Jump to content

ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΚΑΜΑΡΙ ΣΤΟ ΝΕΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΑΚΙ


gmer

Recommended Posts

ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΚΑΜΑΡΙ ΣΤΟ ΝΕΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΑΚΙ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΥΓΟ ΝΤΡΟΠΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟΣ.

ΕΧΩ ΕΝΑ 120 ΛΥΤΡΑ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΧΟΡΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΟ ΔΟΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑ ΕΝΑ 25 ΛΥΤΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΟΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΟΜΟΡΦΙΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ.

post-6930-1207243248_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - gmer
Link to comment
Share on other sites

Μικρό και όμορφο, ότι πρέπει για χαλάρωση στο υπνοδωμάτιο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΚΑΜΑΡΙ ΣΤΟ ΝΕΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΑΚΙ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΥΓΟ ΝΤΡΟΠΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟΣ.

ΕΧΩ ΕΝΑ 120 ΛΥΤΡΑ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΧΟΡΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΟ ΔΟΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑ ΕΝΑ 25 ΛΥΤΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΟΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΟΜΟΡΦΙΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο ψάρης, ξέρεις τι τους αρέσει πολύ, τα φυτά να φτάνουν στην επιφάνεια και να κάνουν σκιές, αν δεν σε χαλάνε τα πλαστικά, ούτε αυτόν θα τον χαλάνε αλλά πρόσεξε τις αλλαγές νερού (νιτρικά). :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είμαστε σε λάθος τόπικ; Πάντως πολύ ωραίος ο ψάρης σου! Ωραία χρώματα! Να τον χαίρεσαι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλαρακια θα κανω το καλητερο για τον νεο μου φιλο να και με το φοντο του!!του εβαλα μια ομορφη αφισουλα τωρα!!!

θα του παρω τιποτα ποιο ψηλα φυτα τοτε αν του αρεσουν.

δεν εχω υποστρομα μεσα για φυσικα φυτα αν και εχω δει καποιου φιλου να ζουν μια χαρα με σκετο χαλικι

λυπασματα και CΟ2 συσκεβουλα με καψουλες.λιγο περιεργο μου φανικε.

εχψ και αλλα δυο που μου τα εδοσαν ως (bloody hearts) ματομενες καρδιες.

post-6930-1207249924_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το φυτό δεξιά θα γίνει ΤΕΡΑΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανήκει στην οικογένεια Hydrocharitaceae.

Είναι από τα είδη που βάζουμε σε νέα ενυδρεία, αφού προσαρμόζεται εύκολα σε νερό με μικρή ή μεγάλη σκληρότητα και δεν έχει μεγάλη ευαισθησία στην τιμή του pΗ που μπορεί να ευρίσκεται από 5 μέχρι και πάνω από 8. Παράλληλα, αναπτύσσεται γρήγορα καταναλώνοντας ποσότητες θρεπτικών συστατικών που διαφορετικά θα επιβάρυναν το νερό και θα ευνοούσαν την ανάπτυξη άλγης. Η ταχύτητα ανάπτυξης του εξαρτάται από τον φωτισμό και το λίπασμα. Αν οι συνθήκες δεν είναι οι πιο κατάλληλες εξακολουθεί να αναπτύσσεται, αλλά το χρώμα των φύλλων γίνεται πιο ξεθωριασμένο. Θεωρείται καλός παραγωγός οξυγόνου.

Πολλαπλασιάζεται εύκολα αν κόβουμε και μεταφυτεύουμε τις κορυφές από τους βλαστούς σε μήκος τουλάχιστον 10 cm ή καλύτερα, ακόμα μεγαλύτερους. Οι βλαστοί της φτάνουν σε μήκος τα 60 cm και μεγαλώνει με ρυθμό μέχρι και 10 cm την εβδομάδα. Αν δεν την κλαδεύουμε, φτάνει στην επιφάνεια του νερού του ενυδρείου και ξαπλώνει εκεί με αποτέλεσμα να περιορίζει την πρόσβαση του φωτός προς τα άλλα φυτά μας.

Αντέχει σε θερμοκρασίες από 1° C μέχρι 28° C και αυτό το κάνει κατάλληλο και για την λίμνη. Μια δοκιμή που κάναμε την προηγούμενη χρόνια στην λίμνη δεν είχε καλά αποτελέσματα, αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι ακόμα ήταν νέα η λίμνη και οι συνθήκες ίσως ιδιαίτερα περίεργες.

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα ειναι ψεφτικα φιλε μου.

πως σου φενονται?

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα ειναι ψεφτικα φιλε μου.

πως σου φενονται?

omg :bowdown::):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...