Jump to content

Amphiprion Ocellaris η Percula


kostas disc

Recommended Posts

προσφατα πηρα 2 κλοουνακια εισαγωγη απο ευρωπη και το ενα απο τα 2 ειναι πιο πορτοκαλι και απο την 2η ασπρη γραμμη και μεχρι πριν απο την ασπρη προς το κεφαλι εχει μαυρο χρωμα.τα πανε μια χαρα υπαρχει περιπτωση να ειναι διαφορετικο ειδος και αν ειναι τι γινετε??? :bowdown:

post-1660-1207513061_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οτι και να ειναι φιλε μου,ειναι πανεμορφα...... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οτι και να ειναι φιλε μου,ειναι πανεμορφα...... :bowdown:

ευχαριστω φιλε μου οντως ειναι ωραια και το καλο ειναι οτι μεσα σε 4 μερες παιζουν μα τοgreen star polyrs που βλεπεις στην φωτο!!!απλα το θεμα ειναι μην εχω προβλημα στο μελλων αφου ο χωρος που εχω δεν επαρκει για να φιλοξενισω αλλα ψαρια οποτε θα ηθελα να μαθω τι παιζει με την περιπτωση μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιστευω οτι ειναι διαφορετικα....αυτο με το μαυρο ειναι percula και το αλλο ocellaris...Επισης (ΑΝ φαινεται καλα απο την φωτο) εχουν ιδιο μεγεθος οποτε ισως να μην γινουν ζευγαρι και να εχεις καυγαδες αργοτερα.... Κανονικα δεν πρεπει να ειχαν ιδια τιμη αφου τα percula ειναι πιο ακριβα απο τους ocellaris....

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το μαυρο ειναι πιο μικρο απο το αλλο.επισης αν υποθεσουμε οτι οντως ειναι ετσι υπαρχει περιπτωση διαφορετικο ειδος να κατσει ζευγαρι??? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το μαυρο ειναι πιο μικρο απο το αλλο.επισης αν υποθεσουμε οτι οντως ειναι ετσι υπαρχει περιπτωση διαφορετικο ειδος να κατσει ζευγαρι??? :bowdown:

επισης και τα 2 εχουν μετα την ασπρη λωριδα μαυρες γραμες τα occelaris εχουνε??

Link to comment
Share on other sites

επισης και τα 2 εχουν μετα την ασπρη λωριδα μαυρες γραμες τα occelaris εχουνε??

καποιος να με διαφωτηση??????? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου είναι και τα δύο Amphiprion Percula.

Ακόμα και το ζευγάρι που εμφανίζεται στην φωτό της βιβλιοθήκης αναγνώρισης ψαριών έχει την ίδια ανομοιογένεια στο χρώμα και μέγεθος της μαύρης ρίγας.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=948

Τα Ocellaris έχουν πολύ λεπτότερη μαύρη ρίγα ανάμεσα στο άσπρο και το πορτοκαλί/κόκκινο.

Αν τα ψαράκια σου προέρχονται από ενυδρειακή αναπαραγωγή είναι πιο πιθανό να εμφανίζουν διαφοροποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

To μπροστινο φαινεται για percula ενω το πισω για Ocelaris οστωσο οπως ειπε κι ο Μανος τα percula ειναι ποιο ακριβα,παντως οπως κι αν εχει να τα χαιρεσαι και μην κανεις το λαθος και προσθεσεις ακομη ενα γιατι τοτε σιγουρα θα εχεις μεγαλο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα είναι percula αλλά εάν θέλεις να βγάλεις τα μάτια σου τα :

percula έχουν 9 με 10 dorsal spin ενώ τα Ocellaris 10

και

τα percula έχουν 15 με 17 pectoral rays ενώ τα Ocellaris 16 με 18 !!!! :bowdown::)

Δεν το λέω εγώ , η Joyce D. Wilkerson στο βιβλείο CLOWNFISHES

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα είναι percula αλλά εάν θέλεις να βγάλεις τα μάτια σου τα :

percula έχουν 9 με 10 dorsal spin ενώ τα Ocellaris 10

και

τα percula έχουν 15 με 17 pectoral rays ενώ τα Ocellaris 16 με 18 !!!! :thumbdown: :bigemo_harabe_net-175:

Δεν το λέω εγώ , η Joyce D. Wilkerson στο βιβλείο CLOWNFISHES

τι ειπες τωρα..................... :bowdown::):)<_<:thumbup::thumbup::thumbdown::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μαθω ασχετα αν ειναι η δεν ειναι....αν γινετε σε περιπτωση που δεν ειναι το ιδιο ειδος??καθονται παρεα??θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι λογο χωρου54l ειναι αδυνατων να φιλοξενισω αλλα ζωντανα..επισης να σημειωσω οτι εδω και λιγες μερες που τα εχω τρωνε παρεα παιζουνε παρεα πανω στο green star polyps και γενικως ολα καλα .περημενω τα φωτα σας :bowdown:

post-1660-1207648483_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι μου φαίνεται ότι καλά θα πάνε ..

σε αντίθετη περίπτωση θα το έβλεπες σχεδόν αμέσως ..

να σου ζήσουν :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα percula και δύο Ocellaris εδώ και ενάμιση χρόνο.

Κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για το κουραγιο θα τα κρατησω τοτε ως εχουν και ελπιζω να πανε ολα καλα. :bowdown:

post-1660-1207666071_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι μου φαίνεται ότι καλά θα πάνε ..

σε αντίθετη περίπτωση θα το έβλεπες σχεδόν αμέσως ..

να σου ζήσουν :)

απο το στομα σου και στου θεου το αυτι! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

και τα δύο ειναι Amphiprion Percula :)

ισως και να ειναι :) ψαχνω και εγω να μαθω αλλα μεχρι τωρα μονο ικασιες...ο τυπος που τα πηρα ειναι καινουργιος και ψιλοασχετος οταν ξαναπηγα μου ειπε οτι αιναι ocellaris αλλα τα λες και percula!!!!πιστευω οτι ειναι percula και εγω γιατι εχουν εντονο μαυρο και παχυ γυρο απο της ασπρες λωριδες και κοκινα ματακια :bowdown: τουλαχιστων απο οσα ocellaris που κοιταζα εδω και 4 μηνες περιπου ολα ηταν προς το κιτρινο και οχι προς το πορτοκαλι...anyway!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...