Jump to content

Η εξέλιξη του φυτεμένου μου σε ένα χρόνο


Andreas301

Recommended Posts

πραγματικα πανεμορφο!!!

μακαρι κι εγω να αποκτησω καποτε ενα τοσο ομορφο ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - nifen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αντρεα τι να πει κανεις εκτος απο ΜΠΡΑΒΟ!! :(

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά φυτάκια που βγαίνουν στα φύλλα (έτσι αναπαράγεται) τα αφαιρώ από νωρίς

για να μην παραγίνει το κακό και επειδή μεγαλώνοντας παρασιτούν πάνω στα άλλα φύλλα μέχρι να αφαιρεθούν.

Ευχαριστω!!!

Γιατι εγω δεν τα αφαιρουσα!!

Να το χαιρεσαι! :(

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ενυδρείο που φαντάζομαι πως θα φτιάξω μια μέρα και θα το βλέπω και θα το χαίρομαι.....προς το παρόν χαζεύω τις ωραίες σου φωτό.... Συγχαρητήρια!!!!!

υ.γ Που βρίσκεται το ενυδρείο και έχει ταμπέλα να μην αγγίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ενυδρείο που φαντάζομαι πως θα φτιάξω μια μέρα και θα το βλέπω και θα το χαίρομαι.....προς το παρόν χαζεύω τις ωραίες σου φωτό.... Συγχαρητήρια!!!!!

υ.γ Που βρίσκεται το ενυδρείο και έχει ταμπέλα να μην αγγίζετε?

Ευχαριστώ για τα σχόλια.

Το ενυδρείο βρίσκεται σε γραφείο οπότε η πινακίδα είναι απαραίτητη (που την είδες ρε θηρίο??).

Και αν σας φαίνεται λογικό το "μην χτυπάτε το τζάμι" και το "μην αγγίζετε" της πινακίδας, ίσως σας προκαλεί απορία το "μην μετακινείτε το ενυδρείο".

Λοιπόν ίσως θυμούνται κάποιοι παλαιότεροι στο Aquazone ότι όλα τα ενυδρεία μου έχω τις βάσεις τους σε ρόδες heavy duty (αντί στα γνωστά τακάκια που έρχονται με τη συσκευασία τους) και αυτό, για ευκολία μετακίνησης όταν χρειάζεται, και πάντα κάτω από ειδικές συνθήκες φυσικά.

Επειδή λοιπόν η βάση του RIO125 κάθεται σε 6 ρόδες heavy duty, το μήνυμα έχει ως σκοπό να αποτρέψει την ευγενέστατη καθαρίστριά μας να το τραβήξει μπροστά για να βάλει καμιά σκούπα πίσω από το ενυδρείο !!! :(:hysterical:

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

φιλε μου απιστευτο ενυδρειο συγχαρητηρια!!!!!!!!!θελω να ρωτησω κατι.αυτες οι μετατροπες π.χ. αλλαγη σε χαλικι αλαγη θεσης στα ξυλα οταν το κανεις αυτο τα ψαρια τα βγαζεις απο το ενυδρειο?το νερο θολωνει απο αυτην την διαδικασια?με ενδιαφερει ο τροπος μετετροπης της διακοσμησης θελω και εγω να διορθωσο πραγματα στο ενυδρειο μου αλλα φοβαμαι την ολη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φιλε μου απιστευτο ενυδρειο συγχαρητηρια!!!!!!!!!θελω να ρωτησω κατι.αυτες οι μετατροπες π.χ. αλλαγη σε χαλικι αλαγη θεσης στα ξυλα οταν το κανεις αυτο τα ψαρια τα βγαζεις απο το ενυδρειο?το νερο θολωνει απο αυτην την διαδικασια?με ενδιαφερει ο τροπος μετετροπης της διακοσμησης θελω και εγω να διορθωσο πραγματα στο ενυδρειο μου αλλα φοβαμαι την ολη διαδικασια

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τα σχόλια.

@pariss

Τα ψάρια δεν μεταφέρονται κατά τις μετατροπές αλλά εξαρτάται και από το είδος των μετατροπών. Για παράδειγμα δεν έγινε πλήρης αλλαγή στο χαλίκι αλλά αφαίρεση κάποιας ποσότητας, και προσθήκη άμμου στη μέση πριν από κάποιο καιρό.

Προσθαφαίρεση ξύλων, κλαδέματα, εισαγωγές νέων φυτών, στηρίγματα δεσίματα και άλλες μετατροπές δεν προϋποθέτουν μεταφορά των ψαριών αλλού. Πιο πολύ θα στρεσσαριστούν τα ψάρια αν προσπαθήσεις να τα πιάσεις για να τα μεταφέρεις παρά αν τα αφήσεις (μαζεύονται σε κάποια γωνία συνήθως).

Επίσης, ναι, θολώνει ως ένα σημείο το νερό αλλά αυτό είναι σχετικά αναμενόμενο, την επόμενη μέρα είναι πάλι κρύσταλλο, το πολύ πολύ να κάνεις και μία αλλαγή νερού για να αποφύγεις την άνοδο αμμωνάις ή άλλων καταλοίπων στη στήλη του νερού από την ανακατωσούρα που δημιουργήθηκε. .

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει καλυτερο ενυδριο! :thumbup: ..Μπραβο παντα τετοια! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω για τις πληροφοριες μου ειναι πολυ χρησιμες!ισως και το καλυτερο ενυδρειο φυτεμενο στο forum!!!!!

Έγινε επεξεργασία - pariss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν,

μετά την τελευταία παρουσίαση του Φεβρουαρίου, προχώρησα σε δραστικές παρεμβάσεις

1. Κλάδεψα το δάσος microsorum pteropus ώστε να αποκαλυφθεί το όμορφο ξύλο που βρίσκεται μπροστά και το οποίο ανέλαβε να καλύψει η moss

2. Αναδιάταξη των anubias και προσθήκη ακόμη ενός μικρού ξύλου με anubia αριστερά μπροστά στο φίλτρο

3. Βελτίωση του φωτισμού που τώρα έχει 4x18 watt (Arcadia: freshwater, tropical, freshwater, marine white) και 1x15 original tropical δηλαδή συνολικά περίπου 90 watt διαφόρων kelvin.

Όπως βλέπετε υπάρχει σημαντική διαφορά με το νέο φωτισμό ιδιαίτερα στο μπροστινό μέρος του ενυδρείου και στις δυό πλευρές όπου ήταν σχετικά σκοτεινό. Η christmass moss έχει πάρει τα πάνω της.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και ελπίζω να σας αρέσει.......

(γιατί είμαι στο τσακ να το μετρέψω σε ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟ Tanganyika !!!)

Όλες οι νέες φωτογραφίες είναι εδώ

Ακολουθεί μία μικρή επιλογή

DSC01454.jpg

DSC01462.jpg

DSC01466.jpg

DSC01467.jpg

DSC01474.jpg

DSC01482.jpg

DSC01483.jpg

DSC01485.jpg

DSC01493.jpg

DSC01511.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε , πολυ ομορφο ενυδρειο ;)

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικη δουλεια...μπραβο μπραβο ;):thumbup::D:D

Link to comment
Share on other sites

ποοοοο εισαι μεγαλη μορφη ! :D:D:D ..μου αραισει και το κοματι που ειναι αφυτεφτο και μοιαζει κατι σαν ξεφωτο ! :thumbup: μπραβο! ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Aντρεα, ενα απο τα ομορφοτερα φυτεμενα που εχω δει. Η απλοτητα σε ολο της το μεγαλειο, χωρις πολλα ειδη φυτων αλλα λιγα και τοσο ωραια τοποθετημενα που σου κοβουν την ανασα.

Επισης τα φυτα ειναι σε εξοχη κατασταση και λαμπουν.

Μεγαλο μπραβο κι απο μενα φιλε μου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ταγκανικα να φτιαξεις αλλο ενυδρειο.

Οριστε μας.

Αυτο να το αφησεις στην ησυχια του :D

ΥΓ Εχουμε παρομοιο ενυδρειο.

Και ειχε την ιδια εξελιξη ζουγκλα >>>> απλο ευκολο και ομορφο, μεσα σε εναμιση χρονο.

180αρι με φτερη ανουμπιες, ιδια μοςς, και μια αλλη (triangle moss δωρο του raven) alternathera (που και μενα δεν παει και τοσο), και 2 εχινοδορους.

Παρομοια ψαρια, γκουραμια (pearl) τετρα (cardinal+harlequin), κορυ (leucomelas), ancistrus.

Απο τοτε που αποφασισα να το κανω και εγω απλο και ομορφο δεν το φχαριστιεμαι ομως.

Τρεχει μονο τους και δεν θελει τπτ απο μενα.;)

Για να μη ξεχνιεμαι ταιζω τα ψαρια μονο και κανω καμια αλλαγη (χωρις να τη χρειαζεται πραγματικα).

Που ειναι εκεινο το πολυωρο εβδομαδιαιο κλαδεμα και λιπασματα καθε μερα, διοξειδια κλπ :thumbup::D:D

Ειναι τα τελεια ενυδρεια για πολυασχολους και ταυτοχρονα μποσταναδες ομως και για αυτους που δεν θελουν να εχουν εξοδα ή ειναι νεοι στα φυτεμενα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η βελτίωση είναι μεγάλη σε σχέση με το αρχικό setup. :D;)

Άντε να δούμε μετά από 3 μήνες τη αλλαγές θα επέλθουν. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ειναι πανεμορφο το ενυδρειο σου ! Αναρωτιεμε πως τα χωρεσες ολα αυτα τα φυτα ;

Και μερικες ερωτησουλες :

.- Εχεις CO2 ;

.- Συνολικα ποσα και τι ψαρακια εχεις ; (με ενδιαφερει δλδ η ιχθυοφωρτιση)

.- Τα pteropus λογικα ειναι πανω σε καποιο ξυλο. Δλδ η πισω αριστερα γωνια ειναι γεματη με φυτα ή με καποιο ξυλο ;

.- Οταν κλαδευεις την moss πως την μαζευεις απο το ενυδρειο ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Με συγκρατούν να μην το κάνω αφρικάνικο ! :).

Γιατί με το σκληρό και αλκαλικό νερό της Θεσσαλονίκης είναι κόπος να διατηρείς αξιοπρεπείς συνθήκες για αμαζόνιο χωρίς ΑΟ.

Αλέξανδρε γνωρίζεις ότι ένα από τα πρότυπα ενυδρεία από το οποίο κλέβουμε ιδέες είναι το δικό σου.

Σπύρο, καταλαβαίνω απόλυτα το σχόλιό σου σε τέτοια φάση είμαι κι εγώ και "ανακαλύπτω' δουλειές που πραγματικά δεν χρειάζονται για να μην τρέχει μόνο του.

Χρήστο, το φθινόπωρο πάλι νέο setup ! :rolleyes:

Theodor72, οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου είναι οι εξής:

Εχεις CO2 ;

Ναι, πεντάκιλη με ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα, ανάβει και σβήνει με τα κύρια φώτα και διαχυτήρα ferplast με δικό του κυκλοφορητή.

Συνολικα ποσα και τι ψαρακια εχεις ; (με ενδιαφερει δλδ η ιχθυοφωρτιση)

Δύο κοπαδάκια ροδόστομους και neon συνολικά 12 ψαράκια, ένα κοπαδάκι corydoras (5), 4 otos και 2 hatchet που έμειναν από ένα αρχικό κοπαδάκι (και μερικά σαλιγκάρια helena και zebra).

Είναι σχετικά υψηλή, αλλά με τα φυτά που έχει το ενυδρείο και με τη φίλτρανση (το δικό του RIO125 και ένα εξωτερικό 2213) δεν υπήρξε πρόβλημα ποτέ.

Τα pteropus λογικα ειναι πανω σε καποιο ξυλο. Δλδ η πισω αριστερα γωνια ειναι γεματη με φυτα ή με καποιο ξυλο ;

Πίσω είχα βάλει αρχικά ένα μακρόστενο ξύλο πάνω στο οποίο δέθηκαν ρίζες pteropus. Το αποτέλεσμα το βλέπεις.

.- Οταν κλαδευεις την moss πως την μαζευεις απο το ενυδρειο ;

Την αφήνω να πάει προς τις γρίλιες του εσωτερ΄φίλτρου και μετά τη μαζεύω εύκολα, ή ακόμη μαζεύω ότι πιθανόν επιπλέει με ένα δικτάκι.

Σας βάζω ακόμη μία συνολική φωτογραφία, την έκανα λίγο πιο φωτεινή από τις άλλες

DSC01463.jpg

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

.....

- Οταν κλαδευεις την moss πως την μαζευεις απο το ενυδρειο ;

Την αφήνω να πάει προς τις γρίλιες του εσωτερ΄φίλτρου και μετά τη μαζεύω εύκολα, ή ακόμη μαζεύω ότι πιθανόν επιπλέει με ένα δικτάκι.

Την ιδια moss εγω την "κλαδευω" με το χερι, τραβαω οτι περισσευει γιατι την εφηνω και μεγαλωνει πολυ (γεμιζει μεχρι πανω). βαζω προχειρες φωτο απο το κινητο

Εχεις CO2 για το πεχα πιθανως ε?

Δεν νομιζω να χρειαζονται αυτα τα φυτα CO2.

Εγω παντως ενα diy που ειχα το εβγαλα.

post-4587-1243513203_thumb.jpgpost-4587-1243513410_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια moss εγω την "κλαδευω" με το χερι, τραβαω οτι περισσευει γιατι την εφηνω και μεγαλωνει πολυ (γεμιζει μεχρι πανω). βαζω προχειρες φωτο απο το κινητο

Εχεις CO2 για το πεχα πιθανως ε?

Δεν νομιζω να χρειαζονται αυτα τα φυτα CO2.

Εγω παντως ενα diy που ειχα το εβγαλα.

Ωραία κλαδέματα moss έχεις εκεί!

Το CO2 βοηθάει να κρατάει το ph σε σχετικά ικανοποιητικό επίπεδο αλλά και για τα φυτά παρ' όλο που είναι χαμηλών απαιτήσεων (pteropus, anubia, moss, cryptocoryne) δεν θα έλεγα ότι τους κακοφαίνεται κιόλας, ίσα ίσα σε σχέση με χωρίς είναι πολύ πιο γρήγορη και σταθερή η ανάπτυξη.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

.... ίσα ίσα σε σχέση με χωρίς είναι πολύ πιο γρήγορη και σταθερή η ανάπτυξη.

Εμ αυτο δεν το θελω εγω, τη γρηγορη αναπτυξη. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα εξαιρετικό το ενυδρείο .Παρότι αφρικάνοι μην το άλλάξεις ,άστο να τρέξει ακόμα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...