Jump to content

Ζήτωωωω βαθαίνω τη λίμνη μου


Recommended Posts

Μόλις κλείσω τον υπολογιστή ξεκινάω εργασίες γιά την επέκταση, σε βάθος της λιμούλας μου. Θα σκάψω (φρέζα-τσάπα-φτυάρι) μέχρι να βρώ βράχο, σε περίπου ένα μετρο στον κήπο μου θέλεις δυναμίτη.

Τέλος πάντων βλέποντας και σκάβοντας.

Να και η λίμνη μου ως έχει σήμερα. Επιφυλάσομαι και για προοδευτικό φωτορεπορταζ με την εξέλιξη των εργασιών.....

@#&88^$ δεν καταφέρνω να βάλω τη φωτό

Έγινε επεξεργασία - Βασιλείου
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία σου εύχομαι :wub:

Μίκραινε την φωτογραφία σου πχ 800Χ600 και ανέβασε την από εκεί που λέει ΄΄ Συνημμένα Αρχεία΄΄

Link to comment
Share on other sites

post-7361-1208253424_thumb.jpg

Τώρα που βρήκα πως επισυνάπτονται οι φωτό (Χρήστε ευχαριστώ πολύ) να πως ηταν η λίμνη μου

Ατυχήσαμε στο συγκεκριμένο σημείο ο βράχος βρέθηκε στους 70 πόντους.

εξ αναγκης λοιπόν θα πρέπει τα υψώσω τις όχθες ή μήπως όχι ?

Αναζητούνται ιδέες - γνώμες - συμβουλές

Ευχαριστώ

post-7361-1208253505_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου πρεπει να υπαρχουν σημεια που το βαθος θα ξεπερνα το 1 μετρο. Αν βεβαια θα βαλεις ψαρια να ξεχειμωνιαζουν.

Και παντα κατα τη γνωμη μου, μιας και εχεις χωρο, μεγαλωσε την οσο μπορεις...

Link to comment
Share on other sites

Η λιμνούλα θα γίνει πολύ ωραία απ'ό,τι βλέπω. Καλό θα ήταν να μπορέσεις να φτάσεις το ένα μέτρο ή και παραπάνω σε κάποιο σημείο, όπως προαναφέρθηκε. Έχεις καταλήξει σε σχήμα και λίτρα στο περίπου; Μάλλον θα χρειαστεί και ένα φίλτρο, αν δεν υπήρχε προηγουμένως. Ακόμα θα πρέπει να βάλεις κάποιο μικρό φράχτη από τούβλο ή πασαλάκια, αν θες χελώνες εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει πολύ όμορφη η λιμνούλα σου καλό κουράγιο και υπομονή να την κάνεις όπως την θέλεις και όχι όπως σου βγει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει που ο βράχος μας "βρήκε" στα 70 cm, πείσμωσα κιόλας (ας όψονται τα καβούρια) και είπα να βαθύνω τη λίμνη χωρίς αγορά νεου liner. Γιά βάθος πάντως από μέτρο και πάνω ούτε λόγος 80 cm και πολλά είναι.

Ετσι φύτεψα δυό βαρέλια, ευγενής προσφορά του ξαδέρφου μου που βαριόταν να τα πετάξει, και έχω σκοπό το ανήκουστο : να κόψω το liner στο στόμιο των βαρελιών ελπιζοντας να το κολήσω πάνω τους με πολυεστέρα (αυτό που φτιάχνουν τις πλαστικές βάρκες).

Το ίδιο κόλημα θα γίνει και πάνω στα τούβλα της περιμέτρου, τα οποία βεβαίως θα κρυφτούν με πέτρες.

post-7361-1208518000_thumb.jpg

Ολα αυτά αν και εφόσον η πατέντα του κολήματος αποδειχθεί εφικτή.

Αλλιώς .....

Έγινε επεξεργασία - Βασιλείου
Link to comment
Share on other sites

Παντως ετσι οπως τη βεπω τη λιμνη αλλο ενα τουβλο μπορεις να τη σηκώσεις .

Link to comment
Share on other sites

Παντως τωρα το σχημα μου αρεσει πολύ..

Τα βαρελια γιατι τα φυτεψες?? Δεν κατάλαβα....

Τα βαρέλια μπήκαν για να κοληθέι το liner επάνω τους και να υπάρξει το τελικό βάθος χωρίς να χρειαστει νέο linner.

Για να γίνω πιο σαφής το liner είναι κομένο για το προηγουμενο βάθος της λίμνης (max 40 cm).

Τώρα που το βάθος έφτασε τα 80 cm δεν θα έφτανε. Ε λοιπον αν λειτουργήσει τελικα η πατέντα με τον πολυεστέρα τα βαρέλια θα καλύψουν την έλειψη του liner, Φιλοξενώντας το ένα την αντία, και το άλλο τα ψάρια στα μεγάλα κρύα.

Αν πετύχει.....

Link to comment
Share on other sites

Παντως ετσι οπως τη βεπω τη λιμνη αλλο ενα τουβλο μπορεις να τη σηκώσεις .

Εχεις δίκιο έτσι θα είχα ακόμη 10cm βάθος, αλλά ελπίζω να καταφέρω να τα κρύψω εντελώς με πέτρα και μάλιστα χωρίς τσιμεντα. Η δεύτερη σειρα τούβλου λοιπόν θα έκανε αδύνατο κατι τέτοιο,

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Παντως το τσιμεντο μην σε δεσμεύει απο τη στιγμη που θα στεγνωση καλα το τσιμεντο (και τωρα το καλοκαιρι ειναι το ποιο εύκολο) δεν έχουμε πρόβλημα κανένα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...