Jump to content

Η εξέλιξη του φυτεμένου μου σε ένα χρόνο


Andreas301

Recommended Posts

Eξαιρετικό φίλε μου,μην αλλάξεις τίποτα....¨Αν θέλεις κάτι διαφορετικό φτιάξε άλλο ένα ενυδρείο με το ίδιο γούστο και μεράκι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή σκεφτομαι να κανω μια αναλογη διαμορφωση βυθου, ψιλη μπεζ αμμο και χαλικακι στα πλαϊνα, θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Εστρωσες πρωτα την αμμο σε ικανοποιητικο παχος και μετα απο πανω εριξες χαλικι; Δηλαδη κατω απο το χαλικι υπαρχει αμμος; Δεν βυθιζεται σιγα σιγα μεσα στην αμμο λογο μεγαλυτερου ογκου και βαρους;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκεφτομαι να κανω μια αναλογη διαμορφωση βυθου, ψιλη μπεζ αμμο και χαλικακι στα πλαϊνα, θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Εστρωσες πρωτα την αμμο σε ικανοποιητικο παχος και μετα απο πανω εριξες χαλικι; Δηλαδη κατω απο το χαλικι υπαρχει αμμος; Δεν βυθιζεται σιγα σιγα μεσα στην αμμο λογο μεγαλυτερου ογκου και βαρους;

Το στρώσιμο του βυθού έγινε ως εξής:

Ο πάτος χωρίστηκε σε τρία νοητά μέρη, δύο πλαϊνά χαλικιού και ένα μεσαίο άμμου με τα αντίστοιχα σχήματα.

Στο αριστερό και δεξιό πλαϊνά μέρη μπήκε πρώτα υπόστρωμα - λίπασμα για τα φυτά και στη συνέχεια στρώθηκε το χαλίκι.

Στο μεσαίο μέρος, αρχικά είχα στρώσει μόνο χαλίκι αλλά χωρίς υπόστρωμα γιατί δεν ήθελα να το φυτέψω το μεσαίο αυτό κομμάτι. Μετά άλλαξα το τοπίο, αφαίρεσα το μεσαίο χαλίκι και έβαλα άμμο. Αυτό ήταν εύκολο να γίνει αφού δεν υπήρχε υπόστρωμα στο μεσαίο μέρος. Για να μην γίνει διάχυση των χαλικιών μέσα στην άμμο έγινε διαχωρισμός του μεσαίου μέρους από τα πλαϊνά με μεγάλα βότσαλα τα οποία δεν φαίνονται γιατί έχουν καλυφθεί με το χαλικάκι και την άμμο μέχρι την επιφάνεια. (Τα βότσαλα αυτά τα είχα άλλωστε χρησιμοποιήσει και από την αρχή για να μην αφήσω το υπόστρωμα-λίπασμα να φύγει προς το μεσαίο τμήμα).

Δεν βάζουμε ποτέ ανάμεικτα άμμο και χαλίκι ούτε επίσης πρώτα το ένα και από πάνω το άλλο, διότι αντίθετα από αυτό που νομίζεις ότι θα συμβεί theodor72, όπως και να τα βάλεις, στο τέλος η άμμος πάει από κάτω και μένει πάνω το χαλίκι, γιατί η άμμος ως μικρόκοκκη περνά ανάμεσα από τα χαλίκια και πάει στον πάτο.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αγαπητέ Ανδρέα μόλις οι λοιπές υποχρεώσεις σου το επιτρέψουν, θα ήθελα να δω ένα update με την εξέλιξη του φυτεμένου σου.

ΥΓ. Δεν φταίω εγώ....... εσύ μου το θύμισες σε άλλο θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

:):helpsmilie:

Κωστή η συνέχεια του θέματος ήταν εδώ :helpsmilie::)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=382255

αλλά έχεις δίκιο, μόλις βρω ευκαιρία θα ανεβάσω μερικές καινούργιες

:blink::blink::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

πολυ ωραιο μπραβο αψογος δεν εχω λογια... ;):rasp: αυτo ειναι set up.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...