Jump to content

Καθαρισμός άμμου


Recommended Posts

Είμαι καινούργιος στο χόμπι και έχω βάλει άμμο

Α) έχουν μαζευτεί περιττώματα ψαριών. Πως θα τα καθαρίσω?

β) μου έχουν αναφέρει μία μέθοδο με κάποιο χωνί αλλά δεν θα μου παρασύρει και την άμμο?

Γ) τα φυτά μπορούν να ζήσουν ή θέλουν χαλίκι για να είναι ποιό σταθερά?

Έγινε επεξεργασία - bluedolphin
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου έχουν πεί λέγετε σκούπα βυθού.

Με αυτόν καθαρίζουμε την άμμο από διάφορες βρομίες που μπορεί να έχουν μαζευτεί.

Τώρα για τα φυτά σου καλό θα είναι να μας έλεγες και πόσο λεπτή είναι η άμμος για να μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια άκρη. Εκτός από την άμμο έχεις βάλει από κάτω και κανένα αλλο υπόστρωμα για τα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις τη "σκούπα" της SERA ή να κάνεις κάτι ποιο απλό να πάρεις ένα κομμάτι λάστιχο, σαν αυτό που χρησιμοποιούμαι για το πότισμα, το οποίο δεν θα πρέπει να είναι καθαρό και να κάνεις συφώνιασμα δηλ. θα βάλεις τη μια άκρη του στο νερό του ενυδρείου και την άλλη θα την βάλεις σε ένα κουβά. Θα τραβήξεις νερό να αρχίσει να βγαίνει στην έξοδο που έχεις στο κουβαδάκι και θα πας από πάνω από τις βρωμιές και θα τις ρουφήξει, θα προσέχεις να μην τραβάς άμμο ή κανένα ψάρι, αν θες βάλε στην έξοδο ένα κομμάτι τούλι. Είναι πολύ απλό.

Τα φυτά σου δεν θα πάθουν κάτι, αν και κάποιοι λένε πως μπορεί να έχεις πρόβλημα στις ρίζες τους (εγώ σε όλα τα ενυδρεία έχω άμμο και δεν έχω πρόβλημα) θα πρέπει πάντως να βάλεις υπόστρωμα ειδικό για φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις τη "σκούπα" της SERA ή να κάνεις κάτι ποιο απλό να πάρεις ένα κομμάτι λάστιχο, σαν αυτό που χρησιμοποιούμαι για το πότισμα, το οποίο δεν θα πρέπει να είναι καθαρό και να κάνεις συφώνιασμα δηλ. θα βάλεις τη μια άκρη του στο νερό του ενυδρείου και την άλλη θα την βάλεις σε ένα κουβά....

9636[/snapback]

Tι εννοείς Τζίνια ότι το λάστιχο ΔΕΝ θα πρέπει να είναι καθαρό?

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ :busted_cop:

Καλά που το είδες Γιάννη άλλαξα την διατύπωση και ξέχασα να σβήσω το ΔΕΝ :busted_cop: Θα πρέπει όλα τα σύνεργα που χρησιμοποιούμαι για το ενυδρείο να είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ.

Το λάστιχο θα πρέπει να είναι καθαρό να μην έχει χρησιμοποιηθεί για άλλο σκοπό. Συγνώμη για το λάθος και πάλι Γιάννη Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ  :busted_cop:

Καλά που το είδες Γιάννη άλλαξα την διατύπωση και ξέχασα να σβήσω το ΔΕΝ  :busted_cop: Θα πρέπει όλα τα σύνεργα που χρησιμοποιούμαι για το ενυδρείο να είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ.

Το λάστιχο θα πρέπει να είναι καθαρό να μην έχει χρησιμοποιηθεί για άλλο σκοπό. Συγνώμη για το λάθος και πάλι Γιάννη Ευχαριστώ.

9641[/snapback]

Οχι δεν έχω βάλει υπόστρομα. μπορώ να το κάνω αυτό τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Κομματάκι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο. θα παιδευτείς αρκετά μιας και το υπόστρωμα πάει κάτω απο το χαλίκι ή την άμμο.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλου είδους υπόστρωμα;

10154[/snapback]

Υπόστρωμα όπως λέει και η λέξη μπαίνει υπό (από κάτω). Άλλο υπόστρωμα που να μην χρειάζεται να το βάλεις κάτω από το χαλίκι δεν υπάρχει :D

Μπορείς όμως αν έχεις βάλει το χαλίκι και δεν έχεις υπόστρωμα, να χρησιμοποιήσεις ταμπλέτες λιπάσματος που μπαίνουν δίπλα στις ρίζες των φυτών και τους δίνει τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά. Να αναφέρω ότι το υπόστρωμα σιγά σιγά με τον καιρό εξασθενίζει και μετά από αρκετό διάστημα (το πόσο εξαρτάται από τα φυτά, πόσο πυκνοφυτεμένο είναι το ενυδρείο κ.α.) είναι άχρηστο (δεν έχει άλλα θρεπτικά συστατικά να προσφέρει) και πλέον πρέπει να χρησιμοποιούμε και πάλι ταμπλέτες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα!Εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων με χαλικι στο οποιο και εγω δεν εριξα υποστρωμα.Εχω βαλει ταμπλετες διπλα σε καθε φυτο.Καθε ποτε πρεπει να βαζουμε τις ταμπλετες?Δηλαδη, αν βαζω μια φορα στους δυο μηνες ειναι καλα?Να διευκρινισω οτι προσθετω σε καθε αλλαγη και υγρο λιπασμα.

Φιλε bluedolphin ελπιζω να βοηθησει και εσενα η ερωτηση! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...