Jump to content

Καλοκαίρι! :(


flying_guardian

Recommended Posts

Καλησπέρα! Με αφορμή τον ερχομό του καλοκαιριού και φυσικά τους επερχόμενους καύσονες, μιας και αυτά τα δύο είναι πλέον αλληλένδετα, ψάχνω να βρω ένα σύστημα ψύξης για το ενυδρείο μου, που να πληρεί κάποιες προυποθέσεις! Και η κυριότερη είναι η όσο το δυνατόν μικρότερη εξάτμηση! Όπως καταλαβαίνετε η λύση ανεμηστηράκια "τρώει γκολ από τα αποδυτήρια"! :bowdown:

Έτσι σκέφτηκα κάτι άλλο! Βέβεαι για να είμαι ειλικρινής οι γνώμες που έχω πάρει μέχρι τώρα δεν είναι και ιδιαίτερα ενθαρηντικές, γι' αυτό σκέφτηκα να εκθέσω και εδώ την άποψή μου για να πάρω και άλλες γνώμες!

Πόσοι από εμάς δεν έχουμε πάει για καφέ καλοκαιριάτικα, με τον ήλιο να σε βαράει και να ψήνεις μπριζόλα πάνω σου, και όμως στην καφετέρια, κυρίως στον εξωτερικό της χώρο, να παγώνουμε όλοι μας;

Έχει ποτέ παρατηρήσει το γιατί; Κάτι μεγάλους ανεμηστήρες που φυσάνε νεράκι υπό μορφη σπρεί; σας θυμίζει τίποτα αυτό;

Σκέφτηκα λοιπόν το εξής!

1.Ανεμηστήρας από υπολογιστή,

2.Σωλήνα PVC στην διάμετρο του ανεμηστήρα (και λέω από PVC για να μπορόυμε να τον ζεστάνουμε και να τον "κλείσουμε" (στενέψουμε) στην μία άκρη του ώστε να δημιουργηθεί ένα ακροφύσιο, όπως στις "πίπες" των αεροσκαφών, που θα αυξήσει την ταχύτητα του αέρα,

3.κυκλοφορητής ή ακόμα καλύτερα μια μικρή αντλία γιατί δεν ξέρω αν ένας απλός κυκλοφορητής θα σηκώσει πίεση, και

4.Σωλήνα αεραντλίας.

Τι κάνουμε λοιπόν! Αν και από τα υλικά που προανέφερα και με λίγες γνώσεις καταλαβαίνει κανείς τι πρέπει να κάνει.

Τοποθετούμε την αντλία μέσα στο ενυδρείο μας! (ναι καλά καταλάβατε, το σύστημα θα ψύχει το ίδιο το νερό του ενυδρείου!) Την συδέουμε με το σωληνάκι της αεραντλίας και σταματάμε προς το παρόν.

Συνεχίζουμε με την σωλήνα του PVC. Στην μία του άκρη πρασαρμόζουμε το ανεμηστηράκι του υπολογιστή, ώστε να διοχετεύει αέρα μέσα στη σωλήνα. Την άλλη του άκρη, όπως έιπα και πιο πάνω την ζεσταίνουμε και την στενέυουμε για να δημιουργήσουμε το ακροφύσιο. Τώρα, τρυπάμε την σωλήνα σε κάποιο σημείο της το οποίο θα βρίσκεται στους 1-2 πόντους πιο μροστά από το ανεμηστηράκι. Στην τρύπα αυτή προσαρμόζουμε την άκρη που έχει μείνει ελέυθερη από το σωληνάκι της αεραντλίας που είναι ήδη "κουμπωμμένη" πάνω στην αντλία μας!

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η διάχειση του νερού μέσα στο σωλήνα πρέπει να γίνεται με την μορφή σπρέυ, αλλιώς δεν επιτυγχάνουμε τίποτα.

Για τον λόγο αυτό είτε στενέυουμε την έξοδο από το σωληνάκι της αεραντλίας, είτε το συνδέουμε με κάποιο μπεκάκι. Κανονικά, η διάχειση πρέπει να γίνεται κάθετα προς την ροή του αέρα, όμως επειδή στην περίπτωσή μας, η διατομή του σωλήνα είναι μικρή και το σπρέυ θα πέφτει πάνω στα τοιχώματα της σωλήνας και θα υγροποιείται, προσπαθούμε να γίνεται η διάχειση υπό γωνία 45ο ΠΡΟΣ (παράλληλα) την ροή του αέρα και όχι αντίθετα.

Τώρα το όλο αυτό σύστημα είτε μπαίνει "όρθιο" οπότε το κρύο πλέον νεράκι εισέρχεται στο ενυδρείο μας κάτευθείαν, είτε μπαίνει "ξάπλα", και απλά στην άκρη του ακροφύσιου προσαρμόζουμε μία γωνία ώστε να κατευθύνουμε το νερό πάλι μέσα στο ενυδρείο και όχι στον περιβάλοντα χώρο!

Λοιπόν τι λέτε; Φυσικά το project επιδέχεται μετατροπών μιας και είναι σε θεωρητικό και μόνο επίπεδο, δεν έχει δοκιμαστει στην πράξη, και κάθε πιθανή ένσταση είναι αποδεκτή με σκοπό την βελτίωση του!

Link to comment
Share on other sites

Η μονη ενσταση που εχω να κανω ειναι το θεμα της εξατμισης ,που θα ειναι σε ακραιο βαθμο πιστευω.

Εκτος αν δημιουργησεις γωνια στη σωληνα με τον ανεμηστηρα και στελνει το νερο επι τοπου στο ενυδρειο,χωρις να δημιουργει υδρατμους.

Link to comment
Share on other sites

Η μονη ενσταση που εχω να κανω ειναι το θεμα της εξατμισης ,που θα ειναι σε ακραιο βαθμο πιστευω.

Εκτος αν δημιουργησεις γωνια στη σωληνα με τον ανεμηστηρα και στελνει το νερο επι τοπου στο ενυδρειο,χωρις να δημιουργει υδρατμους.

Μα δεν θα έχουμε υδρατμούς! Αλλά και να υπάρχουν, λόγω της ροής του αέρα θα ψύχονται (πράγμα ακόμα καλύτερο) και μπλούμ μέσα στο ενυδρείο πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Με αφορμή τον ερχομό του καλοκαιριού και φυσικά τους επερχόμενους καύσονες, μιας και αυτά τα δύο είναι πλέον αλληλένδετα, ψάχνω να βρω ένα σύστημα ψύξης για το ενυδρείο μου, που να πληρεί κάποιες προυποθέσεις! Και η κυριότερη είναι η όσο το δυνατόν μικρότερη εξάτμηση! Όπως καταλαβαίνετε η λύση ανεμηστηράκια "τρώει γκολ από τα αποδυτήρια"! :bowdown:

Έτσι σκέφτηκα κάτι άλλο! Βέβεαι για να είμαι ειλικρινής οι γνώμες που έχω πάρει μέχρι τώρα δεν είναι και ιδιαίτερα ενθαρηντικές, γι' αυτό σκέφτηκα να εκθέσω και εδώ την άποψή μου για να πάρω και άλλες γνώμες!

Πόσοι από εμάς δεν έχουμε πάει για καφέ καλοκαιριάτικα, με τον ήλιο να σε βαράει και να ψήνεις μπριζόλα πάνω σου, και όμως στην καφετέρια, κυρίως στον εξωτερικό της χώρο, να παγώνουμε όλοι μας;

Έχει ποτέ παρατηρήσει το γιατί; Κάτι μεγάλους ανεμηστήρες που φυσάνε νεράκι υπό μορφη σπρεί; σας θυμίζει τίποτα αυτό;

Σκέφτηκα λοιπόν το εξής!

1.Ανεμηστήρας από υπολογιστή,

2.Σωλήνα PVC στην διάμετρο του ανεμηστήρα (και λέω από PVC για να μπορόυμε να τον ζεστάνουμε και να τον "κλείσουμε" (στενέψουμε) στην μία άκρη του ώστε να δημιουργηθεί ένα ακροφύσιο, όπως στις "πίπες" των αεροσκαφών, που θα αυξήσει την ταχύτητα του αέρα,

3.κυκλοφορητής ή ακόμα καλύτερα μια μικρή αντλία γιατί δεν ξέρω αν ένας απλός κυκλοφορητής θα σηκώσει πίεση, και

4.Σωλήνα αεραντλίας.

Τι κάνουμε λοιπόν! Αν και από τα υλικά που προανέφερα και με λίγες γνώσεις καταλαβαίνει κανείς τι πρέπει να κάνει.

Τοποθετούμε την αντλία μέσα στο ενυδρείο μας! (ναι καλά καταλάβατε, το σύστημα θα ψύχει το ίδιο το νερό του ενυδρείου!) Την συδέουμε με το σωληνάκι της αεραντλίας και σταματάμε προς το παρόν.

Συνεχίζουμε με την σωλήνα του PVC. Στην μία του άκρη πρασαρμόζουμε το ανεμηστηράκι του υπολογιστή, ώστε να διοχετεύει αέρα μέσα στη σωλήνα. Την άλλη του άκρη, όπως έιπα και πιο πάνω την ζεσταίνουμε και την στενέυουμε για να δημιουργήσουμε το ακροφύσιο. Τώρα, τρυπάμε την σωλήνα σε κάποιο σημείο της το οποίο θα βρίσκεται στους 1-2 πόντους πιο μροστά από το ανεμηστηράκι. Στην τρύπα αυτή προσαρμόζουμε την άκρη που έχει μείνει ελέυθερη από το σωληνάκι της αεραντλίας που είναι ήδη "κουμπωμμένη" πάνω στην αντλία μας!

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η διάχειση του νερού μέσα στο σωλήνα πρέπει να γίνεται με την μορφή σπρέυ, αλλιώς δεν επιτυγχάνουμε τίποτα.

Για τον λόγο αυτό είτε στενέυουμε την έξοδο από το σωληνάκι της αεραντλίας, είτε το συνδέουμε με κάποιο μπεκάκι. Κανονικά, η διάχειση πρέπει να γίνεται κάθετα προς την ροή του αέρα, όμως επειδή στην περίπτωσή μας, η διατομή του σωλήνα είναι μικρή και το σπρέυ θα πέφτει πάνω στα τοιχώματα της σωλήνας και θα υγροποιείται, προσπαθούμε να γίνεται η διάχειση υπό γωνία 45ο ΠΡΟΣ (παράλληλα) την ροή του αέρα και όχι αντίθετα.

Τώρα το όλο αυτό σύστημα είτε μπαίνει "όρθιο" οπότε το κρύο πλέον νεράκι εισέρχεται στο ενυδρείο μας κάτευθείαν, είτε μπαίνει "ξάπλα", και απλά στην άκρη του ακροφύσιου προσαρμόζουμε μία γωνία ώστε να κατευθύνουμε το νερό πάλι μέσα στο ενυδρείο και όχι στον περιβάλοντα χώρο!

Λοιπόν τι λέτε; Φυσικά το project επιδέχεται μετατροπών μιας και είναι σε θεωρητικό και μόνο επίπεδο, δεν έχει δοκιμαστει στην πράξη, και κάθε πιθανή ένσταση είναι αποδεκτή με σκοπό την βελτίωση του!

Πολυ ενδιαφερων αυτο,θα το κανεις?αν ναι πες μας εντυπωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερων αυτο,θα το κανεις?αν ναι πες μας εντυπωσεις...

Ναι! φυσικά και θα το επιχειρήσω!

Ήδη έχω ξεκινήσει να δουλεύω την σωλήνα. Προς το παρόν αντιμετωπίζω ένα μικρό προβληματάκι με το ανεμηστηράκι, γιατί ψάνχω να βρω κάτι που θα είναι αρκετά δυνατό ώστε να μου παρέχει την ροή που χρειάζομαι. Κάτι βρήκα και περιμένω να μου το στείλουν.

Η επόμενη δυσκολία φαντάζομαι πως θα είναι η εύρεση μπεκ, αντλίας και φυσικά κατάλληλης σωλήνας για να αντέχει την υψηλή πίεση! Ίσως και να χρησημοποιήσω σωληνάκια φρένων για αυτοκίνητα, αεροπορικού τύπου που αντέχουν πολλές πιέσεις!

Θα σας κρατήσω ενήμερους!

Έγινε επεξεργασία - flying_guardian
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι δυνατό θα μας ρίξεις και μερικές φωτό όταν ολοκληρώσεις το έργο σου;

Γιατί είναι κάτι που πιστεύω ότι όλοι το αντιμετωπίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα έχουμε υδρατμούς! Αλλά και να υπάρχουν, λόγω της ροής του αέρα θα ψύχονται (πράγμα ακόμα καλύτερο) και μπλούμ μέσα στο ενυδρείο πάλι!

Εδω βαζουμε ανεμηστηρες και χτυπουν την επιφανεια του ενυδρειου(που ειναι πολυ μεγαλυτερη και σχετικα στασιμη και υπαρχει εξατμιση)και δεν θα εχει τρελη εξατμιση στην κατασκευη αυτη που θα ειναι συγκεντρωτικη μεγαλυτερης εντασης και μικροτερης επιφανειας;

Σαν ιδεα ειναι πολυ καλο αλλα θελει μελετη.

Δες ενα προχειρο σχεδιο που εχω φτιαξει:

1:Εισοδος αερα με ανεμηστηρακι.

2:παροχη νερου με αντλια.

3:Εξοδος νερου

Με τη μορφη που εχω δωσει θα ειναι υπερβολικα λιγοτερες οι εξατμισεις πιστευω και μεγαλυτερη προστασια του ανεμηστηρα απο υγρασιες καθως τα σταγονιδια θα φυλακιζονται στις γωνιες,με αποτελεσμα να επιστρεφουν παλι στο ενυδρειο.

Επισης θα ηταν καλυτερο με την χρηση ενος eliwell IC 915/C

untitled.bmp

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει σε ποιο φυσικο φαινομενο βασιζομαστε ωστε να εχουμε μειωση της θερμοκρασιας.

Γιατι καπου πρεπει να γινει μεταφορα/μετατροπη ενεργειας...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει σε ποιο φυσικο φαινομενο βασιζομαστε ωστε να εχουμε μειωση της θερμοκρασιας.

Γιατι καπου πρεπει να γινει μεταφορα/μετατροπη ενεργειας...

Πιστευω με τον ιδιο τροπο που απλα βαζουμε ανεμιστηρες στο ενυδρειο.

Δεν ξερω αν με το σχεδιο που εχω κανει αποφυγουμε την εξατμιση εστω και σε καποιο βαθμο.

Link to comment
Share on other sites

Μα με τους ανεμιστηρες ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΜΕ την εξατμιση για να εχουμε μειωση της θερμοκρασιας...

Ακριβως!

Αλλα μηπως με αυτη την μορφη γλυτωσουμε και καποια εξατμιση;

Ειναι εντελως διαφορετικο συστημα και επικεντρωνετε στο νερο που περναει μεσα απο αυτο,το οποιο ειναι κλειστου τυπου.Εξαλου δεν θα εστιαζει μονο στην επιφανεια,αλλα σε ολο τον ογκο του νερου.

Στο ψαξιμο ειναι και τιποτα δεν ειναι απολυτο.Μπορει να ειναι λαθος,μπορει και να λειτουργησει.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να λειτουργησει!!!

Καινουριες πατεντες παντα ειναι χρησιμες....

Παρακολουθουμε με ενδιαφερον την εξελιξη...

Καλημέρα και από εμένα!

Βασιλάκη δεν θα διαφωνήσω με το σχέδιο σου, απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μπείς στην διαδικασία να κάνεις όλες αυτές τις γωνίες!

Το ανεμηστηράκι δεν θα έχει πρόβλημα με την υγρασία μιας και τα σταγωνίδια του νερού θα κατευθύνονται προς την άλλη μεριά. Και λόγω ψεκασμού αλλά και λόγω ροής του αέρα!

Όσο για το θέμα της εξάτμησης που θήξατε, εγώ εύχομαι να έχουμε τρελή εξάτμηση!

Με μια διαφορά! Το νερό θα εξατμήζεται μεσα στη ΄σωλήνα, θα υγροποιείται και θα επιστρέφει πάλι μέσα στο ενυδερίο! Άρα στον συνολικό όγκο του ενυδριου.................ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΤΜΗΣΗ!!!!!!!!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει σε ποιο φυσικο φαινομενο βασιζομαστε ωστε να εχουμε μειωση της θερμοκρασιας.

Γιατι καπου πρεπει να γινει μεταφορα/μετατροπη ενεργειας...

Η αλήθεια Γιώργο είναι πως ούτε και εγώ έχω καταλάβει που ακριβώς, σε ποιο φυσικό φαινόμενο στηριζόμαστε!

Απλά το έχω δει να δουλεύει και σκέφτηκα να το δοκιμάσω! Το αστείο ξέρεις ποιο θα είναι; Στις καφετέριες να χρησημοποιούν ήδη παγομένο νερό και να το ψακάζουν μετά! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη γωνια ειναι για να μπει η παροχη νερου στο κεντρο περιπου ωστε να μην υπαρχει περιπτωση το νερο να παει στον ανεμιστηρα.

Η δευτερη ειναι για να δωσεις απλα μια μικρρη ευθεια για να μπει η τριτη και η οποια αδειαζει.

Εκανα αυτη την μορφη απλα για να πλησιασει οσο το δυνατον την επιφανεια του νερου προς αποφυγει θορυβου για οσους δεν τον θελουν.Και η ουσια τους ουσιαστικα ειναι η αποφυγη εξατμισης λογω γωνιων οσο το δυνατον περισσοτερο.

Το σχεδιο ειναι προχειρο και εννοειτε πως ειναι πιο μικρο.

Επισης το κουτι αναγκαστικα πρεπει να ειναι λιγο μεγαλο,ωστε να χωρεσει τον ανεμιστηρα(απο λουκι τετραγωνο)και το υπολοιπο απο σωληνα.

Link to comment
Share on other sites

sistima_psiksis.bmp Κάπως έτσι το εννοώ εγώ

Η πρωτη γωνια ειναι για να μπει η παροχη νερου στο κεντρο περιπου ωστε να μην υπαρχει περιπτωση το νερο να παει στον ανεμιστηρα.

Η δευτερη ειναι για να δωσεις απλα μια μικρρη ευθεια για να μπει η τριτη και η οποια αδειαζει.

Εκανα αυτη την μορφη απλα για να πλησιασει οσο το δυνατον την επιφανεια του νερου προς αποφυγει θορυβου για οσους δεν τον θελουν.Και η ουσια τους ουσιαστικα ειναι η αποφυγη εξατμισης λογω γωνιων οσο το δυνατον περισσοτερο.

Το σχεδιο ειναι προχειρο και εννοειτε πως ειναι πιο μικρο.

Επισης το κουτι αναγκαστικα πρεπει να ειναι λιγο μεγαλο,ωστε να χωρεσει τον ανεμιστηρα(απο λουκι τετραγωνο)και το υπολοιπο απο σωληνα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μια ώρα πήρα το ανεμηστηράκι στα χέρια μου! Αυτό εδώ:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804049

Κοίταξα να έχειο όσο το δυνατόν μεγαλύτερο CFM.

Επειδή όμως το συγκεκρημένο ήταν 14 εκ. η διάματρός του, ενω η σωλήνα που είχα αγοράσει ήταν 12, έπρεπε να τροποποιήσω λίγο την σύνδεση του ανεμηστήρα με την σωλήνα!

Πάντως μεταξύ μας, ήταν επιλογή μου να πάρω μεγαλύτερης διαμέτρου ανεμηστήρα γιατί με το στένεμα από τα 14 στα 12 εκ. "αναγκάζομαι"να εφαρμόσω την αρχή του Bernouli! :)

Έτσι λοιπόν αφού δούλεψα με την σωλήνα και την ψιλοέφερα στα μέτρα της, προχειροκόλλησα το ανεμηστηράκι με τη σωλήνα και το έβαλα να δουλεύει!

Τα αποτελέσματα! Όχι και τόσο ενθαρηντικά! Ίσως να φταίει το μεγάλο μήκος του σωλήνα! Αυτή τη στιγμή είναι 1 μέτρο. Ίσως αν κοντήνει στο μισό μέτρο να είναι καλύτερα τα πράγματα!

Τέλος πάντων πάνω στην απογοήτευσή μου, λεω δεν κάνω και μια δοκιμή να προσποαθήσω να φτιάξω και κατι σαν μπεκάκι! Έτσι για να ξέρω πιο πολύ προς τα που να κοιτάξω όταν θα ψάχνω για μπεκ.

Πήρα λοιπόν μια αχρησημοποίητη βελόνα από σύριγγα (μιας και στα σπίτια μας κυκλοφορούν σε αφθονία :bowdown: ),

την στένεψα με μια πένσα στην άκρη της και σύνδεσα μια σύριγγα στο όλο κατασκεύασμα με την βοήθεια ψιλής σωλήνας για αέρια (αυτή την μαύρη που έχουμε για το CO2).

Κατά τύχη είχα ζεσταμένο νερό. Πήρα λοιθπόν από εκεί, γέμισα την σύριγγα και "ο Θεός βοηθός" λέω!

Το σύστημα δούλεψε! Κατάφερε να μου πετάξει το νερό σε απόσταση ενός μέτρου τουλάχιστον και φυσικά το νερό, από ζεστό, έφτασε στο χέρι μου κρύο! Και ακόμα καλύτερα, όσα σταγονίδια είχαν μείνει μέσα στη σωλήνα και είχαν μείνει να τα χτυπάει ο αέρας, μετά από περίπου ένα τέταρτο που ε΄γειρα τη σωλήνα για να βγούν ήταν λες και τα είχα στο ψυγείο!

Πείραμα λοιπόν πρώτο! Στέυθηκε με επιτυχία!

Επειδή όμως οι δοκιμές έγιναν με θερμοκρασία περιβάλοντος 20 βαθμούς και με το ζόρι, έχω ήδη βάλει το aircondition στους 30 για να δούμε και επί της ουσίας τι γίνεται!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πείραμα δεύτερο!

Θερμοκρασία δωματίου 30 βαθμοί!

Θερμοκαρσία νερού ~ 30 βεθμοί!

Αποτέλεσμα!

Νερό κρύο!

Πείραμα δεύτερο στεύθηκε με επιτυχία!

Επόμενο βήμα επιλογή κατάλληλης αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνουν πιο κατανοητά αυτά που λες καλά θα ήταν στο μέλλον να συνοδεύονται από φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνουν πιο κατανοητά αυτά που λες καλά θα ήταν στο μέλλον να συνοδεύονται από φωτογραφίες.

Το ξέρω! αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες! Όλο μου λέει οτι παρουσιάστηκε σφάλμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρει κανείς στη θεσσαλονίκη, και κατά προτήμηση κοντά στη Μπότσαρη, που μπορώ να βρω μαγαζί με αντλίες;

Θέλω μία που να σηκώνει πίεση κοντά στα 4-5 bar.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aν μου επιτρέπεις φίλε guardian θα ήθελα να αναφέρω μερικά στοιχεία που νομίζω θα σε βοηθήσουν, θυμάσαι την αρχή διατήρησης ενέργειας από το σχολείο? δουλεύει πάντα και σε θέματα ψύξης-θέρμανσης φαίνεται πολύ χρήσιμη.

Για παράδειγμα θέλουμε να ψύξουμε μια ποσότητα νερού... υπάρχουν δύο τρόποι:

1) Τα μόρια του νερού δεν έχουν όλα την ίδια ενέργεια, άλλα έχουν υψηλότερη και άλλα χαμηλότερη, η ποικιλία αυτή σε ενέργεια είναι πολύ μεγάλη και επειδή στην ουσία αυτή τους η ενέργεια είναι η κινητική έχουμε γρήγορα και αργά μόρια.

Το φαινόμενο που εκμεταλλευόμαστε με την εξάτμιση είναι οτι τα γρήγορα μόρια ελευθερώνονται ευκολότερα από την μάζα του νερού (δίνοντάς τους λίγη ακόμα ταχύτητα με τα μόρια αέρα που στέλνουν τα ανεμιστηράκια) και περνάνε από την υγρή στην αέρια φάση οπου τα χάνουμε στον αέρα, τα υπόλοιπα που μένουν έχουν τώρα συνολικά μικρότερη ενέργεια και το νερό του ενυδρείου χαμηλότερη θερμοκρασία.

Α)Για να επιστρέψουν στην υγρή κατάσταση, σε περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε το σύστημα με τον σωλήνα που αναφέρεις και δεν τα χάνουμε στον αέρα, πρέπει αυτή τη φορά να τους αφαιρέσουμε ενέργεια και ο μόνος τρόπος είναι να τα φέρουμε σε επαφή με πιό αργά μόρια (αυτά του σωλήνα στη προκειμένη περίπτωση) οπου θα γίνει μία μεταφορά ενέργειας από τα μόρια του νερού των υδρατμών στα μόρια του πλαστικού, αυτή η μεταφορά θα σταματήσει μόλις τα μόρια του νερού (λόγω πτώσης ενέργειας έχει ξαναγίνει υγροποίηση) αποκτήσουν την μέση ενέργεια των μορίων του πλαστικού που θα είναι ίδια με την θερμοκρασία του δωματίου.

Άρα το συμπέρασμα που έγραψες κάπου οτι η θερμοκρασία του νερού ήταν ίδια με τη θερμοκρασία του δωματίου είναι λογική και σωστή απλά με αυτόν τον τρόπο δέν μπορείς να κατέβεις χαμηλότερα από την θερμοκρασία του δωματίου. Είναι καλή λύση όταν απλά θέλουμε να ξεφορτωθούμε την θερμοκρασία που προσθέτουν τα φώτα και οι κυκλοφορητές του ενυδρείου χωρίς να χάσουμε νερό από αυτό.

Β) Αν δεχτούμε την απώλεια νερού από εξάτμιση και αφήσουμε το νερό που υγροποιήθηκε ελεύθερο, έχουμε συνεχή πτώση της θερμοκρασίας ανάλογα με την λειτουργία των ανεμιστήρων αφού δεν επιστρέφει καθόλου από το μέρος της ενέργειας, που χρειάστηκε το νερό για να εξατμιστεί, πίσω στο ενυδρείο, απλά φεύγουν τα γρήγορα μόρια και μένουν τα αργά (σαν να βγάζουμε μερικά πυρωμένα κάρβουνα από την ψησταριά για να μην καεί το ψητό, όσο περισσότερα βγάζουμε, τόσο κρυώνει η φωτιά...). Είναι καλή λύση ότάν θέλουμε χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτή του δωματίου και έχουμε την ευχέρεια να αναπληρώνουμε το νερό που χάνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα.

2) Βεβιασμένη αποβολή θερμικής ενέργειας (στον αέρα του χώρου) ψυκτικού υγρού αυξάνοντας την πίεσή του και έμμεση επαφή νερού με αυτό αφού ξαναπέσει η πίεσή του με αποτέλεσμα την πτώση της αρχικής θερμικής του ενέργειας κάτω από τη θερμικρασία του χώρου χωρίς την μείωση της μάζας του... (...μπλά-μπλά-μπλά...)

...ή με απλά λόγια Chiller, είτε της αγοράς, είτε diy με ότι πατέντα μπορείς να φανταστείς που να περιλαμβάνει συμπιεστή ψυγείου ή και το ίδιο το ψυγείο...

Ελπίζω να σε βοήθησα, αφού είσαι ανήσυχο πνεύμα με τόσο φαντασία θα βρείς την καλύτερη λύση, μου έκανε εντύπωση οτι δεν εχω ξαναδεί κάπου παρόμοια ιδέα με τη δική σου!

Link to comment
Share on other sites

Να και ένα λινκ με εφαρμογή αντίστοιχητης δικής σου χωρίς να μπλέξεις με ψεκασμούς.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Τελικά ποιο είναι το αποτέλεσμα αυτής της πατέντας; Δουλεύει; Χρησιμοποιείς το σύστημα και αν ναι τι θερμοκρασίες φτάνει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...