Jump to content

νεο Malawi


odin79

Recommended Posts

Γεια σας παιδια αυτο ειναι το νεο μου αποκτημα ειναι 120 λιτρα φιλτρανση ehein2213 αμμο θαλασσης 10 κιλα φελιζολ στον πατο και οι πετρες ειναι κολημμενες...φιλοξενω 4 labidos(μαλλον δεν θα βαλω τιποτα αλλο φιατι το ενυδρειο ειναι σχεδον κυβος ph 8 gh 12

το εχω στην κρεββατοκαμαρα και κανω τρελους υπνους.

post-6223-1207504324_thumb.jpgpost-6223-1207504344_thumb.jpgpost-6223-1207504363_thumb.jpgpost-6223-1207504380_thumb.jpgpost-6223-1207504705_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλό!!!!ωραίο το ενυδρείο σου φίλε odin79...

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακο...συγχαρητηρια μπραβο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια αυτο ειναι το νεο μου αποκτημα ειναι 120 λιτρα φιλτρανση ehein2213 αμμο θαλασσης 10 κιλα φελιζολ στον πατο και οι πετρες ειναι κολημμενες...φιλοξενω 4 labidos(μαλλον δεν θα βαλω τιποτα αλλο φιατι το ενυδρειο ειναι σχεδον κυβος ph 8 gh 12

το εχω στην κρεββατοκαμαρα και κανω τρελους υπνους.

post-6223-1207504324_thumb.jpgpost-6223-1207504344_thumb.jpgpost-6223-1207504363_thumb.jpgpost-6223-1207504380_thumb.jpgpost-6223-1207504705_thumb.jpg

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε μου.Αλλα επιτρεψε μου να σου πω οτι θα ηταν ακομα πιο ομορφο αν δεν εβαζες μονο λαβα αλλα και καποιο αλλο ειδος πετρας.Προσωπικη μου γνωμη,και πολυ φιλικα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδια...Ζευ με εχεις βοηθησει πολυ στο παρελθον αποτε μετραει πολυ η γνωμη σου απως και των αλλον παιδιων...τι πετρες μου προτεινεις???και κανα 2 ερωτησεις ακομα..εκτως απο τα λαμπιντος μποτεινετε και ενα οκομα χαρεμακι η ειμαι οριακα??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια αυτο ειναι το νεο μου αποκτημα ειναι 120 λιτρα φιλτρανση ehein2213 αμμο θαλασσης 10 κιλα φελιζολ στον πατο και οι πετρες ειναι κολημμενες...φιλοξενω 4 labidos(μαλλον δεν θα βαλω τιποτα αλλο φιατι το ενυδρειο ειναι σχεδον κυβος ph 8 gh 12

το εχω στην κρεββατοκαμαρα και κανω τρελους υπνους.

post-6223-1207504324_thumb.jpgpost-6223-1207504344_thumb.jpgpost-6223-1207504363_thumb.jpgpost-6223-1207504380_thumb.jpgpost-6223-1207504705_thumb.jpg

Οι φεγγαροπετρες θα ελεγα οτι ειναι μια καλη επιλογη.Τωρα οσο για ψαρακια,αν και δεν ειμαι πολυ των Mbuna,αν εναι να βαλεις ,βαλε ενα ζευγαρι Cynotilapia afra,ετσι για να δεις και καποιο αλλο χρωμα.Αλλα μεχρι εκει για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο εμενα οι πετρες ειναι που μου αρεσουν παρα πολυ! Βεβαια δεν εχω καμια εμπειρια απο το συγκεκριμενο ειδος ενυδρειου για να ξερω αν ειναι οι καταλληλες κτλ αλλα ειναι πανεμορφο! Συγχαρητηρια! :bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο το ενυδρειο σου ειναι απο τα ωραιοτερα του ειδους του.Πολη καλη δουλεια και το αποτελεσμα αρκετα φυσικο.Οι πετρες κατα την γνωμη μου ειναι ιδανικες.Τι ακριβως ειδος πετρας ειναι μου αρεσε παρα :bowdown: πολυ.

Έγινε επεξεργασία - iki28
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια και παλι για τα καλα σας λογια...ειναι πετρες λαβας και δεν ειναι οι πλεον καταληλες για αφρικανες η τουλαχιστον δεν συνιθιζονται σε τετοιου ειδουσ ενυδρεια αφου δεν συμβαλουν στην ανοδο τησ σκληροτητας και του ph απο την αλλη εχουν αλλα πλεονεκτιματα εχουν μικρο βαρος και ειναι και πολυ ομορφες

...απο την αλλη αν εχεις μελετησει μπορεις να ανεβασεις το ph και με αλλους τροπους (τριμενο κοραλι,αερισμος του νερου με αεροπετρα,κυματισμος)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε, εντυπωσιακο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια και παλι για τα καλα σας λογια...ειναι πετρες λαβας και δεν ειναι οι πλεον καταληλες για αφρικανες η τουλαχιστον δεν συνιθιζονται σε τετοιου ειδουσ ενυδρεια αφου δεν συμβαλουν στην ανοδο τησ σκληροτητας και του ph απο την αλλη εχουν αλλα πλεονεκτιματα εχουν μικρο βαρος και ειναι και πολυ ομορφες

...απο την αλλη αν εχεις μελετησει μπορεις να ανεβασεις το ph και με αλλους τροπους (τριμενο κοραλι,αερισμος του νερου με αεροπετρα,κυματισμος)

Δεν ειναι οτι δεν συνηθιζονται μονο λογω σκληροτητας νερου κλπ,αλλα δεν αποτελουν και μερος του βιοτοπου Malawi.Ασχετα αν μας αρεσουν η οχι.Κι εγω στα ενυδρεια μου εχω απο δυο κομματια.Γνωμη μου ομως ειναι οτι εξ ολοκληρου setup με λαβα ειναι υπερβολη.

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο Δια οσον αφορα τον βοιοτοπο αλλα εγω δεν θελω να κανω ενα βοιοτοπικο ενυδρειο.θελω απλα να μου αρεσει και να καλυπτει τις αναγκες των ψαριων μου (σπηλιες,ναμην τραυματιζονται τα ψαρια )...αλλα και τα φυτα στεκονται καλυτερα και ριζωνουν σε τετοιες πετρες.παντως εισαι σωστος σε αυτα που λες!

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο Δια οσον αφορα τον βοιοτοπο αλλα εγω δεν θελω να κανω ενα βοιοτοπικο ενυδρειο.θελω απλα να μου αρεσει και να καλυπτει τις αναγκες των ψαριων μου (σπηλιες,ναμην τραυματιζονται τα ψαρια )...αλλα και τα φυτα στεκονται καλυτερα και ριζωνουν σε τετοιες πετρες.παντως εισαι σωστος σε αυτα που λες!

Απλα ειπα τη γνωμη μου.Το ενυδρειο σου ειναι ομορφο ετσι κι αλλιως,και σου ευχομαι να εισαι καλα και να το χαιρεσαι,και να ριχνεις και τρελους υπνους :bowdown::):)

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό σου ενυδρείο φίλε μου odin79 δεν πάει πίσω....τέλειο :):bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

να σαι και συ καλα δια...ευχαριστω μιχαλη!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
:chair: πολύ καλό !!!
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο μου αρεσει,να το χαιρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε odin, πολύ καλή δουλειά. Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλες οι πέτρες για τον βιότοπο, αλλά στο μάτι είναι πολύ καλό. Ίσος αν είχες ένα είδος πέτρας ακόμα (για σπάσιμο στο χρώμα) να ήταν καλύτερο, όπως λέει και ο Δίας. Πάντως το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Μπραβο και καλη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...