Jump to content

Αποθηκευμένο νερό από ΑΟ.


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Το περασμένο Σάββατο ετοιμάστηκα να κάνω την καθιερωμένη αλλαγή στο ενυδρείο των δίσκων 30% (περίπου 100λτ νέου νερού). Ήταν η δεύτερη φορά που θα έκανα αλλαγή με νερό από Α/Ο. Την προηγούμενη εβδομάδα μετά την αλλαγή, γέμισα ένα πλαστικό βαρελάκι 80λτ (για κρασί– αχρησιμοποίητο) προκειμένου να το έχω έτοιμο για αυτή την εβδομάδα.

Και ενώ έχω βάλει 2 θερμοστάτες στο βαρελάκι για περίπου 10 ώρες προκειμένου να ανεβάσουν τη θερμοκρασία από 8c (μπαλκόνι :lmao: ) σε 20c και έχω αδειάσει το νερό από το ενυδρείο , γεμίζω τον πρώτο κουβά για να προσθέσω και λίγο από τη βρύση και να ξεκινήσω γέμισμα. Τσεκάρω το PH (με ηλεκτρονικό Phμετρο thanx ThDam) πριν βάλω νερό από την βρύση και βλέπω το PH στα ύψη (8.5) :thumbup::lmao: . Με την προσθήκη νερού από την βρύση κατέβαινε στο 7,45. Οι άλλες μετρήσεις ήταν φυσιολογικές για Α/Ο (Kh=0, Gh=0). Το νερό από την Α/Ο - πριν την αποθήκευση -βγάζει Ph 6.2 .

Ευτυχώς είχα ph minus και το κατέβασα στα 6.6 για να μπει στο ενυδρείο και δεν χρειάστηκε να ξαναβγάλω νερό από Α/Ο (ακόμα θα έβγαζα :wub: ).

Το νερό, πέρα από τα Kh και Gh που φαίνεται να μην επηρεάζονται, μπορεί να μην είναι τελικά κατάλληλο; Τα ψάρια μου μετά και το 2ρο 24ωρο φαίνονται καλά (ευτυχώς :busted_cop::busted_cop: ) καθώς και οι μετρήσεις είναι στα φυσιολογικά επίπεδα.

Πού μπορεί να οφείλεται αυτή η αύξηση του PH στο βαρελάκι; Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία από «αποθήκευση» νερού από Α/Ο για διάστημα μίας εβδομάδας;

Link to comment
Share on other sites

Το νερό από την RO είναι ασταθές λόγο της μηδενικής σκληρότητας οπότε τέτοια φαινόμενα είναι συχνά κατά την αποθήκευση του.

Προσθέτεις τίποτε trace ή ηλεκτρολύτες?

Link to comment
Share on other sites

Η αύξηση του ph οφείλεται στην απουσία buffering λόγω μηδενικής KH. Βάζοντας το νερό στο ενυδρείο με την παροχή του CO2 θα πάρει την τιμή που θέλεις αφού προσθέσεις την ανάλογη μαγειρική σοδίτσα προκειμένου να έρθει η ΚΗ σε κάποιο επίπεδο >3 ώστε να σταθεροποιηθεί το PH.

Υ.Γ. Καλό θα είναι να μην αποθηκεύουμε για πάνω από 2 μέρες νερό όσμωσης χωρίς κυκλοφορία γιατί δίνουμε θα ξεκινήσουν να αναπτυσσοντε μικροοργανισμοί, αντίστοιχοι με του στάσιμου νερού.

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτεις τίποτε trace ή ηλεκτρολύτες?

9532[/snapback]

Ναι Δημήτρη ,

Προσθέτω Discus Trace της Seachem (περιμένω Kent Discus Essential από net,έμαθα ότι είναι πολύ καλύτερο) και κάθε δεύτερη αλλαγή ElectroRight της AP.

Καλό θα είναι να μην αποθηκεύουμε για πάνω από 2 μέρες νερό όσμωσης

OK Μιχάλη,

Σε περίπτωση που γεμίζω σταδιακά το βαρελάκι από την προηγούμενη μέρα (θέλει περίπου 10 ώρες) για να το έχω έτοιμο την ημέρα της αλλαγής, πρέπει να προσθέσω και σόδα για να ανεβάσω το Kh όσο θα μείνει εκεί (<24 ώρες) ώστε να μην έχω μεγάλη αλλαγή στο Ph ή είναι μικρό το διάστημα και δεν υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το δοκίμασα είχα ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα. Είχα μαζέψει 20 λίτρα νερό από ΑΟ (pH:6.8). Είχα προσθέσει Electro-right και μετά από μια εβδομάδα που μέτρησα το νερό πριν το βάλω στο ενυδρείο το pH του ήταν γύρω στο 4-5. Πρόσθεσα και περίπου 5 λίτρα νερού βρύσης (pH 7.5) και το νερό ήρθε στα ίσα του.

Τώρα που ετοιμάζομαι να μαζέψω νερό για το μεγάλο θα ξεκινήσω 2 ημέρες πριν να έρθει σπίτι... και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να ρίξεις από πριν γιατί αυτό προυποθέτει ότι θα έχεις και κυκλοφορητή ή αεραντλία μέσα για να την ανακατέψει, όμως αυτό θα έχει αποτέλεσμα πάλι να σου ανεβάσει το PH. Ο καλύτερος τρόπος είναι να γεμίζεις το ενυδρείο και παράλληλα να ρίχνεις τη σόδα σιγά σιγά έτσι ώστε να ανακατεύεται με το νερό του ενυδρείου και να σταθεροποιείται το PH.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το δοκίμασα είχα ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα. Είχα μαζέψει 20 λίτρα νερό από ΑΟ (pH:6.8). Είχα προσθέσει Electro-right και μετά από μια εβδομάδα που μέτρησα το νερό πριν το βάλω στο ενυδρείο το pH του ήταν γύρω στο 4-5. Πρόσθεσα και περίπου 5 λίτρα νερού βρύσης (pH 7.5) και το νερό ήρθε στα ίσα του.

Τώρα που ετοιμάζομαι να μαζέψω νερό για το μεγάλο θα ξεκινήσω 2 ημέρες πριν να έρθει σπίτι... και βλέπουμε.

9537[/snapback]

Παιδια, ο Δημητρης ειναι σωστος σ' αυτο που λεει. Επειδη το νερο της α/ο εχει 0 σκληροτητα δεν μπορει να κανει buffering στο pH. Αρα το pH παιζει. Τωρα το αν θα παει επανω η κατω εξαρταται απο αλλους παραγοντες οπως καθαροτητα (τι και αν κατι πεφτει μεσα στο δοχειο συλλογης, τα υλικα του δοχειου κτλ). Γενικα καλο ειναι το νερο της α/ο να το ετοιμαζουμε λιγο πριν μπει στο ενυδρειο (δηλαδη οσο χρειαζεται να φτειαξουμε την επιθυμητη ποσοτητα και να τη ζεστανουμε). Φασαρια μεν, αλλα απειρως προτιμοτερο δε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...