Jump to content

Προβλήμα με καφέ αλγη σε μονομαχοενυδρείο


Recommended Posts

Καλημερα!!

Το Μονομαχοενυδρείο μου παρουσιαζει εντονα το τελευταιο διαστημα μια καφε αλγη τοσο στο ενυδριακο ξυλό που αγόρασα απο το ΠΕΤ ΣΟΠ οσο και στα τζαμια..

το ενυδρείο το λειτουργω 1,5 μηνα περίπου

το προβλημα εγινε εντονο τις τελευταιες 15 μερες

ειναι 11 λιτρων φυτεμενο με μικροσορουμ και CRYPTOCORYNE X WILLISHI και μια ριζα μοπανι

εχω φιλτρακι μικρό και θερμοστάτη που κρατα την θερμοκρασια περιπου στουσ 24 βαθμους κελσιου.

ταιζω 2 φορες την ημερα το μονομάχο

ειναι σε σκτοτεινο σημείο

εχω λάμπα φθορίου απο πρακτικερ και φωτιζω περίπου 4 ωρες την ημερα

αλλαγές νερου κάθε 4 μερες.

μετρήσεις δεν κανω..τι λέτε να φταίει?

τα φυτά αυτά ειναι συμβατα με χρυσόψαρα για να μεταφέρω μπόλια στο μεγάλο ενυδρείο μου?

ευχαριστω εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ειναι πολυ λιγος ο φωτισμος. Αυξησε τον σταδιακα (μιση ωρα καθε 2-3 μερες).

Απο τα φυτα το μικροσορουμ ειναι ΟΚ με τα χρυσοψαρα, η κρυπτοκορυνα δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Μάλλον ειναι πολυ λιγος ο φωτισμος. Αυξησε τον σταδιακα (μιση ωρα καθε 2-3 μερες).

Απο τα φυτα το μικροσορουμ ειναι ΟΚ με τα χρυσοψαρα, η κρυπτοκορυνα δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο με την άλγη σου: Τη θερμοκρασία καλύτερα ανέβασε την λιγάκι. 24C μου φαίνεται λίγο. 26-27C είναι μια χαρά για μονομάχο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Πέρα από τις πολύ σωστές συμβουλές του φίλου Zorba, συμπληρωματικά θα σου πρότεινα να βάλεις κι ένα σαλιγκαράκι Neritina Zebra να κάνει την καθαριότητα της άλγης στο ενυδρείο του μονομάχου.

Δοκιμασμένο χωρίς προβλήματα μεταξύ τους.

Η Cryptocoryn σε οποιαδήποτε ποικιλία, όπως και οποιοδήποτε φυτό με λεπτά μαλακά φύλλα, δεν ταιριάζει με τα χρυσόψαρα. Γίνεται μεζές! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες θα τις δοκιμασω και θα σας πω τα αποτελεσματα!!!!εχω μια μικρη ενσταση με το σαλιγκαρακι γιατι εβαλα applesnail kai το βρηκα εξω απο το ενυδρείο ευτυχως ζωντανο!!!ειναι ξεσκεπαστο το ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες θα τις δοκιμασω και θα σας πω τα αποτελεσματα!!!!εχω μια μικρη ενσταση με το σαλιγκαρακι γιατι εβαλα applesnail kai το βρηκα εξω απο το ενυδρείο ευτυχως ζωντανο!!!ειναι ξεσκεπαστο το ενυδρειο..

Τα σαλιγγάρια δεν ψωφάνε έξω από το νερό. Μην φοβάσαι. Ειδικά τα Apple διανύουν αποστάσεις έξω από το νερό για να πάνε σε σημείο με περισσότερη τροφή, και διατηρούν αέρα και υγρασία μέσα στο κέλυφός τους.

Επίσης κάνουν και αυγά έξω από το νερό για να μην τα φάνε τα ψάρια...

Το δικό σου μάλον για την κουζίνα θα πήγαινε... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...