Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ Please


Recommended Posts

:bowdown: Ας αρχισουμε με το ενυδρειο jewel vision 450 αραγωνιτησ 4 σακια, κυκλοφοριτες 2 κοραλια 3 και2 ,ζωντανοσ βραχος 25 κιλα εξωτερικο φιλτρο eheim 2217 skimer tmc v2 800 μια ακτινικη τ5 λαμπα, seachem αντιφοσφορο το ιδιο και ανθρακα,αλατι aquacraft ,πυκνομετρο,οσμωση danerle 190, baktiria denerle marinus fb7,eco aqualizer x150. Πως τα βλεπετε?? θελω τα φωτα σας απο εσας τους ψαγμενους πριν προβω στην παραγγελια με την προσφορα που ελαβα. το ενυδρειο θα ειναι fish only αλλα πειτε μου εαν μπορω να πεξω με κατι μαλακο κοραλι, μανιταρι?? το ποσο που διαθετο ειναι περιπου 3000 ευρω.θα ηθελα μεγαλυτερο ενυδρειο γιατι εχω τον χωρο αλλα φοβαμε μην ξεφιγω πολυ στο οικονομικο.ΣΑΣ παρακαλω βοηθηστε με εχω ψηθει ασκημα πειτε μου γνωμεσ για την προσφορα και αν πρωτεινετε κατι αλλο.ευχαριστω για την υπομονη σας .ΠΑΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες πανο στην καλυτερη και σοφοτερη ενυδρειοπαρεα του πλανητη.!!

νομιζω οτι με διαβασμα και υπομονη μπορεις να καταφερεις πολλα.

(βεβαια και τα 3 χιλιαρικα 1 χαρα τα βλεπω.....χεχε).

πριν σε αναλαβουν οι αλατισμενοι ειδικοι συνεδελφοι εχω απλα θα σου πω 1-2 παρατηρησεις...

αντι για πυκνομετρο να προτιμησεις ρεφρακτομετρο .ειναι πολυ πιο σωστο σαν οργανο μετρησης.

νομιζω οτι θα μπορεις να διατηρησεις πολλους -πολλους οραγανισμους απο αυτους που αναφερεις,αν βεβαια μαθεις γιαυτους πριν να τους αποκτησεις...

καλη αρχη φιλε μου και θα περιμενουμε τα νεα σου..

Link to comment
Share on other sites

Σε καλωσορίζω στο forum μας.

Το ενυδρείο σου είναι 450 λίτρα? Αν ναι θα χρειαστείς περισσότερο βράχο, ώστε να γίνει περίπου 45 κιλά.

Τα εξαρτήματα που αναφέρεις τα έχεις ήδη ή σκέφτεσαι να τα παραγγείλεις?

Το φωτιστικό έχει μόνο μια λάμπα αντινική?

Link to comment
Share on other sites

Νικο καλημερα και ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!!! αυτα που ανεφερα θα τα παραγγειλω απο το waterin οταν θα ειμαι ετοιμος μ ε καποιεσ μικροεργασιες που τελειωνουν στο καινουριο μας σπιτι συντομα. το jewel 450 vision exei 2 λαμπες η μια θα ειναι ακτινικη περιμενω προτασεις

Link to comment
Share on other sites

ο φωτισμός στα juvel είναι λίγο παράξενος γιατί από όσο γνωρίζω η εταιρία δίνει λάμπες Τ5 αλλά σε διαστάσεις juvel

αυτό σημαίνει ότι θα είσαι αναγκασμένος πάντα λάμπες juvel να αγοράζεις

, ρώτα σχετικά στο μαγαζί που θα αγοράσεις ..

το πόσες θα βάλεις θα εξαρτηθεί από το τι θέλεις να κάνεις

σε fish only βάζεις ότι αρέσει

τα κοράλλια έχουν απαιτήσεις αναλόγως το είδος , τα μαλακά που θέλεις κάνουν με <λίγο> φως , πιθανότατα με δυο λευκές και μια ακτινική να κάνεις δουλειά

καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες στο aquazone φίλε Πανο!

Τα παιδια σου έδωσαν μια κατευθυνση νομίζω...

Στην θεση σου να σου πω τι θα εκανα? Θα έκοβα λίγο σε όγκο και θα πήγαινα κατευθειαν για ενα reffακι!!!

για σκεψου το...

Link to comment
Share on other sites

φιλε νικο συμφωνο αλλα νομιζω οτι δεν εχω την εμπειρια για κατι τετοιο και θα με βγαλει εκτος προιπολογισμου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...