Jump to content

Πρόβλημα ξιφοφόρου


Recommended Posts

post-7230-1207661791_thumb.jpgpost-7230-1207661803_thumb.jpgΕδώ και 13 μέρες τρέχει το ενυδρείο μου. Ως στρώσιμο εφαρμόζω με την εισαγωγή δύο ψαριών (ξιφοφόροι) σε συνδυασμό εισαγωγής βακτηριδίων ανά 3/ήμερο, μια που αυτήν τη μέθοδο την έχω εφαρμόσει άλλες δύο φορές στο παρελθόν επιτυχώς. Πριν τρεις μέρες είδα στην επιφάνεια του νερού μία ελαφριά λαδιά απλωμένη και το νερό δεν μλυριζε όπως συνήθως, αλλά έναν συνδυασμό πλαστικίλας με κλεισούρα. Επειδή έχω εφαρμόσει στο ακροστόμιο του κυκλοφορητή σωληνάκι για παροχή αέρα από το εξωτερικό περιβάλλον, απομάκρυνα την εισαγωγή αέρα από το άνοιγμα στο πίσω μέρος του ενυδρείου, μήπως η οσμή οφειλόταν στο ότι το σωληνάκι έπαιρνε αέρα από αυτόν που έβγαινε από το ενυδρείο. Επίσης γύρισα το ακροστόμιο προς τα πάνω για να αναβλύζει το νερό και να αναταράζει περισσότερο την επιφάνεια. Αμέσως η οσμή ελλατώθηκε κατά πολύ και η λαδιά εξαφανίστηκε.

Όταν είχαν εμφανιστεί αυτά που σας περιγράφω, το ζευγάρι των ξιφοφόρων άρχισε να κρύβεται σε σκιές, χωρίς όμως να χάνει την όρεξή του, ή τα χρώματά του. Όταν βγαίνανε να φάνε ήταν ζωηρότατα. Άρχισα να αναρρωτιέμαι μήπως έφταιγε ο φωτισμός και ελλάτωσα τη διάρκειά του σε 10 ώρες από 12 που ξεκίνησα στην αρχή. Πιο κάτω δεν πήγα γιατί φοβάμαι για τα φυτά. Είπα μήπως φταίει το φτωχό της τροφής και την αύξησα ελαφρά.

Σήμερα το πρωί ο αρσενικός ξιφοφόρος βρέθηκε νεκρός. Το μεσημέρι που γύρισα από τη δουλειά, η θηλυκιά έχει σταματήσει να κρύβεται τόσο και εμφανίζεται ψάχνοντας για τροφή.

Το PH είναι στα 7,5.

GH στα 8.

Η αμμωνία την 5η μέρα ανέβηκε στα 1,5 και την 9η ξανάπεσε.

Το ΝΟ2 ανέβηκε την 10η μέρα στο 0,3 και είναι ακόμα εκεί.

Το ΝΟ3 το μέτρησα χθες (12η μέρα) και είναι στο 12,5.

Θερμοκρασία 24-25 βαθμούς.

Φίλτρο και φωτισμός της μάνας του.

Άραγε οφείλεται σε κάποιο από τα παραπάνω, δεν άντεξε την προσαρμογή και το στρώσιμο του ενυδρείου, δεν ξέρω τι να πω.

Να βάλω μέσα άλλο ξιφοφόρο μην μελαγχολήσει η θηλυκιά ή δεν υπάρχει λόγος;

Δεν είχα ξανασυναντήσει τέτοιο κρούσμα άλλη φορά και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει

Επισύναψα και δυό φωτό μήπως βοηθήσουν.

Έγινε επεξεργασία - aigagros
Link to comment
Share on other sites

Ποιάς εταιρίας είναι τα βακτήρια?

Της Tetra.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω και το θηλυκό αρχίζει την ίδια συμπεριφορά, μάλλον ακολουθεί κατά πόδας...

Μου φαίνεται πάντως ότι άφήνει συχνά περιττώματα, αλλά και άλλες φορές που είχα ξιφοφόρους και γκάπυ το...παραξηλώνανε σε αυτό το σπορ.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα το ψαρακι πρεπει να χαθηκε .

Με το ΝΟ2 έστω και λίγο ανεβασμένο δικαιολογεί θάνατο .

Οχι μην βαλεις αλλο ψαρι μεσα μεχρι να γινει το ΝΟ2 μηδεν .

Σταματησε το ταισμα για 4 ημερες .

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα το ψαρακι πρεπει να χαθηκε .

Με το ΝΟ2 έστω και λίγο ανεβασμένο δικαιολογεί θάνατο .

Οχι μην βαλεις αλλο ψαρι μεσα μεχρι να γινει το ΝΟ2 μηδεν .

Σταματησε το ταισμα για 4 ημερες .

4 ημέρες; και αν επιζήσει η θηλυκιά με τι θα πάρει τα πάνω της;

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα και πιο καθαρή φωτό.

Την κοιλιά της τη βλέπω φουσκωμένη, δεν την έχω ταΐσει από το απόγευμα, μήπως είναι έγκυος ή τραβάει ζόρι με το στομάχι;

Το αρσενικό που πέθανε δεν είχε πάντως πρήξιμο στην κοιλιά.

post-7230-1207674472_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω νεώτερα από το μέτωπο.

Η ξιφοφορίνα πάει καλύτερα,είναι περισσότερο δραστήρια από χθες. Πεινάει βέβαια και ξεψυρίζει συνεχεια τα φυτά. Δεν της έχω δώσει τροφή από χθες το μεσημέρι, όπως με συμβούλεψε και ο Σταμάτης.

Χθές το βράδυ παρατήρησα και αυτό που περιέγραψα εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=17243&hl=

Σήμερα πήρα καινούργιες μετρήσεις:

PH=7,5

GH=8

NH3=0

NO2<0.3

NO3=12,5.

Νομίζω ότι ο κύκλος του αζώτου ολοκληρώνεται σιγά- σιγά.

Λέω μεθαύριο να δώσω λίγη τροφή στο ξίφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...