Jump to content

1000 Eyxaristo + 1 Erotisi


EIOY

Recommended Posts

1000 ευχαριστω!μπραβο σας!

Πραγματικα ο ψαρης μου δεν ετρωγε με τιποτα και μετα απο 3ωρο ψαξιμο στo forum σας διαβασα για τα bloodworms!!! και ετρεξα και αγορασα, τωρα ειναι με γεματη την κοιλια και εγω με ενα τεραστιο χαμογελο!!

Σας ευχαριστω πολυ παιδια!Νομιζα θα πεθανει!

Και τωρα η ερωτηση που ανεφερα, ποσα σκουλικακια να του δινω ? και ποσες φορες την ημερα ? οι οδηγειες στο κουτι λενε μεχρι να σταματησει να τα τρωει με μια μπουκια! πιστευω οτι λεει χαζομαρες! δεν θελω να σκασει απο το φαγητο! σας παρακαλω απαντηστε μου!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος πρέπει να τρώει μια φορά την ημέρα. Όπως μου είπαν κι εμένα κάποτε, το στομάχι του είναι όσο το μάτι του, υπολόγισε. Εγώ του δίνω 3 bloodworms, αλλά μια φορά την εβδομάδα. Τις υπόλοιπες, Atison's betta food, 6 pellets ένα-ένα με το χέρι και μια φορά την εβδομάδα δίαιτα. Δοκίμασε να του τα δώσεις με το χέρι σου. Μπορεί να του φανεί πιο ενδιαφέρον έτσι το φαγητό και να φάει και τα άλλα.

Φιλικά

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

Καλως Ορισες στην παρεα μας.

Σωστα στα ειπε η Κατερινα.

Αν τα bloodworms ειναι ολοκληρα εγω δινω 2 μια φορα την ημερα.

Ταιζω μια μερα bloodworms και την επόμενη επίσης εξι κοκκους Atison's betta pro. Μια μερα την εβδομαδα νηστεια. Ποτε ποτε δινω και καταψυγμενα bloodworms και γινεται πανικος

Καλυτερα πιο λιγη τροφη παρα παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια!

Ενταξει λοιπον θα δοκιμασο να του δινω και τα μπαλακια αυτα που ουτε καν τα πλισιαζει, αλλα αν συνεχισει να μην τα τρωει πειραζει να τον ταιζω μονο bloodworms? η μονη διακοσμηση που του εχω ειναι χαλικακι να του εβαζα και κατι αλλο? δεν ειναι ενυδρειο ουτε στρογγυλη γυαλα, ενα τετραγωνο πλαστικο ειναι, ποσα λιτρα δεν εχω ιδεα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια!

Ενταξει λοιπον θα δοκιμασο να του δινω και τα μπαλακια αυτα που ουτε καν τα πλισιαζει, αλλα αν συνεχισει να μην τα τρωει πειραζει να τον ταιζω μονο bloodworms? η μονη διακοσμηση που του εχω ειναι χαλικακι να του εβαζα και κατι αλλο? δεν ειναι ενυδρειο ουτε στρογγυλη γυαλα, ενα τετραγωνο πλαστικο ειναι, ποσα λιτρα δεν εχω ιδεα!

Λοιπόν για να τα πάρουμε από την αρχή, θα σου πω όσα πρέπει να κάνεις αν αγαπάς το ψαράκι σου κι εσύ θα αποφασίσεις.

Καταρχήν ο χώρος που χρειάζεται είναι το λιγότερο 20 λίτρα. Οπωσδήποτε ένα φίλτρο χωρίς δυνατή ροή για να μπορεί να κολυμπάει άνετα (ένα resun 200 είναι μια χαρά), έναν θερμοστάτη στους 26-27 βαθμούς, χαλικάκι ή χοντρή άμμο (όχι ασβεστολιθικά), μπόλικα φυσικά φυτά και καμιά ρίζα (ενυδρειακό ξύλο) που βοηθάει στην ποιότητα του νερού του. Αυτά είναι τα πολύ βασικά που χρειάζεται ο μονομάχος σου για να ζήσει. Οι μονομάχοι δεν ζουν σε γυάλες. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο εδώ για τις συνθήκες που ζει αυτό το ψάρι και να προσπαθήσεις να του τις προσφέρεις για να είναι υγιής και ευτυχισμένος. Και να δεις που θα τρώει τα πάντα αν είναι καλά. Ξεκίνα λοιπόν και εμείς εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζει να μην τρωει αυτα τα καφε μπαλακια , το κουτι γραφει beta κατι..τελος παντων του δινω σκουλικακια μεχρι να δω τι αλλο τρωει, του εδωσα κατι φιλαρακια και τα εφαγε!

Κατι που θα ηθελα να ρωτησω ειναι οτι το τελος απο τα πτερυγια του ειναι ασπρα ολες οι ακρες ασπριζουν, φτεει κατι ? δεν ειναι ick σιγουρα γιατι δεν εχει ασπρα στρογγυλα στο σωμα του!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ειναι fin rot λογω κακων συνθηκων νερου.

Που τον έχεις? Σε εκεινο το τετραγωνο πλαστικο, αγνωστων λίτρων?

Θερμοστατη εχεις? Φίλτρο? Αλλαγές νερου κάνεις?

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Ακομα εκει τον εχω, περιμενω το δωρο του πασχα να του παρω 15λτ ενιδριακι και δεν εχω ακομα θερμοστατη, ουτε φιλτρο, αλλα του κανω αλλαγες στο νερο 2 φορες την εβδομαδα και δεν το αλλαζω ολο αλλα το μισο νερο καθε φορα!

Με αγχωσες τι ειναι αυτο?? Κινδυνευει ο ψαρης μου? Τι πρεπει να κανω?Θα αντεξει κανα δυο βδομαδες υπο αυτες τισ συνθηκες μεχρι να πληρωθω? (δεν εχω μια δυστηχως)

Σε παρακαλω εαν γνωριζεις μαρκες τισ πιο οικονομικες πεσ τες μου να τα αγορασω! οτι χρειαζεται!

Link to comment
Share on other sites

Σας ανεβασα και μια φωτογραφια του μηπως και καταλαβεται τι ειναι!!post-7293-1207909381_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - EIOY
Link to comment
Share on other sites

Με την φωτο που εβαλες δεν μπορω να δω αν εχει κατι,

Λοιπον πες μας βλεπεις κατι περιεργω στην συμπεριφορα του καθετε συνεχεις κατω σου κανει φλερινγκ τρωει κανονικα, μην σ ανησυχει αν θελει μονο ενα ειδος τροφης αρκη να τρωει καθε μερα απο λιγο και οχι μεχρι να μην μπορει να φαει αλλο θα σκασει ο ψαρης σου, οι ακρες της ουρας του ειναι ενταξει ή σου μοιαζει σαν να ειναι φθαρμενες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελεγα φθαρμενες, ασπρες ισως και διαφανες !! στην φωτο πιστευω πως φενεται πολυ καλα, zoomare!!!

δεν ξερω τι ειναι το φλερινγκ!:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σου,

καταλαβαίνω τα άσπρα τελειώματα στην ουρά του, τα οποία περιγράφεις,

αλλά νομίζω πως αυτός είναι ο χρωματισμός του ψαριού. Τώρα αν κάποιος άλλος διακρίνει

κάτι περίεργο...ας το πει..

Εγώ όμως στη φωτογραφία διακρίνω φουσκαλίτσες στα τοιχώματα.

Πως ακριβώς αλλάζεις το νερό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΙΑ 6 ΗΜΕΡΕΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΦΟΥΣΚΑΛΙΤΣΕΣ ΣΤΙΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ! ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ, ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΩ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΡΙΧΝΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ BETTA BASICS ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΥΓΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΣΤΟ PET SHOP ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ!

ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΥΝΕΙ ΚΑΤΑ 1ΕΚΑΤΟΣΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ, ΛΟΓΙΚΑ FIN ROT! ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΑΛΑΤΙ ΕΝΥΔΡΙΑΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ!ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΓΙΑ ΧΟΝΤΡΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΛΑΤΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΚΑΤΙ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΟ, ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΤΗΣ SERRA TO OMNUSEPTIC ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ, ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΠΙΕΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΥΨΗ ΠΤΕΡΥΓΙΩΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΤΟΥ ΕΡΙΞΑ ΣΗΜΕΡΑ! ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΕΙΕΣ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΡΙΞΩ 1 ΣΤΑΓΟΝΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΛΙΤΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ! ΔΛΔ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ???

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΑΠΟ ΤΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ FIN ROT!!

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΠΩΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΤΑΙ, ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ! ΕΣΤΩ ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ :wub:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΙΑ 6 ΗΜΕΡΕΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΦΟΥΣΚΑΛΙΤΣΕΣ ΣΤΙΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ! ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ, ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΩ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΡΙΧΝΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ BETTA BASICS ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΥΓΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΣΤΟ PET SHOP ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ!

ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΥΝΕΙ ΚΑΤΑ 1ΕΚΑΤΟΣΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ, ΛΟΓΙΚΑ FIN ROT! ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΑΛΑΤΙ ΕΝΥΔΡΙΑΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ!ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΓΙΑ ΧΟΝΤΡΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΛΑΤΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΚΑΤΙ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΟ, ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΤΗΣ SERRA TO [/u]OMNUSEPTIC ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ, ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΠΙΕΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΥΨΗ ΠΤΕΡΥΓΙΩΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΤΟΥ ΕΡΙΞΑ ΣΗΜΕΡΑ! ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΕΙΕΣ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΡΙΞΩ 1 ΣΤΑΓΟΝΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΛΙΤΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ! ΔΛΔ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ???

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΑΠΟ ΤΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ FIN ROT!!

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΠΩΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΤΑΙ, ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ! ΕΣΤΩ ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ :wub:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

OMNIPUR ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΗΣ SERRA ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ!!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη φωτο δεν βλεπω καποιο προβλημα το μονο που δεν μου αρεσει ειναι η σταση σωματος που εχει και για αυτο σε ρωτησα αν καθετε συνεχεια στον πατο του ενυδρειου του. Τωρα αν παρετηρησεις φθορα στα τελειωματα της ουρας του ειναι φιν ροτ και γινεται απο κακη ποιοτητα νερου. Να σε ρωτησω ο μικρος ειναι σε γυαλα;

Μπορουσες να του παρεις απο το σουπερ μαρκετ χοντρο τυροκομικο αλατι ή να του παρεις της ακουαριουμ φαρμακευτικαλ για φιν ροτ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...