Jump to content

Το φτιάχνουμε μαζί;;;;;


Recommended Posts

Έχω λοιπόν το γνωστό μου 60άρι....

Κατάφερα λοιπόν να βρώ λύσεις με τα ψαράκια που φυλοξενούνταν σ'αυτό και τώρα θέλω να το στήσω απο την αρχή.

Το ενυδρείο θέλω να έχει όσο το δυνατόν περισσότερα ψαράκια με ελκυστικά χρώματα, φυτά κτλ. Δεν με ενδιαφέρουν οι γέννες

Αυτή την στιγμή το ενυδρείο φυλοξενεί 1 magic pro 380 filter, 1 θερμαντήρα Aquel, λευκή άμμο 4 cm, 1 πλαστικό φυτό και 2 PLECO

Με την βοηθειά σας θα ήθελα να φτιάξω ένα ενυδριάκι που θα χαζεύει το μάτι.

Τι λέτε;;; Ξεκινάμε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ και κοίτα λίτρα, φυτά και ψάρια σε όποια σ'αρέσουν και πες πάλι που προσανατολίζεσαι. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά απο πολύ ψάξιμο και φωτογραφία κατέληξα στα εξής:

Θα κρατήσω την λευκή άμμο ενυδρείου που είδη έχω, όπως και τον heater aquael 100w και τον resun - magi 380 magic jet filter και θα αλλάξω την 1 x TL2001 13W (T5) (572mm) λάμπα που διαθέτω για να πάρω οτι με συμβουλέψεται αφού επιθυμώ φυτά τα οποία θα αναπτύχθούν πάνω στις πέτρες και στο 1 ξύλο ενυδρείου (πιθανον mopani) που θα τοποθετήσω.

Τα είδη που μου άρεσαν στην προσπάθειά μου για κοινόβιο ενυδρείο είναι τα:

Cardinals, arlekinoi, molly, Corydoras aeneus, gourami, guppy, Harlequin_rasbora_cyprinade, killifish, neon, parambassis ranga (indian-glassfish), platy, tiger-barb, trigonostigma espei, widow fish (χήρα), Xiphophorus helleri, Zebra fish, serpae-tetra

Θα ήθελα βέβαια να με συμβουλέψετε και να μου αποκλέισετε όσα δεν ''μου πάνε'' ως αρχάριο και αυτά που δεν θα γεμίσουν απογόνους το ενυδρείο μου αφού είναι κάτι που δεν επιθυμώ.

Βασικά εκεί που προσανατολίζομαι πιο πολύ είναι τα:

arlekinoi, gourami, guppy, platy, molly, serpae-tetra, tiger-barb, trigonostigma espei...........αλλά δεν ξέρω ποια τεριάζουν και ποια όχι στην κοινόβια ζωή.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην απο τη στιγμη που δεν θελεις απογονους, ξεχνας guppy, platy και molly.

Από εκει και πέρα, σε 60 λίτρα εγω θα έβαζα μόνο ένα ειδος σε κοπάδι...

Δυο συνδιασμοι:

1. 8-10 trigonostigma espei και στο βυθο 5-6 coolie loach

2. 8-10 serpae tetra και στο βυθο 5-6 corydoras

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην απο τη στιγμη που δεν θελεις απογονους, ξεχνας guppy, platy και molly.

Από εκει και πέρα, σε 60 λίτρα εγω θα έβαζα μόνο ένα ειδος σε κοπάδι...

Δυο συνδιασμοι:

1. 8-10 trigonostigma espei και στο βυθο 5-6 coolie loach

2. 8-10 serpae tetra και στο βυθο 5-6 corydoras

Μήπως είναι πολλά για τα λίτρα μου;;;;

Μου αρέσουν οι συνδιασμοί που μου προτείνεις αλλά και απο τα παραπάνω που απορείπτεις θα μπορούσαν πιστεύω άνετα να μπούν 6-7 αρσενικά guppy και 3-4 γαρίδες αμάνο.

Ευχαριστώ πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Με καλη φιλτρανση και ζωντανα φυτά ΕΓΩ θα τα εβαζα.

Και οι συνδιασμοι που λες ειναι μια χαρά ειναι. Επιμενω μονο στα λίγα ειδη (πεστω δικια μου παραξενια).

Δεν μας ειπες όμως τι μετρησεις δινει το νερό σου: pH, GH, KH μηπως καποιοι συνδιασμοι απορριπτονται...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς καλή φιλτρανση. Εγώ όπως προείπα έχω το resun - magi 380 magic jet filter και απο οτι έχω διαβάσει για τα συγκεκριμένα λίτρα είναι μια χαρά.

Οι τελευταίες μετρήσεις μου είναι:

NO3 NO2 GH KH PH NH4 οC

20 0 17 10 7,4 0,01 28

με αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, καλά κατάλαβες:

NO3 20

NO2 0

GH 17

KH 10

PH 7,4

NH4 0,01

οC 28

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρόλο που τα προφίλ φυτών που διάβασα σε ενυμερώνουν για την αναπτηξή τους αλλά οχι στο πως θα φυτευτούν και στο που (σε βάθος τόσο ή στην επιφάνεια του χαλικιού και απο πάνω στήριγμα με πέτρες ή πιάσημο σε πέτρα κτλ) σας παραθέτω τα φυτά που θα μου έρθουν αύριο μεσημέρι με σκοπό να βοηθείσετε στον τρόπο φυτέματος - στηρίγματος:

Για το RIO 180 που φιλοξενεί 1 oscar + 2 severum (1 x warmlight juwel 30W, 1 x daylight juwel 30W + στρώμα χαλικιού)............έρχονται.............

vesicularia dubyana x 2

ceratophyllum denersum x 1

Anubias barteri var. nana x 1

Για το 60lt που θα φιλοξενήσει guppy [1 x TL2001 13W (T5) (572mm) + στρώμα άμμου]............έρχονται.............

vesicularia dubyana x 1

Limnophila sessiliflora x 2

Hygrophila-difformis x 1

Αυτά για αρχή.......

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που τα προφίλ φυτών που διάβασα σε ενυμερώνουν για την αναπτηξή τους αλλά οχι στο πως θα στον τρόπο φυτέματος - στηρίγματος:

Για το RIO 180 που φιλοξενεί 1 oscar + 2 severum (1 x warmlight juwel 30W, 1 x daylight juwel 30W + στρώμα χαλικιού)............έρχονται.............

vesicularia dubyana x 2 ΔΕΣΙΜΟ ΣΕ ΠΕΤΡΑ 'Η ΞΥΛΟ

ceratophyllum denersum x 1 ΝΑ ΕΠΙΠΛΕΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ 'Η ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΑΣΕΙΣ ΣΕ ΠΕΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΦΕΥΓΕΙ

Anubias barteri var. nana x 1 ΔΕΣΙΜΟ ΣΕ ΠΕΤΡΑ 'Η ΞΥΛΟ

Για το 60lt που θα φιλοξενήσει guppy [1 x TL2001 13W (T5) (572mm) + στρώμα άμμου]............έρχονται.............

vesicularia dubyana x 1

Limnophila sessiliflora x 2 ΦΥΤΕΜΑ

Hygrophila-difformis x 1 ΦΥΤΕΜΑ

Αυτά για αρχή.......

Link to comment
Share on other sites

θα γίνουν πολύ ωραία και τα 2 ενυδρεία!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...