Jump to content

Φουσκωμα σε Αγγελοψαρα Νο2


Recommended Posts

Ειδα και το ποστ του φιλου Umb

Κι εγω σημερα το πρωι πριν τα ταισω ηταν οκ. τα ταισα και εκελισα το φως. μια ωρα μετα ειχαν φουσκομενη κοιλια αλλα κοινουνται μια χαρα. σαν να μην συμβενει τιποτα.Η ποσοτητα τροφης ειναι κανονικη , οπως βαζω παντα.

Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει παρακαλω

post-6942-1206971389_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο και το αλλο ταυτοχρονα

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις

ΝΗ3=0

ΝΟ3=10

ΝΟ2=0

DGH=8

DKH=8

PH=7

Θα πεθανω!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο και το αλλο ταυτοχρονα

post-6942-1206971657_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

προσεξε τις ποσοτητες τροφης που ριχνεις :bowdown:

αν διακρινω καλα απο την φωτο επειδη τα σκαλαρια

ειναι πολυ λαιμαργα ψαρια πρεπει να ειναι

απο την τρελη την μασα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Emp γειά,

Το δικό σου φούσκωμα –τουλάχιστον όπως φαίνεται στη φωτογραφία- είναι στο κάτω μέρος του ψαριού, ενώ στο δικό μου ήταν στο μέσον. Εύχομαι να μην έχει το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου και πως θα βρεθεί λύση. Βέβαια από την άλλη, ταυτόχρονα και στα δύο ψάρια??? Μήπως έφαγαν πολύ?

Καλό θα ήταν να το δει και αυτό το περιστατικό ο Χρήστος και να μας πει την άποψή του.

Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι όλα να πάνε καλα και ενημέρωσε αν υπάρχει καμιά βελτίωση.

…στο δικό παραμένει το φούσκωμα και δεν ξέρω τι να κάνω

umb

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις

ΝΗ3=0

ΝΟ3=10

ΝΟ2=0

DGH=8

DKH=8

PH=7

Θα πεθανω!!! :bowdown:

Το GH=8 δεν είναι πολύ για σκαλάρια;

Link to comment
Share on other sites

Το GH και η τροφή δεν είναι η αιτία γι αυτό το φούσκωμα .

Ο λόγος που το λεω για τη τροφή ειναι διότι μας λεει οτι πάντα ετσι τάιζε .

Εγω θα ήθελα ένα καλύτερο ιστορικό του ενυδρείου και των ψαριών .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταμάτη καλησπέρα,

Μπορείς να γίνεις πιο σαφείς σε παρακαλώ, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς «ιστορικό του ενυδρείου και των ψαριών», αφού γράφει μετρήσεις, μήπως εννοείς αν είχε περάσει πρόσφατα καμιά ασθένεια? Αν μπορείς διευκρίνισε σε παρακαλώ γιατί και εγώ σαν αρχάριος δεν μπορώ να καταλάβω κάτι που ίσος για τους πιο έμπειρους φαντάζει αυτονόητο.

Φιλικά

umb

Link to comment
Share on other sites

ιστορικό του ενυδρείου :

Απο ποτε δουλευη με τι φίλτρα αν πέρασε αλλες ασθένειες στα ψάρια του καθε πότε γίνονται αλλαγές νερού και ποσο , ποια βελτιωτικά νερού χρησημοποιουνται , τελευταια εγινε κατι περα απο το συνηθησμενο , και γενικα οτιδήποτε που μπορεί να συνεβει .

Ιστορικο των ψαριων :

Απο ποτε τα εχουμε μεσα στο ενυδρειο αν σε αυτο το διαστημα που τα εχουμε εχουν παρουσιασει κατι , αν ειναι καινούργια στο ενυδρειο μας πως ηταν η συμπεριφορα τους κατα την εισοδο τους . Υπαρχουν ανταγωνισμοι μεταξυ τους απο εκει που πηραμε τα ψαρια ξαναπηγαμε να δουμε αν τα υπολοιπα που υπαρχουν εκει αντιμετοπιζουν κανενα προβλημα ;

Παντα οσο περισσοτερες πληροφοριες εχουμε τοσο μας οδηγουν σε ποιο ασφαλη συμπερασματα .

Πολλες φορες οταν ρωτανε εδω για καποιο προβλημα και δεν δινει πληροφοριες ικανες για να βγαλω καποια συμπερασματα με σχετικη ακριβεια δεν εχω το κουραγιο να γραφω συνεχως το δωσε μας κι αλλες πληροφοριες . :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ιστορικό του ενυδρείου :

Απο ποτε δουλευη με τι φίλτρα αν πέρασε αλλες ασθένειες στα ψάρια του καθε πότε γίνονται αλλαγές νερού και ποσο , ποια βελτιωτικά νερού χρησημοποιουνται , τελευταια εγινε κατι περα απο το συνηθησμενο , και γενικα οτιδήποτε που μπορεί να συνεβει .

Ιστορικο των ψαριων :

Απο ποτε τα εχουμε μεσα στο ενυδρειο αν σε αυτο το διαστημα που τα εχουμε εχουν παρουσιασει κατι , αν ειναι καινούργια στο ενυδρειο μας πως ηταν η συμπεριφορα τους κατα την εισοδο τους . Υπαρχουν ανταγωνισμοι μεταξυ τους απο εκει που πηραμε τα ψαρια ξαναπηγαμε να δουμε αν τα υπολοιπα που υπαρχουν εκει αντιμετοπιζουν κανενα προβλημα ;

Παντα οσο περισσοτερες πληροφοριες εχουμε τοσο μας οδηγουν σε ποιο ασφαλη συμπερασματα .

Πολλες φορες οταν ρωτανε εδω για καποιο προβλημα και δεν δινει πληροφοριες ικανες για να βγαλω καποια συμπερασματα με σχετικη ακριβεια δεν εχω το κουραγιο να γραφω συνεχως το δωσε μας κι αλλες πληροφοριες . :)

Παιδια το ενυδρειο τρεχει 1,5 μηνα και μολισ που εχει στρωσει. Βασικα ειναι η πρωτες "στρωμενες" μετρησεις αυτες που σας εδειξα.

Τελος παντων τα ψαρακια δειχνουν να ξεπρηστικαν μετα απο ορες κολλημενος στο τζαμι :bowdown:

Αυτο που θελω παντως να επειδηξω γιατι μου εχει ξανασυμβει: Απ'οτι μου ειπε η κοπελα μου πιγανε και κανανε 2 χαψιες την τροφη του πλεκο (ετσι μου ειχε πεθανει κι ενα χρυσοψαρο παλια)

Μπορει να φεναιτε χαζο η να ειναι κατι αλλο κι εγω το εχω συνδιασει ετσι παντος. τα ψαρια σημερα αφου φαγανε πηγαν και χλαπακιασανε την τροφη του πλεκο και μετα τα ειδα ετσι.

Δεν ξερω αν φταιει αυτο παντωσ θα εχω τον νου μου απο εδω και περα.

Ευχαριστω για το ενδιαφερων και για να σασ αποζημιωσω παρτε μερικες φοτο απο το ενυδρειο μου :)

post-6942-1206993049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Emp ειλικρινά χάρηκα με τα καλά σου νέα. Είναι λαίμαργα τα άτιμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Emp ειλικρινά χάρηκα με τα καλά σου νέα. Είναι λαίμαργα τα άτιμα!!!

και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φεναιτε χαζο η να ειναι κατι αλλο κι εγω το εχω συνδιασει ετσι παντος. τα ψαρια σημερα αφου φαγανε πηγαν και χλαπακιασανε την τροφη του πλεκο και μετα τα ειδα ετσι

Τη τροφη για το πλεκο να τη δινεις το βραδυ οταν κλεινεις τα φωτα .

Τα ψαρια βυθου στο σκοταδι ψαχνουν για τροφη ενω το αντιθετο συμβαινει

με τα υπολοιπα ψαρια .

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ποσοτητα τροφης ειναι κανονικη , οπως βαζω παντα.

Ειδες όμως πως μπορει να μας μπερδέψει οταν δεν έχουμε τα σωστά στοιχεία και να σου δώσουμε λάθος συμβουλές ;

Link to comment
Share on other sites

Ειδες όμως πως μπορει να μας μπερδέψει οταν δεν έχουμε τα σωστά στοιχεία και να σου δώσουμε λάθος συμβουλές ;

Ναι ωντος. :bowdown:

Ευχαριστω παντως για την αμεση αναταποκριση ειστε φοβεροι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...