Jump to content

Ερωτηση για φιαλη Co2


Recommended Posts

Λοιπον εχω διαβασει οτι για να χρησιμοποιειθει η μπουκαλα co2 στο ενυδριο πρεπει πρωτα ο μαστορας να την ανοιξει και να βγαλει το σωληνακι που φτανει ως κατω ετσι ωστε να μην ρουφαει υγρο co2 απο κατω αλλα αεριο.

Στο μαγαζι που πηγα μου ειπαν οτι δεν εχει καμια σχεση το σωληνακι γιατι ουτως η αλλως το co2 μεσα στη μπουκαλα ειναι σε αερια μορφη οποτε και δε χρειαζεται να βγει κανενα σωληνακι.

Τι υσχυει τελικα ρε παιδια...????

ευχαριστω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δυο είδη μπουκάλας η μια με σωληνάκι και η άλλη χωρείς σωληνάκι. Αυτήν που χρησιμοποιούμε εμείς η χομπίστες για το ενυδρείο μας είναι αυτή χωρίς το σωληνάκι

Μέσα στην φιάλη λόγο της πίεσης το CO2 βρίσκεται υπό υγρή μορφή και μόνο στο πάνω τμήμα της φιάλης υπάρχει το CO2 σε αέριο. Αν χρησιμοποιείς το σωληνάκι τότε στο μανόμετρο σου θα έρχεται έστω και για λίγο το CO2 σε υγρή μορφή με αποτέλεσμα να φρακάρει το σύστημα σου με απρόσμενα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πρεπει να βρω μπουκαλα χωρις σωληνακι.

και θα το καταλαβω αν ανοιγοντας την βγαλει αεριο????

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να το καταλάβεις έτσι (αποτι ξερω τουλαχιστον).

Απλά θα πεις σε αυτον που θα σου ετοιμάσει την μπουκαλα να σου αλλαξει το κλειστρο και να σου βαλει βανακι.

Αν αρχισει τα μου σου του πήγαινε σε άλλον

Link to comment
Share on other sites

οι μπουκαλες που εχω βρει εχουν βανακι

ταιριαζει μαλιστα και στα μανομετρα που εχω.

το θεμα ειναι αν εχουν μεσα σωληνακι η οχι.

αυτο πως θα το καταλαβω γιατι ο τυπος εκει ειναι λιγο...Goofy

Link to comment
Share on other sites

οι μπουκαλες που εχω βρει εχουν βανακι

ταιριαζει μαλιστα και στα μανομετρα που εχω.

το θεμα ειναι αν εχουν μεσα σωληνακι η οχι.

αυτο πως θα το καταλαβω γιατι ο τυπος εκει ειναι λιγο...Goofy

εχω ακριβως την ιδια ερωτηση.. εγω πηρα μπουκαλα απο προνοια .. εχει σωληνα μεσα η μπουκαλα μυ?ειπα οτι ειναι για ενυδρειακη χρηση αλλα δεν μου ειπε κατι...σε λιγες μερες θα την χρησιμοποιησω για αυτο απαντηστε μας το συντομοτερο αν γινεται.. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μπουκάλες σας έχουν ή όχι σωληνάκι δεν μπορώ να ξέρω το μόνο που ξέρω είναι ότι ένας καλός τεχνικός μπορεί να το αφορέσει.

Link to comment
Share on other sites

AGGE αφου πηρες την μπουκαλα σου απο ΠΡΟΝΟΙΑ και του ειπες οτι ειναι για ενυδρειο στην έχει φτιαξει σωστά.

Έχουμε παρει τοσες πολλες απο εκει και ο ανθρωπος ξερει τι χρειαζομαστε/θελουμε.

Link to comment
Share on other sites

AGGE αφου πηρες την μπουκαλα σου απο ΠΡΟΝΟΙΑ και του ειπες οτι ειναι για ενυδρειο στην έχει φτιαξει σωστά.

το θεμα ειναι οτι δεν μου την εφτιαξεαλλα την πηρα εκεινη την στιγμη.. λετε να υπαρχει προβλημα.. τις πουλαει ετοιμες η σου αφερει εκεινη την στιγμη τον σωληνα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον ειχα παρει τηλεφωνο και μου την ετοιμασε.

Μονο αν δεν καταλαβε οτι την θελεις για ενυδρειο μπορει να εχεις προβλημα.

Τι να σου πω ομως παραπανω....

Το σιγουρο ειναι οτι ο ανθρωπος ξερει πως πρεπει να ειναι μια μπουκαλα για ενυδρειο. Προσωπικα δεν αποκλειω να την ειχε ετοιμασει για καποιον αλλον και να σου την εδωσε εσενα μιας και περασες πρωτος.

ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ναι ρε παιδεια που ειναι σε τι κιλα και τι τιμη?

Link to comment
Share on other sites

εδω μαλλον..

υπαρχει και η επιλογη για μπουκαλα απο καβα 55ευρω η μπουκαλα 7κιλα αλλα δεν βολευει.. ειναι στα 85 εκ. υψος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...