Jump to content

Boxfish


Recommended Posts

Καλησπέρα και παλι σε όλους. Σκέφτομαι να αγορασω 2 μικρά Boxfish και ένα μεγάλο για το ενυδρειό των 500λ. Μέσα θα έχω και 3 μικρά puffer και έναν ηνιοχο. Τι λέτε? Είναι όντως τόσο δύσκολα που λένε? Έχει κανείς εμπειρία από τα ψάρια αυτά? Γιατί οι φήμες περί της δυσκολίας τους με αποτρέπουν. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω για συμβατότητες, αλλά αυτό που γνωρίζω, από προσωπική μου εμπειρία, είναι ότι τα μικρά Boxfish, έχουν μεγάλες διατροφικές απαιτήσεις, που τα καθιστά πολύ ευαίσθητα. Θέλουν λοιπόν ιδιαίτερη φροντίδα, η οποία είναι δύσκολο να τους παραχθεί σε ένα ενυδρείο με ανταγωνιστικά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

μεγάλες διατροφικές απαιτήσεις? Δηλαδή? Που έγκειται η δυσκολία? Στο είδος του φαγητού τους? Στην αρνήσή τους να φάνε? Στην δυσκολία δελέασής τους? Στο χρονικό όριο που χρειάζονται? Δεν το ήξερα αυτό. Να πώ την αλήθεια, τα εχω δει μπροστά στα μάτια μου να τρώνε και μάλιστα κατι flakes. Περισσότερο με φόβιζει η πιθανότητα της απελευθέρωσης των τοξινών τους. Είναι πιθανό σενάριο αυτο? ( δεδομένου οτι θα ειναι με Puffer - μικρά βέβαια )

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο κομμάτι δυσκολίας που υπάρχει, είναι, με τις αντλίες κυκλοφορίας.

Έχει παρατηρηθεί ότι κολλάνε πάνω στις αναρροφήσεις των αντλιών, με αποτέλεσμα να πεθαίνουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο να προσαρμοστούν στα είδη τροφής που τους χορηγούμε.

Ένα μωρό όμως χρειάζεται πλούσια διατροφή και πολλές φορές την ημέρα. Θα τα καταφέρεις???

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο κομμάτι δυσκολίας που υπάρχει, είναι, με τις αντλίες κυκλοφορίας.

Έχει παρατηρηθεί ότι κολλάνε πάνω στις αναρροφήσεις των αντλιών, με αποτέλεσμα να πεθαίνουν

Στους κυκλοφορητές κολλάνε, όταν έχουν εξαντληθεί από την ασιτία και οι δυνάμεις τους τα έχουν εγκαταλήψει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο να προσαρμοστούν στα είδη τροφής που τους χορηγούμε.

Ένα μωρό όμως χρειάζεται πλούσια διατροφή και πολλές φορές την ημέρα. Θα τα καταφέρεις???

Δηλαδή? Εαν το μόνο πρόβλημα είναι οι φορές αλλα και το είδος τροφης που πρεπει να δίνω και τα προβλήματα περιορίζονται ΜΟΝΟ εκεί ( και οχι στις τοξίνες που έχουν ή οπουδήποτε αλλού οπως πχ να στρεσαρονται ευκολα, αρα και τοξινες) τοτέ ναι, ειμαι διατεθιμένος. Για τι φροντίδα μιλάμε δηλαδή? Θα μπορούσα να έχω ένα ενδεικτικό προγραμμα? Συγνώμη εαν γινομαι κουραστικός, αλλά το συγκεκριμένο είδος το έχω ερωτευτεί... Παρ'ολα αυτά δεν θέλω να θέσω σε κίνδυνο το υπόλοιπο ενυδρείο μου. Οι μισοί μου λένε πως δεν θα έχω κανένα πρόβλημα, ενώ οι αλλοι μισοι μου λένε πως δεν θα έβαζαν ποτε, παρομοιάζοντας μου τα, σαν ωρολογιακή βόμβα μέσα στο ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο να προσαρμοστούν στα είδη τροφής που τους χορηγούμε.

Ένα μωρό όμως χρειάζεται πλούσια διατροφή και πολλές φορές την ημέρα. Θα τα καταφέρεις???

Το μωρο πρεπει να ταιζεις 5 φορες την η μερα.

Οταν μεγαλωσει τρωει 3 φορες και το μεγαλο ψαρει θελει να φαει 2 φορες το λιγοτερο την η μερα, αλλα τρωει πολυ!

Θα αντεξει το ενυδρειο σου τοσες τροφες ?? Εκει ειναι το προβλημα :bowdown: Και το νερο για αυτα τα ψαρια πρεπει να ειναι πολυ καθαρο για να μην αρρωστενουν, καλο να εχεις και κανενα UV και οζον.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. ευτυχως εχω οζον και υν. Οταν λες μωρό? ποσο δηλαδη? Τρωνε εύκολα? λοιπον, για να λέμε τα πράγματα με το ονομάτους, μιλάμε για 2 μικρά Tetrasomus gibbosus ( Cowfish Helmet ) και ένα Ostracion meleagris το οποίο μού είπαν πως είναι εξαιρετικά δύσκολο. Για τις τοξίνες ξέρει κανείς? Στρεσαρονται εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες μωρό? ποσο δηλαδη?

1-2 εκ.

Τρωνε εύκολα?

ναι, εκτος απο το Ostracion meleagris

Ostracion meleagris το οποίο μού είπαν πως είναι εξαιρετικά δύσκολο

το ποιο δυσκολο απο τα ολα

Για τις τοξίνες ξέρει κανείς? Στρεσαρονται εύκολα?

Ostracion meleagris και Tetrasomus gibbosus εχουν ποιο δυνατες τοξινες απο τα αλλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας μελετησει αρκετα διαφορετικα ειδη box fish εχω να σου πω οτι το ελαχιστο μεγεθος που πρεπει να εχουν για να κρατηθουν σε ενυδρειο με μεγαλα ποσοστα επιτυχιας ειναι τα 6 cm ,πιο μικρα μεγεθοι παρουσιαζουν πολλα προβληματα στη κρατηση τους αρκετα απο αυτα εχουν αναφερθει σε προηγουμενα post.Το tetrasomus gibosus ειναι ευκολο ψαρι και απο τα ευκολοτερα του γενους.Το O.meleagris ειναι μακραν το δυσκολοτερο στην κρατηση του και αυτο που ευκολα μπορει να αμωλησει τετραοδοξινη στο ενυδρειο σου με συνεπεια τους συνολικους θανατους των ψαριων σου αλλα και αυτου εφοσον δεν εχει ανωσια στην τοξινη του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...