Jump to content

υπολογισμος Uv ακτινοβολιας


Recommended Posts

Μια 36αρα uv συνδεμενη στο 2217 (1000l/h)

για ενυδριο 250 λιτρα ειναι λετε too much ???

μηπως να βαλω μικροτερη η δεν εχει σημασια???

Link to comment
Share on other sites

Η βέλτιστη ροή για μια 36W UV για να καθαρίζει εκτός από αιωρούμενη άλγη και παράσιτα και αιωρούμενα βακτήρια θα ήταν κάτω από 500 Lt / h.

(Όσο μικρότερη η ροή τόσο περισσότερο χρόνο εκτίθεται το νερό στην ακτινοβολία).

Μέσα στα όρια της βέλτιστης ροής είναι επαρκής για ενυδρεία μέχρι 1500 Lt.

Στα λίτρα σου με αυτήν την ροή θα είναι μια χαρά.

Καλό θα ήταν να την λειτουργείς 12 ώρες π.χ. τις αντίθετες ώρες από τις ώρες που ανάβουν τα φώτα στο ενυδρείο σου γιατί η υπερβολική χρήση τόσο μεγάλης UV είναι πιθανόν να σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Η βέλτιστη ροή για μια 36W UV για να καθαρίζει εκτός από αιωρούμενη άλγη και παράσιτα και αιωρούμενα βακτήρια θα ήταν κάτω από 500 Lt / h.

(Όσο μικρότερη η ροή τόσο περισσότερο χρόνο εκτίθεται το νερό στην ακτινοβολία).

Μέσα στα όρια της βέλτιστης ροής είναι επαρκής για ενυδρεία μέχρι 1500 Lt.

Στα λίτρα σου με αυτήν την ροή θα είναι μια χαρά.

Καλό θα ήταν να την λειτουργείς 12 ώρες π.χ. τις αντίθετες ώρες από τις ώρες που ανάβουν τα φώτα στο ενυδρείο σου γιατί η υπερβολική χρήση τόσο μεγάλης UV είναι πιθανόν να σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα.

Μπορεις να το ξεδιαλυνεις λιγο;Τι προβληματα μπορει να προκαλεσει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το ξεδιαλυνεις λιγο;Τι προβληματα μπορει να προκαλεσει;

Στα ενυδρεία μας προσπαθούμε να έχουμε ένα ισορροπημένο περιβάλον και όχι αποστειρωμένο.

Η Υπεριώδης ακτινοβολία (UV) λόγω μικρού μήκους κύματος & υψηλής ενέργειας εισχωρεί στην δομή των μικροοργανισμών και τους καίει κυριολεκτικά.

Ένα αποστειρωμένο περιβάλον δεν βοηθάει το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών γιατί ακόμα και το ανοσοποιητικό χρειάζεται ερεθίσματα για να λειτουργεί και να δημιουργεί αντισώματα. Αλλιώς αν υπολειτουργεί δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει όταν θα υπάρξει ανάγκη.

Η χρήση της λάμπας UV εξυπηρετεί στο να μειώσει τους αιωρούμενους μικροοργανισμούς από το νερό και αν είναι δυνατόν να καταστρέψει μικρόβια ή παράσιτα που είναι επιβλαβή.

Η υπερβολική χρήση UV μπορεί να καταστρέψει και μικροοργανισμούς οι οποίοι σε μικρή αναλογία είναι χρήσιμοι στην βιολογία του ενυδρείου ή και τροφή για άλλους οργανισμούς (π.χ. ζωοπλανκτόν στα θαλασσινά ενυδρεία).

Επι πλέον η λάμπα UV ιονίζει τα μόρια στο νερό και δημιουργεί όζον.

Ή υπερβολική οξείδωση δε από το όζον, καταστρέφει και καίει μεγαλύτερους οργανισμούς, όπως και τα ψάρια.

"Μέτρον Άριστον" για να μην ξεχνάμε την καταγωγή μας.

Link to comment
Share on other sites

Στα ενυδρεία μας προσπαθούμε να έχουμε ένα ισορροπημένο περιβάλον και όχι αποστειρωμένο.

Η Υπεριώδης ακτινοβολία (UV) λόγω μικρού μήκους κύματος & υψηλής ενέργειας εισχωρεί στην δομή των μικροοργανισμών και τους καίει κυριολεκτικά.

Ένα αποστειρωμένο περιβάλον δεν βοηθάει το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών γιατί ακόμα και το ανοσοποιητικό χρειάζεται ερεθίσματα για να λειτουργεί και να δημιουργεί αντισώματα. Αλλιώς αν υπολειτουργεί δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει όταν θα υπάρξει ανάγκη.

Η χρήση της λάμπας UV εξυπηρετεί στο να μειώσει τους αιωρούμενους μικροοργανισμούς από το νερό και αν είναι δυνατόν να καταστρέψει μικρόβια ή παράσιτα που είναι επιβλαβή.

Η υπερβολική χρήση UV μπορεί να καταστρέψει και μικροοργανισμούς οι οποίοι σε μικρή αναλογία είναι χρήσιμοι στην βιολογία του ενυδρείου ή και τροφή για άλλους οργανισμούς (π.χ. ζωοπλανκτόν στα θαλασσινά ενυδρεία).

Επι πλέον η λάμπα UV ιονίζει τα μόρια στο νερό και δημιουργεί όζον.

Ή υπερβολική οξείδωση δε από το όζον, καταστρέφει και καίει μεγαλύτερους οργανισμούς, όπως και τα ψάρια.

"Μέτρον Άριστον" για να μην ξεχνάμε την καταγωγή μας.

Ευχαριστω για τις διευκρινησεις

Link to comment
Share on other sites

αλλα το αναψε σβησε της uv...χαλαει η λαμπα πιο γρηγορα!!την δικια μου 25w στα 420 με τους δισκους την εχω 24ωρο!! :bowdown: και ειμαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

αλλα το αναψε σβησε της uv...χαλαει η λαμπα πιο γρηγορα!!την δικια μου 25w στα 420 με τους δισκους την εχω 24ωρο!! :bowdown: και ειμαι μια χαρα!

σωστα :)

Link to comment
Share on other sites

αλλα το αναψε σβησε της uv...χαλαει η λαμπα πιο γρηγορα!!την δικια μου 25w στα 420 με τους δισκους την εχω 24ωρο!! :) και ειμαι μια χαρα!

Κι εύχομαι να είσαι πάντα μια χαρά, δεν αντιλέγω.

Φίλε akillis μιλάς για 24W σε 420 Lt χωρίς να γνωρίζω με τι ροή νερού.

Ο φίλος bas_754 ανέφερε 36W σε 250 Lt με ονομαστική ροή 1000 Lt/h, πραγματική γύρω στα 750 Lt/h.

Που μία UV 9W θα του ήταν αρκετή.

Υπάρχει μια αξιολογη διαφορά στις αναλογίες και περισσότερο γι αυτό του συνέστησα να την ανάβει λιγότερες ώρες.

Επίσης μια λάμπα UV χρειάζεται αλλαγή κάθε 6 μήνες το πολυ 8. Τώρα αν θα πληρώσει κάποιος για νέα λάμπα νωρίτερα ή θα τα πλήρώσει στην ΔΕΗ, είναι σχετικό... και προσωπική επιλογή :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για τον bas 754 οτι για τα λιτρα του ειναι πολλα τα 36 w..! 12 ωρες ειναι καλα!

οσο για το ρευμα ...ενταξει τα 36 w δεν ειναι τιποτα μπροστα σε ολων τον εξοπλησμο!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...