Jump to content

Αρλεκίνος εκτός ενυδρείου


Recommended Posts

Παιδιά γεια σας! Μόλις επέστρεψα σπίτι και με μεγάλη μου λύπη :rolleyes: ανακάλυψα πως ένας αρλεκίνος από ψαράκι επιχείρησε να γίνει πουλάκι, αλλά το αποτέλεσμα της προσπάθειας αυτής ήταν μοιραίο :) . Να θεωρήσω το συμβάν ως τυχαίο η μπορεί και να συμβαίνει κάτι στο ενυδρείο? Παρακαλώ δώστε μου τα «φώτα» σας! :D

Link to comment
Share on other sites

Τί άλλα ψάρια έχεις μέσα γιατί 'μυρίζομαι' κυνήγι από κάποιο άλλο ψάρι...

Link to comment
Share on other sites

2 scalare (μικρα)

3 clown

5 cardinal

4 arlequin

1 lemon tetra

2 microgeofagous (oxi ramirazi) (photo)

1 ancistrus

1 pecoltia vitata

1 gibbi

3 γλυφτες χρυσοι (photo)

4 corys

post-26-1123130909_thumb.jpg

post-26-1123130952_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - dimitris21
Link to comment
Share on other sites

2 scalare (μικρα)

3 clown

5 cardinal

4 arlequin

1 lemon tetra

2 microgeofagous (oxi ramirazi) (photo)

1 ancistrus

1 pecoltia vitata

1 gibbi

3 γλυφτες χρυσοι (photo)

4 corys

326[/snapback]

Και από πολύ μικρές τρύπες (αν όχι και ανοικτό καπάκι) έχουν κατα καιρούς πηδήξει ψάρια έξω σε πολλά ενυδρεία. Εάν ειδικά πέφτει και το σχετικό κυνηγητό από κάποιο πιο δραστήριο ψάρι, τότε ένας λόγος παραπάνω να αναζητήσει τρόπους διαφυγής. :) Δε νομίζω όμως κάποιο από τα ψάρια σου να το οδήγησε στην "αυτοκτονία".

Τα Mikrogeophagus που έχεις είναι altispinosus (bolivian ram). Είναι ζευγάρι;

Link to comment
Share on other sites

Τα Mikrogeophagus που έχεις είναι altispinosus (bolivian ram). Είναι ζευγάρι;

327[/snapback]

Για να είμαι ειλικρινής δεν το γνωρίζω. Από εμφάνιση είναι και τα δύο ίδια. Δεν γνωρίζω αν έχουν διαφορά αρσενικά με θηλυκά. Μου έβαλες όμως ιδέες. Θα το ψάξω το θέμα γιατί μου αρέσουν πολύ σαν ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ: http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=420 μπας και καταφέρεις να τα ξεχωρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχουν διαφορά στο ραχιαίο πτερύγιο :)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το αρσενικό έχει μεγαλύτερα νήματα στην ουρά από το Θηλυκό, Επίσης η κοιλιά του θηλυκού είναι πιο κόκκινη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γιατί τα ψάρια στα ενυδρεία τινάζονται, με κίνδυνο να βρεθούν έξω από το νερό;

17-12-2001 02:00

Πάντως όχι από υπερβολική ζωντάνια ή από τάσεις... αυτοκτονίας, όπως πιστεύουν ορισμένοι. Σύμφωνα με τους ιχθυολόγους, τα ψάρια αυτά υποφέρουν και κάνουν απεγνωσμένες προσπάθειες να απελευθερωθούν από ορισμένα ενοχλητικά παράσιτα, τα οποία κρύβονται ανάμεσα ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ.

απο το περιοδικο focus

http://www.focusmag.gr/articles/view-main-...ticles=7;cid=63

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όχι από υπερβολική ζωντάνια ή από τάσεις... αυτοκτονίας, όπως πιστεύουν ορισμένοι. Σύμφωνα με τους ιχθυολόγους, τα ψάρια αυτά υποφέρουν και κάνουν απεγνωσμένες προσπάθειες να απελευθερωθούν από ορισμένα ενοχλητικά παράσιτα, τα οποία κρύβονται ανάμεσα ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ.

Μπορει μια μικρη μεριδα απο αυτα που βρισκονται εξω απο το ενυδρειο να ειναι ετσι, αλλα η σιντριπτικη πλειοψηφια ειναι λογο κυνηγητου ή γιατι απλα καποια ψαρια ειναι στην φυση τους να πηδανε πανω απο το νερο. Πολλα ψαρια ειναι ετσι, οποτε αμα τα αφησεις μεσα στο ενυδρειο χωρις καπακι, δεν θελει πολυ!

Ισως να υπαρχει λοιπον μια μειωψηφια ψαριων που ισχυει το αρθρο, αλλα προσωπικα βρισκω το αρθρο λιγο υπερβολικο. Εχω διαβασει διαφορα αρθρα σε διαφορα περιοδικα και η συνηθης καταληξη ειναι να παιρνουν μια παραμετρο που τους φαινεται καπως και την ξεχειλωνουν μεχρι...εσχατων.

Παντως, παντα χρησιμο ειναι να παιρνεις και μια αλλη αποψη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...