Jump to content

παρουσίαση Tanganyika


Mixalis

Recommended Posts

Πείτε μου την γνώμη σας... :bowdown:

post-4843-1207391427_thumb.jpg

post-4843-1207391696_thumb.jpg

post-4843-1207391765_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 150Λ

και έχει 6 Lamprologus ocellatus,5 Neolamprologus buescheri και έναν Synodonti...

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου την γνώμη σας... :)

Φίλε μου το ενυδρείο σου "τα σπάει" :bowdown:

Πολύ φυσικό και αφαιρετικό!Ευγε :)

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου την γνώμη σας... :bowdown:

Ομορφο ειναι φιλε μου.Αν μου επιτρεπεις μονο μια παρατηρηση.Η γνωμη μου ειναι πως θα ηταν καλυτερα να ειχες βαλει αμμο παρα χαλικακι.Και πιο ομορφο στο ματι θα φαινοταν,αλλα και τα μικρουλια θα εκαναν ανετα τις τρελλες τους.Βαλε και κανενα κελυφος ακομα. :)

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: πολυ ομορφο....................
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους προηγουμενους ωραιο το ενυδρειο σου ! Αντε και γεννες !!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Μιχαλη ......

μου αρεσουν πολυ τα ψαρια σου

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους!!!

Φίλε Dias,μπορεί να μην φαίνεται καλά αλλά το υπόστρομα είναι mix άμμου και χαλικιού,στην αρχή είχα άλλα ψάρια σ'αυτό το ενυδρείο...αλλά το ξέρω ότι έχεις δίκιο στο ότι θέλουν άμμο,αλλά και έτσι περνάνε καλά πιστεύω αφου συνέχεια ''σκάβουν'' και θάβουν τα κέλυφη.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πολυ φυσικο και ομορφο ενυδρειο...μπραβο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο, με τελεια ειδη μεσα.....

Link to comment
Share on other sites

καλό!!!...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία στημένες είναι η πέτρες μπράβο. Μόνο πρόσθεσε και άλλα σαλιγκάρια και όποτε αποφασίσεις να κάνεις ανακαίνιση βάλε άμμο, θα δήξει άλλο τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους!!!

Φίλε Dias,μπορεί να μην φαίνεται καλά αλλά το υπόστρομα είναι mix άμμου και χαλικιού,στην αρχή είχα άλλα ψάρια σ'αυτό το ενυδρείο...αλλά το ξέρω ότι έχεις δίκιο στο ότι θέλουν άμμο,αλλά και έτσι περνάνε καλά πιστεύω αφου συνέχεια ''σκάβουν'' και θάβουν τα κέλυφη.... :bowdown:

Αμα μπορουν και σκαβουν φιλε Μιχαλις εισαι ΟΚ.Να τα χαιρεσαι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια,

Τα κέλυφη μπορεί να μην φαίνονται καλά(έχει και πίσω απο τις πέτρες) αλλα είναι 12-13 μέσα στο ενυδρείο...δεν φτάνουν??? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε να πείτε για αυτές τις τρείς?Εβαλα και ένα buescheri. :bowdown:

post-4843-1207484025_thumb.jpg

post-4843-1207484171_thumb.jpg

post-4843-1207484246_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειναι απο τα λιγα ενυδρεια φιλε μου που μου αρεσει η διαφορα χρωματος στις πετρες.μου αρεσει και η διαταξη!!!η αμμος οπωσ σου ειπαν και οι παλιωτεροι στην επομενη ανακαινηση και σαλιγκαρια απο λαικη 7 ευρω το κιλο καλο βρασημο και κρατασ και τα μισα για ουζακι...πολυ ομορφο παντως...τυχερα τα ψαρια-κουκλακια σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Μιχαλις!!!!!Και το buescheri απο χρωμα βλεπω τουμπανο.Ειναι ομως και μεγαλος τσαμπουκας το ξερεις;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να πετυχει ο συνδιασμος που εκανες,απλως πρεπει να κανεις και καποια αλλα πραγματακια...

Με τα neo.buescheri πρεπει να κρατήσεις ενα ζευγαρι μολις σχηματιστεί(θα το καταλαβεις οτα δεις δυο να κυναγανε μαζι ολα τα αλλα).

Κατι ανάλογο θα πρέπει να γινει και με τα occelatus(η θυληκιά έχει στο πάνω πτερύγιο μια ασπρη γραμμη κατι που δεν εχει ο αρσενικός,αρα βλέπεις πιο αρσενικο ειναι δυνατο και πια θυληκια αντεχει στα καψονια του).

Επίσης καλο θα ηταν να ξεχωρίσες της περιοχές γιατι αν αρχίσουν η γεννες θα γινει χαμος...

Δηλαδη να μαζέψεις την πετρα σε μια μερια και να αφησεις χωρο απο την αλλη σε κοχύλια(λιγα οχι πολλα)

Αν εισαι τυχερος θα κανεις ενα πολυ καλο και λειτουργικο ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχεις τωρα μεσα 6 buescheri και 6 occelatus αν διαβασα σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να πετυχει ο συνδιασμος που εκανες,απλως πρεπει να κανεις και καποια αλλα πραγματακια...

Με τα neo.buescheri πρεπει να κρατήσεις ενα ζευγαρι μολις σχηματιστεί(θα το καταλαβεις οτα δεις δυο να κυναγανε μαζι ολα τα αλλα).

Κατι ανάλογο θα πρέπει να γινει και με τα occelatus(η θυληκιά έχει στο πάνω πτερύγιο μια ασπρη γραμμη κατι που δεν εχει ο αρσενικός,αρα βλέπεις πιο αρσενικο ειναι δυνατο και πια θυληκια αντεχει στα καψονια του).

Επίσης καλο θα ηταν να ξεχωρίσες της περιοχές γιατι αν αρχίσουν η γεννες θα γινει χαμος...

Δηλαδη να μαζέψεις την πετρα σε μια μερια και να αφησεις χωρο απο την αλλη σε κοχύλια(λιγα οχι πολλα)

Αν εισαι τυχερος θα κανεις ενα πολυ καλο και λειτουργικο ενυδρειο....

Εμενα παντως φιλε Χρηστο,ο συνδυασμος που σου ελεγα τις προαλλες,4 occelatus kai 3 multifaciatus ταιριαξε μια χαρα.Διαλεξαν το χωρο τους και τα κοχυλια τους και ολα αρμονικα και ησυχα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που άργησα να απαντήσω...

Δια,τα occelatus είναι 6 και τα buescheri 5...

Μόλις και αν σχηματίσουν ζευγάρι τα buescheri θα πουλήσω τα υπόλοιπα και το ίδιο θα κάνω και με τα ocellatus...

Φίλε odin79,ευχαριστώ για το καλό σχόλιο...οι πέτρες είναι μαζεμένες απο διάφορες παραλίες που πάω το καλοκαιράκι :) ...

Φίλε Ζ.Χ,δηλαδή προτήνεις να βάλω όλες τις πέτρες του ενυδρείου απο την μια μεριά και τα κοχύλια απο την άλλη?? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Α ξέχασα,Dias το ξέρω ότι τα buescheri είναι τσαμπουκάδες,αλλα όταν τα είδα στο μαγαζί...και τα κοίταξα...και με κοίταξαν....και επειδή είναι τσαμπουκάδες τα έβαλα μετά απο μια εβδομάδα απ'ότι είχα βάλει τα occelatus...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που άργησα να απαντήσω...

Δια,τα occelatus είναι 6 και τα buescheri 5...

Μόλις και αν σχηματίσουν ζευγάρι τα buescheri θα πουλήσω τα υπόλοιπα και το ίδιο θα κάνω και με τα ocellatus...

Φίλε odin79,ευχαριστώ για το καλό σχόλιο...οι πέτρες είναι μαζεμένες απο διάφορες παραλίες που πάω το καλοκαιράκι :) ...

Φίλε Ζ.Χ,δηλαδή προτήνεις να βάλω όλες τις πέτρες του ενυδρείου απο την μια μεριά και τα κοχύλια απο την άλλη?? :bowdown:

Εγω τουλαχιστον ετσι θα εκανα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...