Jump to content

Cardina Japonica.


Mixalis

Recommended Posts

Γειά σας,

Έχω ένα 80Λ φυτεμένο ενυδρείο με ψάρια και φυτά απο την Ασία(βιότοπο).

Σχεδόν κάθε εβδομάδα οι γαρίδες είναι αβγομένες,αλλά μόλις τις βάλω στην γεννήστρα τα αυγά αρχίζουν σιγα σιγά να εξαφανίζονται και μετα απο κάποες μέρες δεν έχει μείνει τίποτα.....please βοήθεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ κάποιες πληροφορίες για τα αυγά-γέννα

www.petshrimp.com

Πιστευεις ότι εδώ στο aquazone δεν μπορουμε να τον βοηθήσουμε?

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Φίλε zorba δεν είπε κανείς ότι το ΑΖ δεν μπορεί να βοηθήσει, και εγώ σαν μέλος αυτό κάνω δίνω μια πληροφορία από ένα site που είναι εξειδικευμένο στις γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Για να ύπαρξη όμως διάλογος καλά θα ήταν πρώτα να συζητήσουμε λιγάκι το θέμα και αν δεν γνωρίζουμε κάτι παραπάνω να έρθουν και τα λινκ κανένα πρόβλημα.

Αν εξ αρχής με την πρώτη ερώτηση δίνουμε κάποιο λινκ τότε δεν κάνουμε διάλογο και δεν θα ήμασταν φόρουμ, απλός όποιος ρωτούσε θα τον παραπέμπαμε σε ένα λικν και εκεί τέλειωνε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ και τους δύο,θα βάλω την γαρίδα σε υφάλμυρο...αυτό μπορώ να το κάνω μόνο με το αλάτι που πωλούνται για θαλασσινά ενυδρεία?

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι όμως σε τι ποσότητες πωλείται?

Το λέω για να μην πάρω παραπάνω και μετά μου μήνει και δεν ξέρω τι να το κάνω....

είναι ακριβό αυτο το αλάτι??? :):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι ακριβό.

Η ποσότητα που θα χρειαστείς είναι 25 γραμμάρια στο λίτρο.

Δηλαδή, αν το ενυδρείο ειναι 50 λίτρα τότε θα χρειαστείς 1 κιλό και 250 γραμμάρια.

Το ενυδρείο όπου θα γίνει η αναπαραγωγή δεν πρέπει να είναι λιγότερο απο 25 λίτρα.

Το ιδανικό είναι 50 λίτρα.

Μερικά πήλινα διακοσμητικά ειναι απαραίτητα μέχρι να βγούν τα αυγά.

Η γαρίδα μπορεί να γεννήσει από 1000 μέχρι και 2000 αυγά.

Το νερό θα το έχεις προετοιμάσει 2 βδομάδες νωρίτερα ώστε να εχει σχηματιστεί λίγη πράσινη άλγη πριν τοποθετήσεις μέσα την μαμά γαρίδα.

Η αρχική αναλογία είναι μισό νερό βρύσης και μισό ενυδρείου.

Η θερμοκρασία πρέπει να ειναι 22 βαθμούς που σημαίνει οτι δεν χρειάζεται θέρμανση, το pH κοντά 7.4.

Τα αυγά κάνουν λίγο παραπάνω απο ενα μήνα να εκκολαφθούν.

Οι λάρβες μπορούν να μείνουν άφοβα 2-3 μέρες σε γλυκό νερό.

Φυσικά την μαμά γαρίδα την αφαιρείς μετά την γέννα.

Αυτό που θα πρέπει να γνωρίζεις είναι οτι το αλάτι μπαίνει μετά την γέννα.

Στην φύση οι γαρίδες αμάνο ζούνε σε ποτάμια και μεταναστεύουν προς την θάλασσα μόνον όταν είναι για να γεννήσουν.

Καλή επιτυχία

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ lasal,

Το θέμα είναι οτι τις γαρίδες τις έχω σε ενα φυτεμένο 80Λ με άλλα ψάρια,και κάθε φορά που έβλεπα μια γαρίδα αυγομένη την έβαζα σε αυτες τις γεννήστρες που είναι μέσα στο ενυδρείο(διχτάκι),και εκεί μέσα τα αυγά αρχιζαν σιγά σιγα να εξαφανίζονται...

Άμα πάρω την γαρίδα έτσι όπως είναι αβγομένη,δεν μπορώ να την βάλω σε ένα 10Λ με μια αεραντλία και ένα φώς απο πάνω και μέσα στο ενυδρείο μια Vesicularia?? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Άμα πάρω την γαρίδα έτσι όπως είναι αβγομένη,δεν μπορώ να την βάλω σε ένα 10Λ με μια αεραντλία και ένα φώς απο πάνω και μέσα στο ενυδρείο μια Vesicularia?? :bowdown:

Εγώ πάντως αυτό θα έκανα. Κάπου διάβασα ότι στο ενυδρείο με τις νύμφες της γαρίδας δεν πρέπει να έχουμε φίλτρο γιατί είναι τόσο μικρές που τις ρουφάει... Μόνο μια αεραντλία... Επίσης αν με το καλό γεννηθούν (στο εύχομαι πραγματικά) μπορείς να γεμίζεις κάποιο ποτήρι ή μπουκάλι με νερό απ' το ενυδρείο που θα τις κρατάς και να το βγάζεις έξω στο μπαλκόνι στον ήλιο και όταν πρασινίζει απ' την άλγη θα ρίχνεις το νερό στο ενυδρείο. Όταν βλέπεις ότι καθάρισαν την πρασινάδα που τους έριξες θα ξανακάνεις το ίδιο... :)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ miltosbitoulis2...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...