Jump to content

Νεο ενυδρειο!!


savas

Recommended Posts

Γεια σας μολις σημερα εβαλα τα ψαρακια μεσα και ειμαι πολυ ενθουσιασμενος, βεβαια ακομα θελει λιγο δουλιτσα το ενυδρειο μου οσον αφορα το ντεκορ. Καθε προταση δεκτη.

1000434pw8.th.jpg

1000435xk4.th.jpg

1000436gx0.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - savas
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ..να το χαιρεσαι και να σου ζει σουν!!!λιγες πετρες ακομα και περισσοτερες κρυψωνες!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ..να το χαιρεσαι και να σου ζει σουν!!!λιγες πετρες ακομα και περισσοτερες κρυψωνες!! :bowdown:

Ευχαριστω πολυ φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, σε ενα ποιο μικρο ενυδρειο εχω ενα ζευγος σκαλαριων και ενα μικρο γατοψαρο, μπορω να τα βαλω με τις κιχλιδες?

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη φιλε μου! :bowdown:

εφ'οσων οπτικα σκοπευεις να το διαφοροποιησεις,νομιζω καλο θα ηταν να φτιαξεις πιο πολλες σπηλιες..εχεις πολλα περασματα,τα οποια με την προσθηκη μερικων πετρων ακομη θα γινουν καλες σπηλιες,τις οποιες εχουν αναγκηαυτα τα ψαρια.. :)

αν μπορεις καλο θα ηταν να δωσεις μερικες πληροφοριες για τον εξοπλισμο,τα λιτρα του ενυδρειου,τους κατοικους,και το setup που σκεφτεσαι γενικοτερα..για να δουμε και τα βασικα μερη του ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μολις σημερα εβαλα τα ψαρακια μεσα και ειμαι πολυ ενθουσιασμενος, βεβαια ακομα θελει λιγο δουλιτσα το ενυδρειο μου οσον αφορα το ντεκορ. Καθε προταση δεκτη.

1000434pw8.th.jpg

1000435xk4.th.jpg

1000436gx0.th.jpg

:bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου εχει καλες προοπτηκες αλλα νομιζω οτι θελει λιγο δουλεια ακομη...μια μαυρη αφισα για βαθος και κατα την γνωμη μου παντα πετρες που να εχουν 1 χρωμα για πιο ομοιομορφο αποτελεσμα...περισσοτερες σπηλιες και εισαι οκ!!!σκαλαρια και αφρικανες και γατοψαρα μαζι με τιποτα!!αλλες διατροφικες αναγκες διαφορετικο ph,gh.kh! καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου εχει καλες προοπτηκες αλλα νομιζω οτι θελει λιγο δουλεια ακομη...μια μαυρη αφισα για βαθος και κατα την γνωμη μου παντα πετρες που να εχουν 1 χρωμα για πιο ομοιομορφο αποτελεσμα...περισσοτερες σπηλιες και εισαι οκ!!!σκαλαρια και αφρικανες και γατοψαρα μαζι με τιποτα!!αλλες διατροφικες αναγκες διαφορετικο ph,gh.kh! καλη συνεχεια...

Πολυ καλο το ενυδρειο σου.Λιγες πετρες παραπανω για δημιουργια κρυψωνων.Επισης καλο θα ηταν να μην ανακατευες Hapς kai Mbuna,λογω διατροφικων διαφορων περισσοτερο.Σκαλαρια και αφρικανες και γατοψαρα μαζι με τιποτα,οχι λογω διατροφικων διαφορων,αλλα λογω του οτι οι αφρικανες δε θα αφησουν ουτε κοκκαλακι τους.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας, σημερα εκανα ενα βημα παραπανω και προσθεσα μαυρο φοντο και εμπλουτισα με πετρες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας, σημερα εκανα ενα βημα παραπανω και προσθεσα μαυρο φοντο και εμπλουτισα με πετρες!!!!

1000441fo4.th.jpg

1000439ii4.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - savas
Link to comment
Share on other sites

Ωραια η προσθηκη του μαυρου φοντου.Οι πετρες ειναι κολλημενες? Καλυτερα να ηταν ολες ιδιου χρωματος θα ηταν καλυτερο το αισθητικο αποτελεσμα αλλα και παλι η προσπαθεια σου ειναι πολυ καλη! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει πολυ το φοντο!!κοιτα επειδη και εγω ειμαι νεος με τις αφρικανικες κιχλιδες και ταλαιπορηθηκα αρκετα μεχρι να γινει το ενυδρειο μου καπως καλο θελω να σου πω πως δεν εχουμε να κανουμε με φυτα που τα βγαζεις και τα φυτευεις παραπερα αλλα με πετρες που ειναι αρκετα επιφοβες να εισαι προσεκτικος και λιγο μεθοδικος.εγω εσπασα ενα ενυδρειο πριν 15 μερες και πιστεψε με δεν ειναι καθολου ευχαριστο!!!!ε3σπασε γιατι δεν εκανα οσα επρεπε να κανω (φελιζολ-κοληση του νταμαριου) οποτεμην βιαζεσαιολα τα ωραια ενυδρειαπου βλεπεις σε αυτη την ενοτητα εχουν γινει απο ανθρωπους που εχουν ασχολιθει με αυτο το ειδος καιρο...παντως καλυτερεψε το ενυδρειο σου αισθητα..εισαι σε πολυ καλο δρομο μπραβο

με εκτιμηση Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει πολυ το φοντο!!κοιτα επειδη και εγω ειμαι νεος με τις αφρικανικες κιχλιδες και ταλαιπορηθηκα αρκετα μεχρι να γινει το ενυδρειο μου καπως καλο θελω να σου πω πως δεν εχουμε να κανουμε με φυτα που τα βγαζεις και τα φυτευεις παραπερα αλλα με πετρες που ειναι αρκετα επιφοβες να εισαι προσεκτικος και λιγο μεθοδικος.εγω εσπασα ενα ενυδρειο πριν 15 μερες και πιστεψε με δεν ειναι καθολου ευχαριστο!!!!ε3σπασε γιατι δεν εκανα οσα επρεπε να κανω (φελιζολ-κοληση του νταμαριου) οποτεμην βιαζεσαιολα τα ωραια ενυδρειαπου βλεπεις σε αυτη την ενοτητα εχουν γινει απο ανθρωπους που εχουν ασχολιθει με αυτο το ειδος καιρο...παντως καλυτερεψε το ενυδρειο σου αισθητα..εισαι σε πολυ καλο δρομο μπραβο

με εκτιμηση Γιαννης

Ευχαριστω πολυ φιλε μου, οι πετρες δεν ειναι κολημενες αλλα ουτε και πολυ βαριες, επισης εχω προσθεση στο κατω μερος φελιζολ. Ελπιζω να μην εχω κατι δυσαρεστο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το πιο ασφαλές είναι να είναι κολλημένες μεταξύ τους οι πέτρες ή τουλάχιστον τμηματικά ανά 2 με 3 πέτρες. Μπορείς να τις κολλήσεις (με σιλικόνη ενυδρείων) εκτός ενυδρείου και μετά 4 -5 ημέρες να τις ξαναβάλεις μέσα… καλού κακού με νέο άνθρακα στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το πιο ασφαλές είναι να είναι κολλημένες μεταξύ τους οι πέτρες ή τουλάχιστον τμηματικά ανά 2 με 3 πέτρες. Μπορείς να τις κολλήσεις (με σιλικόνη ενυδρείων) εκτός ενυδρείου και μετά 4 -5 ημέρες να τις ξαναβάλεις μέσα… καλού κακού με νέο άνθρακα στο φίλτρο.

Στο φιλτρο σου εχεις ανθρακα? Ξερω οτι ανθρακα βαζουμε μονο οταν εχουμε κανει καποια φαρμακευτικη αγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι ανθρακα βαζουμε μονο οταν εχουμε κανει καποια φαρμακευτικη αγωγη.

Εννοώ μετά την χρήση σιλικόνης, εάν τελικά κολλήσεις τις πέτρες, για να κρατίσει ο άνθρακας τυχών ουσίες από αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου, οι πετρες δεν ειναι κολημενες αλλα ουτε και πολυ βαριες, επισης εχω προσθεση στο κατω μερος φελιζολ. Ελπιζω να μην εχω κατι δυσαρεστο.

καλυτερα να μην το αφησεις στην τυχη το θεμα...αφου θα βαλεις φελιζολ στον πατο θα το ξεστησεις το ενυδρειο βγαλε τις πετρες αστες στον ηλιο μια μερα να στεγνωσουν(αλλιως δεν κολανε κολησε τες αστες 4 μερες στησε το ενυδρειο σου να εισαι σιγουρος.αυτη ειναι η γνωμη μου..

Link to comment
Share on other sites

τι ψαρακια εχεις βαλει??

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να μην το αφησεις στην τυχη το θεμα...αφου θα βαλεις φελιζολ στον πατο θα το ξεστησεις το ενυδρειο βγαλε τις πετρες αστες στον ηλιο μια μερα να στεγνωσουν(αλλιως δεν κολανε κολησε τες αστες 4 μερες στησε το ενυδρειο σου να εισαι σιγουρος.αυτη ειναι η γνωμη μου..

Εχω βαλει ηδη φελιζολ στον πατο και τρεχει εδω και 2 εβδομαδες. Οποτε δεν παιζει να το ξαναστησω.

Link to comment
Share on other sites

τι ψαρακια εχεις βαλει??

Εχω βαλει 2 Labidochromis caeruleus sp Yellow και 2 με κατι ριγες σκουροχρωμες δεν ξερω την ονομασια τους.

Link to comment
Share on other sites

2 με κατι ριγες σκουροχρωμες

foto;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

foto;;;;;;;;

Αυτο ειναι το ενα και το αλλο ειναι το ιδιο περιπου απλα δεν εχει γραμμες ειναι κατι σαν βουλες περιπου.

photo0056ws9.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

στα λιτρα σου καλυτερα να εμενες με ενα ειδος και οχι 2.εχω ακριβως τα ιδια λιτρα και εχω ενα χαρεμακι λαμπιντος..τα mbuna αισθανονται καλυτερα αν ειναι σε χαρεμια με 1 αρσενικο και 3 θυληκα για να μπορεσουν να ανδειξουν και χρωματα τους αλλα και την συμπεριφορα τους..τα 2 ειδη ειναι πολλα για αυτα τα λιτρα κατα την γνωμη μου...μπορει να σου φενονται λιγα αλλα πιστεψε με γεμιζουν το ενυδρειο με την συμπεριφορα τους .ετσι θα εχεις την δυνατοτητα να δεις και απογονους...καλυτερα για ναμην χαλας λεφτα ασκοπα και για να εισαι σιγουρος οτι αυτα που βαζεις στο ενυδρειο ειναι τα σωστα ψαρακια να ρωτας εδω πρωτα...

Έγινε επεξεργασία - odin79
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...