Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ Eheim


SAVVASGT

Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΝΑ JUWELL AQUARIUM (PANORAMA 100) ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΣΑΣ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 170.ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2250,2215,2217,2028,2126,2322,2324,2224 ΤΗΣ EHEIM.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΝΑ JUWELL AQUARIUM (PANORAMA 100) ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΣΑΣ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 170.ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2250,2215,2217,2028,2126,2322,2324,2224 ΤΗΣ EHEIM.

καλυτερα να αφησεις το εσωτερικο και να βαλει και ενα εξωτερικο. Εγω που εχω το Rio 180 εχω κανει το εσωτερικο μονο σφουγγαρι και εχω και ενα 2215 βιολογικο μονο και ειμαι gg

Link to comment
Share on other sites

και εγω προτεινω το 2215 για τα λιτρα σου

ειναι πολυ καλο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα εβαζα αυτο http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...eaxVASxANytUd1o

ουτε βανακια και εχει και 2 καλαθακια

και σ αυτη την τιμη το βρισκεις ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για τα 190 λίτρα μου έχω το 2215 και είμαι ικανοποιημένος.

Βέβαια έχω κρατήσει και το εσωτερικό όπως και ο Νίκος Krik.

Link to comment
Share on other sites

Το καταστημα αυτο απο το internet ειναι ασφαλες? Γιατι οι τιμες ειναι πολυ καλες και η συσκευασια ειναι πιστευω δεν θα ειναι 3 κιλα και ειναι καπου χοντρα χοντρα 100 ευρω μαζι με τα μεταφορικα....

Έγινε επεξεργασία - deJean
Link to comment
Share on other sites

το μαγαζι αυτο ειναι πολυ καλο και οι αγορες ειναι ασφαλεις

μονο που θελει πιστωτικη και θα κανει περιπου 15 με 20 μερες να ερθει.τα μεταφορικα του ειναι νομιζω 13 ευρω

ενω σε αυτο το μαγαζι http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/917...%20Filtermedia/ εχει και αντικαταβολη και θα σου βγουν ταμεταφορικα 22 ευρω+το φιλτρο.

σε 7 μερες το εχεις σπιτι σου

σ αυτη την τιμη ελλαδα το ειχα βρει σε μαγαζι της θεσ/νικης.

τωρα αθηνα ρωτα..........

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...Btnvrc4l9AETnro

Ποσο μπορω να το βω αυτο Ελλαδα? και που?

Γιατι να το βρεις στην Ελλαδα για να το πληρωσεις διπλα, απο τη σελιδα που το ειδες το αγοραζεις και στο στελνουν.

Link to comment
Share on other sites

Για να πουμε και του στραβου το δικιο σε ενα συστημα οπου δεν ειναι φορτωμενο και τελει ολες τις προηποθεσεις κι ενα 2213 θα μπορουσε να το σηκωσει ισως με την βοηθεια του εσωτερικου,αλλα με 2215 θα εχεις το κεφαλι

σου υσηχο και το εσωτ. δεν χρειαζεται να τεθει σε λειτουργεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου ειναι 60λτ φυτεμενο με μεση ιχθυοφορτηση νομιζω...Λες να μην παω σε τοσο μεγαλο?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου ειναι 60λτ φυτεμενο με μεση ιχθυοφορτηση νομιζω...Λες να μην παω σε τοσο μεγαλο?

για 60 λιτρακια το 2213 ειναι σουπερ..!!!

νομιζω οτι μεγαλυτερα φιλτρα για τοσα λιτρα ειναι....υπερβολη..!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα παρω ενα τηλ αυριο το water in να ρωτησω ποσο τα εχει και αν η διαφορα τους ειναι μικρη το περνω απο εδω αλλιως βλεπουμε...

αρα λετε για το 2222 οχι να ρωτησω για 2211 - 2213 - 2215

Link to comment
Share on other sites

AN το ενυδρειο σου ειναι 170λ οπως λες στο πρωτο ποστ τοτε πας σε 2026απο γερμανια.

αν ειναι 60λ οπως λες μετα, τοτε πας για 2213 απο ελλαδα καπου στα 67ευρω με βανακια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το πρωτο ποστ και το δικο μου θα δεις οτι ειναι δυο απο διαφορετικα μελη.... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - deJean
Link to comment
Share on other sites

οπςςς

εχεις δικαιο........

γραψε λαθος

οποτε για σ ενα 2213 δαγκωτο

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηγα και το πηρα σημερα το 2213 αλλαξα θεση στο ενυδρειο, το ξυλωσα γιατι μου την εδωσε και ξανα απο την αρχη, καθαρισα το ενυδρειο, πεταξα το παλιο χαλικι...

Πηγα και πηρα χαλικι 5kg σκουρο και 5kg λευκο (ωραιο χρωμα και τα 2 μαζι) 2.5 κιλα υποστρωμα κρατησα μερικα φυτα και ξεκιναω απο την αρχη....

Και επιτελους εφυγε ο τεραστιος ογκος του εσωτερικου φιλτρου...

Link to comment
Share on other sites

σωστος

τι υλικα εβαλες μεσα?

Link to comment
Share on other sites

μακαρονι υαλοβαμβακα και τα μπλε τα σφουγκαρια

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΝΑ JUWELL AQUARIUM (PANORAMA 100) ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΣΑΣ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 170.ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2250,2215,2217,2028,2126,2322,2324,2224 ΤΗΣ EHEIM.

Τελικα ο φιλος που ανοιξε το thread αποφασισε μετα απο τοσο καιρο?

Και αν ναι, τι πηρες αν επιτρεπεται, και πως παει?

Αν και καθυστερημενα, θα πω τη γνωμη μου.

Απ'ολα αυτα θα ελεγα το 2217 ή το 2026 Pro ΙΙ

Συγκριση σημαντικων χαρακτηριστικων:

Technical data EHEIM 2026 - 2217

-Pump output approx. 950 l/h - 1000 l/h

-Filter volume 4,9 l - 6 liters

Και τα δυο ειναι εγγυηση.

Οι διαφορες λοιπον ειναι οτι το πρωτο εχει ενα λιτρο περισσοτερη χωρητικοτητα και το δευτερο εχει ευκολιες :

-Integrated priming aid for a quick and easy start up (τρομπαρεις και γεμιζει ο καδος αυτοματα)

-Hose adapter with automatic opening and closing of the built-in shut off taps (ευκολη εφαρμογη σωληνων στο φιλτρο με ασφαλεια για να μη πεφτουν νερα κατα την συνδεση και αποσυνδεση στη συντηρηση)

-Combination lever with safety catch to release adapter (μοχλος με ασφαλεια για να βγαζεις ευκολα με μια κινηση τους σωληνες εισοδου εξοδου)

-Ball display for water flow to signal blockages in the filter circulation (ενδειξη για τη ροη)

-Adjustable water flow rate (μοχλος ρυθμισης ροης)

Ομως το 2026 ειναι και πιο ακριβο.

Σημειωση 1 : το 2026 δεν το εχεις στη λιστα αλλα εχεις το 2126 που ειναι το ιδιο με θερμαντηρα, πολλα λεφτα διαφορα και περιττο.

Σημειωση 2 : το site με τα φιλτρα το χρησιμοποιησα για τις πληροφοριες που δινει για τα προιοντα και οχι για προταση αγορας.

Ο καθεις αποφασιζει μονος του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...