Jump to content

Θερμαντήρες


teodkats

Recommended Posts

Είμαι νέο μέλος και αρχάριος. Έχω ένα ενυδρείο προς το παρόν άδειο (διαστάσεις 100x30x40 γυάλινο120 lit. Λέει η συσκευασία που είναι μέσα ακόμα) .

Θα ήθελα προτάσεις για θερμαντήρες.

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Jager ...

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρειο σου ειναι του carefour πιθανον να εχει ηδη θερμαντηρα μεσα. Το έλεγξες?

Αλλιως ενας 150αρης jager και εισαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Eheim/Jaeger automatic heater 125 W

Eheim/Jaeger automatic heater 150 W

Αν ο χωρος που βρισκεται το ενυδρειο ειναι νορμαλ (και δεν ειναι σε κανενα υπογειο χωρις θερμανση ή σε κανενα χιονοδρομικο κεντρο :bowdown: κλπ) ενα βατ ανα λιτρο ειναι καλα.

Λιγοτερα βατ οχι γιατι δεν θα στο ζεσταινει οσο πρεπει, παραπανω βατ θερμαντηρας οχι γιατι αν γινει καμια βλαβη και κολλησει ο θερμαντηρας να μη στο κανει ψαροσουπα (οπως σωστα μου ελεγε ο orck :) )

Link to comment
Share on other sites

Eheim/Jaeger automatic heater 125 W

Eheim/Jaeger automatic heater 150 W

Λιγοτερα βατ οχι γιατι δεν θα στο ζεσταινει οσο πρεπει, παραπανω βατ θερμαντηρας οχι γιατι αν γινει καμια βλαβη και κολλησει ο θερμαντηρας να μη στο κανει ψαροσουπα (οπως σωστα μου ελεγε ο orck :bowdown: )

Μάλλον θα πάρω τον 150W. Αν και διάβασα ότι είναι 34 cm και με προβληματίζει το μήκος του; Πόσες μέρες από την παραγγελιά κάνει να έρθει στη Ελλάδα από το aquaristic.net που προτείνεις;

Δε να κατάλαβα αν κολλήσει ένας 75W η 100W δεν θα υπάρχει πρόβλημα;

Ένας 200W δεν θα ζεσταίνει το νερό πιο γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρειο σου ειναι του carefour πιθανον να εχει ηδη θερμαντηρα μεσα. Το έλεγξες?

Αλλιως ενας 150αρης jager και εισαι ΟΚ.

Υπάρχει αλλά είναι noname μάρκα μέκαψες δηλαδή και δεν θέλω να το διακινδυνέψω, θα τον έχω σαν εφεδρικό..

Μάλλον θα πάρω 150W jager.

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Jager ...

Υπάρχει ένας μέσα στη συσκευασία αλλά είναι noname μάρκα μέκαψες δηλαδή και δεν θέλω να το διακινδυνέψω, θα τον έχω σαν εφεδρικό..

O Jager είναι εγγύηση υποθέτω για να τον προτείνετε;;

Μάλλον θα πάρω τον 150W.

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ελληνικο καταστημα που εχει τους jager 1-2 ευρω διαφορα απο το aquartistic, γιατι να μην τον παρεις απο εδω;

ειδικα εαν ερχεσαι Αθηνα για δουλειες ειναι μια χαρα

αυτο που σου λεει ο delta66 (οπως του τα ελεγε ο orck :bowdown:) ειναι οτι επειδη οι θερμοστατες εχουν την ΚΑΚΗ συνηθεια οταν κολανε να μενουνε στο μονιμα ανοιχτο αυτο εχει σαν αποτελεσμα οταν σου κολησει ο θερμαντηρας να λειτουργει συνεχεια ολη ημερα και ολο το βραδυ ακομη και εαν εχει ξεπερασει την θερμοκρασια που εχεις ορισει

εαν σου κολησει ενας 125W στο 120 λιτρων ενυδρειο σου αντι για 26°C θα σου παει πχ στους 29°C, εχεις αρκετες ελπιδες να ζησουν τα ψαρια σου μεχρι να το παρεις ειδηση και να τον κλεισεις

εαν βαλεις ενα 200W και σου κολησει θα σου ανεβασει θερμοκρασια πχ στους 34°C οπου θα χασεις τα περισοτερα (θα εχεις μια ψαροσουπα)

ΠΑΝΤΑ να κοιτας την θερμοκρασια απο το θερμομετρο και οχι απο τον θερμαντηρα

δεν θα σε ωφελησει σε τιποτα ενας υπερβολικα μεγαλος θερμαντηρας (εκτος και εαν θα βαλεις το ενυδρειο σε εξωτερικο χωρο η το μερος οπου μενεις ειναι ιδιαιτερα κρυο πχ δεν εχεις καλοριφερ, φευγεις για μεγαλα χρονικα διαστηματα απο το σπιτι αφηνοντας το χωρις θερμανση κλπ)

εγω θα ελεγα να παρεις ενα Jager 125W

αν σε τρομαζει πολυ σκεψου την αγορα ενος ελεκτη Eliwell 915C οπου θα ελεγχεις τον θερμαντηρα που εχει μεσα το ενυδρειο σου και εαν το καλοκαιρι βαλεις και ανεμηστηρακια, ειναι αρκετα πιο αξιοπιστος ο ελεκτης απο οποιονδηποτε θερμαντηρα

εαν αγορασεις ελεκτη δεν εχεις λογο να παρεις εναν πιο αξιοπιστο θερμαντηρα γιατι πλεον η αξιοπιστια του συστηματος θερμανσης ειναι στον ελεκτη και οχι στον θερμαντηρα

Μάλλον θα πάρω τον 150W. Αν και διάβασα ότι είναι 34 cm και με προβληματίζει το μήκος του; Πόσες μέρες από την παραγγελιά κάνει να έρθει στη Ελλάδα από το aquaristic.net που προτείνεις;

Δε να κατάλαβα αν κολλήσει ένας 75W η 100W δεν θα υπάρχει πρόβλημα;

Ένας 200W δεν θα ζεσταίνει το νερό πιο γρήγορα;

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο ενυδρειο 1,5 χρονο και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα!Δεν πιστευω να εχει μεγαλη διαφορα η πιθανοτητα να σου κολλησει ο no name με εναν επωνυμο!!!Οποτε για να μην αγχωνεσαι παρε κατευθειαν εναν ελεγκτη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λενε τα παιδια (το elliwel) ειναι ενα πολυ χρησιμο μηχανημα που κοστιζει γυτω στα 50Ε και εκει πανω συνδεεις το θερμαντηρα να παιρνει ρευμα απο αυτο.

Θα σου γραψω περιληπτικα τι κανει αυτο.

Το elliwel εχει ενα αισθητηρα που μπαινει μεσα το νερο (προσοχη οποιος το αγοραζει να ζηταει τον πλαστικο αισθητηρα που κανει για τα ενυδρεια και οχι το μεταλλικο) και οταν περασει η θερμοκρασια πανω ή κατω απο το ανωτατο ή κατωτατο οριο που του εχουμε ορισει δινει ρευμα ή το κοβει αντιστοιχα.

Ετσι εχει σταθερα την θερμοκρασια σε μια τιμη και με ασφαλεια (προσοχη μονο να μη βγει απο το νερο ο αισθητηρας και μετρα την ατμοσφαιρα, θα δινει ρευμα συνεχεια, με τα ιδια δραματικα αποτελεσματα με ενα κολλημενο θερμαντηρα).

Πανω σε αυτο μπορεις να συδεσεις και ανεμιστηρακια απο κομπιουτερ που τα τοποθετεις τρυπωντας το καπακι και εχεις ετσι και "air-contidition" το καλοκαιρι που θα τρεχεις και δε θα φτανεις, οταν η ζεστη θα ανεβαινει 33-34 βαθμους το νερο.

Αντι για 23-25Ε για θερμαντηρα δινεις αλλα τοσα για τον elliwel (και λιγα ακομα για 2-3 ανεμιστηρακια, κουτι να μπει ο ellliwel και καλωδιο) :bowdown:

Για λεπτομεριες πηγαινε στην "αναζητηση" και πατα elliwel και θα σου βγαλει πολλες πληοφοριες που, πως, ποσο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Ο φίλος Orck έκανε μια πολύ καλή τοποθέτηση, που με βρίσκει σύμφωνο ότι η υπερβολή δεν είναι καλή.

Συμπληρωματικά αναφέρω δύο θέματα:

Ειδικά με τους θερμοστάτες-θερμαντήρες της Eheim/Jager δεν πρέπει να γίνονται υπερβολές. Είναι κορυφαίοι, με δυνατότητα καλιμπραρίσματος αλλά θέλει προσοχή η αντιστοιχία τους σε Watt με την θερμοδυναμική τους απόδοση γιατί απέχει πολύ από τους άλλους (προς τα πάνω).

Π.χ. ο συγγεκριμένος των 150 Watt που αναφέρετε, προτείνεται από την κατασκευάστρια εταιρία για ενυδρεία 200-300 Lt. Αν προσέξετε την περιέληξη της αντίστασης θα καταλάβετε το γιατί.

Ο θερμοστάτης-θερμαντήρας που έχει το Pacific 120 Lt του Carrefour είναι αρκετά καλός και κυκλοφορεί από άλλες εταιρίες σαν οικονομικό μοντέλο Visi-therm.

http://www.aquariumsystems.fr/EN/newatt.html

Από την επαφή που έχω με δύο τέτοια ενυδρεία σε γραφείο φίλου, μου έκανε εντύπωση η προσέγγιση της ρυθμισμένης θερμοκρασίας στο θερμαντήρα με την ένδειξη θερμοκρασίας στο θερμόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ελληνικο καταστημα που εχει τους jager 1-2 ευρω διαφορα απο το aquartistic, γιατι να μην τον παρεις απο εδω;

Ο 150 W και ο 125 W έχει από 14.59 EUR στο aquaristikshop. Μπορώ να τους βρω στην Ελλάδα κάτω από 20 EUR, αν ναι που;

Έχει αγοράσει κανένας από το συγκεκριμένο e-shop;

Από την μέρα της παραγγελιάς, πόσο καιρό κάνει να έρθει στη Ελλάδα;

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης-θερμαντήρας που έχει το Pacific 120 Lt του Carrefour είναι αρκετά καλός και κυκλοφορεί από άλλες εταιρίες σαν οικονομικό μοντέλο Visi-therm.

Από την επαφή που έχω με δύο τέτοια ενυδρεία σε γραφείο φίλου, μου έκανε εντύπωση η προσέγγιση της ρυθμισμένης θερμοκρασίας στο θερμαντήρα με την ένδειξη θερμοκρασίας στο θερμόμετρο.

Για να πω την αλήθεια δεν είχα προσέξει το φυλλάδιο που λέει pacific, μέσα στο λευκό χαρτόνι.

Μου φάνηκε πολύ άσχημο να μη γράφει κάτι το χαρτόνι και δεν κοίταξα καλά μέσα.

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου γραψω περιληπτικα τι κανει αυτο.

Το elliwel εχει ενα αισθητηρα που μπαινει μεσα το νερο (προσοχη οποιος το αγοραζει να ζηταει τον πλαστικο αισθητηρα που κανει για τα ενυδρεια και οχι το μεταλλικο) και οταν περασει η θερμοκρασια πανω ή κατω απο το ανωτατο ή κατωτατο οριο που του εχουμε ορισει δινει ρευμα ή το κοβει αντιστοιχα.

Ετσι εχει σταθερα την θερμοκρασια σε μια τιμη και με ασφαλεια (προσοχη μονο να μη βγει απο το νερο ο αισθητηρας και μετρα την ατμοσφαιρα, θα δινει ρευμα συνεχεια, με τα ιδια δραματικα αποτελεσματα με ενα κολλημενο θερμαντηρα).

Πανω σε αυτο μπορεις να συδεσεις και ανεμιστηρακια απο κομπιουτερ που τα τοποθετεις τρυπωντας το καπακι και εχεις ετσι και "air-contidition" το καλοκαιρι που θα τρεχεις και δε θα φτανεις, οταν η ζεστη θα ανεβαινει 33-34 βαθμους το νερο.

Αντι για 23-25Ε για θερμαντηρα δινεις αλλα τοσα για τον elliwel (και λιγα ακομα για 2-3 ανεμιστηρακια, κουτι να μπει ο ellliwel και καλωδιο)

Όσο για τον Eliwell 915C θα το ψάξω;;

Θα χρειαστεί για τα ανεμιστηράκια το καλοκαίρι.

Πόσες συσκευές μπορείς να συνδέσεις πάνω του;

Μπορείς για παράδειγμα με ένα ελεγκτή να συνδέσεις τα ανεμιστηράκια να δουλεύουνε όταν η θερμοκρασία του νερού είναι πάνω από 30 C;

Και πάνω στο ίδιο ελεγκτή να συνδέσεις να και το θερμαντήρα

να δουλεύει από 25 C μέχρι 26 C;

Πρέπει να ξέρεις από ηλεκτρονικά, υποθέτω για τον συνδέσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον Eliwell 915C θα το ψάξω;;

Θα χρειαστεί για τα ανεμιστηράκια το καλοκαίρι.

Πόσες συσκευές μπορείς να συνδέσεις πάνω του;

Μπορείς για παράδειγμα με ένα ελεγκτή να συνδέσεις τα ανεμιστηράκια να δουλεύουνε όταν η θερμοκρασία του νερού είναι πάνω από 30 C;

Και πάνω στο ίδιο ελεγκτή να συνδέσεις να και το θερμαντήρα

να δουλεύει από 25 C μέχρι 26 C;

Πρέπει να ξέρεις από ηλεκτρονικά, υποθέτω για τον συνδέσεις;;

Τελικα ο ελεγκτης ειναι η πιο συμφερουσα προταση απ οτι καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον Eliwell 915C θα το ψάξω;;

Θα χρειαστεί για τα ανεμιστηράκια το καλοκαίρι.

Πόσες συσκευές μπορείς να συνδέσεις πάνω του;

Μπορείς για παράδειγμα με ένα ελεγκτή να συνδέσεις τα ανεμιστηράκια να δουλεύουνε όταν η θερμοκρασία του νερού είναι πάνω από 30 C;

Και πάνω στο ίδιο ελεγκτή να συνδέσεις να και το θερμαντήρα

να δουλεύει από 25 C μέχρι 26 C;

Πρέπει να ξέρεις από ηλεκτρονικά, υποθέτω για τον συνδέσεις;;

O Eliwell 915C ειναι 2 εξοδων οποτε μπορεις να συνδεσεις και ανεμηστηρακια και θερμαντηρα ρυθμίζεται πραγματικα ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ.

Εγω έχω 4 και εχω βαλει σε ολα μου τα ενυδρεία

Η συνδεση και ο προγραμματισμός δεν ειναι ιδιαίτερα δυσκολος. Δεν παιρνει πανω απο 10 λεπτα. Αν το αποφασισεις εδω ειμαστε. Παντως θεωρω οτι ειναι τα ποια χρησιμα 50 ευρω που εδωσα για τα ενυδρεια μου...

Link to comment
Share on other sites

O Eliwell 915C ειναι 2 εξοδων οποτε μπορεις να συνδεσεις και ανεμηστηρακια και θερμαντηρα ρυθμίζεται πραγματικα ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ.

Εγω έχω 4 και εχω βαλει σε ολα μου τα ενυδρεία

Η συνδεση και ο προγραμματισμός δεν ειναι ιδιαίτερα δυσκολος. Δεν παιρνει πανω απο 10 λεπτα. Αν το αποφασισεις εδω ειμαστε. Παντως θεωρω οτι ειναι τα ποια χρησιμα 50 ευρω που εδωσα για τα ενυδρεια μου...

Υπάρχει κάποιο site που μπορώ να δω περισσότερες πληροφορίες,

(πχ για προγραμματισμό, συνδέσεις);;

Που θα βρω τον Eliwell 915C;

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο ενυδρειο 1,5 χρονο και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα!Δεν πιστευω να εχει μεγαλη διαφορα η πιθανοτητα να σου κολλησει ο no name με εναν επωνυμο!!!Οποτε για να μην αγχωνεσαι παρε κατευθειαν εναν ελεγκτη.

Είσαι ευχαριστημένος από το θερμαντήρα, κυκλοφορητή,

εσωτερικό φίλτρο που έχει η συσκευασία;

Έχεις κάνει κάποιες αλλαγές στα παραπάνω και αν ναι ποιες;

Τι ψάρια έχεις;

Link to comment
Share on other sites

20,55€ εχει ο 150W απο το water inn

για φτηνοτερα δεν ξερω

Ο 150 W και ο 125 W έχει από 14.59 EUR στο aquaristikshop. Μπορώ να τους βρω στην Ελλάδα κάτω από 20 EUR, αν ναι που;

Έχει αγοράσει κανένας από το συγκεκριμένο e-shop;

Από την μέρα της παραγγελιάς, πόσο καιρό κάνει να έρθει στη Ελλάδα;

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

μιας που υπαρχει αυτο το θεμα για να μην ανοιγω αλλο ξερει κανεις καποιο μαγαζι που να εχει θερμοστατες προσοχη θερμοστατες οχι θερμαντηρες γιατι δεν βρισκω πουθενα μονο απο εξω,να σαν και αυτονpost-1988-1206989453_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μιας που υπαρχει αυτο το θεμα για να μην ανοιγω αλλο ξερει κανεις καποιο μαγαζι που να εχει θερμοστατες προσοχη θερμοστατες οχι θερμαντηρες γιατι δεν βρισκω πουθενα μονο απο εξω,να σαν και αυτονpost-1988-1206989453_thumb.jpg

Απο τα χρωματα φαινεται να ειναι jaeger, μπαινει στο νερο και οταν φτασει μια συγκεκριμενη θερμοκρασια ανοιγει η παροχη ρευματος στην πριζα που ειναι στην ακρη του καλωδιου? (οπως μαντευω)

Για τι ακριβως χρηση το θελεις?

(δεν το εχω δει πουθενα, για να βοηθησω)

Link to comment
Share on other sites

jager ειναι,μπορει να αντικαταστησει τον eliwell αν δεν σε ενδιαφερει η ψυξη δηλαδη δεν αφηνει την θερμοκρασια να ανεβει απο το προκαθορισμενο εαν κολλησει το θερμαντικο σωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δοκιμασμενο για την ακριβεια του?

Ποσο μπορει να στοιχιζει?

Δεν μπορει να κανει ομως και τη δουλεια με τα ανεμηστηρακια υποθετω.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ευχαριστημένος από το θερμαντήρα, κυκλοφορητή,

εσωτερικό φίλτρο που έχει η συσκευασία;

Έχεις κάνει κάποιες αλλαγές στα παραπάνω και αν ναι ποιες;

Τι ψάρια έχεις;

Απο τον θερμαντηρα δεν εχω κανενα προβλημα!!Μεχρι σημερα ειναι μια χαρα!!Απο την αρχη δεν αντιμετωπισα προβλημα με αμμωνια και τα σχετικα!Ο κυκλοφορητης ειναι μικρος για να λεμε αληθεια.

Εχω κρατησει το εσωτερικο φιλτρο για μηχανικο και εβαλα εξωτερικο για βιολογικο φιλτραρισμα!

Επισης εβαλα δευτερη λαμπα.Απο ψαρια εχω 7 cory,labeo,κλοουν,silver shark (εχει μεγαλωσει και πρεπει να του βρω νεο σπιτακι),πλεκο.Για τα λεφτα του το ενυδρειο ειναι σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

20,55€ εχει ο 150W απο το water inn

για φτηνοτερα δεν ξερω

Ευχαριστώ για την πληροφορία όταν κατέβω Αθήνα θα το επισκεφτώ..

Έχει να προτείνει κάποιος, καταστήματα πιο κοντά στη Λάρισα που μένω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...