Jump to content

Λάμπες Rio 240


christos79

Recommended Posts

Καλημέρα ,

έχω 1 RIO 240 (συνημμένη photo) το οποίο έχει τις αρχικές του λάμπες (Τ5 54W) με το αρχικό στήσιμο (μπρος, πισω) και τρέχει από αρχές Γενάρη.

μπροστά : High-Lite® Day tube(54W) creates a cool and bright light with a colour temperature of 9000 Kelvin. It enhances natural colours and plant growth.

πίσω : High-Lite® Nature tube (54W) creates a warm and natural light with a colour temperature of 4100 Kelvin . It enhances natural colours and plant growth.

(με juwel ανακλαστήρες και στις 2)

το τελευταίο διάστημα έχω αρχίσει να έχω πρόβλημα καφέ άλγης.

Έχω καταλήξει μετά από έρευνα στο συμπέρασμα ότι ευθύνεται ο φωτισμός (και ως απόδοση πάντα οι αρχικές λάμπες δεν μου κρατούσαν πολύ αλλά και ως συνδυασμός) και σκέφτομαι να τον αλλάξω.

Όμως εάν δεν κάνω λάθος στο συγκεκριμένο ενυδρείο λόγω διαστάσεων δεν μπαίνουν λάμπες άλλης εταιρίας οπότε έχω σκεφτεί τον παρακάτω συνδυασμό και θα ήθελα την γνώμη σας.

μπροστά : High-Lite®(Τ5) Colour tube (54W) enhances natural colours with a colour temperature of 6800 Kelvin . It intensifies red and blue colours..

πίσω : High-Lite® (Τ5) Day tube (54W) creates a cool and bright light with a colour temperature of 9000 Kelvin. It enhances natural colours and plant growth.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή!!!!!!

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

post-6234-1207225201_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με της μανίσιες λάμπες της juwel δεν έχω καλές εμπειρίες και στην θέση σου θα έβαζα από την Dennerle την Trocal Special Plant και την Trocal Amazon Day είναι λίγο τσουχτερές η τιμές τους αλλά ποιοτικά είναι καλές λάμπες.

Λόγο των χαμηλών kelvin (3000k και 6000k) θα σου φαίνεται στο μάτι ίσος λίγο πιο σκοτεινό από ότι τώρα αλλά μόνο στο μάτι στην πραγματικότητα τα φυτά θα έχουν αρκετό φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

Με της μανίσιες λάμπες της juwel δεν έχω καλές εμπειρίες και στην θέση σου θα έβαζα από την Dennerle την Trocal Special Plant και την Trocal Amazon Day είναι λίγο τσουχτερές η τιμές τους αλλά ποιοτικά είναι καλές λάμπες.

Λόγο των χαμηλών kelvin (3000k και 6000k) θα σου φαίνεται στο μάτι ίσος λίγο πιο σκοτεινό από ότι τώρα αλλά μόνο στο μάτι στην πραγματικότητα τα φυτά θα έχουν αρκετό φωτισμό

Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο θεωρώ ότι και για τα ψάρια μου θα είναι καλό το λίγο πιο σκοτεινό!!

διάταξη? την 3000κ μπρός και την 6000κ πίσω??

σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!

Έγινε επεξεργασία - christos79
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως την λάμπα με τα λίγα κελβιν την τοποθετούμε πίσω και αυτήν με τα πολλά μπροστά. Ο λόγος είναι για να δώσουμε λίγο την αίσθηση του βάθους και γιατί συνήθως τα περισσότερα φυτά τα έχουμε πίσω και τα λίγα κελβιν είναι πιο καλά για τα φυτά. Βέβαια αυτό δεν είναι κανόνας και μπορούμε να τοποθετήσουμε της λάμπες με βάση της ανάγκες μας.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως την λάμπα με τα λίγα κελβιν την τοποθετούμε πίσω και αυτήν με τα πολλά μπροστά. Ο λόγος είναι για να δώσουμε λίγο την αίσθηση του βάθους και γιατί συνήθως τα περισσότερα φυτά τα έχουμε πίσω και τα λίγα κελβιν είναι πιο καλά για τα φυτά. Βέβαια αυτό δεν είναι κανόνας και μπορούμε να τοποθετήσουμε της λάμπες με βάση της ανάγκες μας.

ok ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Με της μανίσιες λάμπες της juwel δεν έχω καλές εμπειρίες και στην θέση σου θα έβαζα από την Dennerle την Trocal Special Plant και την Trocal Amazon Day είναι λίγο τσουχτερές η τιμές τους αλλά ποιοτικά είναι καλές λάμπες.

Λόγο των χαμηλών kelvin (3000k και 6000k) θα σου φαίνεται στο μάτι ίσος λίγο πιο σκοτεινό από ότι τώρα αλλά μόνο στο μάτι στην πραγματικότητα τα φυτά θα έχουν αρκετό φωτισμό

φίλε μου τ8 ή τ5???

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτες που δειχνεις ειναι t8,το ριο t5 νομιζω οτι παιρνει

Link to comment
Share on other sites

Τα παλια μοντελα Juwel παιρναν Τ8.

Οι dennerle οπως και η arcadia, jbl, sylvania, και η juwel φυσικα ως κατασκευαστρια εταιρεια, εχουν και Τ5 και Τ8 λαμπες σε μηκη για juwel.

Απλα δεν ειναι ακομα ευκολα διαθεσιμες παντου στην ελλαδα οπως οι juwel.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...