είναι τίποτα από αυτά τα δυο δοκίμασε να το ανοίξεις με προσοχή άλλαξε το μπαλαστ και ξανά κόλλησε το καπάκι με ενυδρειακή σιλικόνη. Συγκριτικά θα σου βγει πολύ πιο φτηνά.

Βέβαια είναι λίγο μανίκι να ανοίξεις το καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι αυτό φαίνεται να είναι συμπαγές. Δεν βλέπω να ανοίγει από κάπου. Άλλαξα και τις 2 λάμπες, αλλά τίποτα. Τελικά βέβαια θα καταλήξω να επιχρήσω να το ανοίξω, αλλά σε περίπτωση που γίνει μπάχαλο, θα πρέπει να πάρω άλλο. Απλά χθες που το κοίταγα, δεν είδα να μπορεί να ανοιχτεί από κάπου. Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Αφού έτσι και αλλιώς θα το πετάξεις αν δεν το ανοίξεις δοκίμασε το. Πάντως ανοίγει 100% διότι άνοιξα εγώ το δικό μου για να το μετατρέψω από Τ8 σε Τ5. Με παίδεψε όμως, το ψιλό έσπασα σε κάποια σημεία άλλα στο τέλος έγινε η δουλειά και τα σημεία που έσπασαν δεν φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

lmaikl θα δοκιμάσω απόψε μήπως και το ανοίξω (πράγμα μάλλον απίθανο) και θα σου πω αν είναι να ξεκινήσεις την αποστολή. Και λέω ότι μάλλον απίθανο γιατί απ' ότι είδα στο internet όλοι λένε ότι δεν ανοίγει. Συγχρόνως έχω στείλει από χθες ένα e-mail στην Juwel για να δω τι θα πουν. Μου απάντησαν σήμερα ρωτώντας με πόσο καιρό το έχω. Μάλλον για να δουν αν έχει κάποια εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τη λένε στο ιντερνέτ αλλά εγώ το άνοιξα και όχι μόνο εγώ και πολύ άλλοι ακόμη. Δεν σε παραμυθιάζω το βράδυ αν θέλεις σου στέλνω και Φώτο τώρα είμαι δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά χθες το πάλεψα με το φωτιστικό. Αρχικά δοκίμασα να το ξεκολήσω, αλλά όπως μπορείτε να δείτε και στη μία φωτογραφία, δεν πήγε και πολύ καλά...

Έτσι λοιπόν για να μην το πετάξω όπως είναι στο χωράφι, έπιασα το dremel. Το έκοψα από πάνω και το άνοιξα. Έτσι τώρα μπορώ εύκολα να βγάλω το ballast και να το αντικαταστήσω. Ξέρετε μήπως πόσο πάει ένα τέτοιο ballast; Είναι 2x36 watts.

post-165-1206693381_thumb.jpg

post-165-1206693443_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν. Αγοράστηκε το νέο ballast. Έχω όμως ένα θέμα με τη συνδεσμολογία. Βλέπετε το παλιό είχε 8 pins για να συνδεθούν τα ντοθί, ενώ αυτός 7. Ξέρει μήπως κανείς να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν. Αγοράστηκε το νέο ballast. Έχω όμως ένα θέμα με τη συνδεσμολογία. Βλέπετε το παλιό είχε 8 pins για να συνδεθούν τα ντοθί, ενώ αυτός 7. Ξέρει μήπως κανείς να με βοηθήσει;

Καλησπέρα,

Από μία επαφή από την κάθοδο της κάθε λάμπας (από την μεριά που δεν έχουν τα γράμματα) πάνε σε κοινό πόλο.

Αν το Ballast που προμηθεύτηκες είναι επώνυμο, το πιο πιθανό είναι ότι έχει διάγραμμα σύνδεσης πάνω στο καπάκι του.

Ανάφερε αν θες την μάρκα και τον τύπο μήπως έχω οδηγίες να σου στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Η μάρκα του είναι VOSSLOH SCHWABE.

Link to comment
Share on other sites

Η μάρκα του είναι VOSSLOH SCHWABE.

Βρές τον κωδικό του Ballast που προμηθεύτηκες στον ΠΙΝΑΚΑ και θα δείς την συνδεσμολογία.

Link to comment
Share on other sites

Βρές τον κωδικό του Ballast που προμηθεύτηκες στον ΠΙΝΑΚΑ και θα δείς την συνδεσμολογία.

Ωραιος ο φιλος!!!!!!Μου χρειαζοταν κι εμενα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έχω το εξής πρόβλημα. Με τις μ******ς της ΔΕΗ χάλασε το φωτιστικό του ενυδρείου μου. Είναι ένα σύστημα που παίρνει 2 λάμπες Τ8 105cm 38w η καθεμία. Το θέμα είναι λοιπόν ότι ναι μεν μπορώ να το παραγείλω online από την Juwel και μάλιστα μπορώ να πάρω και το αντίστοιχο σε Τ5 για το ίδιο ενυδρείο. Αλλά θέλω να ρωτήσω μήπως ξέρει κανένας σας αν μπορώ να το βρω από δω, από Ελλάδα. Γιατί προφανώς από έξω θα παρει κάποιες μέρες να έρθει, κατά τις οποίες το ενυδρείο μου θα παραμείνει χωρίς φως. Και σημειωτέον είναι και φυτεμένο.

Καλημέρα.

Πρέπει οπωςδήποτε να έχειι κάπου εξωτερικά μια βιδωτή ασφάλεια.Για ρίξε μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Από μία επαφή από την κάθοδο της κάθε λάμπας (από την μεριά που δεν έχουν τα γράμματα) πάνε σε κοινό πόλο.

Αν το Ballast που προμηθεύτηκες είναι επώνυμο, το πιο πιθανό είναι ότι έχει διάγραμμα σύνδεσης πάνω στο καπάκι του.

Ανάφερε αν θες την μάρκα και τον τύπο μήπως έχω οδηγίες να σου στείλω.

Το θέμα είναι ότι στις επαφές που έχει το ballast δε χωράνε 2 καλώδια μαζί. Οπότε δεν μπορώ να κάνω και δοκιμές. Απ' 'οτι καταλαβαίνω από το σχεδιάγραμμα θα πρέπει τπυλάχιστον 2 καλώδια να πάνε στον ίδιο πόλο. Αλλά ποια. Ποιο από την κάθε λάμπα. Τι εννοείς από τη μεριά που δεν έχουν γράμματα; Οι λάμπες;

Ξέρω, σας ζάλισα, αλλά είναι η πρώτη μου φορά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έχω το εξής πρόβλημα. Με τις μ******ς της ΔΕΗ χάλασε το φωτιστικό του ενυδρείου μου. Είναι ένα σύστημα που παίρνει 2 λάμπες Τ8 105cm 38w η καθεμία. Το θέμα είναι λοιπόν ότι ναι μεν μπορώ να το παραγείλω online από την Juwel και μάλιστα μπορώ να πάρω και το αντίστοιχο σε Τ5 για το ίδιο ενυδρείο. Αλλά θέλω να ρωτήσω μήπως ξέρει κανένας σας αν μπορώ να το βρω από δω, από Ελλάδα. Γιατί προφανώς από έξω θα παρει κάποιες μέρες να έρθει, κατά τις οποίες το ενυδρείο μου θα παραμείνει χωρίς φως. Και σημειωτέον είναι και φυτεμένο.

Πάντως προϊόντα Juwel έχει το Water inn στην Κηφισιά, κοντά στην Εθνική Οδό.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι στις επαφές που έχει το ballast δε χωράνε 2 καλώδια μαζί. Οπότε δεν μπορώ να κάνω και δοκιμές. Απ' 'οτι καταλαβαίνω από το σχεδιάγραμμα θα πρέπει τπυλάχιστον 2 καλώδια να πάνε στον ίδιο πόλο. Αλλά ποια. Ποιο από την κάθε λάμπα. Τι εννοείς από τη μεριά που δεν έχουν γράμματα; Οι λάμπες;

Ξέρω, σας ζάλισα, αλλά είναι η πρώτη μου φορά.

Εννοώ τα καλώδια που καταλήγουν από την μεριά που δεν έχουν γράμματα οι λάμπες.

Επειδή δεν ξέρω τον κωδικό του ballast, υπάρχει περίπτωση η συνδεσμολογία να είναι κι από λάμπα σε λάμπα και μετά στον πόλο του Ballast, τα αδιάβροχα ντουί έχουν διπλες επαφές μέσα για αυτόν τον λόγο.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση αν δεν θες να μπλέξεις με τα ντουί, βάλε μια κλέμα (clemens) ενώνεις τα δύο καλώδια μαζί και μετά ένα τρίτο στον πόλο του ballast.

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μια καλή φωτογραφία από το μπαλαστ και ίσως να βοηθηθείς καλύτερα.

Το ρεύμα πειράματα δεν σηκώνει αν δεν το κατέχουμε

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το εγχείρημα πέτυχε. Το ballast δουλεύει μια χαρούλα και μάλιστα ανάβει πιο γρήγορα από το παλιό. Το μόνο που μένει τώρα είναι να δω πως θα ξανακλείσω το φωτιστικό. Προμηθεύτηκα σιλικόνη ενυδρείου και θα το φτιάξω το απόγευμα. Ευχαριστώ όλους τους συνχομπίστες για το ενδιαφέρον και τη βοήθειά τους. Θα βγάλω και μια φωτογραφία με τη συνδεσμολογία μήπως χρειαστεί κάποιος άλλος να δουλέψει με το ίδιο ballast.

Το επόμενο βήμα είναι μια πατέντα για να μπουν οι ανακλαστήρες πάνω στα flaps και όχι πάνω στις λάμπες. Γιατί στις λάμπες δε βολεύει να κάνεις δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...