Jump to content

Καθαρισμός ενυδρείου μετά από αρρώστια


Recommended Posts

Διαθέτω ένα μικρό ενυδρείο 55 λίτρων στο οποίο ζούσαν 2 χρυσόψαρα. Μετά από ανεξήγητη βακτηριακή μόλυνση και την αποτυχημένη θεραπεία τους με esha 2000

δυστυχώς αποβιώσαν .

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα για το πια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να το μετατρέψω αρχικά σε μαιευτήριο , γιατί έχω Γκάμπι σε ενδιαφέρουσα και αργότερα να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση , δηλαδή ενυδρείο κρύου νερού για χρυσόψαρα?

Ενημερωτικά το ενυδρειάκι έχει υπόστρωμα από ουδέτερο χαλίκι 3 χιλιοστών 1 μικρό φυσικό ξύλο πάνω στο οποίο ανέπτυξα 1 Ανούβια νάνο και 3 ακόμα φυτά κρύου νερού τα ποια αντέχουν όμως σε υψηλότερες θερμοκρασίες .Τον θερμοστάτη του τον είχα καλιμπράρει αρχικά στους 25 βαθμούς ,αλλά δεν τον λειτούργησα γιατί δεν χρειαζόταν στα ψαριά και στα φυτά που υπήρχαν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα για το πια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να το μετατρέψω αρχικά σε μαιευτήριο , γιατί έχω Γκάμπι σε ενδιαφέρουσα και αργότερα να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση , δηλαδή ενυδρείο κρύου νερού για χρυσόψαρα?

λοιπον,πρωτα απ'ολα πολυ καλο πλυσιμο,αν ειναι δυνατον και βρασιμο στο χαλικι.στη συνεχεια,προσθετεις νερο απο το κανονικο τανκ(μαζι με καποιο φιλτρακι που ηδη δουλευει στο κανονικο σου ενυδρειο και κουβαλαει μαζι του βιολογια..ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ.).για 2 -3 μερες καλο θα ειναι η υπαρξη ενεργου ανθρακα για να τραβηξει τυχον υπολλειματα φαρμακου απο το προηγουμενο περισταστικο...

αν μπορεις βαλε και μεσα στο ενυδρειο java moss το οποιο περιεχει αρκετη infusoria,και τα μωρα γκαπις (και οχι μονο ) την λατρευουν.....θερμοκρασια στους 24-25 νομιζω οτι ειναι καλα.

να ελαναλαβω το βασικο της βιολογιας... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τον θερμοστάτη του τον είχα καλιμπράρει αρχικά στους 25 βαθμούς ,αλλά δεν τον λειτούργησα γιατί δεν χρειαζόταν στα ψαριά και στα φυτά που υπήρχαν.

Ειναι λαθος οτι τα χρυσοψαρα δεν χρειαζονται θερμαντικο σωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...