Jump to content

Οξυγονωση Νερου


Recommended Posts

Ειναι κατι το οποιο αναροτιεμε και δεν εχω καταληξει σε κατι συγκεκριμενο.

Το ερωτημα παρουσιαστηκε οταν αγορασα το φιλτρο μου της Tetra το οποιο στην εξοδο του νερου υπηρχε ενας προεραιτικος σωληνας με τρυπες σαν φλαουτο ο οποιος απο οτι μου ειπαν εξυπηρετει στην καλυτερη οξυγονωση του νερου.

Απο τα πραγματα που εχω διαβασει ωσ επι το πλειστων απο αυτο το φορουμ h οποιαδηποτε αναταραξη του νερου το οξυγονωνει.

Το θεμα ειναι αμα πεφτει απο ψηλα ειναι καλυτερα ? και αν ναι αυτο συμβαινει λογο καλυτερης αναταραξης η λογο φυσσαλιδων(εχει διαψευθει σε καποιο ποστ)? Αν οχι πως γινετε να οξυγονωνει το ιδιο μια πιο υπεια λειτουργεια.

/discuss :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Emp
Link to comment
Share on other sites

Απλός ο σωλήνας αυτός ή αλλιώς φλογέρα δημιουργεί ανατάραξη της επιφάνειας και έτσι οξυγονώνεται το νερό.

Ανατάραξή της επιφάνειας με τα ίδια αποτελέσματα μπορούμε να δημιουργήσουμε με την έξοδο του φίλτρου αν την στρέψουμε προς την επιφάνεια τόσο ώστε να δημιουργείτε ανατάραξη. Επίσης και με έναν έξτρα κυκλοφορητή μπορούμε να πράξουμε το ίδιο.

Από εκεί και πέρα είναι προσωπικό γούστο το πως θέλεις να αναταράζεις την επιφάνεια του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Απλός ο σωλήνας αυτός ή αλλιώς φλογέρα δημιουργεί ανατάραξη της επιφάνειας και έτσι οξυγονώνεται το νερό.

Ανατάραξή της επιφάνειας με τα ίδια αποτελέσματα μπορούμε να δημιουργήσουμε με την έξοδο του φίλτρου αν την στρέψουμε προς την επιφάνεια τόσο ώστε να δημιουργείτε ανατάραξη. Επίσης και με έναν έξτρα κυκλοφορητή μπορούμε να πράξουμε το ίδιο.

Από εκεί και πέρα είναι προσωπικό γούστο το πως θέλεις να αναταράζεις την επιφάνεια του ενυδρείου σου.

Το ιδιο αποτελεσμα ομος εχουμε χωρισ την φλογερα? αν δηλαδη πεφτει απλα το νερο μεσα δημιουργοντας αναταραξη.

Εχω καταλαβει πως γινετε η οξυγονωση το ερωτημα μου ειναι αν παιζει ρολο το ποσο αναταρεσετε και αν αυτο επιρεαζει την χημεια του νερου ωστα να πρεπει να μεταβαλουμε το ποσοστο αναλογα με τα ψαρια που διαθετουμε

Link to comment
Share on other sites

Η επιφάνεια είναι το μόνο σημείο που το νερό έρχεται σε επαφή με τον αέρα δηλαδή την πηγη οξυγόνου, όσο περισσότερο ανανεώνεται το νερό που βρίσκεται κοντά στην επιφάνεια, τόσο περισσότερο οξυγόνο προλαβαίνει να διαλυθεί σε όλον τον όγκο του νερού (και περισσότερο CO2 να διαφύγει).

Δηλαδή η ανατάραξη ως φαινόμενο βοηθά έμμεσα στην μεγαλύτερη οξυγονωνη ανανεώνοντας το επιφανειακό νερό.

Η φλογέρα όταν είναι έξω από το νερό, φέρνει μεγάλη επιφάνεια νερού ανά μονάδα χρόνου, σε επαφή με τον αέρα σπάζοντας το νερό σε πίδακες αυξάνοντας έτσι και την οξυγόνωση, όταν βρίσκεται κάτω από το νερό, την χρησιμοποιούμε ως μέσο ανατάραξης.

Αυτοί είναι 2 τρόποι με ίδια αποτελέσματα αλλά το ποιός είναι ο ποιό αποτεσματικός εξαρτάται από πολλά.

Τώρα η χημεία σου θα επηρεαστεί κατά τα γνωστά δηλ μεγάλη οξυγόνωση = λίγο CO2 (=ψηλότερο pH αν το διαμορφόνεις με παροχή CO2)

Για να ξέρεις αν χρειάζεσαι οξυγόνωση μέτρα το CO2 σου εδώ , τέλος πρέπει να λάβεις υπ'όψιν αν τα ψάρια σου θέλουν περισσότερη από τη συνηθισμένη ποσότητα οξυγόνου (π.χ κάποια είδη από ποτάμια με έντονη ροή), αν έχεις πολλά ψάρια που καταναλώνουν πολύ οξυγόνο ή αν έχεις φυτά με απαιτήσεις σε CO2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...