Jump to content

Αλγη???


ggeos

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολου :)

Εδω και ενα μηνα περιπου εχω 4 yellow κιχλιδακια στο ενυδρειο μου τα οποια βλεπετε στις παρακατω εικονες.

Ενω ολα μου πηγαιναν καλα σιγα σιγα η επιφανεια των πετρων αρχισε να γινεται καφε.

Εγω υποθετω οτι ειναι αλγη αλλα βεβαια θα ηθελα και την πολυτιμη βοηθεια σας οπως επισης και για το πως θα την καταπολεμησω.

Σας ευχαριστω πολυ. :bowdown:

post-2436-1207423330_thumb.jpgpost-2436-1207423370_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο φωτισμο πως πας?τιμες παραμετρων?ειναι κοντα σε παραθυρο,το βλεπει ηλιος?

Ασε την αλγη καλο κανει!!απλα περιορισε την τροφη..τη ταίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολου :)

Εδω και ενα μηνα περιπου εχω 4 yellow κιχλιδακια στο ενυδρειο μου τα οποια βλεπετε στις παρακατω εικονες.

Ενω ολα μου πηγαιναν καλα σιγα σιγα η επιφανεια των πετρων αρχισε να γινεται καφε.

Εγω υποθετω οτι ειναι αλγη αλλα βεβαια θα ηθελα και την πολυτιμη βοηθεια σας οπως επισης και για το πως θα την καταπολεμησω.

Σας ευχαριστω πολυ. :bowdown:

post-2436-1207423330_thumb.jpgpost-2436-1207423370_thumb.jpg

Ακομα ειναι ολα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εγώ για να πω την αλήθεια δεν βλέπω άλγη στις πέτρες σου.

Αν θέλεις να δεις άλγη για κοίτα εδώ

post-5910-1207447108_thumb.jpg

Τώρα για το πως θα την καταπολεμήσεις. Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να φύγει η άλγη από τις πέτρες. Σε λίγο καιρό δεν θα τις βλέπουμε τις πέτρες ούτε εσύ ούτε εγώ. :bowdown: Όλα τα πιο παλιά ενυδρεία που έχω δει έτσι είναι και μάλιστα οι περισσότεροι παρακαλάνε να γίνουν έτσι γιατί είναι μέρος του φυσικού τοπίου. Εμένα τώρα μετά την καφέ έβγαλε και πράσινη και μπορώ να πω πως έχει δείξει πολύ πιο φυσικό. Άσε που τα ψάρια τρελαίνονται να τσιμπολογάνε όλη μέρα. Την bga να φοβάσαι και τις άλλες, με μέτρο πάντα, άσ' τες να κάνουν την δουλειά τους :)

Φιλικά

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε από της φωτογραφίες δεν μπορούμε να διακρίνουμε τίποτα, αλλά τη πιο όμορφο από ένα αφρικάνικο ενυδρείο με αλγης δείχνει πολύ όμορφο, φυσικό, και έχουν τα ψαράκια τσάπα τροφή.

Εγώ αν είχα αφρικάνικο ενυδρείο θα το μπόλιαζα με αλγης :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολου :)

Εδω και ενα μηνα περιπου εχω 4 yellow κιχλιδακια στο ενυδρειο μου τα οποια βλεπετε στις παρακατω εικονες.

Ενω ολα μου πηγαιναν καλα σιγα σιγα η επιφανεια των πετρων αρχισε να γινεται καφε.

Εγω υποθετω οτι ειναι αλγη αλλα βεβαια θα ηθελα και την πολυτιμη βοηθεια σας οπως επισης και για το πως θα την καταπολεμησω.

Σας ευχαριστω πολυ. :bowdown:

post-2436-1207423330_thumb.jpgpost-2436-1207423370_thumb.jpg

Μακαρι να ειχε πιασει κι εμενα λιγη.Το συγκεκριμενο τρεχει απο 1η Νοεμβριου,διαρκεια φωτισμου 10 ωρες,και ουτε ιχνος αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φιλε μου qqeos εχω ενα ενυδρειο με αφρικανες και είμαι πολύ χαρούμενος που η άλγη έχει καλήψει τις πέτρες μου και το background μου,δείχνει πολύ φυσικό.... :bowdown::):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους :)

Πρωτα θελω να σας ευχαριστησω για τις ενθαρρυντικες απαντησεις σας διοτι αρχιζα να ανυσηχω οτι κατι δεν παει καλα. :bowdown: Οσο για την αλγη που δεν φαινεται ειναι δικο μου λαθος διοτι οι φωτογραφιες ειναι πριν την αλγη. :) Σε μια απο τις παρακατω εικονες φαινεται η αλγη στις πετρες. Αλλα με την αλγη στην αμμο τι να κανω?? να την αφησω η να την καθαρισω??

post-2436-1207479006_thumb.jpg post-2436-1207479223_thumb.jpg

post-2436-1207479282_thumb.jpg

Παρακατω ειναι πληροφοριες για το ενυδρειο μου <_<

Διαστησεις 80*30*40

Φυτα - οχι (προ το παρον)

Ψαρια - 4 Labidochromis caeruleus

Διακοσμητικα - Αμμος, πετρες (moonstone), αλλα ειδη.

Φοντο - Μπλε πλαστικη μεμβρανη.

Φωτισμος - 2 λαμπες 16 Watt ,2 led μπλε, 10 led λευκα.

Διαρκεια φωτισμου - Κυριος φωτισμος 5 ωρες , λευκα led για μια ωρα πριν και μια μετα του κυριου φωτισμου, μπλε led για μια ωρα μετα τα λευκα led.

Φιτραρισμα - Εξωτερικο φιλτρο Eheim 2213

Θερμοστατης 100 Watt

Λιπανση - οχι

Παραμετροι:

GK - 14

KH - 10

PH - 7.6

NO2 - 0

NO3 - 0

Αλλαγες νερου - 30% ανα εβδομαδα

Θερμοκρασια - 26 βαθμους κελσιου

Ευχαριστω πολυ!!! :thumbup:

post-2436-1207483346_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οι μπλε λαμπες ενθαρυνουν την αυξηση της αλγης αν θελεις να απαλαγεις απο αλγη μειωνεις την φωτοπεριοδο και αλλαζεις τις μπλε λαμπες

Link to comment
Share on other sites

οι μπλε λαμπες ενθαρυνουν την αυξηση της αλγης αν θελεις να απαλαγεις απο αλγη μειωνεις την φωτοπεριοδο και αλλαζεις τις μπλε λαμπες

Σε ευχαριστω πολυ. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρειο τυπου malawi δεν υφισταται χωρις αλγη. Σιγα σιγα οι πετρες θα καλυφθουν απο καποια αλγη αναλογα με τις παραμετρους και το φωτισμο. Π.χ. εμενα εχει καφε και πρασινη αλλα αυτο δεν πρεπει να σε ανησυχει ειναι φυσιολογικο και μονο καλο κανει. Την αλγη την τρωνε τα ψαρακια σου και απορροφα και ουσιες που οπως NO3 που δεν κανουν καλο οταν αυξνονται οι συγκεντωσεις τους στο ενυδρειο.. Αρα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Να φοβασαι την bga η οποια ειναι μια μπλε-πρασινη αλγη ή αλλιως κυανοβαρτηριδιο η οποια εξαπλωνεται γρηγορα και παντου. Κανε μια αναζητηση να διαβασεις περι τινος προκειται.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρειο τυπου malawi δεν υφισταται χωρις αλγη. Σιγα σιγα οι πετρες θα καλυφθουν απο καποια αλγη αναλογα με τις παραμετρους και το φωτισμο. Π.χ. εμενα εχει καφε και πρασινη αλλα αυτο δεν πρεπει να σε ανησυχει ειναι φυσιολογικο και μονο καλο κανει. Την αλγη την τρωνε τα ψαρακια σου και απορροφα και ουσιες που οπως NO3 που δεν κανουν καλο οταν αυξνονται οι συγκεντωσεις τους στο ενυδρειο.. Αρα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Να φοβασαι την bga η οποια ειναι μια μπλε-πρασινη αλγη ή αλλιως κυανοβαρτηριδιο η οποια εξαπλωνεται γρηγορα και παντου. Κανε μια αναζητηση να διαβασεις περι τινος προκειται.

Καλημερα και ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες σου. :D

Θελω να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο εκτος απο τις πετρες να πιανει αλγη και η αμμος κυριος μπροστα οπου ερχετε σε επαφη με το τζαμι.

Και παλι σε ευχαριστω πολυ για τη χρησιμη συμβουλη σου. :wub:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τον Στελιο η bga ειναι πολυ τρομακτικηκαι μια φωτο σου με τρομαξε λιγο αλλα δεν ειπα τιποτα γιατι δεν ειναι καλη η φωτο...εξαπλωμεται και στην αμμο?εχει γρηγορη αναπτυξη??αν μπορεις βαλε μια φοτο(καθαρη) να το δουμε,εγω δεν ειμαι πολυ εμπειρος και ουτε το εχω παθει αλλα εχω παρατηρισει στο ενυδρειο μου να πιθανει καφε αλγη μεταξυ αμμου και τζαμιου την οποια καθαριζω συχνα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τον Στελιο η bga ειναι πολυ τρομακτικηκαι μια φωτο σου με τρομαξε λιγο αλλα δεν ειπα τιποτα γιατι δεν ειναι καλη η φωτο...εξαπλωμεται και στην αμμο?εχει γρηγορη αναπτυξη??αν μπορεις βαλε μια φοτο(καθαρη) να το δουμε,εγω δεν ειμαι πολυ εμπειρος και ουτε το εχω παθει αλλα εχω παρατηρισει στο ενυδρειο μου να πιθανει καφε αλγη μεταξυ αμμου και τζαμιου την οποια καθαριζω συχνα.

Καλημερα και παλι. :rasp:

Σχετικα με την αναπτυξη της αλγης την τελευταια εβδομαδα εχει σταθεροποιηθει. :D

Οι μετρησεις που εκανα χθες το βραδυ ηταν φυσιολογικες. :rasp:

Συντομα θα ανεβασω μια πιο καθαρη φωτογραφια ετσι ωστε σαν ποιο εμπειροι να βγαλετε συμπερασμα. :wub:

Ευχαριστω πολυ!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε όλα τα παραπάνω που ανέφεραν οι φίλοι και συμφωνώ να συμπληρώσω ότι εάν είναι και νέο το ενυδρείο σου να περιμένεις αυτή την αρχική ανάπτυξη της καφέ άλγης η οποία κάποια στιγμή ή θα σταθεροποιηθεί ή θα δώσει τη θέση της σε πράσινη αλλά πάντως είναι σχετικά νωρίς ακόμη.

Στο τζάμι πάντα θα πιάνει λίγη καφέ από βδομάδα σε βδομάδα και εσύ πρέπει να την καθαρίζεις (για να βλέπεις και τα ψαράκια :wub: ). Απλά στις πέτρες δε φαίνεται τόσο πολύ όσο στα τζάμια.

Πάντως μη σε πιάνει πανικός με την άλγη όπως ανέφεραν και οι υπόλοιποι φίλοι είναι φυσιολογική ειδικά στα malawi όπου τα φυτά δεν έχουν το πάνω χέρι (ή δεν υπάρχουν καθόλου) και είναι και τροφή για τα mbuna σου.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

θα συμφονισω με τον Στελιο οτι ειναι και ομορφο και λειτουργηκο να εχει αλγη ενα τετοιου ειδους ενυδρειο και οτι πρεπει να προσεχεις την bga.. αν φιλε μου εχεις μεγαλη αυξηση σε αλγη που εξαπλωνεται και στην αμμο καλα θα κανεις να βγαλεις μια φοτο(καθαρη) να την δουν οι εμπειροι του φορουμ και να σου δωθουν λυσεις...εγω δεν εχω εμπειρια με bga απλα εχω διαβασει και εχω δει φωτο απο αυτη.τωρα στο ερωτημα σου,αν ειναι λιγη η αλγη μπροστα ειναι φυσιολογικο και εγω το παθαινω και το καθαριζω καθε μηνα περιπουοταν καθαριζω τα τζαμια(στο τζαμι ειναι ενοχλητικη και πιο ευδιακριτη..)αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσουν οι παλιοτεροι

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την επαναληπτικη απαντηση αλλα δεν μου εβγαλε τα 3 τελευταια μυνηματα :rasp: ...τι εκανες και σταθεροποιηθηκε??παντως μπραβο :wub: ..δες και εδω για την bga απλα να σαι ενημερος αν και μακρυα απο εμας....ξου ξου :D:rasp:

http://www.tinkerfish.com/aquarium/2005/10...algae_cyan.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. :D

Συντομα θα ανεβασω μια πιο καθαρη εικονα απο την αλγη που εχω.

Για τυχων μεταβολες θα σας ενημερωσω.

Ελπιζω ολα να πανε καλα. :rasp:

Και παλι ευχαριστω. :wub:

Γιωργος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και παλι σε ολους. :D

Αργησα λιγο να ανεβασω τις φωτογραφιες με την αλγη που εχω στο ενυδρειο μου. :rasp:

Οπως ειχα γραψει και παραπανω εδω και αρκετες ημερες δεν εχει εξαπλωθει καθολου.Τα κιχλιδακια βεβαια την κατασπαραζουν.Επισης οι μετρησεις του νερου ειναι καλες.

Περιμενω τη γνωμη σας.

Σας ευχαριστω και παλι. :wub:

Γιωργος. :rasp:

post-2436-1209749127_thumb.jpgpost-2436-1209749155_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...