Jump to content

Καλησπερα και καλος ηρθα στο αλατι


Νίκος_Κρικ

Recommended Posts

Οταν υπαρχουν ενυδρεια σαν του NAVY και αλλα που οταν τα βλεπεις με το στομα ανοικτο πως να κρατηθεις???

Απο το Σαββατο στην καφεδακι του ΑΖ εβλεπα φωτο με μεγαλα ενυδρεια ακουγα κατι τρελες διαστασεις κτλ κτλ.Οποτε απο το Σαββατο κατι με ετρωγε.ετσι πηγα σημερα που αλλου στον Φιλο Nidal και αγορασα ενα blue tang, ενα yellow tang,1 σκουληκι,3 ερημιτες,2 γαριδες και μια nano koralia για να καλυπτω και την πλατη του ενυδρειου.Ξερω το ενυδρειο μου θα το χαρακτηριζε κανεις ΒΟΜΒΑ και δικιο θα ειχε αλλα με καλη φροντιδα συχνη παρακολουθηση τιμων πιστευω οτι μετα το καλοκαιρι τα ψαρια θα υπαρχουν ακομα για να μεταφερθουν σε ενα 200*50*50 ισως λιγο μεγαλυτερο σε υψος.Οριστε οι φωτο και περιμενω την γνωμη σας οποια και αν ειναι αυτη γιατι σιγουρα θα βοηθησει στην συνεχεια

post-5701-1210617370_thumb.jpg

post-5701-1210617394_thumb.jpg

post-5701-1210617415_thumb.jpg

post-5701-1210617446_thumb.jpg

post-5701-1210617471_thumb.jpg

post-5701-1210617490_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι :excl:

καλό είναι να γνωρίζεις ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις σχετικά με το χρόνο εισαγωγής ψαριών σε ενυδρείο

από το να βάλεις ψάρι μόλις ολοκληρωθεί ο κύκλος νιτροποίησης μέχρι να περιμένεις ένα χρόνο για το πρώτο ψάρι . :D .

Link to comment
Share on other sites

Εχθες εκανα μετρησεις.Ολα ηταν σε κανονικεσ τιμες.Αν και νομιζα οτι κατι θα εβρισκα γιατι τους ριχνω λιγο παραπανω φαγητο απο οτι πρεπει.Εχουν περασει σχεδον 2 μηνες απο τοτε που αγορασα το ενυδρειο και δεν εχω κανει καμια αλλαγη νερου.

Πρεπει να κανω ή αφου οι τιμεσ ηταν μια χαρα δεν ειναι αναγκη???

Αν κανω ποσα λυτρα πρεπει.Το 10%???

Μπηκαν αλλοι 2 φιλοι μεσα στο ενυδρειο οι οπιοι ειναι και οι τελευταιοι απο ψαρια.Τα επομενα που θα βαλω αλλα αργοτερα για να οριμασει το ενυδρειο ειναι μια σαλιαρα και 2-3 σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Τι καινουργιους εβαλες Νικο?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικο κατα την αποψη μου θα ηταν 2 μικρες αλλαγες το μηνα

Πχ 25% & 25%

Link to comment
Share on other sites

Το ενα ειναι bicolor και το αλλο eimbli

Οριστε μερικες φωτο.Κατεβασα και τον θερμοστατη λιγο γιατι η θερμοκρασια ειχε φτασει σχεδον 30 :S δεν το ειχα δει.αλλα τωρα οκ

post-5701-1211214691_thumb.jpg

post-5701-1211214726_thumb.jpg

post-5701-1211214887_thumb.jpg

post-5701-1211214949_thumb.jpg

post-5701-1211214984_thumb.jpg

post-5701-1211215018_thumb.jpg

post-5701-1211215062_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,........ μπράβο, .......να σου ζήσουν :excl::excl:

Τα ψάρια ΤΕΛΟΣ...........κοραλακια τώρα :D

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη.Εκανε ο Nidalius προσαρμογη σημερα και δεν μπορουσα να μπω μεσα.Και αυριο μερα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη.Εκανε ο Nidalius προσαρμογη σημερα και δεν μπορουσα να μπω μεσα.Και αυριο μερα ειναι.

Στα γλυκα μονο δεν ειχε??? :D:excl:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα σε ενα δωματιο τα εχει ολα.Η πορτα ηταν κλειστη οποτε ουτε καν ρωτησα.Δεν πειραζει.εχω τις πληροφοριεσ μου και για την αλλη εβδομαδα οτι κατι θα φερει. :D

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμμμμ....... :D:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Το Μπαμπ έγινε και τελικά ήρθε από εκεί που ΕΓΩ δεν το περίμενα. Μου δώσανε μια ανεμώνη, πήγα χαρούμενος σπίτι και τις έκανα μια ώρα με το ρολόι προσαρμογή. Αφού την τοποθέτησα μέσα είδα το eimbli να είναι έτοιμο για θάνατο Κοιτάζω την ανεμώνη και είχε κολλήσει στην Κοραλία επάνω. Αφού κλείνω την Κοραλία προσπάθησα να ξεκολλήσω την ανεμώνη από επάνω αλλά τίποτα και λέω άστη θα φύγει μόνη της μην την τραυματίσω. Πάω να δω σε έναν φίλο μου τον αγώνα και μόλις γύρισα βλέπω το yellow tang,bicolor και το eimbli νεκρά. Οι κλόουν, blue tang ζουν αλλά δεν ξέρω μέχρι πότε. Από εδώ και περα ποιες είναι οι κινήσεις που πρέπει να κάνω??? Το γαμωτο είναι ότι δεν με νοιάζει για τα λεφτά που έχασα αλλά ότι χάθηκαν ζωές εξαιτίας της ασχετοσύνης μου. Αλήθεια παιδιά μου έρχονταν να κλάψω για τα καημένα τα ψαράκια. Μόλις πήγα και τα πέταξα αλήθεια σας το λέω και ίσως μερικοί γελάσουν αλλά βούρκωσα. Ότι και να πω θα είναι λίγο. Αλλά παρακαλώ πολύ πείτε μου πια είναι τα επόμενα βήματα που πρέπει να κάνω για να σώσω και τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

κριμα............!και εμενα μου πεθανε προσφατα ενα porcupine......! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για τις απώλειες.

Αν είναι σίγουρο πως οι θάνατοι οφείλονται στην παρουσία της ανεμώνης, καλό είναι να την απομακρύνεις και κατόπιν να κάνεις αλλαγή νερού, ανανεώνοντας τον άνθρακα του χημικού φίλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το πως αισθάνθηκες το έχουμε περάσει όλοι μας και σε καταλαβαίνω.

Κάνε αυτά που λέει ο Ψάλτης και ξεκίνα πάλι με ΥΠΟΜΟΝΗ και μεράκι να φτιάξεις το καμάρι σου

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον σε ικανοποίησε το αποτέλεσμα του τελικού;

Μην μασάς Νικόλα στο πρόγραμμα είναι και οι απώλειες προς γνώση για το μέλλον!

Keep walking!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...