Jump to content

Νεο ενυδρείο Malawi Mbuna


geotzo

Recommended Posts

Καταρχάς τους θερμούς μου χαιρετισμούς σε όλα τα μέλη. Ύστερα από αρκετό καιρό ανάγνωσης του φόρουμ, πήρα το θάρρος να ζητήσω τη γνώμη σας επάνω στο στήσιμο ενός βιοτοπικού ενυδρείου τύπου Malawi mbuna (αν το λέω σωστά). Με μικρή πείρα επάνω στα ενυδρεία, θέλησα να πάρω αυτή την κατέυθυνση για καθαρά αισθητικούς λόγους. Ας μπώ όμως στο θέμα:

1. Ποιό είναι το ελάχιστο μέγεθος ενυδρείου για ένα τέτοιο σκοπό, δεδομένου ότι ο χώρος που διαθέτω είναι μικρός (περίπου 110εκ.)

2. Τί είδους πέτρες μπορώ να τοποθετήσω, για να προσεγγίσω καλύτερα το φυσικό περιβάλλον; Βλέπω πολλές φωτογραφίες ενυδρείων με χαρακτήρα Malawi, αλλά είναι πολύ διαφορετικά setups. Μου αρέσει πολύ αυτό το αποτέλεσμα:

mbuna aquarium

3. Από ποια είδη ψαριών mbuna πρέπει να ξεκινήσω; Τι άλλο ζωντανό οργανισμό μπορώ να τοποθετίσω, χωρίς να ξεφύγω από το βιότοπο;

4. Να επιλέξω ενυδρείο με ενσωματομένο φίλτρο ή όχι;

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς ήρθες!!! :bowdown:

Καλά για αρχή ίσως είναι τα Labidochromis caeruleus, species “yellow”.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!! :bowdown:

Καλά για αρχή ίσως είναι τα Labidochromis caeruleus, species “yellow”.

Σε ευχαριστώ πολύ, το σημειώνω. Άυριο λέω να πάω να δω ενυδρεία, δεν ξέρω για το μέγεθος βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες.Το στησιμο που ειδες και σου αρεσε ειναι πραγματι ωραιο.Και οι πετρες,αλλα και ο τροπος που τοποθετηθηκαν ειναι ιδανικος,γιατι δημιουργουν κρυψωνες.Οσο περισσοτερες πετρες,τοποθετημενες καταλληλα,τοσο καλυτερο,γιατι τα Mbuna ειναι κατοικοι των βραχων(εξ ου και η ονομασια τους).Τωρα οσο για ενυδρειο,οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο το αποτελεσμα και για σενα,αλλα και για τα ψαρακια που θα βαλεις μεσα.Κοιταξε τα οικονομικα σου,τον χωρο που διαθετεις,και δεν θα αργησεις να αποφασισεις.Τα Labidochromis caeruleus yellow πιστευω κι εγω οτι ειναι μια καλη αρχη. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ναι,τα ψαράκια αυτά όντως είναι καλά για ξεκίνημα και είναι και πολύ όμορφα,(πρωσοπικα πρωτημώ το Labidochromis...)αλλά πρέπει να ξέρεις τι μ έγεθος θα έχει το ενυδρείο σου για να αποφασίσεις τι θα βάλεις μέσα,απ'ότι κατάλαβα το μέγιστο μήκος σου είναι 110εκ.Σε ένα τέτοιου είδος ενυδρείο θα μπορούσες να βάλεις δύο είδη και αφού θέλεις και κάτι άλλο βάλε και κανένα Synodontis(γατόψαρο)αν θές...δεν νομίζω να υπάρχει τίποτα άλλο (ευκολο)που μπορείς να βάλεις σαν άλλο ζωντανό οργανισμό...αυτή είναι η γνώμη μου,αν κάνω κάποιο λάθος ας με διωρθώσουν οι ποιό έμπειροι...

Πάντως σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και καλή τύχη....αν το στήσεις βάλε και καμία φωτογραφία..... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς τους θερμούς μου χαιρετισμούς σε όλα τα μέλη. Ύστερα από αρκετό καιρό ανάγνωσης του φόρουμ, πήρα το θάρρος να ζητήσω τη γνώμη σας επάνω στο στήσιμο ενός βιοτοπικού ενυδρείου τύπου Malawi mbuna (αν το λέω σωστά). Με μικρή πείρα επάνω στα ενυδρεία, θέλησα να πάρω αυτή την κατέυθυνση για καθαρά αισθητικούς λόγους. Ας μπώ όμως στο θέμα:

1. Ποιό είναι το ελάχιστο μέγεθος ενυδρείου για ένα τέτοιο σκοπό, δεδομένου ότι ο χώρος που διαθέτω είναι μικρός (περίπου 110εκ.)

2. Τί είδους πέτρες μπορώ να τοποθετήσω, για να προσεγγίσω καλύτερα το φυσικό περιβάλλον; Βλέπω πολλές φωτογραφίες ενυδρείων με χαρακτήρα Malawi, αλλά είναι πολύ διαφορετικά setups. Μου αρέσει πολύ αυτό το αποτέλεσμα:

mbuna aquarium

3. Από ποια είδη ψαριών mbuna πρέπει να ξεκινήσω; Τι άλλο ζωντανό οργανισμό μπορώ να τοποθετίσω, χωρίς να ξεφύγω από το βιότοπο;

4. Να επιλέξω ενυδρείο με ενσωματομένο φίλτρο ή όχι;

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας,

Γιώργος

Αγαπητέ geotzo , καταρχήν να σε καλωσορίσω και εγώ στους Αφρικάνους.

Να συμφωνήσω και εγώ με τους φίλους πιο πάνω.Και εξηγώ:

1.Οσο πιο μεγάλο το ενυδρείο τόσο το καλύτερο.

2.Να προτιμήσεις όσο είναι δυνατόν ασβεστολιθικές πέτρες που θα βοηθούν και στη διατήρηση σχετικά ψηλής ολικής σκληρότητας.Πολλά περάσματα και σπηλιές.

3.Ψάρια ήδη σου έχουν παραθέσει πιο πάνω οι φίλοι αφρικάνοι.Εγώ να προσθέσω ακόμα ένα είδος

την Iodotropheus sprengerae , http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=707 .

4.Θα προτιμούσα οπωσδήποτε εξωτερικό φίλτρο .

Καλή επιτυχία , Φιλικά Σωκράτης :wub:

Link to comment
Share on other sites

Μερικά mbuna...

post-4843-1207937756_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και η τανγκανικα μερια.....(λιμνη)

ομορφα και αρκετα ειδη...

http://www.jjphoto.dk/fish_archive/cich2.htm

http://www.aquahobby.com/e_african_cichlids.php

Link to comment
Share on other sites

Το ελαχιστο για ενυδρειο malawi για εμενα ειναι ενα ενυδρειο οπως το Rio 180 με διαστασεις 100x40x50, 50 το υψος. Εαν εχεις 110εκ. στη διαθεση σου μπορεις να τα αξιοποιησεις πληρως και να εχεις ενα ομορφο αποτελεσμα. Στο χωρο αυτο μπορει να μπει ενα ενυδρειο με διαστασεις 110x40x40 ή 110x40x50 ή 110x50x50. Το τελευταιο νουμερο παντα ειναι το υψος. Να ξερεις οτι τα mbuna επειδη ειναι κυριαρχικα στις περιοχες τους το ενυδρειο πρεπει να εχει μηκος για να οριζουν περιοχες. Το υψος δεν ειναι απαραιτητο γιατι κολυμπουν γυρω ή μεσα στις πετρες (θα πρεπει να το πιξεις στην πετρα) και το πλατος καλα ειναι να ειναι 40εκ ή παραπανω αν θες να αυξησεις τον ογκο του ενυδρειου σου, γεγονος που μονο καλο κανει.

Σε ενα τετοιο ενυδρειο θα εκανα δυο λοφους απο πετρες και θα εβαζα 2 ειδη μεσα, οχι παραπανω. Και στη μεση, στην αρενα θα βλεπεις το σοου! Κυνηγητα, ζευγαρωματα και διαφορα αλλα ομορφα..!

Αλλο ειδος που θα μπορουσες να βαλεις ειναι ενας συνοδοντις, ο multipunctatus ο οποιος ομως προερχεται απο τη λιμνη τανγκανικα. Πολλοι δεν συμφωνουν γιατι ειναι απο αλλο βιοτοπο κτλ. Εγω κανω αυτην την εξαιρεση, γιατι κι εγω ειμαι κατα του να ανακατεβεις ειδη απο διαφορους βιοτοπους και θα εβαζα εναν μονο εαν υπηρχε ο χωρος.

Για το ενυδρειο που θα επιλεξεις θα σου ελεγα να εκανες το 110x50x50 (275μικτα λιτρα) γιατι βλεπω στο δικο μου που ειναι ενα 100x40x50 οτι τα 8 ψαρια που εχω μεσα (4maingano και 4 cynotilapia afra white top) ειναι οριακα. Αν εχεις αλλους 10 ποντους κανε ενα ενυδρειο διαστασεων 120x50x50 να βγαλεις τρελο 300αρι! Εκει θα εχεις περισσοτερη ανεση αλλα δες φυσικα και μεχρι που μπορεις να φτασεις.

υ.γ.1 Προσοχη με τους συνοδοντιδες γιατι υπαρχουν αρκετοι που ερχονται απο τον αμαζονιο και θελουν ph 6-7, ενω αυτος απο την ταγκανικα ειναι για σκληρο νερο ( ph γυρω στο 8)

υ.γ.2 Πετρες να βαλεις αυστηρα ασβεστολιθικες οπως και για αμμο τριμενο αραγωνιτη, υλικα που θα σου ανεβαζουν το ph χωρις buffer τα οποια δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια σου. Συγκεκριμενα τα δικα μου ψαρακια γεννανε (δε βαζω buffer) και φιλου που βαζει σφιγκονται :wub: . Ενω οταν του τα ειχα κρατησει για ενα διαστημα πλακωθηκαν και πηραμε και 2 μωρα. Ισως τυχαιο αλλα...

Για να σκληρηνεις το νερο αν χρειαστει κι αλλο μπορεις να βαλεις κοραλλιτη στο φιλτρο σου ο οποιος κανει την ιδια δουλεια.

υ.γ.3 Για ψαρακια δε σου ειπα, για αρχη κοιτα τα labidos, ps. acei (αυτα θελουν μεγαλο ενυδρειο γιατι γινονται μεγαλα, σε Rio 180 δε μπαινουν), maingano και οτι αλλο ειδος βρεις σχετικα ηρεμο και δεν ξεπερναει τους 10-12 ποντους. Τα demasoni που λογικα θα δεις και θα παθεις πλακα κανε μια αναζητηση να δεις τι ειναι... Νομιζω κατι εχω γραψει, ειναι παρα παρα πολυ επιθετικα και απαιτητικα και δεν συνιστανται για αρχαριο.

Οτι αλλο εδω ειμαστε!

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

υ.γ.1 Προσοχη με τους συνοδοντιδες γιατι υπαρχουν αρκετοι που ερχονται απο τον αμαζονιο και θελουν ph 6-7, ενω αυτος απο την ταγκανικα ειναι για σκληρο νερο ( ph γυρω στο 8)

Αγαπητέ stelios εχω την εντύπωση οτι συνοδοντίδες στην Αμερική δεν υπάρχουν.Η καταγωγή είναι αφρικάνική.

Απλώς κάποιοι είναι απο ποτάμια της Αφρικής με άλλες παραμέτρους νερού και άλλοι είναι απο λίμνες (Τανγκανίκα ) με άλλες απαιτήσεις στο νερό.Παραθέτω ενα site για πληροφορίες http://badmanstropicalfish.com/syn_catfish.html

Φιλικά Σωκράτης :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πως ειχα την εντυπωση οτι σε μια προσφατη κουβεντα που καποιος ειχε βαλει εναν συνοδοντη που ηθελε μαλακο νερο σε ενυδρειο τυπου malawi και καταλαβα οτι το εν λογο ψαρι ειχε ερθει απο Αμαζονιο.. Μαλλον δικο μου ειναι το λαθος..

Link to comment
Share on other sites

ολα οσα ανεφεραν τα παιδια ειναι σωστα φιλε μου απλα το ενυδρειο που σου αρεσε ειναι πραγματικα εντυπωσιακο αλλα με το μονο μειον οτι δεν εχει αρκετο χωρο για κολυμπι και ζευγαρωμα...αν κανω λαθος ασ με διορθωσουν οι παλιοτεροι

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια.

Βρήκα ένα κατάστημα με πολύ καλές προσφορές σε ενυδρεία και είμαι ανάμεσα στα Rio180 και Rio240 (αν μπορέσω να πείσω τη γυνέκα μου να αλλάξουμε λίγο τη διαρύθμιση του σαλονιού :wub: )

Και οι δύο περιπώσεις έχουν εσωτερικό φίλτρο, το οποίο αν έχω υπολογίσει καλά δεν αρκεί. Άρα θα χρειασώ και ένα εξωτερικό. Το εσωτερικό το αφαιρώ; Αν όχι, πως συνδιάζονται τα δυο; Τέλος, τι εξωτερικό πρέπει να πάρω για αυτά τα λίτρα; Οι επιλογές στα καταστήματα είναι τοσες που έχασα τη μπάλα... κάποια πρόταση θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια.

Βρήκα ένα κατάστημα με πολύ καλές προσφορές σε ενυδρεία και είμαι ανάμεσα στα Rio180 και Rio240 (αν μπορέσω να πείσω τη γυνέκα μου να αλλάξουμε λίγο τη διαρύθμιση του σαλονιού :D )

Και οι δύο περιπώσεις έχουν εσωτερικό φίλτρο, το οποίο αν έχω υπολογίσει καλά δεν αρκεί. Άρα θα χρειασώ και ένα εξωτερικό. Το εσωτερικό το αφαιρώ; Αν όχι, πως συνδιάζονται τα δυο; Τέλος, τι εξωτερικό πρέπει να πάρω για αυτά τα λίτρα; Οι επιλογές στα καταστήματα είναι τοσες που έχασα τη μπάλα... κάποια πρόταση θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ και πάλι

Αγαπητέ geotzo ,κατ΄αρχήν να σου πώ οτι αν θα πάς στο rio 240 μπορείς εφόσον σε βολεύει ο χώρος να πάς και στο rio 300 γιατί το μήκος και στα δύο είναι το ίδιο 120 cm, απλώ διαφέρει το ύψος και πλάτος μπρός πίσω.Θα έχεις όμως 300 λίτρα.Αυτό είναι δική σου βέβαια απόφαση .

Τώρα όσον αφορά το φίλτρο , εγώ στο rio 400 το έβγαλα , και έβαλα εξωτερικά φίλτρα.Αλλοι φίλοι τα κρατάνε μέσα και το εμπλουτίζουν με βιολογικό υλικό ( siporax. subtrat pro ),αφού αφαιρέσουν σφουγγάρια που έχει μέσα ώστε να έχουν πιο καλή βιολογία. Εγώ παρότι το έβγαλα θα σου έλεγα αν μπορείς να το αφήσεις μέσα.

Ενα εξωτερικό φίλτρο κατά την γνώμη μου χρειάζεται .Αν πάς στο rio 180 η rio 240 ενα eheim 2215 εφόσον βέβαια κρατήσεις το εσωτερικό φίλτρο πιστεύω οτι θα σε καλύψει.Αν πας σε rio 300 θα μπορούσες να συνδυάσεις το εσωτερικό και με κατί μεγαλύτερο όπως το 2217.Οσον αφορά τον συνδυασμό και των δύο μη σε απασχολεί , το καθένα λειτουργεί ανεξάρτητα.

Πιστεύω οτι τα EHEIM είναι αξιόπιστα φίλτρα και νομίζω οτι πολλοί φίλοι θα συμφωνήσουν. ηttp://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=9er_24958_ehen

Ελπίζω να βοήθησα ,φιλικά Σωκράτης :wub:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραιτητο να μην επαρκει το φιλτρο σου

ειδικα στην αρχη που θα βαζεις σιγα σιγα τα ψαρια μεσα θα εισαι οκ

εχω το rio 240 και δουλευω το εσωτερικο φιλτρο αλλα εχω βαλει και ενα εξωτερικο

το εχω κανει ως εξης

η σωληνα που ρουφαει νερο μπαινει απο την δεξια μερια και ειναι μεσα στο κουτι του φιλτρου, εχει δυο θεσεις η μια για τον θερμαντηρα και αλλη μια αδεια, εκει μεσα εχω βαλει την εισοδο του εξωτερικου ωστε να μην φαινεται καθολου

το σωληνα που ριχνει το καθαρο νερο το εχω κολησει στο αριστερο πλαινο τζαμι ωστε να εχω μια ροη νερου σε ολο το ενυδρειο

αυτα απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραιτητο να μην επαρκει το φιλτρο σου

ειδικα στην αρχη που θα βαζεις σιγα σιγα τα ψαρια μεσα θα εισαι οκ

εχω το rio 240 και δουλευω το εσωτερικο φιλτρο αλλα εχω βαλει και ενα εξωτερικο

το εχω κανει ως εξης

η σωληνα που ρουφαει νερο μπαινει απο την δεξια μερια και ειναι μεσα στο κουτι του φιλτρου, εχει δυο θεσεις η μια για τον θερμαντηρα και αλλη μια αδεια, εκει μεσα εχω βαλει την εισοδο του εξωτερικου ωστε να μην φαινεται καθολου

το σωληνα που ριχνει το καθαρο νερο το εχω κολησει στο αριστερο πλαινο τζαμι ωστε να εχω μια ροη νερου σε ολο το ενυδρειο

αυτα απο εμενα

Πολύ καλή μου ακούγεται η πατέντα σου φίλε. Ευχαριστώ και μάλλον θα την αντιγράψω :wub:

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικο μην το πειραξεις, την πατεντα σου orck δεν την πιανω γιατι δεν το εχω το εσωτερικο.

Εγω θα προτεινα για επιπλεον εξωτερικο το eheim 2028 που εχει φιλος και του πηγαινει πολυ καλα στο Rio 180 μαζι με το εσωτερικο. Εγω με μονο το 2026 στο ιδιο ενυδρειο εχω περιτωματα σε καποια σημεια. Απο βιολογια και ποιοτητα νερου βεβαια δεν εχω προβλημα αλλα τα περιτωματα ειναι ενοχλητικα. Για αλλα της eheim δε γνωριζω αλλα και με το 2217 λογικα θα εισαι οκ. Το 2215 δεν ξερω μηπως ειναι λιγο μικρο.

Link to comment
Share on other sites

To 2215 αφορά ενυδρεία μέχρι 350 λτ. με pump output περιπου 620 λτ/ωρα και με χωρητικότητα χώρου φίλτρου 4 λίτρα.Θα μπορούσε να χρησιμοιήσει και το 2217 που αφορά ενυδρεία μέχρι 600 λτ. με 1000 λτ/ωρα output περίπου και χωρητικότητα φίλτρου 6 λίτρα.Το 2028 που προτείνεις αγαπητέ stelios μοιάζει περίπου με το 2217

classic δηλαδή 600 λίτρα ενυδρείο , 1050 λίτρα περίπου output , η χωρητικότητα όμως του φίλτρου είναι 7,3 λίτρα .Εμένα με ενδιαφέρει και η χωρητικότητα του φίλτρου.Απλώς λέω αν κρατήσει ο φίλος το εσωτερικό και το εμπλουτίσει μπορεί να μείνει σε κάτι πιο μαζεμένο 2215 ή 2026.

Να πώ οτι τα περιττώματα αγαπητέ stelios επειδή εχουν κάποιο βάρος και έχουν την τάση να κάθονται στο πάτο του ενυδρείου.Δεν πιστεύω οτι φταίνε τα φίλτρα που δεν τα απορροφούν.Εγώ έχω ενα rio 400 με δυο εξωτερικά φίλτρα των 1000 λτ/ωρα το καθένα και βλέπω σε κάποια σημεία του ενυδρείου κάτω άθροιση περιττωμάτων.

Αυτό λοιπόν έιναι Ζήτημα κυκλοφορίας του νερού.Σε εμένα τα spay bars αναταρασσουν την επιφάνεια και λίγο πιο κάτω το νερό.

Εγώ πως τα μαζεύω ,κάνω το εξής : προτού κάνω αλλαγή βουτώ με το χέρι μια maxi jet 900 λτ/ωρα και αναταράσσω καλά το νερό στα κάτω επίπεδα οπότε τα περιττώματα σηκώνονται και μετά τα ρουφώ με τη σκούπα ή απορροφούνται απο τα φίλτρα.Αυτό δεν γίνεται σε κάθε αλλαγή νερού απλώς βλέπω και κρίνω.

Φιλικά Σωκράτης :wub:

Υ.Γ. Τις προδιαγραφές των φίλτρων eheim της πήρα απο τον product cataloque 2005 της εταιρείας .

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ή για να συμπληρώσω σε αυτά που έγραψε ο Σωκράτης παραπάνω, μπορείς να βάλεις μόνιμα ένα μικρό κυκλοφορητή σε κάποιο νεκρό σημείο (από πλευράς κυκλοφορίας) τον οποίο να ενεργοποιείς με ένα χρονοδιακόπτη κάποιες ώρες της ημέρας ώστε να "ανεβάζει¨τα περιττώματα και να μπορούν τα φίλτρα να τα απορροφήσουν. Εγώ, στο αφρικάνικο, έβαλα την koralia nano σε μια μεριά και σε συνδυασμό με ένα μικρό κυκλοφορητή της hydor σε μία άλλη πλευρά, είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα.

Όταν κάνω αλλαγές νερού εφαρμόζω και τη μέθοδο του Σωκράτη.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Στελιο εννοεις οτι για να μαζευουν τα περιτωματα τα φιλτρα πρεπει να εχουν δυνατη ροη; η μηπως περισοτερη βιολογια;

εγω νομιζω οτι δεν πρεπει ολο το ενυδρειο να ειναι σαν πλυντηριο ρουχων ολο το 24ωρο, καπου θελουν και αυτα να ηρεμουν, νομιζω οτι πρεπει να υπαρχουν νεκρα σημεια

Το εσωτερικο μην το πειραξεις, την πατεντα σου orck δεν την πιανω γιατι δεν το εχω το εσωτερικο.

Εγω θα προτεινα για επιπλεον εξωτερικο το eheim 2028 που εχει φιλος και του πηγαινει πολυ καλα στο Rio 180 μαζι με το εσωτερικο. Εγω με μονο το 2026 στο ιδιο ενυδρειο εχω περιτωματα σε καποια σημεια. Απο βιολογια και ποιοτητα νερου βεβαια δεν εχω προβλημα αλλα τα περιτωματα ειναι ενοχλητικα. Για αλλα της eheim δε γνωριζω αλλα και με το 2217 λογικα θα εισαι οκ. Το 2215 δεν ξερω μηπως ειναι λιγο μικρο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μιλαω μονο για τα περιτωματα, τα οποια για να μην μενουν κατω θελουν... πλυντηριο.

Link to comment
Share on other sites

Με την συζήτηση της διαχείρισης των περιττωμάστων :D παρολίγο να ξεχάσουμε τον φίλο geotzo - οχι πως δεν έχουν ενδιαφέρον όλα τα ζητήματα - και να τον ρωτήσω αν έχει προχωρήσει στην τελική επιλογή ενυδρείου

Φιλικά Σωκράτης :wub:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σωκράτη δεν έχω προχωρίσει ακόμα, λόγω φόρτου, αλλά έχω σκοπό αυτό το Σάββατο να προβώ στην αγορά ενυδρείου. Μάλλον Jewel 240. Δεν έχω χώρο βλέπεις... αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...