Jump to content

Kribensis-species Tank 54lit


Raven

Recommended Posts

Να σας παρουσιασω και το τριτο μου ενυδρειο με ενα ζευγαρι Kribensis και πολλααα μωρα δυο εβδομαδων (περιπου 150)!

ph 7

gh 10

kh 8

NO3 10

Φωτισμος 2Χ8watt Τ5- 11ωρες.

Φυτα: Αnubias barteri, Anubias coffefolia, Anubias afzelli,Anubias nana, Microsorum pteropus, java moss, Cryptocoryne becketti, Hygrophila siamensis, Hygrophila rosanervig,Hydrocotyle leucocephala,, Valisneria nana, Ceratophyllum demersum, echinodorus tenellus και φακη να επιπλεει.

Eιναι η πρωτη τους γεννα σε αυτο το ενυδρειο μιας και στηθηκε ειδικα γι αυτα πριν 2 μηνες και ειναι τοσο μεγαλη γεννα που πραγματικα δεν ξερω τι να τα κανω τοσα μωρα !

Το ενυδρειο εχει γινει λιγο ζουγκλα και μια ανουμπια εχει μεινει ακομα μεσα στο γλαστρακι της μιας και δεν μπορω να βαλω χερι μεσα λογω της γεννας. ο στοχος μου ειναι σταδιακα να το γεμισω με φυτα που δενονται στα ξυλα οπως mosses,ανουμπιες και φτερες σε διαφορα ειδη και αρκετη ποσοτητα, και να βγαλω ολα τα αλλα φυτα που μπαινουν στο χαλικι. Θα ηθελα δηλαδη ενα setup στο οποιο δεν θα χρειαζεται να βαζω καθολου χερι μεσα.post-6932-1206989654_thumb.jpg

post-6932-1206989694_thumb.jpg

post-6932-1206989719_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι τα μικρούλια σου και εύχομαι να βρεις μερικούς χομπίστες να τα χαρίσεις γιατί εκεί που είναι τώρα θα γίνουν σαρδέλες σε λίγο καιρό. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα το ξερω. Εν τω μεταξυ στο 80αρι εχω ηδη 2 μικρα απο προηγουμενη γεννα. Για να βρω να δωσω 150 κριμπενσακια δεν το βλεπω, οποτε θα αφησω να τα ξεκανουν οι ιδιοι τους οι γονεις οταν θα ξανακανουν αυγα. Προς το παρον επαψα να τα ταιζω μπας και ψοφησουν μερικα, αλλα αυτα χαιρουν ακρας υγειας και βρισκουν και τρων ...κι εγω δεν ξερω τι ??

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα το ξερω. Εν τω μεταξυ στο 80αρι εχω ηδη 2 μικρα απο προηγουμενη γεννα. Για να βρω να δωσω 150 κριμπενσακια δεν το βλεπω, οποτε θα αφησω να τα ξεκανουν οι ιδιοι τους οι γονεις οταν θα ξανακανουν αυγα. Προς το παρον επαψα να τα ταιζω μπας και ψοφησουν μερικα, αλλα αυτα χαιρουν ακρας υγειας και βρισκουν και τρων ...κι εγω δεν ξερω τι ??

:bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Μην θυμωνετε, παρακαλω. Και στη φυση δεν επιζουν ολα τα μικρα,ιδιαιτερα αν δεν υπαρχει χωρος. Ισως ακουστηκα λιγο ωμος,αλλα αν μεγαλωσουν 150 ψαρακια μεσα στα 50 λιτρα νομιζω οτι θα υποφερουν χειροτερα. Οποιος θελει ομως να σωσει μερικα ας επικοινωνησει μαζι μου,και αντι να με κρινει ας ερθει να τα παρει.

Link to comment
Share on other sites

Μην θυμωνετε, παρακαλω. Και στη φυση δεν επιζουν ολα τα μικρα,ιδιαιτερα αν δεν υπαρχει χωρος. Ισως ακουστηκα λιγο ωμος,αλλα αν μεγαλωσουν 150 ψαρακια μεσα στα 50 λιτρα νομιζω οτι θα υποφερουν χειροτερα. Οποιος θελει ομως να σωσει μερικα ας επικοινωνησει μαζι μου,και αντι να με κρινει ας ερθει να τα παρει.

Φιλε μου Raven δεν σε κρινει κανενας.Απλα αλλο η φυση και αλλο εμεις.Αν δεν μπορεις να τα κρατησεις,ρωτα σε καποιο μαγαζι μηπως τα παρουν.Κερδισμενοι θα βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Raven δεν σε κρινει κανενας.Απλα αλλο η φυση και αλλο εμεις.Αν δεν μπορεις να τα κρατησεις,ρωτα σε καποιο μαγαζι μηπως τα παρουν.Κερδισμενοι θα βγουν.

συμφωνώ :bowdown:

Πάντως συνχαρητήρια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου :bowdown: και γενικα ολο το set up μου αρεσε πολυ,εκτος βεβαια απο την

συγκεκριμενη φραση (οποτε θα αφησω να τα ξεκανουν οι ιδιοι τους οι γονεις οταν θα ξανακανουν αυγα)

οστωσο τα μπαλωσες,παντως Bravo sou anyway. :)

Link to comment
Share on other sites

μπράβο σου πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!Μου άρεσε η όλη σκέψη με το να μην υπάρχουν φυτά κάτω στο χαλίκι γιατί η αλήθεια είναι οτι εγώ έχω πρόβλημα στον τομέα αυτό κυρίως με τον καθαρισμό του ενυδρείου με σκούπα κτλ. και έτσι έχω περιοριστεί σε φυτά επιφανείας hydrocotyle l. και μόνο ένα φυτό στο χαλίκι.χμ...

τα ψαράκια σου μπορείς να τα δώσεις σε pet shop,το ίδιο έκανα και γώ όταν γέννησαν τα δικά μου

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια , η φραση ηταν ατυχης και ζητω και συγνωμη για την κυνικοτητα.Γενικα χαιρομουν πολυ οταν ειχα μωρα και εχω χαρισει και αρκετα σε φιλους και παντα τα προσεχα πολυ . Παντως τοσα μικρα ουτε σε πετ σοπ δεν θα βρω να τα δωσω. Με αιφνιδιασαν..δεν περιμενα τετοια γεννα !!

Το μονο που μπορω να κανω ειναι συχνες αλλαγες νερου και ο θεος βοηθος!

Οσο για αυτο που ειπα οτι θα τα σκοτωσουν οι γονεις τους σε 2 εβδομαδες,ειναι αναποφευκτο, το εχω δει να συμβαινε στο 80αρι σε προηγουμενη γεννα οταν ο αρσενικος τα κυνηγαγε μετα μανιας και τα ετρωγε μολις ξανα ζευγαρωσε με την θηλυκια..Αν απο την αλλη τα βαλω στο 80αρι θα τα φανε τα αδερφια τους που ειναι 2-3 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχει περασει ενας μηνας και τα ψαρακια χαιρουν ακρας υγειας ! επεζησαν γυρω στα 100 !!!

Εχουν μαθει να με αναγνωριζουν τα σκασμενα και κολλανε ολο το σμηνος στο τζαμι το πρωι οταν με βλεπουν και παρακαλανε για φαι !

Ρωτησα σε καποια πετ σοπ αν τα θελουν και μου ειπαν πως τα θελουν για ζωντανη τροφη να ταισουν τα θαλασσινα! Οποτε το προβλημα μου παραμενει. ειλικρινα ειναι κριμα να σκεφτομαι οτι δεν εχουν καμια τυχη σ αυτη τη ζωη που γεννηθηκαν τα κακομοιρα. Γι αυτο αν καποιος θελει και μπορει να δωσει ζωη σε μερικα εστω, ας επικοινωνησει μαζι μου και μετα το Πασχα μπορει να τα παρει.

Αν παλι καποιος θελει ετοιμο ζευγαρι χαριζω και τους γονεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό εύκολα θα το δει κάποις αν βάλεις αγγελία ότι τα δίνεις.

ΥΓ

Άκου ζωντανή τροφή σε θαλασσινό :wub:

Link to comment
Share on other sites

εχεις πμ........ :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου...!!! Αν μπορείς βάλε και καμιά φοτο από τα μωρά για να πάρουμε λίγο μάτι... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Φωτος οταν γυρισω :wub: αυριο φευγω για διακοπες του Πασχα. Οταν γυρισω θα βαλω αναλογο νεο ποστ για οσους ενδιαφερονται για τα ψαρακια. Καλη Ανασταση σε ολους σας !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο όλο το set up.....

A ντε και καλές γέννες!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σε ολους! Επανερχομαι μετα απο 1 μηνα για να σας ενημερωσω οτι εκανα ο,τι ηταν δυνατον και με τον λιγοστο ελευθερο χρονο που διαθετω να προσφερω στα μικρα μου ιδανικες συνθηκες ωστε να μεγαλωσουν σωστα. Αυτη τη στιγμη λοιπον εχω εν ζωη και γεματα υγεια καμια 100στη μικρα κριμπενσακια ! Χρειαστηκε βεβαια να κανω μια θυσια και να χαρισω τους γονεις τους που ηταν ξανα σε φαση αναπαραγωγης. Με συχνες αλλαγες νερου καθε 2-3 μερες και μπολικο κερατοφυλλο και Leucocephala να επιπλεουν και με την βοηθεια του μεγαλου φιλτρου/πλατη τα νιτρικα ειναι σχεδον μηδενικα. Την τροφη εχουν μαθει να την παιρνουν απο το χερι μου και ειναι απιστευτα εξυπνα και ηρεμα για την ηλικια τους!

Σε λιγο καιρο θα αρχισω να χαριζω σε οποιον θελει. post-6932-1212015130_thumb.jpgpost-6932-1212015151_thumb.jpgpost-6932-1212015181_thumb.jpgpost-6932-1212015213_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να'σου ζησουν!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια για την επιτυχια σου και παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ακομα θελεις να δωσεις καποια,ξερω ενα μαγαζι που θα σου τα παρει.Οποτε θες στειλε ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Dias εκτιμω την βοηθεια σου και σε ευχαριστω ! Θα προσπαθησω να χαρισω οσο περισσοτερα γινεται σε φιλους χομπιστες μεσα στους επομενους 5-6 μηνες και αν περισσεψουν καποια στο τελος,τοτε μονο θα δωσω σε μαγαζια.

Επισης τα μικρουλια μου σας ευχαριστουν ολους για τα καλα σας λογια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...