Jump to content

Φωτισμός ενυδρείου


miltosbitoulis2

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάποια πράγματα...

Το ενυδρείο μου είναι 60λ (καθαρά λιγότερα από 50) και έχω μια T8 Philips Aquarelle 10000Κ (ποια η γνώμη σας γι' αυτή τη λάμπα?) Το πρόβλημά μου είναι ότι το ενυδρείο μου δεν έχει υποδοχή να την πω? στο καπάκι για λάμπα. Έχει ένα "κουτί" απο γυαλί στο πίσω-πάνω μέρος του ενυδρείου που εκεί μέσα μπαίνει η λάμπα. Φαντάζομαι όμως πως χάνω πολύ φωτισμό επειδή το φως περνάει μέσα απ' το γυαλί και δεν έχω περιθώρια για απώλειες στον ήδη μικρό μου φωτισμό. (το γυαλί νομίζω πως είναι 5mm) Θέλω με κάποιο τρόπο να τη βάλω ώστε να έρχεται σε άμμεση επαφή με το νερό χωρίς να υπάρχει κάτι ανάμεσα και να καταργήσω αυτό το "κουτί" (μάλλον κόβοντας προσεκτικά τη σιλικόνη και αφαιρώντας το-μου τρώει και λίτρα).

post-5035-1207420400_thumb.jpgpost-5035-1207420419_thumb.jpgpost-5035-1207420438_thumb.jpg

Φαντάζομαι πως με το να μειώσω τις απώλειες αφαιρώντας αυτό το "κουτί" και προσθέτοντας κάποιον ανακλαστήρα θα αυξήσω κατά πολύ το φωτισμό μου και δε θα χρειαστώ δεύτερο λαμπτήρα. Όμως σίγουρα θα χρειαστώ κάποια στεγανά ακροφύσια (αν τα λέω σωστά), κάποια κλιπάκια πιθανών για να κρατιέται απευθείας στο καπάκι..., δεν ξέρω. Η ερώτησή μου είναι τι ακριβώς πρέπει να κάνω και τι θα χρειαστώ και πόσο θα κοστίσουν φυσικά. (ελπίζω να καταλάβατε ποιο είναι το πρόβλημα και τι θέλω να κάνω-δεν ξέρω αν το εξήγησα σωστά)

Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας δεδομένου ότι είμαι άσχετος στα ηλεκτρολογικά (είμαι 15 χρονών). Θέλω μια όσο γίνεται πιο οικονομική λύση...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλά μας τα λες και ορθό το σκεπτικό σου.

Για την κατασκευή που θέλεις να κάνεις θα χρειαστείς όπως λες στεγανά ακροφύσια και κοστίζουν κάτω από 5 ευρώ νομίζω.

Το πρόβλημα είναι όμως πως θα καλύψεις το μπαλαστ ώστε να μην δέχεται υγρασία. Ίσως κάποιος μεγαλύτερος σου να μπορούσε να σε βοηθήσει γιατί με το ρεύμα δεν παίζουμε πρέπει να ήμαστε 100% σίγουρη ότι αυτό που κάνουμε είναι σωστό και στεγανό.

Αν δεν είσαι σίγουρος ή αν δεν βρεις βοήθεια από πουθενά τότε η καλύτερη λύση είναι να το αφήσεις ως έχει, απλά να προσθέσεις έναν ανακλαστήρα και να καθαρίζεις το τσάμι καθημερινά από τα άλατα που μαζεύει η απόλυες του φωτός θα είναι μικρές.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο και εκτιμώ τη βοήθειά σου γιατί είμαι πραγματικά μπερδεμένος με το φυτεμένο. (διάβασα και το άρθρο σου και με αποτέλειωσες-πραγματικά πολύ καλό, μπράβο :) )

Λοιπόν τη βοήθεια πιστεύω να τη βρω (μόνος μου δε θα το κάνω σίγουρα), κυρίως μ' ενδιέφερε το κόστος (για ευνόητους λόγους) και αν υφίσταται αυτό που θέλω να κάνω.

Επίσης, αν δε σε κουράζω, μπορείς να μου πεις τι θα χρειαστώ και που θα τα βρω? (τα στεγανά ακροφύσια και τον ανακλαστήρα μπορώ να τα βρω και σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά? και σε ποια τιμή περίπου? μήπως δε θα είναι το ίδιο αξιόπιστα με το αν θα τα έπαιρνα από πετ σοπ?)

Μέχρι τώρα νόμιζα ότι είναι ακριβοί οι ανακλαστήρες, τα στεγανά ακροφύσια κτλ, αλλά επειδή τελευταία μου έμπαιναν κάτι τέτοιες ιδέες έψαξα λίγο σ' αυτή την κατηγορία και από τιμές και τέτοια που αναφέρονταν μου φάνηκε πολύ μικρή δαπάνη και πιστεύω πως αξίζει γιατί απ' ότι φαντάζομαι θα κερδίζω τουλάχιστον διπλή απόδοση του λαμπτήρα αν προσθέσω ανακλαστήρα και αφαιρέσω και αυτό το "κουτί".

Αααα, επίσης κάπου πήρε το μάτι μου για πλαστικούς ανακλαστήρες? που είναι πολύ φθηνοί και τους βρίσκεις εύκολα. Τι παίζει μ' αυτούς? Μήπως όμως έχουν πολύ μικρότερη απόδοση απ' τους επώνυμους?

Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να μη σας κούρασα, αλλά ειλικρινά χρειάζομαι τη βοήθειά σας γιατί δε γνωρίζω τίποτα από ηλεκτρολογικά... Ευχαριστώ πολύ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάποια πράγματα...

Το ενυδρείο μου είναι 60λ (καθαρά λιγότερα από 50) και έχω μια T8 Philips Aquarelle 10000Κ (ποια η γνώμη σας γι' αυτή τη λάμπα?) Το πρόβλημά μου είναι ότι το ενυδρείο μου δεν έχει υποδοχή να την πω? στο καπάκι για λάμπα. Έχει ένα "κουτί" απο γυαλί στο πίσω-πάνω μέρος του ενυδρείου που εκεί μέσα μπαίνει η λάμπα. Φαντάζομαι όμως πως χάνω πολύ φωτισμό επειδή το φως περνάει μέσα απ' το γυαλί και δεν έχω περιθώρια για απώλειες στον ήδη μικρό μου φωτισμό. (το γυαλί νομίζω πως είναι 5mm) Θέλω με κάποιο τρόπο να τη βάλω ώστε να έρχεται σε άμμεση επαφή με το νερό χωρίς να υπάρχει κάτι ανάμεσα και να καταργήσω αυτό το "κουτί" (μάλλον κόβοντας προσεκτικά τη σιλικόνη και αφαιρώντας το-μου τρώει και λίτρα).

Συνημμένη εικόναΣυνημμένη εικόναΣυνημμένη εικόνα

Φαντάζομαι πως με το να μειώσω τις απώλειες αφαιρώντας αυτό το "κουτί" και προσθέτοντας κάποιον ανακλαστήρα θα αυξήσω κατά πολύ το φωτισμό μου και δε θα χρειαστώ δεύτερο λαμπτήρα. Όμως σίγουρα θα χρειαστώ κάποια στεγανά ακροφύσια (αν τα λέω σωστά), κάποια κλιπάκια πιθανών για να κρατιέται απευθείας στο καπάκι..., δεν ξέρω. Η ερώτησή μου είναι τι ακριβώς πρέπει να κάνω και τι θα χρειαστώ και πόσο θα κοστίσουν φυσικά. (ελπίζω να καταλάβατε ποιο είναι το πρόβλημα και τι θέλω να κάνω-δεν ξέρω αν το εξήγησα σωστά)

Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας δεδομένου ότι είμαι άσχετος στα ηλεκτρολογικά (είμαι 15 χρονών). Θέλω μια όσο γίνεται πιο οικονομική λύση...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!! smile.gif

Θα σου ελεγα πριν κανεις κατι να δοκιμασεις το παρακατω.

Σε ενα ενυδρειο με την ιδια τοποθετηση λαμπας καναμε ως εξης -

Πηρα πολυ αλουμινοχαρτο και το 2πλωσα 4-5 φορες με τελικο πλατος 8cm

και μηκος οσο η λαμπα . Του εδωσα λιγο κλιση σαν ανακλαστηρα και τη

τοποθετησα πανω απο τη λαμπα . Αρα το φως που εχαναν λογο του οτι δεν

υπηρχε ανακλαστηρα τωρα αρκετο απο αυτο το εκμεταλλευομαστε με το

τροπο αυτο και φωτησε αρκετα το ενυδρειο σε σχεση με πριν.

Καλο ειναι να κανεις μια δοκιμη για λιγο χρονικο διαστημα και δες το

αποτελεσμα. Αν δε σε ικανοποιει δοκιμασε αυτο που λετε !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα πριν κανεις κατι να δοκιμασεις το παρακατω.

Σε ενα ενυδρειο με την ιδια τοποθετηση λαμπας καναμε ως εξης -

Πηρα πολυ αλουμινοχαρτο και το 2πλωσα 4-5 φορες με τελικο πλατος 8cm

και μηκος οσο η λαμπα . Του εδωσα λιγο κλιση σαν ανακλαστηρα και τη

τοποθετησα πανω απο τη λαμπα . Αρα το φως που εχαναν λογο του οτι δεν

υπηρχε ανακλαστηρα τωρα αρκετο απο αυτο το εκμεταλλευομαστε με το

τροπο αυτο και φωτησε αρκετα το ενυδρειο σε σχεση με πριν.

Καλο ειναι να κανεις μια δοκιμη για λιγο χρονικο διαστημα και δες το

αποτελεσμα. Αν δε σε ικανοποιει δοκιμασε αυτο που λετε !!!

Ευχαριστώ αλλά πρωτίστως με ενδιαφέρει να ξεφορτωθώ αυτό το κουτί που κρατάει τη λάμπα και μετά θα δω τι θα κάνω με ανακλαστήρα.

Επίσης κάτι που θυμήθηκα τώρα. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τα πιαστράκια για τις λάμπες πως κρατιούνται στο καπάκι? βιδώνουν? Γιατί αν βιδώνουν το ενυδρείο μου έχει γυάλινο καπάκι. Τι θα κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά πρωτίστως με ενδιαφέρει να ξεφορτωθώ αυτό το κουτί που κρατάει τη λάμπα και μετά θα δω τι θα κάνω με ανακλαστήρα.

OK

Επίσης κάτι που θυμήθηκα τώρα. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τα πιαστράκια για τις λάμπες πως κρατιούνται στο καπάκι? βιδώνουν? Γιατί αν βιδώνουν το ενυδρείο μου έχει γυάλινο καπάκι. Τι θα κάνω?

Καποια βιδωνουν και καποια τα κολλας με ενυδρειακη σιλικονη .

Στο πρωτο τα κολλας και το 2ρο στο τις βιδωνεις.

post-6637-1207502803_thumb.jpg

post-6637-1207502816_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καποια βιδωνουν και καποια τα κολλας με ενυδρειακη σιλικονη .

Στο πρωτο τα κολλας και το 2ρο στο τις βιδωνεις.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Δεν το ήξερα αυτό. Ομολογώ μ' ανακούφησες κάπως. :bowdown:

Επί τη ευκαιρία, μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι αυτό που έχω σε κύκλο? (μήπως είναι το starter που λένε?)θα πρέπει και αυτό να καλυφτεί με κάποιο τρόπο, σωστά?

post-5035-1207506499_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

vai :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο και εκτιμώ τη βοήθειά σου γιατί είμαι πραγματικά μπερδεμένος με το φυτεμένο. (διάβασα και το άρθρο σου και με αποτέλειωσες-πραγματικά πολύ καλό, μπράβο <_< )

Λοιπόν τη βοήθεια πιστεύω να τη βρω (μόνος μου δε θα το κάνω σίγουρα), κυρίως μ' ενδιέφερε το κόστος (για ευνόητους λόγους) και αν υφίσταται αυτό που θέλω να κάνω.

Επίσης, αν δε σε κουράζω, μπορείς να μου πεις τι θα χρειαστώ και που θα τα βρω? (τα στεγανά ακροφύσια και τον ανακλαστήρα μπορώ να τα βρω και σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά? και σε ποια τιμή περίπου? μήπως δε θα είναι το ίδιο αξιόπιστα με το αν θα τα έπαιρνα από πετ σοπ?)

Μέχρι τώρα νόμιζα ότι είναι ακριβοί οι ανακλαστήρες, τα στεγανά ακροφύσια κτλ, αλλά επειδή τελευταία μου έμπαιναν κάτι τέτοιες ιδέες έψαξα λίγο σ' αυτή την κατηγορία και από τιμές και τέτοια που αναφέρονταν μου φάνηκε πολύ μικρή δαπάνη και πιστεύω πως αξίζει γιατί απ' ότι φαντάζομαι θα κερδίζω τουλάχιστον διπλή απόδοση του λαμπτήρα αν προσθέσω ανακλαστήρα και αφαιρέσω και αυτό το "κουτί".

Αααα, επίσης κάπου πήρε το μάτι μου για πλαστικούς ανακλαστήρες? που είναι πολύ φθηνοί και τους βρίσκεις εύκολα. Τι παίζει μ' αυτούς? Μήπως όμως έχουν πολύ μικρότερη απόδοση απ' τους επώνυμους?

Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να μη σας κούρασα, αλλά ειλικρινά χρειάζομαι τη βοήθειά σας γιατί δε γνωρίζω τίποτα από ηλεκτρολογικά... Ευχαριστώ πολύ :bowdown:

Ευχαριστώ Χρήστο, αλλά στα κύρια ερωτήματα δε μου απάντησες... :) Αν έχεις λίγο χρόνο θα το εκτιμούσα πολύ...!!! :)

Αααααα και επίσης θα χρειαστώ κάτι άλλο? Αυτά τα πιαστράκια για τις λάμπες τα βρίσκουμε σε ηλεκτρολογικά?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα παρήγγειλα από το εξωτερικό αλλά υπάρχουν και σε μαγαζιά με ηλεκτρονικό εξοπλισμό και σε μερικά πετ σοπ, καλή και κακή ποιότητα μπορείς να βρεις παντού. Εκεί θα βρεις και παντός τύπου πιαστράκια για της λάμπες.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω μαγαζιά στην Θεσσαλονίκη για να σε κατατοπίσω από πού να τα πάρεις.

Για την τιμή σε είχα γράψει κάνουν κάτω από 5 ευρώ ανάλογα με την ποιότητα και την μάρκα.

Για τους ανακλαστήρες ότι πληρώνεις παίρνεις. Μην περιμένεις ο πλαστικός να έχει την απόδοση και την αντοχή ενός μεταλλικού.

Και τέλος αν διαθέτης κάποια χρήματα μπορείς να αλλάξεις και το το μπαλαστ σου και να βάλεις ένα ηλεκτρονικό μπαλαστ. Δεν θα χρειαστείς το στάρτερ και η λάμπα θα κρατήσει τον διπλάσιο χρόνο από ότι με το απλό μπαλαστ.

Και αυτό θα το βρεις στα καταστήματα με ηλεκτρονικό εξοπλισμό.

Δηλαδή μια επένδυση που θα σε φέρει απόσβεση στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις συμβουλές σου. Το ίδιο και εσένα φίλε Κώστα. :bowdown: Από αύριο που ανοίγουν τα μαγαζιά θα βγω στη γύρα να ρωτήσω τι και πως και θα πάρω και το νονό μου που είναι ηλεκτρολόγος να το ρωτήσω για την κάλυψη του μπάλαστ κτλ και θα σας πω νέα σε λίγες μέρες. Ελπίζω να καταφέρω αυτό που θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι. Έχω να κάνω μια ερώτηση: Αν χρησιμοποιήσω σιλικόνη που δεν είναι ειδική για ενυδρειακή χρήση όταν θα κολλήσω τα πιαστράκια στο καπάκι θα υπάρξει πρόβλημα λέτε? Ναι μεν δε θα έρχεται σε επαφή με το νερό, αλλά δεν ξέρω. Μήπως το νερό που θα εξατμίζεται και θα ξαναπέφτει στο ενυδρείο παρασέρνει μαζί του κάποιες ουσίες απ' τη σιλικόνη επικίνδυνες για τα ψάρια?

Αααααααα, επίσης πως σας φαίνεται η λάμπα που έχω όσοι τη γνωρίζετε? (την αναφέρω και παραπάνω - T8 Philips Aquarelle 10000Κ). Σαν πολλά δεν είναι τα κέλβιν για φωτοσύνθεση...? Κάνει δουλειά...?

Διαφωτίστε με παρακαλώ...!!!

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά, τελικά την έκανα την "αναβάθμιση". Σας ευχαριστώ που με βοηθήσατε. :wub: Πιστεύω πως το αποτέλεσμα με αντάμειψε. :D

Να και μερικές φοτο με το καπάκι και τη λάμπα ενώ στέγνωνε η σιλικόνη (το καπάκι είναι ανάποδα-κοιτάζει προς τα πάνω). Το καπάκι το πέρασα όλο με αλουμινόχαρτο.

post-5035-1208789470_thumb.jpgpost-5035-1208789490_thumb.jpgpost-5035-1208789504_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βλεπω.

Ερωτηση - το καπακι ειναι αυτο που ειχες??

Πως στερεωσες το συστημα της λαμπας ?

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι είναι αυτό που είχα. Μη φανταστείς τίποτα τρελές τεχνολογίες, ένα κομμάτι γυαλί είναι που το κρατάω με μαύρη ταινία κολλημένο. Για να κάνω την "κατασκευή" το ξεκόλλησα, έκανα ότι ήταν να κάνω και το έβαλα να στεγνώσει αναποδογυρισμένο, μετά το έφερα τούμπα και το ξανακόλλησα... Τελικά δε χρειάστηκαν ξεχωριστά πιαστράκια, απλά κόλλησα τα στεγανά ακροφύσια με σιλικόνη στο καπάκι...

Κάτι που με εντυπωσίασε είναι ότι σε μια βδομάδα περίπου αφ' ότου το έφτιαξα, άρχισε να κοκκινίζει στην κορυφή η rotala rotundifolia που μέχρι πριν μου ήταν πράσινη τελείως εξαιτίας του ανεπαρκούς φωτισμού... :wub:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας και πάλι. Έχω να κάνω μια ερώτηση: Αν χρησιμοποιήσω σιλικόνη που δεν είναι ειδική για ενυδρειακή χρήση όταν θα κολλήσω τα πιαστράκια στο καπάκι θα υπάρξει πρόβλημα λέτε? Ναι μεν δε θα έρχεται σε επαφή με το νερό, αλλά δεν ξέρω. Μήπως το νερό που θα εξατμίζεται και θα ξαναπέφτει στο ενυδρείο παρασέρνει μαζί του κάποιες ουσίες απ' τη σιλικόνη επικίνδυνες για τα ψάρια?

Αααααααα, επίσης πως σας φαίνεται η λάμπα που έχω όσοι τη γνωρίζετε? (την αναφέρω και παραπάνω - T8 Philips Aquarelle 10000Κ). Σαν πολλά δεν είναι τα κέλβιν για φωτοσύνθεση...? Κάνει δουλειά...?

Διαφωτίστε με παρακαλώ...!!!

:thumbup:

γεια σου φιλε μολισ πηρα και εγω την ιδια λαμπα και θελω να ρωτησω εισαι ικανοποιημενοσ η μηπωσ σου εβγαλε κανενα προβλημα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι. Έχω να κάνω μια ερώτηση: Αν χρησιμοποιήσω σιλικόνη που δεν είναι ειδική για ενυδρειακή χρήση όταν θα κολλήσω τα πιαστράκια στο καπάκι θα υπάρξει πρόβλημα λέτε? Ναι μεν δε θα έρχεται σε επαφή με το νερό, αλλά δεν ξέρω. Μήπως το νερό που θα εξατμίζεται και θα ξαναπέφτει στο ενυδρείο παρασέρνει μαζί του κάποιες ουσίες απ' τη σιλικόνη επικίνδυνες για τα ψάρια?

Αααααααα, επίσης πως σας φαίνεται η λάμπα που έχω όσοι τη γνωρίζετε? (την αναφέρω και παραπάνω - T8 Philips Aquarelle 10000Κ). Σαν πολλά δεν είναι τα κέλβιν για φωτοσύνθεση...? Κάνει δουλειά...?

Διαφωτίστε με παρακαλώ...!!!

:thumbup:

γεια σου φιλε μολισ πηρα και εγω την ιδια λαμπα και θελω να ρωτησω εισαι ικανοποιημενοσ η μηπωσ σου εβγαλε κανενα προβλημα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...