Jump to content

Αλλαγή σκηνικού


aigagros

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι. Εδώ και μέρες είμαι στη διαδικασία αλλαγής του ενυδρείου μου, από κοινόβιο σε κιχλίδων.

Μέχρι τώρα:

Έχω προσθέσει δύο τριάδες Malawi.

Τοποθέτησα ανάλογες πέτρες.

Ανεβάζω σιγά - σιγά σκληρότητα και θερμοκρασία, το PH είναι 8.

Με την τελευταία αλλαγή νερού πρόσθεσα μία αμπούλα Bio-trace.

Έριξα μέσα και έναν Syno.

Από εδώ και στο εξής, κάθε φυτό που θα τα φτύνει θα το αντικαθιστώ με πέτρες.

Έχει πολύ δουλειά ακόμα για να φτάσω στο βιότοπο της Malawi, αλλά με λίγη φαντασία και τα φώτα σας κάτι θα μπορέσω να κάνω.

Έχω και κάποιες απορίες:

Το ενυδρείο είναι 190 lt, με παίρνει για καμμιά τριάδα ακόμα;

Τα αρσενικά είναι αυτά με τις κηλίδες στο κάτω πτερύγιο;

Πάντως με το που έβλα τις πέτρες τα ψάρια άλλαξαν κατευθείαν συμπεριφορά. Πηγαινοέρχονται συνέχεια και αράζουν το καθένα στη μεριά τους.

Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι δεν ενοχλούν δύο xifo που έχουν μείνει μέσα. Θέλω να τους αφήσω για λίγο ακόμα να δω τι θα γίνει. Επισυνάπτω και δύο φωτό με τις αλλαγές που έχω κάνει μέχρι στιγμής.

Τα σχόλιά σας θα μου ήταν χρήσιμα, μια που πρώτη φορά βάζω τέτοια ψάρια.

post-7230-1208257794_thumb.jpgpost-7230-1208257807_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε aigagros!!!!πολυ καλη η αλλαγη σου(η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν μου αρεσαν τα διακοσμητικα τυπου σταμνες,δυτες κτλ)

οσο για το θεμα ψαριων,καλο θα ηταν να κανεις λιγο υπομονη να δεις πως θα πανε με τις αλλαγες παραμετρων και πραξε αναλογα.και τα φυτα μπορει να προσαρμοστουν,και τα ψαρια.για μενα μην βαλεις τιποτε αλλο ακομα απο ψαρια.ειναι σχετικα λιγα τα λιτρα σου,και αμα βαλεις και αλλες πετρες θα μειωθει κατα πολυ ο συνολικος ογκος νερου....οποτε υπομονη....

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε aigagros!!!!πολυ καλη η αλλαγη σου(η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν μου αρεσαν τα διακοσμητικα τυπου σταμνες,δυτες κτλ)

οσο για το θεμα ψαριων,καλο θα ηταν να κανεις λιγο υπομονη να δεις πως θα πανε με τις αλλαγες παραμετρων και πραξε αναλογα.και τα φυτα μπορει να προσαρμοστουν,και τα ψαρια.για μενα μην βαλεις τιποτε αλλο ακομα απο ψαρια.ειναι σχετικα λιγα τα λιτρα σου,και αμα βαλεις και αλλες πετρες θα μειωθει κατα πολυ ο συνολικος ογκος νερου....οποτε υπομονη....

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Τότε θα το αφήσω για λίγο έτσι να δω πώς θα πάει και βλέπουμε.

Θα μπορέσω όμως να βάλω τουλάχιστον ένα ζευγαράκι Labidochromis κίτρινους που μου αρέσουν;

Για την ώρα το έχω ρίξει στη μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια ειναι οι δυο τριαδες που εβαλες;

Η μία είναι pseudotropheus blue και η άλλη της ίδιας οικογένειας αλλά πορτοκαλίζουσα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι για τα 190 λίτρα είναι υπερβολικές 8 κιχλίδες;

Σαν λίτρα δεν βλέπω πρόβλημα (όταν μεγαλώσουν θα βάλω και εξωτερικό φίλτρο), αλλά δεν ξέρω σαν είδος ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι για τα 190 λίτρα είναι υπερβολικές 8 κιχλίδες;

Σαν λίτρα δεν βλέπω πρόβλημα (όταν μεγαλώσουν θα βάλω και εξωτερικό φίλτρο), αλλά δεν ξέρω σαν είδος ψαριού.

Κατα τη γνωμη μου μεχρι εκει.Ειναι ψαρια που τους αρεσει να τρυγυριζουν και να φωλιαζουν μεσα στις πετρες,γι αυτο βαλε οσες περισσοτερες σε παιρνει.Οσο για το δευτερο φιλτρο που λες,μονο καλο θα σου κανει.Αν εχεις τη δυνατοτητα,βαλε το απο τωρα!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει φίλε μου, έτσι θα πράξω.

Πάντως με τα ψαράκια έχω κατενθουσιαστεί :wub:

τέτοια ζωντάνια δεν έχω ξαναδεί σε ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...