Jump to content

Αποχέτευση σε εντοιχισμένο ανδρείο στην κουζίνα.


Recommended Posts

Καλημέρα παιδία,

Στο μυαλό μου έχω το έξης, να κατασκευάσω ένα ενυδρείο «εντοιχισμένο» στο πάσο της κουζίνας που βλέπει στο σαλόνι. Από την μεριά της κουζίνας θα μπει ο νεροχύτης, φάτσα με το ενυδρείο.

Σκέφτομαι επίσης το εξής, να δημιουργήσω αποχέτευση για το ενυδρείο. Να αδειάζω πιο εύκολα το μισό νερό και να βάζω φρέσκο νερό, από την βρύση. Πως σας φαίνεται αυτό σαν ιδέα; Από το να γεμίζω και να αδειάζω κουβάδες με νερό <_< και γίνεται χαλιά το σπίτι!

Δεν ξέρω ποσά λίτρα θα βγει, αλλά θα είναι μεγαλούτσικο. Θα περιέχει φυτά και πέτρες. Θα σκεφτώ και το ντεκόρ :) σαν καλλιτέχνης που είμαι (έχω κλίση σε κατασκευές παντού τύπου). Και λίγα ψαράκια φιλικά (ελπίζω να γίνεται αυτό :thumbup: ) μεταξύ τους.

Επίσης, σε άλλο δωμάτιο θα μπει ένα άλλο ενυδρείο ΜΑΛΛΟΝ και αυτό εντοιχισμένο, το οποίο θα είναι φυτεμένο και μελλοντικά θα το χρησιμοποιώ σαν καραντίνα για τυχόν αρρωστά ψαράκια ή για να γεννήσουν. . Όπως είχα διαβάσει σε κάποιο ξένο site (δεν θυμάμαι ποιο ήτανε), ότι είναι απαραίτητο να υπάρχει και μια καραντίνα.

Έχετε κάτι να με συμβουλέψετε;;; :thumbup: καθώς άσχετη που είμαι με τα ενυδρεία. Από φυτά μέχρι και είδη μικρών ψαριών :):bowdown:

Πολύ πολύ φιλικά,

Ελένη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλως ηρθες στην παρεα.Πιστευω οτι ειναι καλη ιδεα αυτη που σκεφτηκες και σιγουρα και απο αισθητικης πλευρας.Τωρα μπορεις να ξεκινησεις και με κιχλιδες που ειναι ομορφα ψαρια δυσκολο τιποτα δεν ειναι κοιτα ποσα λιτρα θα ειναι και ολοι εδω θα σε βοηθησουν!!κοιτα στο forum και ριξε ενα διαβασματακι και σιγουρα θα βγαλεις συμπερασμα για ολα αυτα που ρωτας.φιλικα κωστας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ορισες.

Κι εγω νεος ειμαι οποτε στο θεμα της αποχετευσης θα σε βοηθησει καποιο πιο εμπειρο μελλος.

Στο θεμα του "τι ψαρακια να βαλω" μπορω να πω κατι γιατι μολις εχω περασει αυτο το σταδιο. Βασικα αυτο που θα ελεγαν και ολοι οι αλλοι νομιζω.

Θημαμαι κι εγω ακριβως με την ιδια ερωτηση ειχα ξεκινισει.

Το καλυτερο ειναι να βρεις εσυ πως φανταζεσε τα ψαρακια σου και να αρχισεις και ψαχνεις στο google για profile καθως και να διαβαζεις ιστοριες απο εδω μεσα. Ετσι μονο θα δεις τι σου αρεσει τι δεν σου αρεσει και τι μπορεις να εχεις. Σε αλλους αρεσουν κοπαδακια σε αλλους αρεσει μια κοινοτητα σε αλλοθς αρεσει μια μονο οικογενεια.

Ψαχτο και θα σε επιβραβευσει οπως κανει και με εμενα

Link to comment
Share on other sites

οσο για το θεμα της αποχετεσης ειναι εξηπηρετηση γιατι θα σε βοηθηση στην αλλαγη νερου που θα κανεις και δεν θα μπλεκεις με κουβαδες και πολλα νερα!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα το σκεφτομουν και εγω. Απλα θα προτεινα αν υπαρχει ο χωρος η αποχευτευση να φευγει απευθειας ενω το καινουργιο νερο να το τραβαει απο δεξαμενη. Ετσι αν στο μελλον αποφασησεις να χρησιμοποιησεις RO να μπορεις χωρις δυσκολιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδία,

Στο μυαλό μου έχω το έξης, να κατασκευάσω ένα ενυδρείο «εντοιχισμένο» στο πάσο της κουζίνας που βλέπει στο σαλόνι. Από την μεριά της κουζίνας θα μπει ο νεροχύτης, φάτσα με το ενυδρείο.

Σκέφτομαι επίσης το εξής, να δημιουργήσω αποχέτευση για το ενυδρείο. Να αδειάζω πιο εύκολα το μισό νερό και να βάζω φρέσκο νερό, από την βρύση. Πως σας φαίνεται αυτό σαν ιδέα; Από το να γεμίζω και να αδειάζω κουβάδες με νερό <_< και γίνεται χαλιά το σπίτι!

Δεν ξέρω ποσά λίτρα θα βγει, αλλά θα είναι μεγαλούτσικο. Θα περιέχει φυτά και πέτρες. Θα σκεφτώ και το ντεκόρ :) σαν καλλιτέχνης που είμαι (έχω κλίση σε κατασκευές παντού τύπου). Και λίγα ψαράκια φιλικά (ελπίζω να γίνεται αυτό :thumbup: ) μεταξύ τους.

Επίσης, σε άλλο δωμάτιο θα μπει ένα άλλο ενυδρείο ΜΑΛΛΟΝ και αυτό εντοιχισμένο, το οποίο θα είναι φυτεμένο και μελλοντικά θα το χρησιμοποιώ σαν καραντίνα για τυχόν αρρωστά ψαράκια ή για να γεννήσουν. . Όπως είχα διαβάσει σε κάποιο ξένο site (δεν θυμάμαι ποιο ήτανε), ότι είναι απαραίτητο να υπάρχει και μια καραντίνα.

Έχετε κάτι να με συμβουλέψετε;;; :thumbup: καθώς άσχετη που είμαι με τα ενυδρεία. Από φυτά μέχρι και είδη μικρών ψαριών :):bowdown:

Πολύ πολύ φιλικά,

Ελένη.

Καλως ορισες.Αν το πασο στην κουζινα σου ειναι χτιστο εισαι τυχερη,γιατι θα αντεξει το βαρος.Πιστευω οτι θα δειχνει πολυ ωραιο. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο εμενα.Πολυ ωραια η ιδεα σου αλλα πως θα επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης πριν το βαλεις στο ενυδρειο αν το συνδεσεις με την βρυση? Μπορει να μην εχω καταλαβει τι εχεις ακριβως στο νου σου και αυτο που ρωταω να φαινεται χαζο, αλλα αυτη η απορια μου ηρθε οταν το διαβασα!

Link to comment
Share on other sites

το νερό πριν μπεί στο ενυδρείο πρέπει να έχει συγκεκριμένη θερμοκρασία και επίσης να μην έχει χλώριο (αυτό θα το κάνεις με την χρήση κάποιου αντιχλώριου) οπότε θα πρέπει να έχεις και κάποια δεξαμενή γιά να κάνεις αυτήν την προετοιμασία του νερού αλλά η αποχέτευση γιά την έξοδο του νερού είναι πολύ καλή υπόθεση. θα χρειαστείς μία δεξαμενή (μεγάλο πλαστικό κάδο) μία μικρή αντλία και ένα λάστιχο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ελένη.

Πολύ καλή η ιδέα σου. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, όμως, εκτός από την αντοχή του πάγκου και την προετοιμασία νερού θέματα τα οποία έχουν ήδη αναφερθεί, προτείνω πριν προχωρήσεις, να σκεφτείς πώς θα χειριστείς και τα εξής:

1. Θα πρέπει να έχεις πρόσβαση στο ενυδρείο.

Για να ταϊζεις τα ψάρια, να κλαδεύεις και να φροντίζεις τα φυτά, να βγάζεις τα άρρωστα ψάρια για καραντίνα, για να αναφέρω μερικές εργασίες. Έτσι θα πρέπει να μπορείς να ανοίγεις το καπάκι του ενυδρείου. Προτείνω αυτό το άνοιγμα να γίνεται από την κουζίνα, οπότε από το σαλόνι να φαίνεται πλήρως εντοιχισμένο. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να σκεφτείς αν το μέγεθος του ενυδρείου και του πάγκου-νεροχύτη σου επιτρέπει να έχεις πρόσβαση σε ΟΛΑ τα τμήματα του ενυδρείου.

2. Ανάλογα το μέγεθός του, πιθανά να χρειαστεί δεύτερο, εξωτερικό φίλτρο. Που θα μπει?

3. Αν και όχι οικονομική, ιδανική λύση για τη ζέστη του καλοκαιριού είναι ένα ψυκτικό μηχάνημα. Που θα μπει?

4. Σε τι απόσταση θα βρίσκονται οι εστίες της ηλεκτρικής κουζίνας? Μήπως το ενυδρείο σου βρίσκεται σχεδόν δίπλα σε έναν αποροφητήρα (ο οποίο κάνει θόρυβο?). Σε τι απόσταση βρίσκεται το καλοριφέρ?

Λύσεις υπάρχουν και είναι σωστό που σχεδιάζεις πριν πράξεις.

Προσωπικά έχω ενυδρείο σε πάγκο κουζίνας, μακριά από όλα όσα αναφέρονται στο 4, πρόσβαση σε αυτό και από το καθιστικό και από την κουζίνα. Εξωτερικό φίλτρο, ψυκτικό μηχάνημα στο πάτωμα της κουζίνας (κλείνω βέβαια διπλό ντουλάπι).

Όσο για την καραντίνα, γιατί θέλεις να είναι εντιχοισμένο και αυτό το ενυδρείο? Εάν το κρατάς άδειο, μιας και εύχομαι να έχεις υγιέστατα ψαράκια, θα σου αρέσει σαν θέαμα στο χώρο που βρίσκεται?

Καλή επιτυχία στα σχέδιά σου και ανυπομονώ να δω παρουσίαση όταν το ολοκληρώσεις :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::)
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σου Ελένη.

Πολύ καλή η ιδέα σου. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, όμως, εκτός από την αντοχή του πάγκου και την προετοιμασία νερού θέματα τα οποία έχουν ήδη αναφερθεί, προτείνω πριν προχωρήσεις, να σκεφτείς πώς θα χειριστείς και τα εξής:

... ... ...

Καλή επιτυχία στα σχέδιά σου και ανυπομονώ να δω παρουσίαση όταν το ολοκληρώσεις :thumbup:

Γεια σου Vicky...

Απαντάω έστω καθυστερημένα :D μετά από 6 ολόκληρους μήνες!!! :bigemo_harabe_net-173: στις απορίες σου.

1. Πρόσβαση θα έχω από το σαλόνι αναγκαστικά. Εκτός εάν αλλάξουν τα σχέδια και ο νεροχύτης πάει αλλού και στην θέση του μπει ένα τραπέζι που θα βλέπει στο ενυδρείο.

2. & 3. Θα γίνει χτιστό, αλλά θα έχει αρκετούς αποθηκευτικούς χώρους μπροστά και πίσω όποτε θα μπουν όλα τα απαραίτητα εξαρτήματα που αναφέρεις.

4. Οι ηλεκτρικές εστίες θα βρίσκονται μακριά και απέναντι του.

Η καραντίνα, θα γίνει πολύ μελλοντικά για τους ευνόητους λόγους :thumbup: αλλά πολύ πιθανόν να μην γίνει εντοιχιζομενη και να πάρω ένα γωνιακό ενυδρείο να το τοποθετήσω κάπου πάνω στην σοφίτα.

Ευχαριστώ για τις ευχές σου :thumbup:

Πολύ σύντομα θα αρχίσουμε τις εργασίες για το νέο μας σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ιδέα σου, την είχα σκεφτεί κάποτε, αν θα έκανα νέα κουζίνα να έκανα κάτι αντίστοιχο. Δεν ξέρω για πόσα λίτρα σκέφτεσαι, αλλά αν είναι να κάνεις όλη αυτή τη δουλειά μήπως θα μπορούσες να σκεφτείς και τρόπο ώστε το νερό από την αλλαγή να μην πηγαίνει στον νεροχύτη, αλλά κάπου για πότισμα στο μπαλκόνι ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις κανει ακομα πραξη το σχεδιο σου, θα σου ελεγα πως προσωπικα θεωρω τελειως λαθος την τοποθετηση ενυδρειου στην κουζινα. Πρακτικο αυτο που σκεφτηκες, αλλα οτι υπαρχει στον αερα οταν θα μαγειρευεις θα πηγαινει μεσα στο νερο του ενυδρειου (εστω και ενα μικρο ποσοστο, αν υποθεσουμε οτι θα κανεις χρηση του αποροφητηρα). Νομιζω οτι αξιζει να το μελετησεις λιγο παραπανω.- :chair:

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις κανει ακομα πραξη το σχεδιο σου, θα σου ελεγα πως προσωπικα θεωρω τελειως λαθος την τοποθετηση ενυδρειου στην κουζινα. Πρακτικο αυτο που σκεφτηκες, αλλα οτι υπαρχει στον αερα οταν θα μαγειρευεις θα πηγαινει μεσα στο νερο του ενυδρειου (εστω και ενα μικρο ποσοστο, αν υποθεσουμε οτι θα κανεις χρηση του αποροφητηρα). Νομιζω οτι αξιζει να το μελετησεις λιγο παραπανω.- :chair:

Και;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλή η ιδέα σου και έχει πραγματοποιηθεί και από άλλο μέλος του awuazone. Δυστυχώς με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα το thread, θα ξανακοιτάξω. Ο φίλος αυτός έφτιαξε ένα 400lt αλμυρό μεταξύ κουζίνας και τραπεζαρίας. :chair::)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ιδέα σου, την είχα σκεφτεί κάποτε, αν θα έκανα νέα κουζίνα να έκανα κάτι αντίστοιχο. Δεν ξέρω για πόσα λίτρα σκέφτεσαι, αλλά αν είναι να κάνεις όλη αυτή τη δουλειά μήπως θα μπορούσες να σκεφτείς και τρόπο ώστε το νερό από την αλλαγή να μην πηγαίνει στον νεροχύτη, αλλά κάπου για πότισμα στο μπαλκόνι ας πούμε.

Καλή η ιδέα σου, αλλά δεν θα κάνει κακό στα φυτά; Βέβαια θα είναι γλυκού νερού το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις κανει ακομα πραξη το σχεδιο σου, θα σου ελεγα πως προσωπικα θεωρω τελειως λαθος την τοποθετηση ενυδρειου στην κουζινα. Πρακτικο αυτο που σκεφτηκες, αλλα οτι υπαρχει στον αερα οταν θα μαγειρευεις θα πηγαινει μεσα στο νερο του ενυδρειου (εστω και ενα μικρο ποσοστο, αν υποθεσουμε οτι θα κανεις χρηση του αποροφητηρα). Νομιζω οτι αξιζει να το μελετησεις λιγο παραπανω.- :chair:

Το ενυδρείο θα είναι σκεπαστό με καλό καπάκι. Εδώ ένας γνωστός μου, έχει βάλει απλό ενυδρείο στην κουζίνα και δεν είχε προβλήματα.

Τι να πω δεν ξέρω, αν και παντελώς άσχετη. Πιστεύω πως με τον κατάλληλο εξοπλισμό, δεν θα έχω προβλήματα.

Θα φέρω (αν βρω) συνεργείο που κατασκευάζει ενυδρεία εντοιχισμένο και θα το μελετήσει το θέμα.

Επί την ευκαιρία μήπως γνωρίζει κανένας σας έναν έμπειρο κατασκευαστή ενυδρείων;

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα σου, αλλά δεν θα κάνει κακό στα φυτά; Βέβαια θα είναι γλυκού νερού το ενυδρείο.

Κακό στα φυτά δεν κάνει αν είναι από γλυκό νερό, ίσα ίσα έχει και NO3 και αλλα που είναι λίπασμα. Εγώ, ενώ δεν έριξα στα φυτά του μπαλκονιού μου λίπασμα, είδα πιο πολλά λουλούδια φέτος. Βέβαια αν βάλω κάποιο φάρμακο το αποφεύγω καλού κακού. Καλά όμως που διευκρίνισες ότι θα το κάνεις γλυκού νερού, γιατί αν το είχες αλμυρό και πότιζες γλάστρες θα με .... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Οντως απο την στιγμη που αρχισα να ποτιζω τα λουλουδια με νερο απο το ενυδρειο ειδα μεγαλη

διαφορα σε αυτα οπως και στο αναριχωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όμως που διευκρίνισες ότι θα το κάνεις γλυκού νερού, γιατί αν το είχες αλμυρό και πότιζες γλάστρες θα με .... :chair:

Χαχαχα… να είσαι καλά με έκανες να γελάσω :chair:

Link to comment
Share on other sites

Οντως απο την στιγμη που αρχισα να ποτιζω τα λουλουδια με νερο απο το ενυδρειο ειδα μεγαλη

διαφορα σε αυτα οπως και στο αναριχωμενο.

Πάντως παρά πολύ καλή η ιδέα, έτσι θα είμαστε πιο περιβαλλοντικά ευαισθητοποιημένοι. Ειλικρινά θα λυπόμουν τόσο νερό χαμένο. Θα ζητήσω από τον μηχανικό το νερό να πηγαίνει μέσω αποχέτευσης σε μια δεξαμενή και έτσι θα ποτίζουμε τα φυτά από τον κήπο μέχρι την ταράτσα.

Μια χαρά μου ακούγεται! Να είστε καλά!!! :chair:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημερούδια σας...

Είμαι απαράδεκτη :D:unsure: έχω να μπω παρά πολύ καιρό... σχεδόν 2 χρόνια...

Τελικά δεν θα φτιάξουμε το ενυδρείο στο πάσο της κουζίνας λόγω του ότι δεν χωράει να μπει το τραπέζι. Αλλά κάνω προβλέψεις μήπως το φτιάξω σε απλό έπιπλο σε κάποιον ελεύθερο τοίχο του σαλονιού μας ή μπουφε, στην τραπεζαρία μας.

Κάπου είχα βρει κάποιον που φτιάχνει πολύ ωραία έπιπλα με καλό ξύλο, όμορφα και μοντέρνα. Αν τον ξαναβρώ, θα του ζητήσω να μου φτιάξει ένα που να ταιριάζει με το χρώμα της των υπόλοιπων επίπλων.

Ίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ξαναρθες. :D

Πολυ ωραια και ανθεκτικα επιπλα και καταλληλα για το ενυδρειο που σηκωνουν δινονται μαζι με τα ενυδρεια της αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...