Jump to content

Botia Modesta


Recommended Posts

Προχτές μου κάναν δώρο ένα votia movesta και ένα red tail που πραγματικά μου αρέσουν πολύ!

Το votia movesta όμως το έχω μαζέψει δύο φορές από το πάτωμα κάνοντας σάλτο γύρω στους τριάντα πόντους και σημαδεύοντας την τρύπα που είναι για να μπαίνουν τα καλώδια! Πραγματικός Νemo!

Την πρώτη φορά το θεώρησα τυχαίο!

Από το πρωί ψάχνω να βρω τι παίζει με αυτό το ψάρι αλλά δεν έχω βρει τίποτε σχετικό στα ελληνικά Forum. Υπάρχει μήπως κανένας ομοιοπαθής να μου πει μερικά πράγματα γιατί είμαι καινούργιος στο χόμπι? Σημειωτέον ότι το έχω μαζέψει μέσα σε τρείς μέρες 6 φορές από το φίλτρο (εσωτερικό)!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος αναφέρεσε στο Botia Modesta.

Γενικά αυτό το είδος έχει μία τάση να κάνει άλματα εκτός ενυδρείου και για αυτό πρέπει να έχουμε καπάκι στο ενυδρείο και να κλείνουμε καλά όλες τις τρύπες. Μάλλον είναι το φετίχ του αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος αναφέρεσε στο Botia Modesta.

Γενικά αυτό το είδος έχει μία τάση να κάνει άλματα εκτός ενυδρείου και για αυτό πρέπει να έχουμε καπάκι στο ενυδρείο και να κλείνουμε καλά όλες τις τρύπες. Μάλλον είναι το φετίχ του αυτό.

9566[/snapback]

Πολύ πιθανό και να μου το έχουν γράψει λάθος!

Θα κάνω μία νέα αναζήτηση, αλλά μπελάς να κάθεσαι να ελέγχεις όλες τρύπες, καλά τι προσπαθεί να κάνει? Μήπως είναι ποταμίσιο ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρηθεί στην φύση ότι έχει τέτοια συμπεριφορά πρίν από καταιγίδα.

Από την στιγμή που είναι στην φύση του ψαριού να συμεπριφέρετε έτσι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Να ξέρεις ότι διάφορα είδη στα ενυδρεία παρουσιάζουν τέτοιες συμπεριφορές. Αλλά είναι και πολλές οι περιπτώσεις που τα κυνηγάνε άλλα ψάρια και αυτά ψάχνουν να βρούν μια έξοδο διαφυγής έτσι ώστε να αποφύγουν τον κίνδυνο.

Βλέπεις αυτά είναι συμπεριφορές που έχουν τα ψάρια από την φύση τους. Ακόμα και να έχουν γεννηθεί σε ενυδρεία το συναίσθημα/συμπεριφορά υπάρχει και σε κάποια χρονική στιγμή της ζωής του μπορεί να παρουσιαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις πληροφοριες για το ψαρι κυττα ΕΔΩ, επισης ΕΔΩ. Υποψην οτι τα ψαρια αυτα ειναι πολυ δειλα και προτιμουν να μενουν στην αφανεια. Γι'αυτο το δικο σου χωθηκε στο φιλτρο. Προφανως στο ενυδρειο αισθανεται πολυ "εκτεθειμενος". Για βαλτου ξυλα και φωλιτσες να κρυβεται, και δες μηπως αυτο βοηθησει.

Παντως το ψαρακι, οπως σου ειπε ο Γιαννης, ειναι λιγο απο escape artist.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις πληροφοριες για το ψαρι κυττα ΕΔΩ, επισης ΕΔΩ. Υποψην οτι τα ψαρια αυτα ειναι πολυ δειλα και προτιμουν να μενουν στην αφανεια. Γι'αυτο το δικο σου χωθηκε στο φιλτρο. Προφανως στο ενυδρειο αισθανεται πολυ "εκτεθειμενος". Για βαλτου ξυλα και φωλιτσες να κρυβεται, και δες μηπως αυτο βοηθησει.

Παντως το ψαρακι, οπως σου ειπε ο Γιαννης, ειναι λιγο απο escape artist.

9578[/snapback]

Ορθώτατο (όπως πάντα). Τα δικά μου δεν έχουν ποτέ δείξει τέτοια συμπεριφορά (στα 11 χρόνια που τα έχω), αλλά αυτό οφείλεται στο ότι πάντοτε είχαν μέρη να κρυφτούν. Μεγαλώνοντας γίνονται ακόμη ομορφότερα, το μπλε / γκρι τους πολύ πιό έντονο το πορτοκαλι τους βγάζει μάτια. Δεν παύουν όμως ποτέ να είναι ντροπαλά και να κρύβονται. Υπόψη ότι παρ' όλα όσα λένε (μικρό ψάρι), τους 20 πόντους τους ξεπερνάει με τα χρόνια. Το θετικό είναι ότι με ό,τι και να τον βάλεις (εκτός υπερβολών βέβαια) έχει τον χαρακτήρα να κρατήσει την θέση του (μέχρι στιγμής την έχει βγάλει καθαρή με κιχλίδες διαφόρων μεγεθών). Αυτό σημαίνει ότι αν κάποτε πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο ή αλλάξεις την σύνθεση του δικού σου, αυτός μπορεί να μείνει μαζί σου. Εφόσον έχεις ένα μόνον, μη του πάρεις παρέα εκτός αν πάρεις πάνω από 3-4 ακόμη. Αν είναι δύο κυνηγιούνται μέχρι εξαντλήσεως. Πολύ ωραίο ψάρι.

Οταν λες red tail τι εννοείς; το καρχαριάκι (μαύρο / πορτοκαλί) ή το red tail catfish ?

Για φωτογραφίες του B. modesta από 5 εκατοστά μέχρι και τα 20+, δες εδώ..

http://www.malawicichlidhomepage.com/haps/...cies_botia.html

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες red tail τι εννοείς; το καρχαριάκι (μαύρο / πορτοκαλί) ή το red tail catfish ?

Για φωτογραφίες του B. modesta από 5 εκατοστά μέχρι και τα 20+, δες εδώ..

http://www.malawicichlidhomepage.com/haps/...cies_botia.html

9614[/snapback]

Με πιάνεις ανημέρωτο! Το red tail μοιάζει πολύ με το bovia modesta αλλά με την διαφορά ότι την μέρα έχει τα χρώματά του και το βράδυ ασπρίζει! Αυτή είναι η μόνη διαφορά κατά τα άλλα είναι όμοια, την μέρα που έχουν το ίδιο χρώμα δύσκολα τα ξεχωρίζω καθώς είναι ντροπαλά και τα δύο!

Όσο για τις κρυψώνες, πρώτον του έχω μέσα αρκετά πραγματάκια για να κρύβονται και μόλις το αντιλήφθηκα πρόσθεσα και άλλα.

Να ρωτήσω κάτι γιατί είμαι και αρχάριος τα ξύλα τα αγοράζετε ή απλά τα παίρνετε από την φύση και τους κάνετε κάποια επεξεργασία?

Link to comment
Share on other sites

Όπως λεν και τα παιδιά μάλλον θέλει και άλλες κρυψώνες. Τα ξύλα και γενικά τον εξοπλισμό θα σε συμβούλευα να τα παίρνεις από pet shop για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Τα ξύλα θα πρέπει να τα βράσεις με μια κουταλιά αλάτι, το μαγειρικό, και να τα αφήσεις να κρυώσουν. Κατόπιν θα τα βάλεις σε ένα κουβαδάκι, το οποίο θα το έχεις μόνο για χρήση του ενυδρείο μην βάλεις σε καμία περίπτωση ΠΟΤΕ απορρυπαντικό, και θα το αφήσεις καμία 10 ημέρες για να βγάλει όσο γίνεται περισσότερο χρώμα. Αν το βάλεις κατευθείαν, μετά το βράσιμο στο ενυδρείο σου, θα σου κάνει το νερό καφέ (δεν θα βλάψει σε καμία περίπτωση τα ψάρια σου απλώς θα σ΄ενοχλεί να το βλέπεις).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...