Jump to content

παρουσιαση Nano Reef (red Sea Max)


fake_gio

Recommended Posts

μοιάζει με blue knuckle hermit

καλός για την άλγη , θα σκοτώσει σαλιγκάρια για το κέλυφος ,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτος ο νεος θα σου σκοτώσει σαλιγκάρια και θα δαγκωσει τα κοραλλια. :)

Link to comment
Share on other sites

τα blue tang έχω διαβάσει οτι θελουν 800+ λίτρα!!!!!!!!και οτι σε μέγεθος φτάνουν τα 31 εκ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μου ειναι 4 εκ. και μεχρι αν φτασει τ μεγεθος που λες(πραγμα απιστευτο για τα λιτραμου) θα εχω τελιωσει και το σχολειο....

800+ λιτρα ειναι υπερβολικα....Αν ψαξεις θα δεις οτι ειναι σε ολα τα ενυδρεια 100+λιτρα υπαρχει....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει παντα το ιδανικο και αυτο που θεωρουμε εμεις ιδανικο!Η αληθεια ειναι οτι θελουν χωρο και οτι ολοι οι χομπιστες που τα εχουν σε ενυδρεια μικροτερα απο 200 Λτ τα ζολιζουν αρκετα κα ιειμαι και εγω μεσα σε αυτους ασχετα αν δεν εχω ακομα θελω πολυ να αποκτησω ενα!!Το δικο σου πραγματικα πανεμορφο φτου του με το συμπαθειο!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Απλα πανεμορφο!!!Απλα να ξερεις οτι εχει μεγαλο ποσοστο θνησιμοτητας στα ενυδρεια οχι μονο αυτο ολες οι πεταλουδες και θελει και πολυ προσοχη στη τροφη του θυμαμε εχει μια ιδιαιτεροτητα κοιταξε το!Παντως ειναι κουκλι φτου φτου!!!Μακαρι να αποτελεση εξαιρεση και να ειναι παντα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Απλα απιστευτο!! :bigemo_harabe_net-180::rasp::D Πριν απο λιγο περασε μια φιλη και μου εφερε δωρο ακριβως το ιδιο!Οποτε πρεπει να προσεχουμε και οι δυο!Αυτο που εμαθα ειναι οτι θελει σπιρουλινα μερα παρα μερα!!Ειναι σε ταμπλετες και τις κολλας στο τζαμι μου εφερε εμενα και ετσι το εμαθα!!

Ρε κοιτα να δεις τι γινετε στο κοσμο ;):thumbup::(

Να μας ζησουν fake_gio :)

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις απο που το πηρε?

Φανταζομαι απο την Αββυσο ...

Διλαδη μονο σπιρουλινα

Να μας ζησουν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διλαδη μονο σπιρουλινα

Να μας ζησουν!!!!!

Με μονο σπιρουλινα, δεν θα σας ζησουν, συγουρα :) Και, γενικα, δεν τρωει την σπιρουλινα. ;)

Θα ηθελα να ξερω απο που το διαβασεις, jumaru82.

Το Χελμον τρωει απο το βραχο ζωντανες τροφες και αιπτασιες, και με το καιρο καταψ. τροφες (μυσις και αρτεμια) .

Ειναι αρκετα δυσκολο ψαρι, που πρεπει να παει μονο σε καλα στρωμενα ενυδρεια και να εχει πολυ ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ειμαι ιδιμον σε κανενα ψαρι!Το ψαρι μου το εφεραν μαζι με τη σπιλουδινα που γραφω πιο πανω και μου ειπαν τι τους ειπαν για να παει καλα το ψαρι!!!Παντως προσπαθω να διαβαζω να μαθενω και να ενημερονομαι τωρα ΣΥΓΓΝΩΜΗ που δεν γεννηθηκα γνωστεις των παντων....και συγγνωμη fake που σου ειπα οτι τρωει σπιρουλινα και εμενα ετσι μου ειπαν!Τι αλλο να πω δεν γνωριζω....

Link to comment
Share on other sites

για αυτο και υπαρχει φορουμ :)

για να μαθει οποιος δεν ξερει ;)

Την σπιρουλινα μπορεις να δοσεις σε αλλα ψαρακια που τρωνε αλγες ( πιστευω οτι ειναι για θαλασσινα ψαρια, και οχι ταμπλετες για πλεκο γλυκου νερου ?)

Link to comment
Share on other sites

Οντως δυσκολο ψαρι...

Δύσκολα θα συγκινηθεί από το τάισμα και προτιμά το βραχο.

Πολλοί χομπιστες προμηθεύονται chelmon για να καταπολεμήσουν τις aptaisias των ενυδρείων τους καθώς γι αυτά αποτελεί έναν εξαιρετικό μεζέ

Link to comment
Share on other sites

Thx RAIN θα το κοιταξω γιατι δεν ειμαι 100% σιγουρος τι ειναι πρωτη φορα βλεπω παντος μου ειπαν οτι τις κολλας στο τζαμι...απο ζωντανες τροφες που αναφερεις πιο πανω τι εννοεις??

Link to comment
Share on other sites

Το Χελμον τρωει απο το βραχο ζωντανες τροφες και αιπτασιες, και με το καιρο καταψ. τροφες (μυσις και αρτεμια) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

:D Γεια σας..... :thumbup:

Εχουμε καιρο να τα πουμε μιας και ημουν διακοπες...

:wootwoot: Δυστηχως απο μια καταραμενη βλαβη στο ηλεκτρικο συστημα του τατραγωνου στο οποιο μενω και η μεγαλη χρονικη περιοδος που χρειαστηκε για να φτιαξουν την ζημια ειχε ως αποτελεσμα να πεθανουν τα περισοτερα ψαρια και ολα τα κοραλια... :angry2::angry2::thumbdown::angry2:

Αρχιζω λοιπον απο την αρχη μαζι με τα 2 κλοον που μου απεμειναν και την μια saliara...Εκανα την απαραιτητη προετημασια (αλαγες νερου-καθαρισμο ενυδειου και ανανεωση υλικων στο φιλτρο)και σε 1-2 βδομαδες θα παρω κοραλια καθως και καμια 8 turbo snail... :D:P

Link to comment
Share on other sites

Οντως κριμα...Αλλα μην πτοεισε !!!Σου ευχομαι να μην σου ξανα τυχει καμια αναποδια !!!Καθε εμποδιο και καλο :D

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω παιδια ...

Ηταν δυσκλοη η αποφαση αφου σκεφτηκα να τα παρατησω...

Τι να πω ...Λεω να κρεμασω και κανα ματακι στο ενυδρειο μαζι και κανα σκορδο καθως και να φερνω την κ.Ματουλα να το ξεματιαζει 1 φορα την εβδομαδα...Λετε να κανω αλλαγη νερου με αγιασμο????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια

αυτο το ψαρι στην φωτογραφεια ειναι καταληλο για ενυδρειο ...

Στον μαγαζι που πηγα μου ηπαν οτι τρωει ζοανθους

Ειχα 2 αγγελακια αλλα δεν ειχαν κανει ποτε τιποτα....

post-6787-1220907453_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια

αυτο το ψαρι στην φωτογραφεια ειναι καταληλο για ενυδρειο ...

Στον μαγαζι που πηγα μου ηπαν οτι τρωει ζοανθους

Ειχα 2 αγγελακια αλλα δεν ειχαν κανει ποτε τιποτα....

post-6787-1220907453_thumb.jpg

Η συμπεριφορά των dwarf adgels είναι ιδιόμορφη. Κανονικά κατατάσσονται στην κατηγορία των reef saves ψαριών "με επιφύλαξη".

Η συμπεριφορά τους εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως το είδος, ο χαρακτήρας, το στάδιο ενηλικίωσης.

Έτσι σε νεαρή ηλικία μπορεί να μην ενοχλούν κανένα ασπόνδυλο, αλλά κάποια στιγμή μπορεί να γίνουν επιθετικά, όχι μόνο στους ζωάνθους, που αποτελούν ιδιαίτερη προτίμησή τους αλλά και σε LPS, όπως εουφίλιες ιδιαίτερα αν εμφανίσουν σημεία υποστροφής, σε SPS, χωρίς όμως να προκαλούν σοβαρά προβλήματα και καταστροφές, αλλά και σε clams.

Τα παραπάνω δεν αποτελούν κανόνα αλλά απαιτούν προσοχή, μήπως κάποια στιγμή αλλάξουν συμπεριφορά. Στην περίπτωση αυτή επιβάλλεται η απομάκρυνσή τους.

Θα σου πρότεινα να επιλέξεις το μικρότερο δυνατόν, μέγεθος.

Από προσωπική μου εμπειρία, τα πιο αθώα αγγελάκια είναι το flame και το bisbinosus.

Πάντως είναι πανέμοφα ψαράκια και αξίζει να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Centropyge eibli, πολύ όμορφο ψαράκι, αλλά……..σκανταλιάρικο

Το είχα 1 χρόνο και δεν είχε δώσει δείγματα κακής συμπεριφοράς, αλλά μετά όμως ξεκίνησε να τσιμπάει τις ακροπορες, και αναγκάστηκα να του αλλάξω ιδιοκτήτη

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια...Θα επιλεξω ενα flame οταν βρω...

Σε λιγο ερχετε και η παραγγελεια με τα κοραλια απο την φαρμα...

Αντε να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι ότι αφού ο μαγαζάτορας λέει ότι το ψάρι κάνει κάποιες ζημιές κάτι θα ξέρει – θα έχει δει προφανώς στα δικά του ενυδρεία , ρώτα τον και αν είναι έτσι μην ελπίζεις ότι θα αλλάξει συμπεριφορά σε άλλο ενυδρείο .. είναι σα να ψάχνεις το lotto

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...