Jump to content

μετρήσεις νερού - καινούριο ενυδρείο


Recommended Posts

γειάς σας.....ζητάω από τους πιο έμπειρους την βοήθεια τους σχετικά με τις μετρήσεις νερού, γιατί εμπιστεύομαι καλύτερα εσάς από οποιοδήποτε pet shop.... :bowdown:

είμαι κάτοχος ενός νέου ενυδρείου, είναι 20 λίτρων και αυτή την στιγμή φιλοξενεί 2 χρυσόψαρα μεγάλα, 3 πιο μικρά με την διπλά ουρά και έναν μονομάχο. Μόλις έκανα τα απαραίτητα τεστ για να διαπιστώσω την ποιότητα του νερού. Οι τιμές που βρήκα ήταν (με το test της Tetra):

νιτρικά 10mg/l

νιτρώδη 1mg/l

GH >10 dH

KH 15 dH

pH 7,6

Πώς τις βρίσκετε τις τιμές αυτές...?Χρειάζεται να γίνει κάτι για να διορθωθούν??

Υ.Γ. Πρόκειται για καινούριο ενυδρείο που λειτουργεί εδώ και 10 ημέρες, πρόσθεσα επίσης σήμερα 2 φυτάκια anubias coffeefolia καθώς και το σκέυασμα SafeStart της Tetra...

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας,αγαπητε μου φιλε,εκανες λαθακι ξεκινωντας αστρωτο και νεο ενυδρειο να το στρωνεις με ψαρια..(και μαλιστα υπερβολικα πολλα..!!!!).

το επομενο σου λαθος ειναι οτι ξεκινησες να μετρας με στικς και οχι με υγρα τεστ.τα στικς τις περισσοτερες φορες δεν εχουν ακριβεια,αν και στο περιπου μας δειχνουν αυτο που πρεπει.

οι λυσεις που εγω σου προτεινω ειναι 2.

α)πηγαινεις πισω τα ψαρακια,και ξεκινας το στρωσιμο του ενυδρειου,και παραλληλα τον κυκλο του αζωτου,προσθετωντας υγρα βακτηρια,και τροφη...

β)εαν (κακως για εμενα),κρατησεις τελικα τα ψαρακια μεσα,θα κανεις μικρες και πολυ συχνες αλλαγες νερου,θα ταιζεις ελαχιστα,και θα μετρας τις τιμες αμμωνιας -νιτρωδων και νιτρικων αλατων....οταν τα 2 πρωτα ειναι σταθερα μηδενικα,και τα νιτρικα σου μετρησιμα,τοτε θα εισαι ετοιμος...αλλιως ειναι πολυ πιθανο ννα εχεις προβληματα η βακομη και απωλειες...

Link to comment
Share on other sites

Απλά θεώρησα ότι είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω τα στικς ...άλλωστε ήταν και ακριβότερα από τα υπόλοιπα...

τα ψαράκια είχα και εγώ την εντύπωση ότι είναι πολλά αλλά θεώρησαν από το pet shop να μου τα δώσουν...προς το παρόν πάντως είναι πολύ ζωηρά...και έπειτα το νερό που χρησιμοποιήσα για να τα μεταφέρω από το pet shop (εις διπλούν) πίστευα πως ήταν αρκετό για το "μπόλιασμα" του ενυδρείου...αλλαγές νερού κάνω ανα δύο μέρες αν και σήμερα μου είπαν (από ένα άλλο pet shop) ότι δεν κάνει τώρα στην αρχή να αλλάζω συχνά το νερό...!!

Δεν ξέρω ρε παιδιά......τελείως διαφορετικές απόψεις επικρατούν και μπερδεύτηκα....

Ελπίζω να επιζήσουν όλα μου τα ψαράκια....! :bowdown:

Αφροδίτη

Link to comment
Share on other sites

παμε παλι αγαπητη μου φιλη.

δεν υπαρχει μπολιασμα απο ενυδρειο σε ενυδρειο γλυκου νερου οσο αφορα απλα και μονο το νερο,αρα κατι τετοιο που σου ειπαν στο πετ σοπ..ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

το ενυδρειο στρωνεται ,οταν στρωνεται και το φιλτρο μας(το οποιο και διατηρει ολη τη βιολογια,αρα και ολη τη ζωη μεσα στο ενυδρειο.)

θα επαναλαβω οτι τωρα που ΗΔΗ εχει μεσα ψαρια,παρα το γεγονος νοτι ειναι αστρωτο,θα πρεπει να κανεις αρκετα αλλαγες νερου..εαν ΔΕΝ ειχες μεσα ψαρια,τοτε τα πραγματα σαφως και θα ηταν διαφορετικα...

οτι αλλη βοηθεια χρειαστεις...ελευθερα μας ρωτας..

**αληθεια,τι φιλτρο εχεις..?

Link to comment
Share on other sites

οκ...κατάλαβα..δηλαδή το φίλτρο είναι που κάνει την δουλειά με τον βακτηριδιακό πληθυσμό....μάλιστα...

έχω ένα εσωτερικό φίλτρο της HYDOR που κάνει για ενυδρεία από 20 έως 50 λίτρων, μάλιστα έχει και διακόπτη για να ρυθμίζεις την ροή....

Κάνω αλλαγές νερού περίπου το 1/3 ανά δύο ημέρες.....φτάνει ή θέλει πιο συχνά...?

Θα καταλάβω ότι το ενυδρείο μου είναι εντάξει όταν οι τιμές της αμμωνίας και των νιτρωδών είναι μηδέν??

Υ.Γ. αυτή η θολούρα που έχει μέσα το ενυδρείο (ήδη από την πρώτη ημέρα) είναι κάποια ένδειξη??

Αφροδίτη

Link to comment
Share on other sites

η θολουρΑ σδεν ειναι προβλημα.συνανταται σε νεα ενυδρεια..σε λιγο θα φυγει απο μονη της.

οσο για την αμμωνια,και τα νιτρωδη....ΤΟ'ΠΙΑΣΕΣ..!!ετσι μπραβο.

συνεχισε τις αλλαγες και ταιζε απειροελαχιστα...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ...ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές, μακάρι να μπορούσα βέβαια να ρωτήσω όλα αυτά που έχω στο μυαλό μου σχετικά με το στρώσιμο και την διατήρηση του ενυδρείου γιατί είναι παααααααρα πολλά....

Πάντως φαίνεται να τους αρέσει πολύ που τους έβαλα τα φυσικά φυτά...πηγαίνουν συνέχεια και τσιμπούν τα φύλλα..!!.....

Αφροδίτη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φαίνεται να τους αρέσει πολύ που τους έβαλα τα φυσικά φυτά...πηγαίνουν συνέχεια και τσιμπούν τα φύλλα..!!.....

Αφροδίτη :)

αν ειναι οι ανουμπιες με τα`μ****α φυλλα,ειν αι πιθανο να στις φανε....

αν θελεις πες μου με πμ το πετ σοπ που πηγες... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πήγα στο ********..μου αρέσει γιατί έχει μεγάλη ποικιλία...

Πάντως αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο ευχαρίστως... :bowdown:

Αφροδίτη

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη φιλη εκτος απο αυτα που σου ειπε ο Κωστας,πληροφοριακα το ενυδρειο των εικοσι λιτρων

κανει μονο για τον μονομαχο ο οποιος πρεπει να ειναι μονος του.Τα πεντε χρυσοψαρα θελουν

minimum ενυδρειο 150 λιτρων.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας,αγαπητε μου φιλε,εκανες λαθακι ξεκινωντας αστρωτο και νεο ενυδρειο να το στρωνεις με ψαρια..(και μαλιστα υπερβολικα πολλα..!!!!).

το επομενο σου λαθος ειναι οτι ξεκινησες να μετρας με στικς και οχι με υγρα τεστ.τα στικς τις περισσοτερες φορες δεν εχουν ακριβεια,αν και στο περιπου μας δειχνουν αυτο που πρεπει.

οι λυσεις που εγω σου προτεινω ειναι 2.

α)πηγαινεις πισω τα ψαρακια,και ξεκινας το στρωσιμο του ενυδρειου,και παραλληλα τον κυκλο του αζωτου,προσθετωντας υγρα βακτηρια,και τροφη...

β)εαν (κακως για εμενα),κρατησεις τελικα τα ψαρακια μεσα,θα κανεις μικρες και πολυ συχνες αλλαγες νερου,θα ταιζεις ελαχιστα,και θα μετρας τις τιμες αμμωνιας -νιτρωδων και νιτρικων αλατων....οταν τα 2 πρωτα ειναι σταθερα μηδενικα,και τα νιτρικα σου μετρησιμα,τοτε θα εισαι ετοιμος...αλλιως ειναι πολυ πιθανο ννα εχεις προβληματα η βακομη και απωλειες...

:bowdown::):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...